بیانات رهبری و نقشه راه برجام

بیانات رهبری و نقشه راه برجام روزنامه آرمان ملی در یادداشتی نوشت: اظهارات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباب برجام، نقشه راه سیاست ایران در ارتباط با برجام را ترسیم کرد.در گزیده یادداشت ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ روزنامه آرمان ملی به قلم حسن هانی زاده تحلیلگر مسایل بین الملل می خوانیم: از آنجایی که آمریکا و سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در طول پنج سال قبل به هیچ یک از تعهدات خود در ارتباط با برجام عمل نکردند، پس ایران بر طبق قسمتی از بندهای این توافقنامه، قسمتی از تعهدات خودرا کم کرد. این امر می تواند با عنوان یک هشدار جدی به آمریکا و سه کشور اروپایی تلقی شود برای اینکه خروج آمریکا از توافقنامه برجام ثابت کرد که برخی کشورهای غربی به توافقات بین المللی پایبند نیستند. بنا بر این جمهوری اسلامی ایران در طول پنج سال قبل با اتخاذ تدابیر سیاسی منطقی و عاقلانه توانست احترام شایسته جهانی را برانگیزد به شکلی که امروز در ایالات متحده ۵۰ سیاست مدار آمریکایی در نامه ای به جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا خواهان بازگشت بدون قید و شرط آمریکا به برجام شده اند. این حرکت نشان میدهد که یک پویش جهانی برای محکوم کردن رفتار تهاجمی آمریکا مقابل ایران شروع شده است. پس بنظر می رسد که اظهارات رهبر معظم انقلاب اسلامی یک واکنش کاملا منطقی در مقابل رفتارهای تهاجمی آمریکا و غرب تلقی می شود.

این اظهارات می تواند نقشه راه مذاکرات احتمالی آینده ایران و کشورهای غربی به شمار آید اما شرایطی که رهبر معظم انقلاب اسلامی ترسیم کرده اند و اظهارات ایشان همیشه باید مورد توجه رهبران آمریکا و اروپا قرار گیرد که ایران باوجود تحریم ها و فشارهای بین المللی حاضر به عقب نشینی از اصول و ارزش های تعریف شده خود نیست. بنا بر این طی هفته های آتی با رمزگشایی از بیانات رهبری ایران از طرف دولتمردان آمریکا، اتفاقات مثبتی در حوزه توافقنامه برجام صورت خواهد گرفت و جو بایدن برای بازسازی حیثیت آمریکا ناچار است ضمن بازگشت به برجام، بخش مهمی از تحریم ها مقابل ایران را لغو کند. درواقع از آنجایی که آمریکا به صورت یکجانبه و بدون هیچگونه توجیهی از برجام خارج شد، پس مسئولیت توقف اجرائی شدن بندهای برجام متوجه آمریکا و غرب است برای اینکه ایران بر طبق گزارش های چهارده گانه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای به همه تعهدات مندرج در برجام عمل کرد و این آمریکا بود که بنا به اهداف سیاسی از برجام خارج شد و باید غرامت های ناشی از خروج از برجام را به ایران پرداخت کند.

موضوع توقف در مقابل توقف که از طرف برخی اعضای تیم جو بایدن مطرح می شود، هیچگونه محملی برای ایران ندارد برای اینکه آمریکا شروع کننده یکجانبه در خروج از برجام تلقی می شود و باید گذشته را به شکلی احترام آمیز جبران کند.


1399/11/20
21:59:11
0.0 / ۵
1075
تگهای خبر: آژانس , هارد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد بیانات رهبری و نقشه راه برجام
نظر شما در مورد بیانات رهبری و نقشه راه برجام
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها