گمانه زنی های رسانه ای از انتخابات ریاست جمهوری

اقتدار ملی در پرتو مشاركت گسترده انتخاباتی

اقتدار ملی در پرتو مشاركت گسترده انتخاباتی انتخابات ریاست جمهوری 1400 یکی از بااهمیت ترین رویدادهای سیاسی کشور محسوب می شود، مشارکت گسترده مردم، ضامن اقتدار و توسعه سیاسی کشور است و قدرت چانه زنی دولت آینده را در مواجهه با چالش های مختلف بین المللی و پیش رو می افزاید.


یکی از مهم ترین خاصیت هایی که می بایست کاندیداهای ریاست جمهوری داشته باشند، توانایی فائق آمدن به شرایط دشوار و رویارویی با مشکلات پیش روی کشور است، بدین سبب فردی که می خواهد مسئولیت ریاست جمهوری را بپذیرد باید برای خروج از وضعیت فعلی برنامه و راهکارهایی عملی و دقیق ارائه دهد. بررسی روزنامه ها، تارنماها و خبرگزاری های داخلی نشان میدهد که رسانه های داخلی به شکل گسترده و ویژه به بررسی جنبه های مختلف انتخابات ریاست جمهوری پرداخته اند.
رسانه های اصلاح طلب
دست خودرا برای انتخابات رو نمی کنیم
خبرگزای ایسنا به گفت و گو با حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی پرداخت و آورد: تصمیم ما این است که پس از بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات توسط شورای نگهبان، گزینه خودرا اعلام نموده و از حالا دستمان را رو نمی نماییم. ما درباره گزینه حزب به جمع بندی رسیده ایم و پیشنهاد خودرا به ائتلاف اصلاح طلبان اعلام خواهیم کرد و از او دفاع می نماییم اما در نهایت بر طبق نظر ائتلاف عمل می نماییم چون عضوی از ائتلاف اصلاح طلبان هستیم.
مرعشی درباره تاثیر اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری بر معرفی گزینه حزب، اظهار داشت: اصلاحات این قانون به انتخابات۱۴۰۰ نمی رسد و از شورای نگهبان عبور نمی نماید. وی همین طور درباره انتشار کابینه نامزدهای انتخابات در فضای مجازی اشاره کرد: این ها جعلی است و هنوز اصلاح طلبان وارد این مراحل نشده اند.

رئیسی به جز قوه قضائیه به مسأله دیگری فکر نمی کند
روزنامه ایران در مطلبی نوشت: هرچند برخی گمانه زنی ها حکایت از حضور سید ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ دارد اما سخنگوی دستگاه قضا احتمال کاندیداتوری او را رد می کند. غلامحسین اسماعیلی روز گذشته در نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی در مورد تصمیم رئیس قوه قضائیه برای حضور در انتخابات، به اقدامات مثبت وی در دستگاه قضا اشاره نمود و اظهار داشت: انجام خدمات در قوه قضائیه و در دوره تحول از آغازین روزهای مسئولیت آیت الله رئیسی کاملاً موفقیت آمیز بوده است. ایشان با برنامه تحول و جامع مسئولیت قوه قضائیه را قبول کردند و روند اقدامات ایشان مشخص و منطقی و به دور از کار تبلیغاتی بوده است. او به دیدار رئیسی با دانشجویان هم اشاره نمود و اظهار داشت: «در آن دیدار همین سؤال را از ایشان پرسیدند و ایشان پاسخ دادند که من به جز قوه قضائیه به مسأله دیگری فکر نمی کنم». اسماعیلی افزود: ما هم شاهد می باشیم ایشان به صورت شبانه روزی تمام توان و انرژی خودرا مصروف قوه قضائیه می کنند و تا امروز نه ایشان نظر دیگری داشتند و نه ما رویکرد دیگری را مشاهده کردیم.

تحرکات مثلث انتخاباتی اصول گرایی
روزنامه همدلی در گزارشی مثلث احتمالی رقابت انتخابات ۱۴۰۰ حول سه اسم رئیسی، قالیباف و علی لاریجانی را مثلثی عجیب خواند و آورد: مثلث احتمالی رقابت انتخابات ۱۴۰۰ حول سه اسم رئیسی، قالیباف و علی لاریجانی البته مثلث عجیبی هم هست، چونکه از سه ضلع این مثلث یکی رئیس قوه مقننه و دیگری رئیس قوه قضائیه است، اما دیگر کسی تعجب نمی نماید... جناح های سیاسی معمولاً رای آورترین گزینه های خودرا در انتخابات معرفی می کنند. خیلی اوقات با ارائه چند کاندیدا می کوشند آرای بیشتری را به خود جلب کنند و در عین حال با سنجش افکار عمومی نسبت به گزینه های معرفی شده، فرد محبوب تر را حفظ کنند. در انتخابات مجلس یازدهم با ۴۲٫۵ درصد، پایین ترین میزان مشارکت در یازده دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی رقم خورد و بنظر می رسد تحول خاصی در عرصه سیاست ایران این رویکرد را تغییر نداده است؛ بدین سبب آیا می توان امید داشت که مثلث ابراهیم رئیسی، علی لاریجانی، محمدباقر قالیباف میزان مشارکت را تغییر دهد؟

مشارکت حداکثری از ادعا تا واقعیت
روزنامه شرق در گزارشی نوشت: درحالی که اصولگرایان ادعا می کنند، مشارکت حداکثری برایشان مهمست و در مصاحبه های مختلف به صورتی انگیزه و خواست حقیقی خودرا کتمان می کنند؛ اما گاهی دم خروس بیرون می زند. نتایج تاریخی انتخابات چیزی نیست که بشود آنرا کتمان کرد یا نادیده گرفت. خودشان می دانند که مشارکت حداکثری بیشتر مواقع به نفع شان نبوده است؛ اما همین جا آنها گرفتار یک تناقض می شوند که بین مشارکت حداکثری و انتخاب مردم و آنچه با مشارکت حداقلی باب میل شان رخ می دهد، کدام را انتخاب کنند. برای همین، خبرگزاری فارس از یک سو در گزارشش می نویسد «اگر مشارکت حداکثری به ناکارآمدی بینجامد، بهتر است به قیمت مشارکت کم، افرادی به رأس کار بیایند که عرضه و توان اداره صحیح دولت را داشته باشند»؛ اما دست آخر نتیجه می گیرد که «اگر بهر دلیلی این هوشمندی در مقطعی انجام نشد، همه نیروهای انقلاب باید سمت مشارکت بایستند، ولو به قیمت انتخاب فرد و دولتی مثل دولت مستقر!». ناظران بیرونی معتقدند اصولگرایان و رسانه هایشان سرنا را از دهانه گشاد می زنند و واقعیت را به نفع خود قلب می کنند و با مغلطه سازی، در حال توهین به مردم هستند. از مدت ها قبل در فضای شبکه های اجتماعی این بحث «مقصرسازی از مردم» را باب کرده اند. با حذف عمدی و نادیده گرفتن این گزاره که مردم مجبورند از بین گزاره های تأییدصلاحیت شده شورای نگهبان به یکی رأی بدهند، می خواهند وضعیت فعلی کشور را گردن مردم و انتخاب غلطشان بیندازند.

چرا محسن هاشمی باید کاندیدای ۱۴۰۰ شود؟
روزنامه آرمان ملی در یادداشتی به قلم محمد محمودی دبیر پیشین پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشت: امروز که برجام با تدابیر رهبر معظم انقلاب و دولت روحانی _ به رغم میل تمام بدخواهان داخلی و خارجی همچون ترامپ- پابرجا مانده، بن بست شکنی جدید درباره رابطه با عربستان می تواند فصل جدیدی را درباره آینده ایران و برجام رقم بزند. مردم ایران و منطقه هم به جهت خاطرات بسیار روشن و خوبی که از روابط آیت الله هاشمی با کشورهای اسلامی به خصوص عربستان دارند، یقینا از حضور «محسن هاشمی» با بیان برنامه های خود برای اصلاح رابطه با عربستان سعودی استقبال خواهند کرد و انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ برخلاف خواست افراطیون به رفراندومی برای «آشتی منطقه ای» تبدیل خواهـد شد. تداوم دولت اعتدال سخت ترین ماموریت محسن هاشمی در انتخابات ۱۴۰۰ شاید همین مساله تداوم دولت اعتدال باشد که از طرفی با نگاه تمامیت خواه قسمتی از بدنه اصلاح طلبان روبه روست و از طرف دیگر با هجمه فراوان و تخریب های لایتناهی اصولگرایان مواجه می باشد. یقینا «محسن هاشمی» درس های زیادی از مواجهه «پدر» با چنین شرایط بسیار دشواری آموخته، که انتخابات ۱۴۰۰ می تواند نوبت بازپس دادن آنها باشد.
آیت الله هاشمی هشت سال تمام مقابل احمدی نژاد ایستاد؛ چون می دانست هدف جریان انحرافی فراتر از تخریب اشخاص، زیرسوال بردن کارآمدی روحانیت در اداره امور کشور است تا فضا برای تکرار مشروطه مهیا شود. امروز که دیگر همه چیز روشن شده و دیگر کسی حرف از «سحر و جادو شدن احمدی نژاد» نمی زند!

نخستین گام انتخابات زیر سایه انتقادات
روزنامه شرق در گزارش دیگری به شروع فعالیت نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان اشاره نمود و آورد: نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان یا همان جبهه اصلاحات ایران رسما فعالیت خودرا شروع کرد. در ابتدا به نظر می رسید که این تشکیلات انتخاباتی بتواند همه طیف های اصلاح طلبی را ذیل خود بیاورد و رافع مشکلاتی باشد که در شورای عالی سیاست گذاری باشد. البته این اختلاف ها مربوط به مقطع کنونی نیست و شاید بتوان منشأ اصلی اختلاف نیروهای اصلاح طلب را زمان انحلال شورای عالی سیاسی گذاری و متعاقبش تشکیل شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان دانست. شورای عالی بااینکه توانست در انتخابات های ریاست جمهوری سال ۹۲ و ۹۶ و همین طور انتخابات مجلس سال ۹۴ مؤثر عمل کند؛ اما درعین حال انتقادهایی نظیر جایگاه ویژه اشخاص حقیقی و قدرت نداشتن احزاب در آن تشکیلات وجود داشت و مشخصا گفته می شد چرا باید یک نفر که عضویت در حزبی هم ندارد، رأیی برابر یک حزب داشته باشد. شورای سیاست گذاری پس از انتخابات مجلس یازدهم با استعفای عارف و موسوی لاری از ریاست و نایب رئیسی این تشکیلات عملا به تعطیلی کشیده شد. پس از آن بود که برخی نیروهای اصلاح طلب در فکر تشکیل نهادی جدید برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ افتادند و در نهایت به «نهاد اجماع ساز» که حالا با نام «جبهه اصلاحات ایران» شناخته می شود، رسیدند. گرچه در این تشکیلات جدید اهتمام شد که نقش اعضای حقیقی کمتر از نقشی که در شورای عالی سیاست گذاری داشتند، شود و از چهره های ملی انتخاب شوند و انتخابشان نیز نه فقط در اختیار یک یا دو نفر، بلکه با سازوکاری دموکراتیک باشد؛ درعین حال همچنان انتقادها به سازوکار این نهاد وجود دارد و گفته می شود باز هم احزاب نقش مهمی در تصمیم گیری ندارند. فارغ از آنکه چقدر این ادعا درست یا نادرست است؛ اما چنین نگاهی در قسمتی از اصلاح طلبان وجود دارد.

احتمال معرفی نامزد اختصاصی حزب مردم سالاری برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در کنگره نوزدهم
پایگاه خبر مردم سالاری آنلاین به گفت و گو با آرش حبیبی عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری و سخنگوی این حزب پرداخت و نوشت: ۳۰ بهمن ماه، نوزدهمین کنگره حزب مردم سالاری به صورت مجازی با شعار «تقویت حاکمیت مردم با جمهوریت سوم» (بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران) و با سخنرانی شخصیت های اصلاح طلب انجام می شود. بحث نامزد اختصاصی حزب مردم سالاری برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از مدتها قبل در دفتر سیاسی و شورای مرکزی این حزب تصویب شده است اما بعد از مخالفت دبیرکل به مجمع عمومی کنگره نوزدهم موکول شده و پس تا حالا اعلام نشده است. اگر کنگره نوزدهم هم بپذپرد، این نامزد اختصاصی به نهاد اجماع ساز جبهه اصلاح طلبان ایران معرفی خواهد شد. در کنگره نوزدهم با هماهنگی نماینده وزارت کشور انتخاب مستقیم دبیرکل از طرف مجمع عمومی و انتخاب اعضای شورای مرکزی و بازرسان را خواهیم داشت. حزب ما هیچ گاه به دنبال کاندیداهای نیابتی و استقراضی نبوده و نخواهد بود.

پایگاه خبری نامه نیوز به گفت و گو با ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا پرداخت و آورد: اصلاح طلبان سر اصول نمی ایستند. آنها به شدت دنبال تنظیم شرایط خودشان با شرایط روز هستند بدین سبب نامزد ایده آل اصلاح طلبان شاید محمد خاتمی باشد اما معتقدم آنها تا آقای میرسلیم هم تنازل خواهند کرد، یعنی اگر ببینند شرایط طوری است که آقای میرسلیم امکان دارد رأی بیاورد پشت سر او قرار می گیرند.

واکنش ها به کاندیداتوری نظامیان
روزنامه ستاره بامداد به گمانه زنی ها درباره کاندیداتوری شخصیت های مختلف در انتخابات ۱۴۰۰ پرداخت و نوشت: در فاصله چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۴۰۰ گمانه زنی ها درباره کاندیداتوری شخصیت های مختلف بالاگرفته و هرروز چهره ای تازه به لیست نسبتاً بلند نامزدهای احتمالی اضافه می شوند. اما شاید مهم ترین بحث های این روزها، احتمال کاندیدا شدن یک نظامی نه چندان فاصله گرفته از نیروهای مسلح باشد و این زمزمه ها از روزی که مجلس با پیشنهاد ممنوعیت ثبت نام نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری مخالفت کرد جدی تر هم شده است. از نظامی هایی که تا حالا وارد فضای سیاسی شده اند، می توان به محمدباقر قالیباف (رئیس فعلی مجلس شورای اسلامی)، علی شمخانی (دبیر شورای عالی امنیت ملی)، محسن رضایی (دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام)، علی لاریجانی (رئیس پیشین مجلس) و... اشاره نمود که بیشتر شناخته شده اند. البته باوجود سفارش های بنیان گذار انقلاب در خصوص نهی از ورود نظامیان به مسائل سیاسی و دسته جات، قانون اساسی منع مشخصی دراین زمینه ندارد. برخی رسانه ها ورود سعید محمد، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا و سردار دهقان، وزیر پیشین دفاع به صحنه انتخابات را محتمل می دانند.

رسانه ها اصولگرا
انتخابات ریاست جمهوری با قانون قبلی برگزار می شود
پایگاه خبری افکارنیوز به بازتاب سخنان احمد علیرضا بیگی عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس پرداخت و آورد: باتوجه به اولویت مجلس در بررسی بودجه سال آینده و ایرادات اساسی شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات ریاست جمهوری با قانون قبلی انجام می شود. احمد علیرضا بیگی یکی از مهم ترین خاصیت های طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را تدوین برمبنای سیاست های کلی انتخابات ابلاغ گردیده از طرف مقام معظم رهبری اعلام نمود و اظهار داشت: به پشتوانه این سیاست ها وارد اصلاح قانون انتخابات شدیم تا انتخابی در تراز انقلاب اسلامی و شایسته گزینی را شاهد باشیم. باتوجه به همین سیاست ها، شورای نگهبان که تا پیش از این، موافق ورود مجلس به اصلاح قانون انتخابات بود، بالاخره پذیرفت تا این کار صورت گیرد. یکی از خاصیت های مهم طرح اصلاح قانون انتخابات، شایسته گزینی بوده که در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری بر آن تاکید شده است. اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و شوراها به شکلی به وجود آمده تا علل تأیید یا رد صلاحیت افراد مشخص شود ضمن اینکه شرایط عمومی را در نظر گرفتیم. این طرح در دستور کار کمیسیون شوراها بوده و تلاش داریم تا نظر مساعد شورای نگهبان را تامین نماییم، در این راستا جلسات کمیسیون با شورای نگهبان همچنان ادامه دارد.

نهاد اجماع ساز اجماع را به اصلاحات بر می گرداند؟
خبرگزاری ایمنا در گزارشی نوشت: در روزهایی که اصولگرایان به آسانی در حال آماده کردن خود برای بازی در زمین بی رقیب هستند، خبرهایی از اردوی اصلاح طلبان به گوش می رسد که گرد هم جمع شده اند تا برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، تصمیماتی شدنی و ممکن اتخاذ کنند... در امتداد ایجاد توافق در مورد کاندیداهای جریان سیاسی اصلاح طلب و با هدف دستیابی به اتحاد و اجماع کامل و معرفی کاندیدای واحد در این انتخابات سرنوشت ساز، نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان تشکیل شد تا بتواند اتحاد کمرنگ شده آنها را باردیگر بازگرداند. در ۲۴ آذرماه بود که فرج کمیجانی، رئیس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اعلام نمود که اصلاح طلبان قصد دارند با هدف تحقق و عملیاتی شدن اصلاح امور سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، نهاد اجماع سازی را با عنوانی جدید و با مشارکت فکری، عملی و اجرائی ۳۰ حزب دارای مجوز از وزارت کشور ایجاد کنند که برای تقویت و فراگیری آن، ۱۰ نفر از شخصیت های ملی دارای مقبولیت فراگیر اجتماعی و غیرحزبی جریان اصلاحات نیز بعنوان عضو مشاور در این نهاد اجماع ساز جدید دعوت خواهند شد.

لیستی برای انتخابات ۱۴۰۰ نداده ام
پایگاه خبری افکارنیوز به بازتاب سخنان سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی پرداخت و آورد: برنامه ها و مدل هایی برای اداره کشور داریم که پیش تر برای نخبگان ارائه شده و مدتی بعد برای همه عرضه خواهیم کرد؛ اما باتوجه به وجوب کفایی حضور در انتخابات، باید دید چه کسانی در صحنه حاضر خواهند شد. این روزها آقای جواد لاریجانی مصاحبه ای کردند که به کاندیداهای «اصلی» اشاره کردند؛ باتوجه به ادبیاتشان که نامزدها اصلی و فرعی هستند، شاید بعنوان کاندیدای فرعی در گوشه و کنارها اسمی از امثال ما و یا برخی جوان ها و نسل دومی ها باشد. ایجاد چنین کابینه هایی را بی ربط و نادرست می دانم و به نظرم فضاسازی اطراف شخصیت های کشور است. در فهرست منتسب به من، برخی اشخاص را نمی شناختم که البته با تحقیق متوجه شدم افراد شایسته ای هستند. در نظام فکری و اندیشکده هایمان تشکیل کابینه به این شکل نیست و سلسله نظام شایستگی وجود دارد که همه به صورت شفاف از آن باخبر می شوند و درباره آن اظهارنظر خواهند کرد.

سناریوی اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ با دوقطبی «امام-نظام»
خبرگزاری فارس در گزارشی با اشاره به ایرادات شورای عالی در نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان نوشت: نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان نسخه بروزشده همان شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با حفظ همه ایرادات است ولی اصلاح طلبان در مقابل این ایرادات ساکتند چون اهتمام دارند با معرفی شخصیت های اصلی اصلاح طلب و ایجاد دوگانه امام-نظام، انتخابات ۱۴۰۰ را رادیکال کرده و فضا را تند کنند. نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان یا همان «جبهه اصلاح طلبان ایران» عصر یکشنبه(۲۶بهمن ماه) در حسینیه جماران تشکیل و در آن بهزاد نبوی بعنوان رئیس موقت برگزیده شد.
در ساز و کار قبلی اصلاح طلبان که شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان نام داشت، یکی از بزرگترین اختلافات حضور افراد غیر حزبی و یا به اصطلاح حقیقی بود. حقیقی ها کسانی بودند که وابستگی شخصی به جریان اصلاحات دارند و عضو هیچ حزبی نیستند. از آن جمله می توان به محمدرضا عارف، عبدالواحد موسوی لاری، عبدالله نوری، محسن آرمین، بهزاد نبوی و... اشاره نمود که برحسب اتفاق وزانت بالایی هم در اصلاح طلبی دارند و به مفهوم بهتر شناسنامه های اصلاح طلبان هستند و اتفاقا بیشتر این افراد چون خودرا فراتر از حزب می دانند، عضو هیچ تشکیلاتی نمی شوند.
اما حزب های اصلاحات همیشه بر عضویت این شخصیت ها در تشکل انتخاباتی اصلاح طلبان و بالاتر از آن عضویت شان در شورای مرکزی این تشکیلات و حتی بالاتر از آن داشتن حق رای، خرده می گرفتند و همین خرده گرفتن ها از دلیلهای انحلال آن تشکیلات سابق بود. آنها معتقد بودند باید وزن احزاب در شورای سیاستگذاری بالا برود.
اما در نهاد اجماع ساز و بخصوص با انتخاب اخیرشان عملا اتفاق جدیدی نیافتاده است. این نهاد اجماع ساز مرکب از دبیران کل یا نمایندگان تام الاختیار ۳۱ حزب اصلاح طلب به علاوه ۱۵ نفر از اشخاص حقیقی در تراز ملی به علاوه کارگروه تعامل و همین طور ۵ عضو منتخب شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و ۴ عضو منتخب توسط سیدمحمد خاتمی است.

خبرگزاری مهر در مطلبی به نقل از آیت الله حبیب الله شعبانی موثقی در مجمع جوانان همدان، درباره هدف و استمرار این مجمع با اشاره به انتخابات پیش رو آورد: هر کس حق این را دارد در کارهای سیاسی و انتخاباتی فعالیت داشته باشد اما این جمع تشکیل شده نگاه سیاسی و انتخاباتی ندارد. در انتخابات برای شخص بنده و افراد انقلابی مشارکت حداکثری آرا فارغ از نوع انتخاب مطرح است البته نوع انتخاب هم مهمست اما در بخش اول میزان مشارکت آرا اهمیت دارد.

قصد ورود به انتخابات ندارم
به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در حاشیه جلسه هیات وزیران در رابطه با آنکه در فضای مجازی فهرست هایی درباب او و کابینه اش در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ و منتشر می شود و اعلام حمایت ها از کاندیداتوری اش، اظهار داشت: اولاً از لطف همه دوستانی که به من محبت دارند تشکر می کنم. (با خنده) جدیت فهرست کابینه من به همان اندازه است که فهرست کابینه شخصیت های کارتونی را کشیده بودند. در تصمیم خودم به جهت اینکه به انتخابات ریاست جمهوری ورود پیدا نکنم کماکان هستم. جدالی نه با مردم دارم نه با خداوند اما تصمیم من همان است که اعلام کردم.

رئیسی نمی آید؛ قالیباف هنوز مشخص نیست
روزنامه روزنو به بازتاب سخنان حجت الاسلام حسین ابراهیمی عضو جامعه روحانیت مبارز پرداخت و نوشت: آقای رئیسی تا حالا هیچ تمایلی برای حضور در انتخابات از خود نشان نداده اند که بنا بر ارزیابی حضور یا عدم حضور ایشان در انتخابات باشد. تا حالا هرچه با ایشان صحبت شده است، تمایلی برای حضور در انتخابات نداشته اند. آقای رئیسی گفته اند، بنا دارم برنامه تحول در قوه قضائیه را پیگیری کنم و تا این لحظه متمایل به نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری نبوده اند. اگر ایشان در انتخابات حضور پیدا کنند، اساسا از حمایت اصولگرایان برخوردار خواهند بود و از طرف دیگر معتقدیم که نیروهای کارآمدی در کشور وجود دارند. اگر هم زمانی قرار شد که آقای رئیسی برای نامزدی در انتخابات اقدام نمایند، تدابیر لازم درباب اداره قوه قضائیه صورت خواهد گرفت. ایشان کارهای مهم و بی بدیلی در قوه قضائیه انجام دادند و معتقدم با حضورشان در انتخابات ریاست جمهوری به این قوه لطمه وارد می شود. بعید می دانم که آقای رئیسی بنای نامزدی در انتخابات داشته باشند، مگر اینکه تکلیفی بر ایشان وارد شود که برمبنای آن تکلیف احساس کنند باید در انتخابات وارد شوند. در جامعه روحانیت نیز تا حالا صحبتی در این خصوص انجام نشده است و خود ایشان هم عضو جامعه هستند. جامعه روحانیت تا حالا وارد مصادیق نشده است. آنچه جامعه روحانیت به دنبال آن بوده، هماهنگی میان اصول گرایان و جلوگیری از افتراق است. پس در مصداق بحثی صورت نگرفته است.

فرجام سخن
گمانه زنی ها در رابطه با نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری با نزدیک شدن به زمان برگزاری این همه پرسی فزونی می یابد و شور و نشاط انتخاباتی بیش از گذشته در بین احزاب و گرایش های سیاسی دیده می شود، کمتر از چندماه دیگر تا انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری زمان باقی مانده در این میان آن چیزی که بیش از همه اهمیت دارد، این است که دولت و ملت با هم همدل و متحد باشند تا بتوانند سرنوشت یکی از مهم ترین مناصب کشور را به نحو مطلوب و با حضور گسترده مردم رقم بزنند. بدین سبب در روزهایی که خیلی از جناح ها و جریان های سیاسی به دنبال تعیین کاندید برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ هستند باید در اندیشه تدبیر و راهکاری برای بالا بردن مشارکت مردمی هم بود.1399/11/29
23:14:05
0.0 / ۵
855
تگهای خبر: آنلاین , اقتصاد , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اقتدار ملی در پرتو مشاركت گسترده انتخاباتی
نظر شما در مورد اقتدار ملی در پرتو مشاركت گسترده انتخاباتی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها