احیای برجام، مسئله این است

احیای برجام، مسئله این است به گزارش برتریها روزنامه آرمان ملی در یادداشتی نوشت: روزهای گذشته شاهد یکسری خبرهای خوب در ارتباط با مسئله احیای برجام و بازگشت آمریکا به آن بودیم.در ادامه یادداشت دوم اسفند ۱۳۹۹ روزنامه آرمان ملی به قلم جاوید قربان اوغلو تحلیلگر مسایل بین الملل می خوانیم: هم در چارچوب سخنان رهبر انقلاب با قاطعیت تاکید شد که چنانچه طرف مقابل عمل کنند، ما هم عمل خواهیم کرد و هم در سخنان دکتر روحانی که پالس مثبتی به طرف مقابل فرستاد از سوی دیگر شاهد بودیم که آمریکایی ها و اروپایی ها هم اقداماتی انجام دادند. خانم مرکل و آقای روحانی مذاکرات تلفنی داشتن که از محتوای آن اطلاع چندانی در دست نیست، اما سفر مدیرکل آژانس بین المللی انژی اتمی به تهران و از آن طرف، اجلاس وزرای سه کشور که وزیر خارجه آمریکایی هم به صورت وبیناری در آن شرکت داشت و بیانیه مشترک آنها که حاوی مطالباتی درباره ایران بود.

به نظر می رسد این اقدامات آرامبخش و مُسَکِنی است به جهت اینکه وارد فاز غیرقابل کنترل نشویم. با عنایت به این که مواضع اروپا و آمریکا برای نخستین بار پس از دوره چهارساله ترامپ به هم نزدیک و خروجی آن بیانیه مشترکی فارغ از اینکه خوب یا بد است، بوده این اتحاد دو سوی آتلانتیک درمجموع هم برای دنیا مثبت و هم برای ما اگر بخواهد برجام احیا و اجرا نشود، منفی است. امیدواریم که با این کارها بتوان شدت جریان این مسئله و بحران ناشی از آنرا کنترل کرد و نگذاشت با آتش افروزی نتانیاهو و محمد بن سلمان اوضاع از کنترل بیرون برود و باردیگر وارد یک فاز خطرناک شویم.

البته این سخن از این باب است که این دفعه چنانچه اتحادیه اروپا و آمریکا با هم یکی شوند و اجماعی بین شان به وجود آید، مسئله فشارها به ایران در احیای شش قطعنامه خیلی سریع تر می تواند اتفاق بیفتد. نوبت قبل ترامپ خیلی کوشش کرد ولی بایدن نه تنها این کار را نکرد بلکه نامه قبلی برای اعمال مکانیزم ماشه و اسنپ بک در سازمان ملل را پس گرفت که گام مثبتی است؛ هرچند به این معنا نیست که ذوق زده شویم، ولی آنچه باید روی آن بایستیم همان سخن دکتر روحانی است که اگر آنها امروز برگردند ما هم بلافاصله برمی گردیم.

به نظر می رسد که باید زواید این مسئله را زد و روی نقطه ای که ترامپ از آن خارج شد و درحقیقت برجامی که امضا شده بود، برگشت. اگر به اینجا برسیم، یک نقطه اطمینان بخشی است که هم تحریم ها رفع می شود و هم برای کشورمان به لحاظ اقتصادی گشایشی به وجود می آید و هم دشمنان برجام ناامید خواهند شد و هم اینکه یک اقدام عملی را از طرف تیم بایدن که با وعده احیا و بازگشت برجام آمده و مستقر شده، خواهیم دید. امیدواریم خبرهای خوبی که طی دو، سه روز گذشته شنیدیم، استمرار داشته باشد و دو کشور روی این مسئله که ما عمل می خواهیم و اگر عمل از طرف آمریکایی ها صورت بگیرد، توافق کنند. در عین حال باید به این نکته هم توجه داشت که اگر آمریکا و قواعد این کشور را بشناسیم، بعضی اختیارات دست رئیس جمهور هست مثل مصوبات ترامپ در مورد فلسطینی ها که توسط بایدن لغو و مسئله کمک به فلسطینی ها از سر گرفته شد ولی لغو بعضی موضوعات، به سادگی امکان پذیر نیست و فرایند ای خواهد بود. نکته دیگر شرایط آمریکا و اتفاقاتی است که در این کشور رخ داده که باید مورد توجه قرار گیرد.

بایدن در سیستمی قرار دارد که طرف مقابل ۷۰ میلیون رای آورده و نمایندگانی در کنگره هستند که مطالباتی دارند و چون یکی از اولویت های بایدن رسیدن به یک اجماع داخلی و گذر از دوره ترامپیسم است، به نظر می آید که جزو ملاحظات اصلی باشد. او نمی تواند مانند ترامپ عمل کند و با یک توئیت وزیری را از کار اخراج نماید. البته این به معنای طرفداری نیست ولی دنیای دیپلماسی، دنیای حقیقت است و باید ببینیم طرف مقابل در چه شرایطی است و از آن طرف هم آنها نباید انتظار داشته باشند که دولت، مصوبه مجلس را نادیده بگیرد، چون ما هم یک روال قانونی داریم که برپایه آن عمل می نماییم. ازاین رو فصل مشترک دو سیستم متفاوت ایران و آمریکا باید به یک نقطه تعادل برسد که همانا بازگشت به پیش از خروج آمریکا از برجام و لغو تمام تحریم های و همینطور انجام تعهدات برپایه آنچه در برجام پیشبینی شده است، باشد.منبع:

1399/12/02
23:06:31
0.0 / ۵
1236
تگهای خبر: آژانس , اقتصاد , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد احیای برجام، مسئله این است
نظر شما در مورد احیای برجام، مسئله این است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها