گمانه زنی های رسانه ای از انتخابات ریاست جمهوری

احزاب سیاسی و رونمایی از برنامه های انتخاباتی

احزاب سیاسی و رونمایی از برنامه های انتخاباتی برتریها: تلاش گروه های سیاسی در طول این مدت باقی مانده تا انتخابات 1400 هر روز پررنگ تر می شود، چنانچه در وضعیت کنونی، جناح ها و نهادهای سیاسی می بایست که با تقویت و ارائه برنامه های کارآمد خود زمینه های تشویق مردم به مشارکت انتخاباتی را فراهم آورند.با نزدیک شدن به موعد برگزاری سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، جناح ها و گروه های سیاسی تمایل بیشتری برای معرفی نامزدها خود پیدا کرده اند تا میزان مقبولیت آنها را با راهکارهای متفاوت از الان مورد سنجش قرار دهند. بررسی روزنامه ها، تارنماها و خبرگزاری های داخلی نشان میدهد که رسانه های داخلی به بررسی این انتخابات پرداخته اند.

رسانه های اصولگرا

از کاندیداتوری حسن خمینی برای انتخابات ۱۴۰۰ بی اطلاعم

محمدرضا عارف رئیس بنیاد امید ایرانیان و عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در گفت و گو با خبرگزاری دانشجو؛ درباره علت عدم حضور خود در نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان (ناسا) بیان داشت: نهاد اجماع ساز ۱۵ نفر عضو حقیقی دارد که با مکانیزم مربوطه انتخاب شده اند و همین طور نمایندگان احزاب را در دل خود دارد که بنده نه جزء آن پانزده نفرم و نه در حزبی حضور دارم. زمانی که بنیاد امید را بعنوان یک نهاد تشکیلات راهبردی در سال ۸۶ و به دور از کارهای حزبی راه اندازی کردیم، شورای مشورتی بنده همیشه فعال بوده و هیچوقت تعطیل نشده است. ضمن اینکه بنیاد امید در تمامی دوره های انتخابات در بحث های راهبردی و تشویق مردم به مشارکت فعالیت داشته است. قاعدتاً باید حضور پررنگ جبهه خودرا در تمامی انتخابات ها نشان دهیم و من هم سفارش ام به همه جریان ها مخصوصاً اصلاح طلبان این است. شوراهای شهر دست آورد جریان اصلاحات است و دموکراسی از شوراها آغاز می شود. بنا بر این اهمیت انتخابات شوراها کمتر از ریاست جمهوری نیست. در بحث انتخابات ریاست جمهوری هم اصلاح طلبان باید مثل سایر جریانات حداکثر توان خودرا بگذارند تا شاهد مشارکت حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰ باشیم. تا به امروز هیچوقت شانه از زیر بار مسئولیت خالی نکرده ام و از سویی هیچ وقت برای به دست گرفتن مسئولیت پیش قدم نشده ام. خبر ندارم که از آنان برای کاندیدا شدن دعوت به عمل آمده یا نه؟ و یا اینکه خودشان اصلاً علاقه به نامزد شدن را دارند یا خیر؟ به هر حال قانون این اجازه را داده است که هرفردی اگر در خودش ظرفیت، توانایی و انگیزه نامزد انتخاباتی شدن را دید، جلو بیایید و کاندید شود و کسانی که از آنها نام بردید حداقل تا به امروز با اینجانب درباره حضور در انتخابات حرفی نزده اند.

برگزاری انتخاباتی قدرتمند

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمدتقی ایرانی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و رئیس ستاد انتخابات استان بوشهر اظهار داشت: ما بعنوان مجری انتخابات در هر شرایطی موظف به برگزاری انتخابات قانونمند هستیم و البته هر انتخابات شرایط خاص خودرا دارد. ما در شرایطی به استقبال انتخابات می رویم که تحریم های ظالمانه و تهدیدات دشمن همچنان باقی است اما برمبنای اطلاعات دریافتی تمایل به مشارکت در انتخابات بعنوان مهم ترین رویداد ملی روز به روز در حال افزایش می باشد و وظیفه همه است تا شرایط حضور حداکثری در انتخابات مطابق منویات رهبر معظم انقلاب برقرار شود. خیلی از دستاوردهای مردم سالارانه کمک می کنند که مردم برای حضور در انتخابات انگیزه داشته باشند و مهم تر از همه باید بپذیریم که دموکراسی بعنوان ابزار اداره جامعه جایگزینی ندارد. اگر خدای ناخواسته تاثیر رای مردم را نادیده بگیریم؛ چه جایگزینی برای آن می خواهیم به مردم عرضه کنیم؟ مشارکت حداکثری مردم، نماد تاثیرگذاری در یک نظام مردم سالار، پویا و پرنشاط خواهد بود. مشارکت، تاثیر گذاری ما را بر روند اداره کشور نشان میدهد و نبود مشارکت تاثیر پذیری ما را از کنش دیگران بالا می برد.

ابراهیمیان: بازبینی قانون اساسی مهمست نه انتخابات ریاست جمهوری

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، قریب به چهار ماه تا انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم باقی مانده است، تعدادی از سیاسیون معتقدند تنور انتخابات چندان که باید هنوز داغ نشده و باید زمان بگذرد و برخی دیگر هم امیدوارند در ایام نزدیک به انتخابات فضای نشاط انتخاباتی به مردم باز گردد. فهرست کاندیداهای انتخابات هم همچنان مملو از چهره های جدید، تکراری و... است. ابراهیم رئیسی، که در انتخابات ۹۶ هم بخت خودرا برای رئیس جمهور شدن امتحان کرده بود، اینبار از جایگاه قاضی القضاتی در فهرست کاندیداها قرار گرفته است. شاید به همین خاطر است که برخی کاندیداتوری رئیسی و حضورش در مناظرات انتخابات بعنوان نخستین رئیس قوه قضاییه ای که در این راه پاگذاشته است را با اما و اگر نگاه می کنند.

در همین راستا، نجات الله ابراهیمیان، حقوقدان و عضو پیشین شورای نگهبان درباره فضای انتخاباتی حاکم بر کشور به خبرگزاری خبرآنلاین می گوید: بنده چندان که باید در فضای انتخاباتی قرار نگرفته ام، باید کمی زمان بگذرد تا فضا روشن تر شود. او تاکید دارد که انتخابات ریاست جمهوری عامل چندان مهمی در تغییر اوضاع و احوال کشور نیست بلکه آنچه که ما حالا به آن نیاز داریم بازبینی قانون اساسی است. ابراهیمیان گریزی هم به کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری می زند و درباره ورود احتمالی ابراهیم رئیسی به انتخابات بعنوان نخستین رئیس قوه قضاییه و چالش های حضورش در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری از نگاهی حقوقی می گوید: آقای رئیسی هم مانند بقیه کاندیداها یا کسانی که می خواهند کاندیدا شوند می توانند وارد این عرصه و کارزار شوند. اینکه ایشان وارد پروسه مناظرات بشوند اتفاقا بسیار عالی است چونکه ایشان یک تجربه خوبی هم در قوه قضاییه کسب کرده و اگر وارد مناظرات شوند مردم هم می توانند بهتر درباره آقایان داوری و قضاوت کنند.

استفاده نابجا و مکرر از عنوان مشاورت رهبری در کمپین انتخاباتی حسین دهقان

روزنامه فرهیختگان در مطلبی نوشت: اشکال وارد به کمپین تبلیغاتی دهقان، استفاده مکرر از عنوان مشاورت رهبری در اخبار و مصاحبه های منتشرشده از وی است. این در شرایطی است که استفاده از این عنوان برای تحرکات انتخاباتی و مسائل خارج از ماموریت های در رابطه با عنوان مشاورت، برخلاف ضوابط است. حسین دهقان وزیر سابق دفاع بطور رسمی برای انتخابات ریاست‎ جمهوری اعلام کاندیداتوری کرده و بر این اساس، برنامه ها و تحرکات انتخاباتی را نیز در دستور‎کار قرار دارد. اما اشکال وارد به کمپین تبلیغاتی دهقان، استفاده مکرر از عنوان مشاورت رهبری در اخبار و مصاحبه های منتشرشده از وی است. این در شرایطی است که استفاده از این عنوان برای تحرکات انتخاباتی و مسائل خارج از ماموریت‎ های در رابطه با عنوان مشاورت، برخلاف ضوابط است. درصورتی‎که این اقدام برخلاف نظر دهقان در جریان است، انتظار می رود وی از ادامه این روند جلوگیری کند و اجازه سوءاستفاده از عنوان در رابطه با رهبری را برای برندینگ شخصی خود ندهد.

فضا برای یک نامزد انقلابی که آراء مثبت بیشتر و آراء منفی کم تری داشته باشد فراهم است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، مجتبی شاکری دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی اظهار داشت: ما در آستانه یک رخداد بزرگ یعنی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهرو روستا در خرداد ۱۴۰۰ قرار داریم. بر این اساس سه تشکل جمعیت ایثارگران، جمعیت رهپویان و جمعیت جانبازان در صدد هم افزایی برای نقش آفرینی در انتخاب اصلح طی انتخابات آتی مبتنی بر فاکتورهای انقلابی بر آمده و طی انجام یک ائتلاف، جبهه تحول خواهان انقلابی را ایجاد کرده اند. باتوجه به گرد هم آمدن سه تشکل مذکور که هر یک سوابقی از ایفای نقش در صحنه های مختلف انقلاب اسلامی دارند، حالا زمان آن رسیده که به لحاظ تشکیلاتی، برنامه ریزی، گفتمانی و عملیات مشترک استانی و کشوری، مبنایی ایجاد نماییم و درصدد جلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری برآییم. ما با تشکیل این جبهه بنایی برای رقابت با مجموعه احزاب عضو شورای ائتلاف نداریم، بلکه مقصود ما ایجاد هم افزایی است و مقوم تصمیماتی خواهیم بود که این شورا اتخاذ می کند. در حقیقت جبهه تحول خواهان با ائتلاف سه تشکل جمعیت جانبازان، جمعیت ایثارگران و جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی تشکیل شده تا با انسجام بیشتری ظرفیت های خودرا به صحنه آورده و موجی برای معرفی خاصیت های نامزد اصلح انتخابات معرفی نماید که بطور قطع این موج در تصمیمات شورای ائتلاف نیز موثر است؛ کمااینکه دبیران سه تشکل مذکور خود از اعضای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب هستند.

رسانه های اصلاح طلب

خاتمی خواهان حضور در انتخابات است، حتی اگر اصلاح طلبان پیروز نشوند

مهدی آیتی فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت و گو با خبرگزاری برنا در ارتباط با نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان عنوان کرد: اصلاح طلبان پس از قضایای ۹۲ دو شاخه شدند و امروز نیز در این طیف دو دستگی وجود دارد چون جمعی معتقدند ما باید همیشه در صحنه باشیم و در انتخابات ها شرکت نماییم حتی اگر اقلیت باشیم و ببازیم. خود خاتمی چنین اعتقادی دارد تاج زاده نیز چنین اعتقادی دارد. بهزاد نبوی و این طیف چنین تفکری دارند و می گویند ما حتی باید برای کرسی های حداقلی نیز باید مبارزه نماییم. نظر دیگری هم وجود دارد، اصلاح طلبانی که عقیده دارند وقتی که ما هیچ شانسی برای برنده شدن نداریم و مسابقه برابر نیست چرا باید در این مسابقه که شرایط برای هر دو جناح برابر نیست، شرکت نماییم. شرایط و خط شروع و اختتام باید برای هر دو گروه مساوی باشد و شرایط مکان و زمان باید یکی باشد. ما در مسابقه ای شرکت می نماییم که از ابتدا معلوم است شرایط برای دو طرف یکسان نیست و شرایطی که برای ما درست کرده اند با شرایطی که برای رقبای ما درست شده، مساوری نیست بدین سبب این نظریه ما را به اینجا می رساند که ما در انتخابات ۱۴۰۰ شانسی برای برنده شدن نداریم و رای کمی می آوریم این رای پایین به اصلاح طلبان و این جبهه و اعتبار اصلاحات لطمه می زند. بهتر است بگوییم ما در این دوره تماشاچی هستیم و برای رصد کردن اصولگرایان می رویم. من طرفدار این نظریه هستم و عقیده دارم شرایط نابرابر است و این مسابقه عادلانه نیست و باید اجازه بدهیم، اصولگرایان که مجلس را گرفته اند و قوه قضاییه را در دست دارند به شکل یکدست، دولت و کشور را در اختیار بگیرند و کل کشور در دست آنها باشد و ما وارد مطالبات بشویم.

بازی سیاسی مقابل دولت در آستانه انتخابات

سید جلال ساداتیان سفیر پیشین ایران در انگلستان با درج یادداشتی در روزنامه آرمان ملی نوشت: حالا حدودا یک ماه است که رئیس جمهور جدید ایالات متحده در کاخ سفید مستقر شده است، اما در همین یک ماه اقدامات مثبتی، هم در منطقه مانند جنگ یمن را در دستورکار قرار داد و هم از آن سو پیرامون ایران و توافق هسته ای سه اقدام را در پنجشنبه هفته گذشته عملیاتی کرد. آن چیزی که دشوار است صبر، هوشمندی و دقت سیاسی و دیپلماتیک برای مدیریت شرایط است. گویا آقایان فراموش کرده اند که لابی های صهیونیستی و سعودی به دنبال کوچک ترین فرصت برای به حاشیه کشاندن برجام و سیاسی و امنیتی کردن پرونده کارهای هسته ای ایران در آژانس و شورای حکام هستند. در چنین شرایطی چرا باید با دستان خود این فرصت را برای صهیونیست ها و سعودی ها ایجاد کنیم؟ چرا نباید بجای آن با یک تعامل سازنده فرصت لازم را به طرف های اروپایی و آمریکایی برای لغو تحریم ها بدهیم؟ ضمن اینکه قرار نیست در این سه ماه امتیاز خاصی به آنها داده شود. فقط یک فرصت سه ماهه را در اختیار آنان قرار می دهیم که حسن نیت خودرا نشان دهند. این مساله ضمن اینکه چهره مثبتی از ایران در مقابل اقدامات جو بایدن نشان می دهد، باردیگر توپ را در زمین آمریکا می گذارد. از آن گذشته تهران این فرصت مهم را در اختیار آنها قرار می دهد تا نشان دهند در مواضع و حسن نیت خود تا چه اندازه مصمم و جدی هستند. اگر در طول این مدت اقدامی عملی برای لغو تحریم ها شکل گرفت که مطلوب نگاه ایران است. اگر هم باز به دنبال فرصت سوزی بودند که ایران حجتی برای تداوم همکاری و همراهی با آنها ندارد. اقدامات بعدی ایران هم مشروعیت پیدا می کند. اما متاسفانه موتور محرکه رفتارها و اقدامات نمایندگان مجلس به مساله انتخابات پیش رو بازمی گردد و به هر دری می زنند که در طول این مدت، احیای برجام، حداقل تا پیش از برگزاری انتخابات شکل نگیرد. پس آقایان بدون در نظر گرفتن این شرایط و اقتضائات فقط بر مواضع خود پافشاری می کنند و خواهان افزایش تنش و تقابل با آژانس بین المللی انرژی اتمی و طرف های برجامی هستند.

انتخابات ۱۴۰۰؛ از اصولگرایان اصرار از رئیسی انکار

روزنامه اعتماد در گزارشی آورده است: اصرار اصولگرایان برای کاندیداتوری سیدابراهیم رییسی در انتخابات ۱۴۰۰ تشدید شده اما گویا رئیس قوه قضاییه عزمش را جزم کرده که قاضی القضات باقی بماند. تا مدتی پیش تصور می شد رییسی هنوز تصمیم نهایی خودرا نگرفته و احیانا در ماه های آتی برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری وارد ستاد انتخابات و محل نام نویسی کاندیداها شود اما اخبار روز گذشته از این حکایت داشت که تصمیمش برای ماندن راس قوه قضاییه جدی است؛ البته تا زمانی که بتواند مقابل فشارها مقاومت کند. فشارهایی که حالا نه فقط از جانب اصولگرایان مجلس شورای اسلامی، بلکه روحانیون بلندپایه عضو مجلس خبرگان رهبری نیز وارد می شود. این اصرارها اما فارغ از واکنش رییسی، پیام مهم دیگری هم دارد؛ پیامی که نشان میدهد بخش بزرگی از اصولگرایان تمایل ندارند رییسی را ترجیح دهند. با آنکه خیلی وقت است که رییسی تنها یک پاسخ منفی به اصولگرایان می دهد اما اصولگرایان دست بردار نیستند. اصولگرایانی که قسمتی از آنان می گویند این جریان سیاسی با تعدد کاندیدا روبه رو شده و تنها حضور رییسی می تواند اختلافات شان را مرتفع سازد. آنان معتقدند چنانچه رییسی وارد میدان شود، همه گروه ها و احزاب اصولگرا تمام قد از او حمایت می کنند.

احمد کریمی اصفهانی همچون اصولگرایان منتسب به طیف سنتی این جریان سیاسی روز گذشته درباره تاثیر کاندیداتوری سیدابراهیم رییسی بر رفع اختلافات میان اصوگرایان به پایگاه خبری نامه نیوز گفته است: «۵۰ درصد وحدت، خود آقای رییسی است که بیشتر گروه های اصولگرا درباره کاندیداتوری او رضایت دارند ولی ۵۰ درصد دیگر آنست که طرف مقابل آمادگی برای این کار را داشته باشد. بعضی مواقع یک شخصیت سیاسی تصمیمی برای ورود به عرصه ندارد اما ما اصرار می نماییم تا به هدف مان برسیم.» او درباره دیدگاه رییسی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری گفته است: «بحث های مختلفی مطرح شده و تماسهای مختلفی برقرار شده؛ ایشان با این بخش قضیه که بیایند و وحدت اصولگرایان را پیوند بزند، مشکلی ندارد اما اینکه بعنوان مصداق کاندیداتوری بیایند تا [کاندیداتوری ایشان] ابزار وحدت شود، تا حالا چنین چیزی را پذیرا نبودند.» منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان نیز بتازگی از کاندیداتوری رییسی دفاع کرده و گفته بود که چنانچه او حاضر شود در انتخابات شرکت کند، همه ما از او حمایت می نماییم و او را به هر کسی ترجیح می دهیم.

رئیس قوه قضائیه به انتخابات ۱۴۰۰ ورود می کند؟

اعتماد آنلاین در گزارشی به احتمال کاندیداتوری سیدابراهیم رییسی در انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و آورد: اخبار روز گذشته از این حکایت داشت که تصمیمش برای ماندن راس قوه قضائیه جدی است؛ البته تا زمانی که بتواند مقابل فشارها مقاومت کند. فشارهایی که حالا نه فقط از جانب اصولگرایان مجلس شورای اسلامی، بلکه روحانیون بلندپایه عضو مجلس خبرگان رهبری نیز وارد می شود. این اصرارها اما فارغ از واکنش رئیسی، پیام مهم دیگری هم دارد؛ پیامی که نشان میدهد بخش بزرگی از اصولگرایان تمایل ندارند رئیسی را ترجیح دهند. با آنکه خیلی وقت است که رئیسی تنها یک پاسخ منفی به اصولگرایان می دهد اما اصولگرایان دست بردار نیستند. اصولگرایانی که قسمتی از آنان می گویند این جریان سیاسی با تعدد کاندیدا روبه رو شده و تنها حضور رئیسی می تواند اختلافات شان را مرتفع سازد. آنان معتقدند چنانچه رئیسی وارد میدان شود، همه گروه ها و احزاب اصولگرا تمام قد از او حمایت می کنند.

اصولگرایان باروش های پوپولیستی می آیند

احمد مازنی نماینده مجلس دهم در گفت و گو با روزنامه آرمان ملی گفت: بر اساس آخرین گزارش هایی که به اطلاع بنده رسیده، اکثریت جبهه اصولگرایان به دنبال مشارکت حداقلی مردم در انتخابات نیستند. فقط عده اندکی از اصولگرایان مشتاق حضور اندک مردم در انتخابات ۱۴۰۰ هستند و انصافا هم نمی توانیم همه اصولگرایان را متهم نماییم که موافق حضور اندک مردم در انتخابات سال آینده هستند. البته بنده اطلاع دقیقی دارم که عده ای از اصولگرایان به دنبال آن هستند که حضور مردم در انتخابات ۱۴۰۰ اندک باشد و در مقابل کاندیدای مورد نظر آنها بتواند به آسانی در انتخابات پیروز شود. نکته تاسف بار این است که اصولگرایان خودرا منتسب به نظام می دانند و هر صحبتی که بیان می کنند را نظر نظام می دانند. موضع نظام همیشه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات بوده و مقام معظم رهبری هم در آخرین بیانات خود تاکید نمودند که حضور باشکوه مردم در انتخابات ۱۴۰۰ اولویت اول مجموعه حاکمیت برای انتخابات سال آینده است. در مجموع مشارکت حداکثری مردم در پای صندوق های رای موضع نظام برای انتخابات ریاست جمهوری است، اما اصولگرایان با سوءاستفاده از نظرات حاکمیت قصد دارند، طوری جلوه بدهند که انگار نظام موافق حضور حداکثری مردم در انتخابات نیست.

۳ نامزد بالقوه اصلاح طلبان

روزنامه شرق با درج مطلبی آورده است: هرچه به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شویم، نام نامزدهایی که می توانند از طرف جبهه اصلاحات مطرح باشند، بیشتر به گوش می رسد و تا حدی وضعیت آنها هم بیش از پیش روشن می شود؛ چنان که روز گذشته اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی، اعلام نمود نامزد این حزب محمدعلی افشانی است. محمدعلی افشانی از طرف تعدادی از اعضای شورای مرکزی برای نامزدشدن در انتخابات ۱۴۰۰ مطرح گردیده است... افشانی سوابق درخشانی دارد و از نیروهای پاکدست کارگزاران نظام است که در سمت های معاونت وزیر، استانداری و شهرداری تهران مشغول به خدمت بوده است. بدین سبب افشانی هم بعنوان یکی از نامزدهای حزب اعتماد ملی مطرح است». او همین طور درباره وضعیت انتخاباتی الیاس حضرتی در بین نامزدهای انتخابات اظهار داشت: «الیاس حضرتی رسما اعلام نموده است که این برای ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کاندیدا نخواهد شد». گرامی مقدم در آخر بیان کرد: «شورای مرکزی حزب اعتماد ملی حضور افشانی را با اجماع ساز مطرح کرده است. محمدعلی افشانی هم فعالیت خودرا آغاز نموده است؛ اما نتیجه نهایی پس از اعلام نامزدهای احزاب دیگر و سایر شخصیت های اصلاحات مشخص خواهد شد. نهاد اجماع ساز اساسا پس از ثبت نام و مشخص شدن اینکه چند نفر از اصلاحات توسط شورای نگهبان تأیید شده، فعالیت خودرا شروع خواهد کرد». محمدرضا عارف، یکی از دیگر شخصیت هایی که نامش در بین نامزدهای اصلاح طلب به چشم می خورد نیز در آخرین اظهارنظر خود درباره وضعیت انتخاباتی اش و همین طور علت عدم حضورش در نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان گفته است: «شورای اجماع ساز ۱۵نفر عضو حقیقی دارد که با مکانیسم خاصی از احزاب مختلف انتخاب شده اند، من در هیچ حزبی نیستم که بخواهم به نمایندگی از حزب در جلسات شرکت کنم و بدین سبب جزء آن ۱۵ نفر هم نیستم... از زمانی که سال ۸۶ بنیاد امید ایرانیان را راه اندازی کردیم، این بنیاد بعنوان یک نهاد تشکیلات راهبردی مشغول به کار است که البته فعالیت حزبی ندارد. شورای مشورتی همیشه فعالیت داشته و این بنیاد در همه انتخابات ها در موضوعات راهبردی و تشویق مردم به مشارکت فعال بوده است...

پیش بینی انتخاباتی چمران؛ قالیباف حذف می شود

به گزارش نامه نیوز، مهدی چمران فعال سیاسی اصولگرا در ارتباط با نحوه اجماع اصولگرایان در ۱۴۰۰ و اختلافات مطروحه در این زمینه، اظهار داشت: جامعتین برای ریاست جمهوری فهرست نمی دهد؛ همین طور نه روحانیت مبارز و نه جامعه حوزه علمیه و جامعه مدرسین مستقلا لیستی نمی دهند و تابحال چنین نکرده اند و کسی را معرفی نمی کنند شاید با کسی اعلام موافقت کنند، ولی اینطور نیست که بخواهند شخصی را معرفی کنند. بدین سبب شورای ائتلاف کار خودرا پس از انتخابات مجلس آغاز کرد و امروز هم با سرعت جلو می رود، چون زمان کوتاه است. جامعه روحانیت مبارز نیز می خواهد دراین زمینه کمک نماید و اختلافی در بین نیست جامعه روحانیت مبارز به صورت مستقل و مستقیم بنا ندارد کسی را معرفی نماید و یا برای شورای شهر لیستی بدهد. جامعه روحانیت مبارز تا اینجا به این موارد ورود نکرده است، ولی قرار بود همکاری داشته باشد که شورای وحدت شکل گرفت و امروز برای رسیدن به ارتباطی نزدیک، گفتگوهایی در جریان است. آنچه که شورای ائتلاف در انتخابات مجلس و انتخابات قبلی ریاست جمهوری کرد تلاشی بود تا با نظر خود مردم به نتیجه برسند. حدود ۶۰۰ تا ۱۷۰۰ نفری از استانها جمع شدند کسانی که قبلا مسئولیت های سیاسی داشتند آمدند و با نظر سنجی ها می خواستند به نتیجه واحدی برسند. ممکنست که با آمدن رییسی اصولگرایان به وحدت برسند و قالیباف حذف شود، ولی با آمدن قالیباف چنین اتفاقی نیفتد، ولی باید دید چه کسی در این مرحله بیشترین رای را می آورد که این ها ساز و کاری دارد و گمانه زنی فایده ندارد، سازوکار پیش می رود و به هر کدام رسیدند کار انجام می شود.

رقابت های سرسختانه ای پیش روی اصلاح طلبان است

علی صوفی در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا، اظهار نمود: نکته مهم در بین اصلاح طلبان تمرکز در مدیریت انتخابات است که دو هدف را دنبال می کند و منجر به انسجام و اجماع می شود. در این رابطه روندی که در مدت چند ماه اخیر طی شد و شورای همانگی جبهه اصلاحات، نهاد جماع ساز را با خاصیت های خاص خودش تصویب کرده قدم مثبتی بوده است. افراد حقیقی این نهاد مشخص و در نهایت نخستین جلسه اش هم در حسینیه جماران برپا شد و بهزاد نبوی بعنوان رئیس مشخص شد. قدم های اولیه اصلاح طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ خوب برداشته شده است و آنان رسما وارد عرصه رقابت شدند و این اقدامشان هم بازتاب خوبی داشته است. وی افزود: مشکلاتی که برای همه مردم به وجود آمده مثل فشار معشیتی سبب شده تا آنان با این قبیل حرکات برای حضور در عرصه رقابت ها گرم نشوند اما به هر حال به جامعه اصلاح طلبی مقداری واکنش مثبت نشان دادند. از آن طرف می دانیم با رقبای تندرویی که داریم رقابت سرسختانه ای پیش روی ما است. آنها آشفته هستند چونکه دسترسی به ریاست جمهوری دوره آینده را مسلم می دانستند، اما با این تحرکات احساس کردند آن طوری که فکر می کردند نیست.

نگاه به انتخابات ۱۴۰۰

عباس عبدی در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: با ملاحظات پیش گفته که شاید بتوان موارد دیگری نیز به آن اضافه کرد، اصلاح طلبان درباره انتخابات ۱۴۰۰ چه موضعی می توانند یا باید داشته باشند؟ به نظر بنده در وضعیت کنونی اعلام موضع قاطع در شرکت یا عدم شرکت درست نیست... در این راه هیچ عجله ای برای انتخاب نامزد نهایی نیست، هرکس و هر گروهی می تواند هر کسی را که خواست بعنوان نامزد ثبت نام کنند، ولی اصلاح طلبان در نهایت دست شان برای انتخاب نامزد نهایی باز خواهد بود. اشتباه است که نامزد خودرا هم اکنون بر طبق شاخص رای آوری یا عدم رد صلاحیت تعیین کنند. مشکلات انتخاب نامزد واحد هم اکنون خیلی مشکل تر از این کار بعد از تایید صلاحیت ها است. تایید و رد صلاحیت ها مشکل شورای نگهبان است نباید وارد آن شد و پیشاپیش آنرا پذیرفت. نامزدهایی که می خواهند مورد حمایت اصلاح طلبان باشند باید ملتزم به تصمیمات و برنامه های اصلاح طلبان باشند وبا این فرض وارد انتخابات شوند، در غیر این صورت بطور طبیعی از گردونه انتخاب آنان بیرون خواهند بود. آنان باید رسما و کتبا التزام خودرا به برنامه ها و تصمیم نهایی نهاد اجماع ساز اعلام کنند. اصلاح طلبان باید برنامه سیاسی روشن خودرا در موضوعات اساسی پیش گفته، تهیه کنند و هر نامزدی که مورد حمایت آنان شود قبل از پشتیبانی از او، این برنامه را پذیرفته باشد. این برنامه باید مختصر و مفید باشد و به مهم ترین مسائل کشور و راهکارهای آنها اشاره کند.

جمع بندی:

این موضوع که رئیس جمهوری باید چه خاصیت های باید داشته باشد تا انتخاباتی پرشور برگزار شود، اهمیت زیادی دارد، بدین جهت باید منتظر ماند و دید که چهره ها و کدام طیف سیاسی با حذف رقیب می تواند برای ۴ سال بر مسند قوه مجریه تکیه بزند و فرمان اداره کشور را در دست بگیرد.منبع:

1399/12/07
23:57:28
0.0 / ۵
1238
تگهای خبر: آژانس , آنلاین , دانش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد احزاب سیاسی و رونمایی از برنامه های انتخاباتی
نظر شما در مورد احزاب سیاسی و رونمایی از برنامه های انتخاباتی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها