روحانی در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات كشور:

تلاش دولت این است كه تا اختتام خرداد دولت الكترونیكی را به یك نقطه قابل قبول برسانیم

تلاش دولت این است كه تا اختتام خرداد دولت الكترونیكی را به یك نقطه قابل قبول برسانیم بیستمین جلسه شورای اجرائی فناوری اطلاعات کشور روز سه شنبه در سومین روز از سال 1400 به ریاست رئیس جمهور برگزار و در این نشست روند تکمیل دولت الکترونیکی و پیوستن دستگاهها به سیستم یکپارچه هوشمند الکترونیکی بررسی گردید.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، در جلسه امروز شورای اجرائی فناوری اطلاعات، پنجره های واحد صدور مجوزهای دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و فرهنگ و ارشاد اسلامی و همین طور ایجاد پنجره های واحد خدمات کسب وکار در استانها به صورت پایلوت در دو استان خوزستان و بوشهر، افتتاح شد که از آن می توان بعنوان گام نخست دولت برای رفع موانع تولید و حرکت در راه اجرای شعار سال نام برد.
رئیس جمهور در این نشست با تاکید بر تسریع در روند تکمیل و نهایی شدن دولت الکترونیکی، ایجاد شفافیت و دسترسی عمومی به اطلاعات را یکی از راهکارهای پشتیبانی از کسب وکارها و همین طور رفع موانع از تولید دانست و اظهار داشت: با دولت الکترونیکی می توان به سرعت این هدف را محقق کرد و امروز با اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید شاهد آن هستیم که بخش زیادی از خدمات به صورت الکترونیکی به مردم ارائه می شود.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در بیستمین جلسه شورای اجرائی فناوری اطلاعات، تسهیل فضای کسب وکار و تسریع در صدور مجوزها را از محورهای عملی رفع موانع تولید برشمرد که با توسعه دولت الکترونیکی در این دولت در دستور کار قرار داشته و امسال نیز با قدرت پیگیری و ادامه خواهد یافت.
روحانی در ادامه از طرح تحول سلامت بعنوان یکی از اقدامات مهم و باارزش دولت یازدهم در زمینه فراگیر شدن خدمات سلامت برای آحاد ملت نام برد و اضافه کرد: نتیجه این اقدام بزرگ را در یک سال قبل در زمینه مقابله با پاندمی کرونا در کشور شاهد بودیم.
رئیس جمهور «سلامت الکترنیکی» را گام دوم طرح تحول سلامت خواند و اظهار داشت: با تکمیل سامانه سلامت الکترونیکی که فاز اول آن نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی امروز افتتاح شد، مردم قادر خواهند بود فقط با یک شماره ملی خدمات سلامت خودرا دریافت نمایند.
روحانی با اعلان اینکه مفاسد یکی از موانع بزرگ تولید است، اظهار داشت: راه مبارزه با فساد همین توسعه دولت الکترونیکی و شفافیت است، با توسعه دولت الکترونیک مردم با زحمت کمتر خدمات بیشتری دریافت خواهند کرد و مفاسد و رانت ها کمتر می شود.
رئیس جمهور با قدردانی از دست اندرکاران اجرای طرح های فناورانه ای که امروز افتتاح شدند، گفت: پشتیبانی واقعی و مانع زدایی موثر از مسیر تولید بوسیله گسترش دولت الکترونیک قابل انجام است و تمام تلاش خودرا به کار گرفته ایم که تا پیش از آخر دوره فعالیت خود دولت الکترونیک را به نقطه قابل قبولی برسانیم.
رئیس جمهور با اعلان اینکه امروز به مناسبت افتتاح چندین طرح فناورآنه روز مبارکی بود، اظهار داشت: زندگی مردم باید برمبنای شرایط نوین جهانی بنیان گذاری شود. در دولت های یازدهم و دوازدهم شاهد بودیم خیلی از کارهایی که قبلا باید با مراجعه حضوری انجام می گرفت، فقط با بهره گیری از یک موبایل ساده انجام می شود.
روحانی با اشاره به اینکه امروز خیلی از خدمات بوسیله فناوری اطلاعات دریافت می شود، اضافه کرد: زندگی در جهان جدید هوشمند شده و هوشمندسازی هر روز دامنه وسیع تری می یابد. طبیعی است که استفاده از هر امکان جدیدی مخاطرات جدیدی نیز همراه خود دارد که ضرورت دارد برای مدیریت و کنترل این خطرات آموزش ها و کسب آمادگی های لازم مدنظر قرار گیرد.
رئیس جمهور گفت: فضای مجازی زندگی را آسان تر کرده، فعالیت ها را سرعت می بخشد و خیلی از مفاسد را از بین می برد.
روحانی در ادامه سخنانش با اعلان اینکه دولت تدبیر و امید قبل از این دو اقدام بزرگ در عرصه سلامت انجام داده بود که یکی تحول در سیستم سلامت و دیگری بیمه همگانی بود و امروز نیز اجرای طرح سلامت الکترونیک شروع شد. تشکیل پرونده سلامت الکترونیک، اقدامی بسیار مهم و کارآمد در ارتقای سیستم سلامت کشور است.
رئیس جمهور اشاره کرد: در حال گذر از دوره سنتی و قدیمی به دوره استفاده از فناوری های نو هستیم و طبیعتا مقاومت هایی هم در این راه وجود دارد اما استفاده از تکنولوژیهای جدید کمک می نماید که کارها بسیار بهتر و دقیق تر صورت گیرد.
روحانی اشاره کرد: استفاده از تکنولوژی های جدید و تشکیل پرونده سلامت الکترونیک برای آحاد جامعه موجب می شود که همزمان هم بر کار پزشک به شکلی دقیق تر نظارت شود و هم تجویز دارو و اقدامات تشخیصی سامان یابد.
رئیس جمهور گسترش دولت الکترونیک و تحت پوشش قرار دادن همه خدمات دولتی در عرصه الکترونیک را وظیفه بزرگ دولت برشمرد و اظهار داشت: برمبنای آمار تنها در سال قبل یک میلیارد مراجعه حضوری و کاغذی حذف و بوسیله سیستم الکترونیک انجام شده است.
روحانی افزود: گسترش دولت الکترونیک مفاسدی را که در مراجعات حضوری و رودرو ممکنست اتفاق بیفتد از بین می برد و موجب ایجاد شفافیت می شود. تمام تلاش ما این است که تا پیش از اختتام دولت دوازدهم دولت الکترونیک را به نقطه قابل قبولی برسانیم که مفاسد و رانت ها کمتر شده و مردم بهتر و آسان تر بتوانند خدمات مورد نیاز خود دریافت نمایند.
رئیس جمهور در ادامه با اعلان اینکه اگر طرح هایی مثل تحول سیستم سلامت و گسترش دولت الکترونیک، گسترش اقتصاد دیجیتال و فضای سایبری نبود در دوران کرونا با سختی های بیشتری مواجه بودیم، گفت: هنوز تا عبور از کرونا راه سختی باقی مانده است، اما این دستاوردهای فناورانه به مواجهه و مقابله موثرتر و آسان تر با کرونا خیلی کمک می نماید.
در جلسه امروز شورای اجرائی فناوری اطلاعات، بهره برداری از فاز اول نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی در سراسر کشور، با فرمان رئیس جمهور شروع شد و همین طور از سامانه های
جامع هوشمند تعاونی های کشور، سامانه های پنجره واحد مجوزهای کشاورزی، رصد و پایش نهاده های کشاورزی، سامانه صدور مجوزهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بازمهندسی مجوزها، پنجره واحد خدمات کسب وکار استانی و پنجره واحد خدمات مالیاتی الکترونیک رونمایی گردید. امروز همین طور از وزارت خانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، امور اقتصادی و دارایی و سازمان های بیمه سلامت ایرانیان، تامین اجتماعی و بیمه مرکزی ایران بعنوان دستگاه های برگزیده در توسعه دولت الکترونیکی و شفافیت با اهدای لوح تقدیر، قدردانی گردید.
متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
امروز برای دولت روز مبارکی بود و همین طور ان شاء الله برای ملت بزرگ ایران بخاطر مصوباتی که در اجرای فناوری های اطلاعاتی داشتیم، روز مبارکی باشد.
این بیستمین جلسه شورای اجرائی فناوری اطلاعات کشور بود. بطور مرتب از سال قبل این مسأله مهم را دنبال می نماییم.
امروز زندگی مردم عزیز باید برمبنای شرایط نوین جهانی بنیانگذاری شود. مردم در دولت یازدهم و دوازدهم شاهد بودند که خیلی از فعالیت ها و کارهایی که قبلاً حضوری انجام می گرفت، امروز با یک موبایل ساده که در اختیارشان است انجام می گیرد. همه کارهای بانکی، مالی، پولی بوسیله سامانه الکترونیک و با یک ابزار ساده انجام می شود.
امروز مردم خیلی از خدمات را بوسیله فناوری اطلاعات به آسانی دریافت می کنند. اگر خودرویی نیاز دارند بعنوان مسافر بوسیله سامانه های الکترونیک می توانند خدمات بگیرند. اگر کالایی ساخته و می خواهند بفروشند بوسیله همین سامانه ها می توانند به فروش برسانند. اگر خانه ای را می خواهد به مسافری در روزهای نوروز اجاره دهد، حتی اگر غذایی نیاز دارند بوسیله این سامانه ها دریافت می شود. زندگی کاملاً متحول شده است. یعنی دیگر شرایط سابق نیست، هوشمندسازی کم کم دامنه بسیار وسیع تری پیدا کرده است.
طبیعتا وقتی وارد این فضا می شویم یک خطراتی هم دارد. یعنی خطرات اش بالاتر از شرایط عادی است. شما وقتی یک آزادراه ندارید، خیلی به سختی مسیر را طی می کنید. با یک خطراتی هم مواجه هستید در یک جاده باریک، اما وقتی وارد آزادراه می شوید، خیلی سریع به مقصد می رسید. خیلی از خطرات جاده معمولی برطرف می شود اما یک خطراتی هم ممکنست ایجاد شود. یک خودرو کار نادرستی انجام می دهد و یک دفعه می بینید یک تصادف زنجیره ای درست می شود.
هیچ گاه در یک جاده عادی تصادف زنجیره ای اتفاق نمی افتد، یا خیلی نادر است. اما در یک اتوبان وقتی همه ماشین ها سرعت دارند، تصادف زنجیره ای هم هست.
فضای مجازی هم اینطور است. زندگی را سهل و آسان می کند. فعالیت ها را سرعت می بخشد. خیلی از مفاسد را از بین می برد.
امروز مصوبات بسیار خوبی داشتیم هم در زمینه مالیات مصوباتی داشتیم و هم در زمینه سلامت و خدمات در استانها و هم در زمینه کشاورزی مصوباتی داشتیم. همه اینها کار را تسهیل می کند.
به جهت اینکه کار سلامت و درمان مردم بهتر انجام بگیرد، ۲ کار بزرگ در بخش سلامت انجام دادیم. یکی تحول سیستم سلامت که مردم با پول کمتری به خدمات سلامت دسترسی پیدا می کنند و دیگری بیمه همگانی بود که ایجاد کردیم و همه را تحت پوشش قرار دادیم. قدم سوم هم که امروز انجام شد سلامت الکترونیک بود، اینکه مردم به آسانی وارد یک بیمارستان شوند و با یک شماره و کارت ملی به آسانی به همه خدمات دسترسی پیدا کنند.
با پرونده الکترونیک سلامت، هم پزشک به آسانی به سابقه بیمار دسترسی دارد و هم خود فرد که یادش نیست که سالهای پیش کجا و به چه دکتر و بیمارستانی مراجعه نموده و چه دارویی را مصرف کرده و چند بخش تشخیصی را گذرانده دیگر با پرونده سلامت الکترونیک دغدغه این مسائل را ندارد.
اینها امروز در پرونده سلامت الکترونیک پیش روی بیمار و پزشک و بیمه گر، همه در کنار هم این امکانات در اختیارشان است. سلامت بهتر، دقیق تر و سالم تر، سریع تر و بهتر با این طرح تامین می شود. یک پزشکی که اطلاعات ندارد یا اطلاعات را از مریض می پرسد و مریض هم ممکنست قسمتی از مسائل یادش باشد و یک بخشی یادش نباشد، اما با این طرح وقتی پزشک به سامانه الکترونیک سلامت نگاه می کند، همه این اطلاعات را یکجا می بیند. حتی پیش از اینکه مریض وارد اتاق پزشک شود او می تواند در مدت یک دقیقه تمام سوابق این مریض را ببیند. در نتیجه اقدام دقیق تری انجام می شود و سلامت مردم بهتر تضمین می شود. نسخه ای که پزشک می خواهد بنویسد، خیلی ساده تر به دست داروخانه می رسد. این نسخه هایی که نوشته می شد داروخانه یک جور می خواند، دکتر یک جور می نوشت. خیلی موارد داشتیم، ۱۰۰ را ۱۰ می خواندند و ۱۰ را ۱۰۰ می خواندند.
یک دارویی که دُز ۵۰ بود، مسئول داروخانه ۵ می خواند، داروی با دز ۵ به او می داد، پس از یک هفته معلوم می شد طرف حالش وخیم شده، می رفت پزشک نگاه می کرد تازه می دید اشتباه شده است. در این سامانه های جدید این مشکلات کم می شود. البته در شروع راه یک مشکلاتی و یک مقاومت هایی هم خواهد بود. ما در حقیقت از سنت به مدرنیته داریم منتقل می شویم، از کارهای سنتی و قدیمی داریم به فناوری های نو وارد می شویم. در فناوری های نو تا طرف عادت کند به این شرایط جدید یک کم سخت و مشکل است ولی کار کاملاً آسان و بهتر می شود.
خیلی از داروهایی که لازم نیست مصرف شود، از این طریق حل خواهد شد. ما به آسانی می توانیم نظارت نماییم بر کار پزشکی و نسخه نویسی ها و نسخه پیچی ها در داروخانه های مختلف و نظارت دقیق تر و آسان تر انجام می شود.
خیلی از داروهایی که لازم نیست مصرف شود، کم می شود و کاسته می شود. خیلی از جاهایی که بیمار نیاز نیست برای دومین بار و سوم برای مراحل تشخیصی مراجعه کند، این معلوم است که مثلاً یک ماه پیش اسکن و ام آرآی کرده است، این مشخص است و دائم تکرار بی خود نمی گردد که طرف بگوید این یکی اسمش آ است و خیلی قشنگ نیست، برو از قسمت ب ام آرآی بگیر، اینها تمام می شود و کم کم جمع می شود.
کم کم این شرایط، شرایط سالم تر و بهتری می شود. این تحول در سایه تکنولوژی های جدید اطلاعات و در سایه هوشمندسازی انجام می گیرد. دولت الکترونیک برای دولت یک وظیفه بزرگ است.
دولت باید الکترونیک شود و کاغذ از امور اداری جمع شود. در گزارشی که روز گذشته دیدم آمده بود که در سال قبل یک میلیارد مراجعه ای که بوسیله کاغذ و به شکل حضوری می بایست انجام بگیرد، کاهش پیدا کرده است. این مراجعات با این سیستم الکترونیک، بدون اینکه نیاز به مراجعه حضوری باشد و کاغذ و... لازم باشد انجام شده است. امضاهای طلایی کم کم از بین می رود و مفاسدی که در سایه روبرو شدن افراد با هم رخ می داد، حذف می شود.
نمی دانید در راه پله ها چه کارهایی در تاریخ انجام شده است. مردم از راه پله ادارات که بالا رفتن و آمدن پایین، هزینه های بسیار فراوانی را در این راه پله ها پرداخت کردند. این پله ها جمع می شود، نه اینکه آسانسور می آید، اصلاً دیگر نیاز نیست افراد به اداره مراجعه کند. در خانه خودش نشسته است و با سامانه خودش، با یک موبایل ساده ای که در اختیارش است فعالیت می کند. کار بسیار عظیم و بزرگی انجام می گیرد.
ما در خیلی از مسایل مهم، حتی در آبیاری کشاورزی، اگر سامانه های ما الکترونیکی شود، اگر در مزارع ما معلوم باشد این درخت نیاز به آب دارد، این مزرعه کی نیاز به آب دارد، چه مقدار آب وارد شود، کی باید قطع شود و کی باید باز شود، این خیلی مصرف آب را سامان می دهد. حتی در سمپاشی، اینکه کی باید سم استفاده شود، چه مقدار سم نیاز است، همه اینها را اگر ببریم در سیستم الکترونیک، شرایط کاملاً متحول می شود و تغییر پیدا می کند و قدم به قدم باید در این جهتت جلو برویم.
یک تاریخ معروف بود به ۹ آذر ۹۹ بود که در این تاریخ تصمیماتی را اتخاذ کردیم و خیلی از سامانه ها در آن تاریخ راه اندازی شد و امروز سوم فروردین ۱۴۰۰ دو مرتبه مصوباتی داشتیم که این مصوبات در ماه اردیبهشت به پایان می رسد.
مصوباتی هم داشتیم که این مصوبات در خرداد به پایان می رسد. تمام تلاش ما این است که ان شاءالله تا اختتام خرداد و اول تیر که هفته های پایانی دولت دوازدهم است، دولت الکترونیک را به یک نقطه قابل قبول برسانیم و مردم بتوانند با زحمت کمتر، خدمات بیشتر دریافت نمایند.
با دولت الکترونیک مفاسد به تدریج کم شود، رانت ها کم شود. اگر می خواهیم با مفاسد مبارزه نماییم راه مبارزه با مفاسد همین است و الا با دادگاه و بگیر و ببند و شلاق، آنها بخش نهایی است. بخش نهایی است اگر لازم شد. آنچه که در مرحله اول ضرورت است، شفافیت و در اختیار قرار گرفتن اطلاعات است. وقتی همه چیز معلوم باشد و همه بتوانند ببینند و ببینند، در آن شرایط مفاسد هم کمتر می شود.
حالا امسال که باید پشتیبانی بهتر از تولید بکنیم، در رونق تولید مانع زدایی نماییم، این را هم باید باز بوسیله دولت الکترونیک و اقتصاد دانش بنیان خیلی از موانع را برداریم. چگونه می توانیم در کشاورزی از تولید پشتیبانی نماییم. همین سامانه ای که امروز راه اندازی شد و این سامانه سماک سامانه ای است که می تواند خیلی از مجوزهایی که لازم است از این طریق ستاندن شود. این پشتیبانی از تولید است. بجای اینکه ۱۰ روز معطل شود و از این اتاق و به آن اتاق برود، بوسیله این سامانه می تواند مجوز دریافت کند. این پشتیبانی است. وقتی همه چیز در این سامانه می آید، در این سامانه شرایطی پیش می آید که آسان تر می توانیم از مفاسد و مشکلات عبور نماییم. یکی از موانع بزرگ برای تولید همین مسأله مفاسد است و از این طریق می توانیم از این مانع عبور نماییم. بدین سبب مسأله دولت الکترونیک همچنان یکی از مسایل بسیار مهم این دولت می باشد.
اگر تحول سلامت نبود و اگر دولت الکترونیک نبود، اگر اقتصاد دیجیتال نبود، اگر فضای سایبری نبود، با سختی بیشتری می توانستیم از کرونا عبور نماییم. امروز قدم های بزرگی برای فاصله گرفتن از کرونا برداشتیم، البته تا اتمام این کار هنوز راه زیادی در پیش داریم و باید تلاش نماییم تا از این پاندمی و همه گیری بسیار خطرناک فاصله بگیریم، اما این دو بازو، بازوی اصلی ما بود. یعنی خیلی از ترددها و تجمع ها کم شد و در زمینه سلامت امکاناتی داشتیم که به ما کمک کرد. الحمدالله از شروع امر تا امروز، حتی در وضعیت سختی که در خوزستان پیش آمد به هر حال گرفتار کمبود تخت نشدیم. یعنی کسی بیرون بیمارستان در صف معطل نماند. همین روز گذشته که با خوزستان صحبت می کردم، ۱۰۰ تخت آی سی یو در همین هفته های اخیر اضافه شده است.
این قدرتی که امروز می توانیم تخت های آی سی یو را اضافه نماییم، اینکه تخت های آی سی یو را در این دولت ۲.۵ برابر کردیم، این توانمندی است که برای نظام بهداشت و سلامت کشور ایجاد کردیم.
الکترونیکی شدن سلامت هم قدم دومی است که انجام می گیرد و شرایط را برای مردم تسهیل می کند. امیدوارم با تلاش وزارت فناوری ما و همه وزارتخانه هایی که باید در این راه تلاش کنند، ان شاءالله در آخر دولت دوازدهم دولت الکترونیک را در حد قابل قبولی به مردم عزیزمان ارائه نماییم و مردم از خدمات آن استفاده کنند.
ان شاء الله.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.»
منبع:

1400/01/05
16:35:36
5.0 / ۵
1065
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تلاش دولت این است كه تا اختتام خرداد دولت الكترونیكی را به یك نقطه قابل قبول برسانیم
نظر شما در مورد تلاش دولت این است كه تا اختتام خرداد دولت الكترونیكی را به یك نقطه قابل قبول برسانیم
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها