نقش منابع انسانی در توسعه و توانمندی سازمان ها در گفت وگو با كاوه تیمورنژاد تبیین شد؛

سازمانی موفق و تحول گرا است كه از سرمایه انسانی توانمند برخوردار باشد

سازمانی موفق و تحول گرا است كه از سرمایه انسانی توانمند برخوردار باشد به گزارش برتریها کاوه تیمورنژاد استاد دانشگاه در گفتگو با ایرنا عنوان کرد: سازمانی موفق و تحول گرا است که از سرمایه انسانی بالقوه و توانمند برخوردار باشد. یک سازمان بهره ور به انسان های خود می بالد و افتخار می کند، چون که با توانمندی و بهره وری منابع انسانی خود توانسته است به توسعه نایل شود.


امروزه منابع انسانی یکی از رشته های شغلی و واحد های سازمانی شرکتهای ایرانی است که روز به روز به اهمیت نقش آن در موفقیت سازمان ها افزوده می شود. این واحد در گذشته به نامهای واحد اداری، واحد کارگزینی، واحد امور کارکنان و واحد عمومی وجود داشته و عمده فعالیت آن انجام امور روزمره خدماتی(نظافت و نگهداری فضای کاری)، بیمه، تشکیل پرونده و محاسبه کارکرد بوده است، الان در ایران، سازمان های واحد برای منابع انسانی و اداری وجود دارند و زیر نظر یک مدیریت، علاوه بر وظایف اداری به امور مهمتری چون جذب و انتخاب، آموزش و توسعه، مدیریت عملکرد، مدیریت جبران خدمات، روابط کار و نگهداشت کارکنان می پردازند.
اکرم فداکار معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار یزد می گوید: روز ملی منابع انسانی در تقویم، تلنگری بیدارکننده برای مدیران خصوصی و دولتی در سطوح مختلف خرد و کلان است تا یادآوری کند که ایجاد سازمان ها برای نجات جوامع بشری از خطرها و بحران هاست. این روز همینطور یادآور می شود که سازمان ها برای تسهیل مسیر توسعه و پیشرفت الزامی هستند و موفقیت به وجود منابع انسانی وابسته است. اگر ما مدیران نتوانیم با هم جهت سازی اهداف فردی و سازمانی، دانش، مهارت و انگیزه منابع انسانی را در راه تحقق اهداف سازمان به هم افزایی و بهره وری برسانیم، در پیشگاه ملت، سرمایه گذاران، مالکان و دیگر ذی نفعان سازمان هایمان، مسوول و پاسخگو خواهیم بود.
با پیشنهاد انجمن صنفی مدیران منابع انسانی و تایید شورای فرهنگ عمومی از ۱۳۹۷ خورشیدی، ۲۵ فروردین بعنوان روز ملی منابع انسانی در ایران با انگیزه توجه دادن سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی به اهمیت سرمایه های انسانی در برنامه ریزی ها و نگاه ویژه به این موضوع، به ثبت رسید.
در این خصوص پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به گفتگو با «کاوه تیمورنژاد» استاد دانشگاه و متخصص و مشاور امور منابع انسانی پرداخت که در ادامه متن آن آمده است:
ایرنا: نقش منابع انسانی در توسعه و توانمندی سازمان ها را چطور ارزیابی می کنید؟
تیمورنژاد: به صورت کلی انسان سرمایه است و در پیشگاه خدای بزرگ سرمایه آفریده شده است، به عبارت دیگر انسان ها در درون سازمان ها و جوامع بالقوه و بالفعل بعنوان سرمایه قلمداد می شوند. در سازمان ها، منابع متفاوتی برای توانمندی و پیشبرد فعالیت ها و برنامه ها وجود دارد، این منابع عبارتند از: منابع مالی، فیزیکی، اطلاعاتی و انسانی که در اصل این منابع انسانی است که هم از سویی طراح و مولد منابع دیگر و هم از سوی دیگر کاربر و مصرف کننده است. این مورد نقش ویژه منابع انسانی و به عبارت صحیح سرمایه انسانی را در توسعه و توانمندی سازمان ها نمایان می سازد. سازمانی موفق توانمند و تحول گرا است که از سرمایه انسانی بالقوه و توانمند برخوردار باشد. یک سازمان بهره ور به انسان های خود می بالد و افتخار می کند چون که با توانمندی و بهره وری منابع انسانی خود توانسته است به توسعه و بهره وری نایل شود. این همان نگرش والایی است که در ادبیات انسانی سازمان ها از اصطلاح نیروی انسانی که نگرش مکانیکی به انسان داشته است به اصطلاح منابع انسانی و در نهایت به واژه متعالی سرمایه انسانی ارتقا یافته است.
ایرنا: نیروی انسانی چه نقشی در برنامه ریزی های خرد و کلان کشور دارد؟
تیمورنژاد: سرمایه انسانی می تواند در ۲ مرحله تدوین برنامه ها و اجرای برنامه ها نقش بسزایی در کشور ایفا کنند. افراد متخصص، خبره و کارشناس که در مرحله تدوین استراتژی ها و برنامه ها بعنوان استراتژیست و برنامه ریز نقش ایفا می کنند و افراد متخصص و حرفه ای که در مقام مجری برنامه ها در بخش های راهبردی، تاکتیکی و عملیاتی در قسمت های اصلی کشور یعنی صنعت، کشاورزی و خدمات، فعال می باشند. این مهم زمانی محقق می شود که از ابعاد علمی و تجربی به فرایند مدیریت منابع انسانی و سیستم های فرعی آن در درون جامعه و سازمان های آن، عنایت ویژه داشت. یعنی با برنامه ریزی نیروی انسانی، جذب و بکارگیری نیروی انسانی شایسته و دارای شرایط احراز، آموزش و توانمند سازی کارکنان از ابعاد ادراکی و مهارتی و به دنبال آن توجه به نگهداشت بهینه منابع انسانی و حفظ کرامت آنها، موجبات برنامه ریزی های مطلوب خرد و کلان در کشور و اجرای دقیق برنامه ها را با عنایت به شاخصهای بهره وری کار یعنی افزایش کمیت و کیفیت و کاهش هزینه ها و زمان کاری فراهم آورد.
ایرنا: به نظر شما سازمان ها و ادارات چه اقداماتی برای رضایت نیروی انسانی خود باید انجام دهند؟
تیمورنژاد: تامین رضایت امری نسبی است، هم از بُعد کلی که نمی گردد، حکمی ثابت برای رضایت کامل انسان ها صادر کرد که ای کاش می شد که آدمی در این دنیای فانی به رضایت کامل برسد و هم از نظر تفاوت های فردی که هر انسانی از ابعاد کمیت و کیفیت رضایت متفاوت می باشد. اما این مورد نمی تواند و نباید سازمان ها را از توجه به تأمین رضایت کارکنان بازدارد. سازمان ها و اداره ها موظف می باشند که در جهت تأمین رضایت کارکنان خود از برآورده کردن نیازهای مراتب پایین یعنی حقوق و دستمزد آغاز کرده، سپس امنیت شغلی آنها و به دنبال آن به نیازهای اجتماعی و قدر و منزلت نیروی انسانی توجه نمایند که این می تواند بستر رضایت تعهد و شکوفایی کارکنان را فراهم آورد. همچنین، شاخصهای دیگری را که میتوان در تأمین رضایت کارکنان اثرگذار دانست، عبارتند از: ۱- ارتقاء اخلاق حرفه ای، جلوگیری از فساد اداری و تأمین سلامت محیط اداری. ۲- برقراری عدالت اداری (عدالت محوری) و پرهیز از تبعیض در مسایل اداری. ۳- شایسته سالاری و پرهیز از رابطه مداری. ۴- توجه ویژه به خلاقیت و نوآوری کارکنان. ۵- ارتقاء مسئولیت پذیری و...
ایرنا: ثبت روز ملی منابع انسانی با چه هدف و انگیزه ای انجام شد؟
تیمورنژاد: ثبت روز ۲۵ فروردین بعنوان روز ملی منابع انسانی، اقدام شایسته و پسندیده ای بود که با پیشنهاد انجمن صنفی مدیران منابع انسانی به شورای فرهنگی عمومی در سالهای گذشته اجرایی شد. هدف و انگیزه از این اقدام تکریم کارکنان و حفظ کرامت انسان های خدوم، متعهد، متخصص و کوشا در سازمان ها بوده است و یادآور این است که تحقق توسعه و پیشرفت سازمان ها وابسته به زحمات و تلاشهای بی شائبه کارکنان و سرمایه انسانی آنها است و از سوی دیگر تذکری برای ارتقای حس مسئولیت پذیری، عزت نفس و تعهد آفرینی نیروی انسانی شاغل در سازمان ها است. البته این مناسبت، نمی بایست که در یک روز خاص محدود شود، بلکه باید با یادآوری مداوم این روز در سازمان ها از راه تمهیدات لازم و اقدامات مرتبط، هدف و انگیزه این مهم را در انجام فعالیت ها و برنامه های کاری از نظر محتوایی جاری و ساری کرد.منبع:

1400/01/25
21:32:32
5.0 / ۵
1033
تگهای خبر: پژوهش , خدمات , دانش , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد سازمانی موفق و تحول گرا است كه از سرمایه انسانی توانمند برخوردار باشد
نظر شما در مورد سازمانی موفق و تحول گرا است كه از سرمایه انسانی توانمند برخوردار باشد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها