ساده انگاری مردم در پیك خطرناك كرونا

ساده انگاری مردم در پیك خطرناك كرونا روزنامه ایران دریادداشتی نوشت: واقعیت این است که دنیا باردیگر درگیر بحران کرونا شده است.روزنامه ایران پنجشنبه ۲۶ فروردین در یادداشتی به قلم احمد معتمدی رئیس دانشگاه امیرکبیر، آورده است: اگر اخبار کشورها را دنبال کنید- باوجود اینکه خیلی از کشورها واکسیناسیون را آغاز نموده اند- خواهید دید که تعداد مبتلایان کرونا بالا رفته و تعدادی از کشورها هم بار دیگر محدودیت را برای شهروندانشان اعمال کرده اند. در ایران هم ما شاهد پیک چهارم کرونا هستیم. پیکی که بسیار خطرناک تر از دیگر پیک ها ظاهر شده و دلیلش هم نادیده گرفتن محدودیت ها و عدم اجرای پروتکلهای بهداشتی از طرف مردم بوده است.

البته در این یک سال چند باری محدودیت ها از طرف مسئولان اجرائی شد و تجربه این محدودیت ها نشان میدهد که مردم کمتر توجه به آن دارند. بنده معتقدم، فقط دادن بخشنامه و اعمال محدودیت ها تأثیر چندانی روی مردم ندارد. موضوع سلامت باید برای جامعه فرهنگسازی شود و آنها بدانند که بصورت درونی شده به سلامت خود و اطرافیانشان توجه نمایند.

این چند روز که محدودیت ها از طرف ستاد اعمال شده چقدر از مردم آنرا اجرائی کردند؟ مگرواقعاً کسب وکارها تعطیل شده است؟ آیا همه رستوران ها بسته است؟ بسیاری از مردم در خیابان هستند. ترافیک صبحگاهی، ترافیک عصر و یا رفت و آمدهای مردم در سطح جامعه نشان میدهد که بی توجهی به پروتکل ها بسیار است.

سؤالم این است که با وجود افزایش مبتلایان این افراد کجا می روند و چرا مراقب سلامتی خود نیستند. مگر تمام مشاغل به جز مشاغل گروه یک نباید تعطیل باشند. بخشنامه و اعمال محدودیت فقط ۳۰ درصد مسأله را حل می کند ما بعنوان شهروند خودمان هم باید رعایت نماییم. البته که مسئولان هم نقش نظارتی باید داشته باشند و به موضوع سلامت بعنوان یک فرهنگ نگاه کنند.
با این وجود در یک سال قبل دانشگاه های فنی و مهندسی در حوزه تجهیزات پزشکی ورود کردند و بیشترین تعامل را با مسئولان بهداشتی کشور داشتند. ۲۸ شرکت دانش بنیان که با دانشگاه های فنی کشور هم همکاری دارند در تولید ماسک و تجهیزات پزشکی، تولید وسایل تشخیص بیماری و ضدعفونی ها ورود کردند.

فعالیت های استارتاپ ها با دولت و کادر درمان ادامه دار بوده است و فکر می کنم اگر همکاری این شرکت های کوچک دانش بنیان نبود اکنون در رابطه با تعدادی از وسایل پزشکی با مشکل مواجه می شدیم و وضعیت از این هم بحرانی تر می شد. موضوع بعدی وضعیت دانشگاه های کشور است. الان که در پیک چهارم هستیم باردیگر برای دانشجویان باید برنامه ریزی نماییم. چند میلیون دانشجو در دانشگاه های ما تحصیل می کنند.

اکثر دانشجویان هم با خانواده هایشان زندگی می کنند. از همان روزهای اول ورود کرونا ما کوشیدیم دانشجویان را مدیریت نماییم و فکر می کنم همه دانشگاه های کشور دراین زمینه موفق عمل کردند. در خود دانشگاه امیرکبیر وضعیت رفت و آمد دانشجویان به دانشگاه کنترل شد و در خوابگاه ها هم شدیدترین پروتکلهای بهداشتی اجرائی شد. در پیک چهارم هم ما پروتکلهای سختگیرانه ای اعمال کردیم. دانشگاه باز است اما همه کلاس ها در فضای مجازی انجام می شود. باید ببینید که در رابطه با واکسیناسیون چه اتفاقی می افتد تا ما برنامه ریزی جدید برای سال تحصیلی آینده داشته باشیم.


1400/01/26
22:03:58
5.0 / ۵
716
تگهای خبر: تولید , دانش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ساده انگاری مردم در پیك خطرناك كرونا
نظر شما در مورد ساده انگاری مردم در پیك خطرناك كرونا
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها