داستان واكسن

داستان واكسن روزنامه ایران در گزارشی نوشت: تزریق قطره چکانی واکسن کرونا و چرایی تأخیر در تزریق واکسن های وارداتی همچون پرسش های بحث بر انگیزی است که این روزها به دنبال طغیان بی سابقه ویروس کرونا درمحافل علمی و پزشکی کشورمطرح است تا جایی که انتقادها از جانب افکار عمومی بیشتر شده است.


روزنامه ایران ۲۸ فروردین در گزارشی به سهمیه بندی واکسن کرونا در ایران پرداخت و نوشت: کاربران شبکه های اجتماعی هم به دنبال خیز بی سابقه ویروس کرونا و افزایش روند مبتلا شدن و فوتی ها از شفاف نبودن آمارهای وزارت بهداشت در این زمینه سخن می گویند. البته متخصصان حوزه سلامت و مفسرین اجتماعی در این زمینه معتقدند دسترسی به واکسن نسخه مهم عبور از وضعیت فعلی است.
این مطالبه در حالی مطرح می شود که رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا هم مدتی پیش از وزارت بهداشت خواست تا اطلاعات مربوط به اعداد و ارقام میزان واکسن های وارداتی و هر آنچه را که تابحال تزریق شده است در دسترس مردم قرار دهند. با توجه به این طبق اطلاعات انتشار یافته از جانب وزارت بهداشت از زمان شروع واکسیناسیون سراسری در ایران در ۲۱ بهمن ماه ۹۹ تا ۲۵ فروردین ماه از مجموع ۸۹۵هزار دوز واکسن توزیع شده، میزان واکسن های تزریق شده ۴۶۲هزار و ۶۴۲ دوز بوده که این رقم در ۲۶ فروردین ماه با افزایش حدود ۵۲۰۰تایی به ۴۶۷هزار و۸۷۱ دوز رسیده است که از این مقدار تا کنون ۳۶۱ هزار و ۹۵۱ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۰۰ هزار و ۶۹۱ نفر هم دوز دوم را تزریق کرده اند. دیروزهم وزیر بهداشت در این زمینه گفت آنچه که روس ها برای واکسن به ما قول دادند با هزار کش و قوس ۴۰۰ هزار دوز بود. همزمان با چینی ها هم ما وارد مذاکره شدیم که آنها درخواست داشتند مرحله ۳ بالینی را در کشور ما انجام بدهند که ما زیر بار این مساله نرفتیم و تنها راه آزمایش روی مردم را ساخت مشترک واکسن با چینی ها ذکر کردیم.
البته در ادامه قرار شد واکسن داخلی را در مرحله ۳ انجام دهیم که این کار را با رضایت مردم انجام خواهیم داد. به هر حال با چینی ها قرارداد خرید ۴۲۰ هزار دوز واکسن را انجام دادیم که ۲۰۰ هزار دوز به ما دادند و قراردادی با هندی ها برای خرید ۲ میلیون دوز واکسن بستیم که پول ۵۰۰ هزار دوز آنرا پرداخت کردیم و آنها ۱۲۵ هزار دوز را به ما دادند و ۳۷۵ هزار دوز دیگر در زمان حمل در فرودگاه دهلی هند به دستور دادستان این کشور متوقف گردید که هنوز هم در سردخانه فرودگاه هند قرار دارد. سعید نمکی اضافه کرد: با کواکس ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن قرارداد بسته و پول آنرا هم پرداخت کرده بودیم و قرار بود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز تا پیش از سال به ایران برسد که با تأخیر سه هفته ای ۷۰۰ هزار دوز به ما دادند.
وی با اشاره به اینکه تابحال ۴۰۰ هزار نفر را در کشور واکسینه کرده ایم، اظهار داشت: واکسیناسیون ۸۰۰ هزار نفر را آغاز نموده ایم و ان شاء الله با کمک بسیج و طرح شهید سلیمانی واکسیناسیون ادامه خواهد یافت. البته هفته آتی کار تزریق واکسن به کادر درمان، بیماران خاص و افراد پرخطر به پایان می رسد ومرحله دوم تزریق واکسن طبق برنامه زمان بندی از اردیبهشت آغاز خواهد شد. او اضافه کرد: رئیس جمهوری به دستگاه های مربوطه همچون بانک مرکزی دستورات لازم را برای تهیه واکسن داده است. همین طور روز پنجشنبه ۲۶ فروردین ماه هم محموله ای حاوی ۴۰۰ هزار دوز واکسن کرونا اهدایی از چین وارد ایران شده است. با این حساب طی روزهای پیش رو بیش از یک میلیون و ۱۰۰هزار دوز واکسن کرونای وارداتی دیگر برای تزریق در شبکه بهداشتی توزیع خواهد شد. در گزارش زیربه روند و مقدار واکسیناسیون گروه های در اولویت که تابحال واکسن کرونا دریافت کرده اند پرداخته ایم که می خوانید.

۳۵درصد پرستاران واکسن کرونا دریافت کرده اند
محمد شریفی مقدم، رئیس خانه پرستاری هم درباره روند واکسیناسیون پرستاران به «ایران» می گوید: از نظر علمی کسانی که بیشترین مواجهه را با عامل بیماری زای پر خطر دارند باید جزو اولویت اول واکسیناسیون باشند. با توجه به این که بیماری کووید۱۹ درمان ندارد و اصل بر مراقبت است بدین سبب پرستاران تمام مدت در محیط های مملو از آلودگی های کرونائی فعالیت می نمایند این درحالی است که با وجود واردات یک میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا تا تاریخ ۲۵ فروردین تنها حدود ۳۵ درصد پرستاران واکسینه شده اند.
شریفی مقدم در ادامه می افزاید: مجموع جامعه پرستاری کشور شامل ۱۲۰ هزار پرستار وزارت بهداشت و تأمین اجتماعی، خصوصی و خیریه حدود ۱۸۰ هزار نفر است. تعداد پرستاران در صف اول مقابله با بیماری ۱۰۰ هزار نفر هستند که مستقیم با بیماران مواجهه دارند. بدین سبب باید ۲۰۰ هزار دوز واکسن کرونا به ۱۰۰ هزار پرستار تزریق شود. طبق آماری که وزارت بهداشت اعلام نموده است یک میلیون واکسن وارداتی سهمیه کادر درمان بوده در حالی که آمار واکسیناسیون در پرستاران حالا به ۳۵ درصد رسیده است. سؤال ما این است یک میلیون واکسن کجا تزریق شده است اگر همه این دوز واکسن ها را به کادر درمان می زدند کار واکسیناسیون پرستاران در صف اول تمام می شد در حالی که وضعیت بسیار غیر شفافی حاکم است و معین نیست واکسن ها چگونه زده شده است وی در ادامه از برخی بداخلاقی ها گلایه می کند و می گوید: متأسفانه واکسن هایی که دانشگاه های علوم پزشکی به بیمارستان های خصوصی داده اند بین اقوام و سهامداران بیمارستان ها تزریق شده است نظارتی هم دراین زمینه نبوده است و واکسن به افراد مشمول تزریق نشده است.
تزریق ۱۱ هزار و ۵۰۰ دوز واکسن کرونا به پزشکان بخش خصوصی
معاون توسعه سازمان نظام پزشکی هم درباره واکسیناسیون پزشکان، داروسازان و دندانپزشکان شاغل در مطب ها هم به «ایران» می گوید: سازمان نظام پزشکی متولی تزریق واکسن کرونا به پزشکان شاغل در بخش خصوصی است و این کار هم طبق پروتکلهای وزارت بهداشت انجام می شود. طبق اولویت تزریق واکسن، در نوبت اول پزشکان بالای ۵۰ سال واکسینه می شوند. تا تاریخ ۲۵ فروردین ۴۵ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی ۵ روسی به سازمان نظام پزشکی اختصاص یافته که ۱۴ هزار و ۵۰۰ دوز آن در تهران و ۳۰ هزار و ۵۰۰ دوز مابقی در شهرستان ها توزیع شده است. در نوبت اول کار واکسیناسیون پزشکان بالای ۵۰ سال تمام می شود. بگفته علی تاجرنیا؛ البته مقرر است ۱۱۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا هم به این سازمان تخصیص دهند و این واکسن هم به اعضای زیر ۵۰ سال تزریق می شود. تا روز ۲۵ فروردین ۱۱ هزار و ۵۰۰ دوز واکسن تزریق شده و فقط ۳ هزار دوز در تهران باقی مانده بود که به زودی تزریق می شود.
تزریق ۱۲۱ هزار و ۵۰۰ دوز به نیروی عملیاتی اورژانس
سخنگوی اورژانس کشور هم درباب آمار واکسیناسیون پرسنل اورژانس به «ایران» می گوید: تیم های ویژه و عملیاتی که در رابطه با بیماران کرونائی هستند و به خانه های مردم تردد می کنند در اولویت دریافت واکسن قرار دارند. از ۱۲۱ هزار و ۵۰۰ نفر نیروی عملیاتی اکثریت شان واکسن کرونا دریافت کرده اند و در هفته آتی هم نهایتاً برای همه نیروهای عملیاتی اورژانس واکسن تزریق خواهد شد. همین طور بگفته معاون فنی و عملیات مرکز اورژانس تهران تا ۲۵ فروردین، ۲۵ درصد از پرسنل عملیاتی اورژانس تهران ۲۵ درصد از دوز اول و دوم واکسن خویش را دریافت نمودند.

۱۳ هزار و ۱۶ نفر از سالمندان بهزیستی واکسینه شده اند
مصطفی سراج، مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی درباره روند واکسیناسیون کرونا به «ایران» می گوید: در مجموع ۵۱ هزار سالمند و بیمار دارای اختلال روانی و معلولیت جسمی و روانی و بیش از ۲۰ هزار پرسنل در مراکز سازمان بهزیستی هستند. به طور متوسط ما به ۷۵ هزار دوز واکسن در فاز اول نیاز داریم که تا تاریخ ۲۵ فروردین ۱۳ هزار و ۱۶ نفر واکسن کرونا دریافت کرده اند. در مرحله دوم هم نزدیک به ۱۳ هزار نفر واکسن زده اند. البته برخی دانشگاه ها مثل مازندران و ایلام واکسیناسیون را زودتر آغاز نموده اند و برخی دانشگاه ها مثل شهید بهشتی هم از روز شنبه(امروز) تزریق واکسن را شروع می کنند.
وی در ادامه می افزاید: گزارشی دارم که برخی استانها مثل فارس و یزد و خراسان رضوی و البرز واکسن مازاد را به گروه های دیگر زدند برای من هم جای سؤال است چرا یکسان عمل نمی شود؟ سالمندها در مرکز تجمعی زندگی می کنند و هم ردیف با کادر درمان قرار دارند. چرا معلولین و سالمندان ما را واکسن نزدند؟ نمی توانم قضاوت کنم ولی مصوبه ستاد ملی این بود که در گروه اول طبق اعلام رئیس جمهوری تعداد افراد مراکز شبانه روزی توانبخشی جزو اولویت اول هستند. ما درگیر خیز چهارم هستیم و این برای ما مشکل به وجود می آورد اگرنتوانیم به موقع واکسن بزنیم. گلایه من این است این پروسه کند است. قرار بود قبل عید مراکز ما تمام شود. هم اکنون روند با یک ماه تأخیر انجام می شود.
سراج اظهار داشت: مقرر است برای یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر بعداً اطلاع رسانی نماییم هم اکنون نمی توانیم اطلاع رسانی نماییم چون مرحله اول تمام نشده است و نمی دانیم واکسن برای سالمندان در خانواده ها چه زمانی در اختیارشان قرار می گیرد.
تزریق ۲۰ هزار دوز واکسن کرونا به ۱۰ هزار بیمار نادر
دکتر مهدی شادنوش، رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریهای وزارت بهداشت درباره وضعیت واکسیناسیون بیماران نادر و خاص در کشور به ایران» می گوید: ۴۵۰ هزار بیمار نادر در کشور وجود دارد که باید واکسیناسیون شوند. باتوجه به محدودیت دسترسی به واکسن به سبب تحریم ها پیش بینی ها برای تهیه و تأمین واکسن به سبب دخالت برخی دولت های زورگو درست از آب در نیامد و آنچه وعده کرده بودند به دست ما نرسید.
وی می افزاید: باتوجه به اولویت بندی کمیته فنی واکسیناسیون ملی اواخر اسفند ماه ۲۰هزار دوز واکسن برای بیماران نادر در نظر گرفته و به مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریهای وزارت بهداشت ابلاغ گردید در این مرکز هم سهمیه شهرهای مختلف را برمبنای جمعیت پر خطر بیماران نادر شروع کردیم. او درباره واکسیناسیون بیماران تالاسمی، دیالیزی و مبتلایان به سرطان و بیماری ام اس هم عنوان می کند: یقیناً بیمار دیالیزی که سه روز در هفته و هر بار ۵ ساعت در مرکز درمانی برای انجام دیالیز حضور دارد در اولویت دریافت واکسن است. این بیماران نسبت به مبتلایان به ام اس اولویت دارند بدین سبب باید واکسیناسیون دیالیزی ها تمام شود تا سراغ بیماران ام اس برویم. اولویت واکسیناسیون بیماران نادر و خاص برمبنای تجارب دنیا ابلاغ گردیده است.
برای مثال بیماران ام اس بالای ۵۰ سال، بیماران سرطانی که شیمی درمانی و رادیوتراپی می کنند در اولویت های بعدی قرار دارند.
شادنوش درباره روند واکسیناسیون و گلایه بیماران نادر از نبود سامانه ای برای ثبت نام جهت دریافت واکسن کرونا هم می گوید: سفارش می نماییم بیماران نادر و خاص عجله نکنند ما باتوجه به بضاعت کشور واکسن ها را توزیع می نماییم. برنامه بدین ترتیب است که برای هر بیماری که در اولویت تزریق واکسن باشد پیامک می زنیم که چه ساعتی و در چه مرکزی حضور پیدا کند. بگفته وی تا روز ۲۵ فروردین ۲۰ هزار دوز واکسن کرونا برای ۱۰ هزار بیمار نادر تزریق شده است. بیماران دیالیزی، تالاسمی، هموفیلی و سرطان به ترتیب گروه هایی هستند که واکسن به آنها تعلق گرفته است. البته اینطور نیست که صددرصد جمعیت این بیماران واکسینه شده اند بلکه واکسیناسیون برمبنای اولویت بندی است و واکسن این گروه معمولاً در مرکز عرضه خدمت درمانی تزریق می شود.

۱۸۵ نفر از ورزشکاران المپیک واکسن زدند
دکتر غلامرضا نوروزی، رئیس فدراسیون پزشکی- ورزشی به «ایران» می گوید: «واکسیناسیون ورزشکاران المپیکی از نیمه دوم فروردین ماه شروع شد و قرار بر این است که تا آخر این ماه کار واکسیناسیون به اتمام برسد. در وهله اول کار واکسیناسیون از روز سه شنبه هفته گذشته شروع شد و در این روز ۱۸۵ نفر از ورزشکاران را شامل ورزشکاران المپیکی، کادر فنی، سرپرستان کاروان اعزامی به المپیک توکیو و ورزشکاران اعزامی برای کسب سهمیه واکسینه شدند و قرار بر این است که از روز شنبه (امروز) کار واکسینه سایر نفرات را انجام دهیم. خوشبختانه طبق پیش بینی ها کار واکسینه در حال انجام می باشد.»
او با اشاره به این مساله که تابحال ۵۹ سهمیه توسط ورزشکاران المپیکی در ۱۳ رشته کسب شد، می افزاید: «روز سه شنبه ورزشکاران رشته های تکواندو، کاراته، شمشیربازی، بوکس و والیبال را واکسینه کردیم و هم اکنون ورزشکاران رشته کشتی مانده اند که آنها هم به زودی واکسینه خواهند شد. در کل به ۲۹۲ نفر واکسن خواهیم زد که امیدواریم کار نفرات باقیمانده در موعد مقرر صورت گیرد. دوز دوم واکسن کرونا ۲۸ روز بعد از تزریق دوز اول تزریق خواهد شد. نوع واکسن تزریق شده به ورزشکاران، چینی (سینوفارم) است و این ورزشکاران در ستاد پزشکی مجموعه ورزشی آزادی واکسینه شدند. همچنین۱۲۰ نفر از ورزشکاران پارالمپیکی هم واکسینه شده اند.»

تزریق واکسن کرونا به ۹ هزار ایثارگر
عبدالرضا عباسپور، معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران درباره طرح واکسیناسیون جامعه ایثارگری به «ایران» می گوید: در مرحله اول تا تاریخ ۲۴ فروردین، ۹ هزار نفر از جامعه ایثارگری شامل جانبازان دو چشم نابینا، ضایعه نخاعی، دو عضو قطع و بیشتر، جانبازان شدید شیمیایی و والدین چند شهید واکسن ویروس کرونا دریافت کرده اند.»همچنین در مرحله دوم طرح واکسیناسیون، تمام جانبازان ۵۰ تا ۷۰ درصد که حدود ۳۲ هزار نفر هستند واکسن دریافت می کنند. البته از امروز هم واکسیناسیون جانبازان ۵۰ درصد به بالا هم شروع می شود.

واکسیناسیون ۲۰۰ نفر از کارکنان پسماند در تهران
۲۰۰ نفر از کارکنان پسماند هم تا روز ۲۵ فروردین واکسینه شده اند که ۱۱۰ نفر پرسنل جمع آوری پسماند بیمارستانی بوده اند و ۹۰ نفر مسئول دفع پسماند در آراد کوه هستند. جامعه هدف در مرحله بعدی ۱۰۳۲ نفر هستند که در مجتمع آراد کوه در بخش پردازش و دفن مشغول هستند یعنی با همه نوع پسماند عفونی و بیمارستانی و خانگی سر و کار دارند. البته تعدادی از پاکبانان هم دربرخی از استانها واکسن دریافت کرده اند.
همه کارکنان بهشت زهرا واکسن کرونا زدند
بهشت زهرا حدود ۶۰۰ پرسنل خدماتی دارد که هر دو دوز واکسن کرونا را از اداره بهداشت و درمان دریافت کرده اند. دوز دوم واکسن کرونا هم چند روز پیش تزریق شده است البته واکسیناسیون به ترتیب اولویت بوده به این معنا که اول تطهیر کننده ها، دوم پرسنل خاکسپاری، سوم آمبولانس های حمل متوفی داخل شهری و قطعات و چهارم مباشرین سالن های پذیرایی و در آخر همه پرسنل بهشت زهرا واکسن کرونا را دریافت کرده اند. کارکنان این سازمان از اوایل اپیدمی تابحال هیچ مورد فوتی نداشته و تنها ۲۰۰ نفر مبتلا به بیماری شدند چون غربالگری مرتب انجام شده و به موقع شناسایی شده و بعد از خروج باردیگر به چرخه بازگشتند.

اولویت بندی واکسیناسیون گروه های هدف

واکسیناسیون کرونا در ایران از ۲۱ بهمن ماه سال ۱۳۹۹ برمبنای اولویت بندی های تعیین شده در سند ملی واکسیناسیون شروع شد. بر طبق اعلام علیرضارئیسی _ معاون بهداشت وزارت بهداشت در فاز اول افراد کادر بهداشت و درمان که مستقیماً با بیماران کرونا سر و کار دارند، کسانی که در خانه های سالمندان کار می کنند، جانبازان شیمیایی، تنفسی و بالای ۵۰درصد، کارکنان مربوط به تغسیل اموات، افراد کم توان ذهنی و جسمی واکسن کرونا دریافت می کنند که این فاز تقریباً یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هستند.
در فاز دوم سایر گروه های پرخطر مانند سالمندان بالای ۶۵ سال به ترتیب اول از ۸۰ تا ۸۵ سال، ۷۵ تا ۸۰ سال، ۷۰ تا ۷۵ سال و… اولویت بندی می شوند و واکسن دریافت می کنند همین طور افراد بین ۱۶ تا ۶۴ سال که بیماری زمینه ای دارند هم مشمول این فاز هستند. فاز سه هم برای مراکز تجمعی مانند پادگان ها، زندان ها، گرمخانه ها، کمپ مهاجرین، پرسنل حمل و نقل، معلمین، کارمندان بانک و... و افرادی است که ریسک کمتری نسبت به فاز دو دارند و نهایتاًهم فاز ۴ عموم مردم هستند. بدین سان و برمبنای اولویت های اعلام شده کار واکسیناسیون کرونا در کشور با واکسن های وارداتی شروع شده است و بنا به اعلام سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تا نیمه اردیبهشت ماه ۱.۳میلیون نفر در فاز نخست واکسینه می شوند.


1400/01/28
15:25:04
5.0 / ۵
840
تگهای خبر: خدمات , خرید , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد داستان واكسن
نظر شما در مورد داستان واكسن
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها