انتخابات ۱۴۰۰ در نهادهای رسمی و محافل سیاسی

شفاف سازی روند بررسی صلاحیت نامزدهای شوراها

شفاف سازی روند بررسی صلاحیت نامزدهای شوراها چند و چون بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا محل بحث و نظر قرار گرفته است. وزارت کشور و هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها در این خصوص به افکار عمومی اطلاع رسانی می کنند.


روز ۲۸ خردادماه، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان دوره ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی انجام خواهد شد. تحرکات سیاسی از مدت ها قبل شروع شده و نهادهای مجری و ناظر انتخابات، احزاب، چهره های شاخص جریان های سیاسی و نامزدهای احتمالی فرایندهای انتخاباتی را پیش می برند.
این گزارش آخرین رخدادها درباب انتخابات پیش رو طی شبانه روز گذشته را بصورت جمع بندی ارائه می کند. تازه ترین اخبار در مورد تحولات و رویدادهای در رابطه با برگزاری انتخابات و آخرین مواضع نهادهای مسئول در این امر، تشکل های سیاسی و نامزدهای احتمالی انتخابات را در این گزارش می خوانیم.

آخرین مواضع نهادهای مسوول در برگزاری انتخابات
*وزارت کشور و اطلاعیه ای درباب ترکیب و عملکرد هیات های اجرائی انتخابات
در پی طرح برخی نکات و تحلیل ها درباب ترکیب و عملکرد هیأت های اجرائی انتخابات از طرف تنی چند از فعالان سیاسی، وزارت کشور با صدور اطلاعیه ای، ضمن ارائه توضیحات درباب روند تشکیل و ترکیب هیأت های اجرائی، داده های آماری در رابطه با ثبت نام در انتخابات و عملکرد هیأت های اجرائی دراین زمینه را منتشر نمود. این اطلاعیه شامل ۵ بند با محوریت شفاف سازی مطالبی چون تعیین اعضای هیأت های اجرائی انتخابات، وضعیت و روند بررسی صلاحیت ها داوطلبان شورای شهر و روستا و.. بوده است.
در بند پایانی این اطلاعیه آمده است: بیان جملات کلی و مبهم و قضاوت یک طرفه نسبت به عملکرد صدها هیأت اجرائی که هزاران نفر از معتمدین مردم در آنها عضو هستند، بطور قطع به دور از انصاف است و در وضعیت حاضر، هجمه به روند برگزاری انتخابات از طرف وزارت کشور، هیأت های اجرائی و معتمدین مردم تلقی می شود.

* مساله پاسخگویی هیات نظارت برای ترمیم اعتماد مردم به شوراها
«سیدحمیدرضا کاظمی» رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در جلسه مشترک این هیات و هیات های عالی نظارت استانها که با موضوع نقش و جایگاه هیات های نظارت بر انتخابات پیش رو برگزار شده بود، گفت: باید صلاحیت افرادی را تأیید نماییم که شایستگی نشستن در مسند مسئولیت را دارند و بعد هم در مقابل افرادی که رد صلاحیت می شوند پاسخگو باشیم تا حقی از آنها ضایع نشود و کسانی که برای تظلم خواهی به سراغ ما می آیند به درستی پاسخ دریافت نمایند پس بر همه ما واجب است که زمان و وقت کافی را برای این افراد بگذاریم و قانون را ملاک عمل قرار دهیم.
«سیدمصطفی میرسلیم» نایب رییس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا هم در مصاحبه ای اشاره کرد: آمارها نشان میدهد که مردم چندان به شوراهای شهر و روستا اعتماد نداشته و نگاه مثبتی به عملکرد آنان ندارند. آینده وابسته به نتیجه این دوره از انتخابات بوده و امید است با نظارت صحیح افراد صالح و کارآمدتری وارد شوراها شوند.

آخرین اخبار از احزاب اصلاح طلب
*جبهه اصلاحات ایران و تصویب سازوکار پیشنهادی برای انتخاب نامزد واحد
در نشست روز گذشته جبهه اصلاحات ایران سازوکار پیشنهادی برای انتخاب نامزد واحد مورد بررسی قرار گرفت و تصویب گردید. بر این اساس، هرکدام از افرادی که بتوانند رای دو سوم از اعضای مجمع اصلاحات ایران را کسب کنند و تأیید صلاحیت شوند، کاندیدای جبهه اصلاحات خواهند بود. پس از تایید نهایی نیز مرحله به مرحله نظرسنجی صورت خواهد گرفت و برمبنای نظرسنجی ها جبهه اصلاحات تصمیم خواهد گرفت. همین طور شیوه نامه نظارت بر پروسه تعیین لیست نامزدهای انتخابات شوراها و بخشنامه های مربوط به کمیته ها نیز بررسی گردید و مورد تصویب قرار گرفت.

*سخنگوی جبهه اصلاحات ایران: اگر نامزدی برای جبهه باقی نماند، تکلیف اصلاح طلبان تا حد زیادی روشن خواهد بود
«آذر منصوری» سخنگوی جبهه اصلاحات ایران در نشستی آنلاین بوسیله نرم افزار کلاب هاوس اظهار داشت: اگر کاندیدایی برای جبهه اصلاحات باقی نماند، به نظر من تکلیف اصلاح طلبان تا حد زیادی روشن خواهد بود. وقتی یک جریان سیاسی با رویکرد مشارکت حداکثری وارد عرصه شده و کاندیداهای خودرا روشن کرده، طبیعتاً اگر نتواند کاندیدا داشته باشد، تکلیف مشخص است.

*عضو جبهه اصلاحات ایران: از هفته آتی پروسه معرفی نامزدها به جبهه اصلاحات شروع می شود
«جواد امام» عضو جبهه اصلاحات ایران در مصاحبه ای درباره معرفی نامزدها به جبهه اظهار داشت: هم اکنون بخشنامه های جبهه اصلاحات در حال تکمیل است و احیانا از هفته آتی پروسه معرفی نامزدها به جبهه اصلاحات شروع می شود، البته قرار نیست هر نامزدی به جبهه معرفی شود، بلکه کسانی معرفی می گردند که هم جبهه اصلاحات آنها را اصلاح طلب بداند و هم خود نامزدها خودرا اصلاح طلب معرفی کنند.

*عضو شورای مرکزی حزب «کارگزاران سازندگی»: ظریف و جهانگیری اولویت اول و دوم اصلاح طلبان هستند
«علی محمد نمازی» عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در گفت وگویی رسانه ای بیان داشت: جبهه اصلاحات تصمیمات خوبی گرفته است و اختیار را به احزاب و تشکل های اصلاح طلب داده که بیش از یک نفر کاندیدا معرفی کنند و از طرف دیگر این اختیار را داده که کاندیدای اصلاح طلب بعد از آن که ثبت نامشان به اتمام رسید، بررسی صلاحیت ها آمد، با پارامترهایی که مدنظرشان است افراد را مورد بررسی قرار دهند و بعد از آنکه هر فرد دوسوم آراء را به دست آورد جهت بررسی به مرحله ائتلاف معرفی شود.
این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با اعلان اینکه جبهه اصلاحات و احزاب اصلاح طلب در حال رایزنی با افراد شاخص هستند، اظهار داشت: حدودا می توانم عنوان کنم که بیشتر احزاب اصلاح طلب بر روی آقای دکتر ظریف اتفاق نظر دارند و قصد دارند با وجود اینکه ایشان گفته است در انتخابات ثبت نام نمی کند، وی را تشویق به ثبت نام کنند و ظاهرا اکثریت بر روی ایشان توافق دارند. شخص دیگری هم که پس از دکتر ظریف مطرح می شود مهندس جهانگیری است و می توان گفت افراد اول و دوم آقای ظریف و جهانگیری هستند.

آخرین اخبار از احزاب اعتدالگرا
* عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه: هنوز به بحث مصادیق ورود نکرده ایم
«محمود واعظی» عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه گفته است که هنوز به موضوع بررسی مصادیق ورود نکرده ایم و درحال بررسی هستیم.
عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه همین طور در پاسخ به پرسشی درباره احتمال ائتلاف کردن با گروه های سیاسی در جریان انتخابات ریاست جمهوری، با اعلان اینکه «هنوز فضای کشور انتخاباتی نشده است»، اظهار نمود: تا کنون افراد زیادی جهت کاندیداتوری در انتخاباتی اعلام حضور کردند اما هم اکنون نمی دانیم افراد اصلی چه کسانی هستند.
واعظی همین طور درباره گمانه زنی هایی که از طرف برخی رسانه ها درباره حمایت رئیس جمهوری و دفتر وی از برخی کاندیداها همچون علی لاریجانی و اسحاق جهانگیری مطرح می شود، اشاره کرد: تا کنون نه شخص آقای رئیس جمهوری و نه دفتر ایشان به سبب گرفتاری ها و مشکلات گوناگون اصلاً جلسه و برنامه ای درباره انتخابات نداشتند و اظهار نظری توسط آقای روحانی و اعضای دفتر ایشان دراین زمینه در جایی مطرح نشده است. با اهمیت ترین موضوع برای ما مشارکت بالا و انتخابات سالم می باشد.

از احزاب اصولگرا چه خبر؟
*سخنگوی شورای وحدت: مخالفان حضور رئیسی یا نامزد دیگری دارند، یا بعد از او آینده روشنی در قوه قضاییه نمی بینند
«منوچهر متکی» سخنگوی شورای وحدت امروز دوشنبه ۳۰ فروردین در نشست خبری خود درباره حضور «سید ابراهیم رئیسی» در انتخابات اظهار داشت: مطالبه برای حضور آقای رئیسی برای انتخابات در اقشار مختلف وجود دارد اما از اینکه گروه خاصی نامه ای به رهبری زده اند تا آقای رئیسی در انتخابات شرکت کند، خبر ندارم. البته برخی هم معتقد هستند که ایشان در انتخابات حضور پیدا نکنند، چشم انداز قوه قضاییه از زمانی که ایشان حضور پیدا کردند خیلی روشن نیست بنا بر این بهتر است در قوه قضاییه فعلا باشند و وارد انتخابات نشوند.
سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان اضافه کرد: آنهایی که مخالف حضور آقای رئیسی در انتخابات هستند یا خودشان نامزد دیگری دارند یا آینده روشنی پس از آقای رئیسی در قوه قضاییه نمی بینند. تعدادی از پرونده های موجود در قوه قضاییه مربوط به دولت می باشد وقتی خصوصی سازی گرفتار مشکل می شود، نظام بانکی گرفتار رشوه می شود اگر در دولت یک تحولی ایجاد شود سلامت در این مجموعه شکل می گیرد. افرادی که بتوانند مبارزه با فساد را بر طبق آن چه که مدنظر رهبری است در قوه قضائیه اجرا کنند، کم نیستند.
متکی اشاره کرد: بر طبق پاسخ هایی که دبیرخانه شورای وحدت برسد برنامه خودرا عملیاتی می نماییم، اقدام ما در طراحی شورای وحدت موکول به کسانی است که به نامه رئیس شورای وحدت پاسخ می دهند. در متن نامه آمده کسانی در معرض نامزد شدن قرار دارند که برنامه های خودرا اعلام کنند و دیگری این بود که حداقل ۱۰ نفر از تیم خودرا معرفی کنند، کارگروه بررسی برنامه و بررسی تیم را در شورای وحدت تشکیل دادیم و این دو کارگروه سوالات و چالش ها را نسبت به نامزدها داشتند می توانند مطرح کنند و پس از آن اعلام نظر خواهد شد.

*عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی: ائتلافی رخ ندهد احتمال شکست اصولگرایان بالا می رود
«حمیدرضا ترقی» عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در مصاحبه ای با اشاره به تلاش هایی که در جهت ایجاد ائتلاف در میان اصولگرایان در حال انجام می باشد تا دو شورای ائتلاف و وحدت با یکدیگر یکی شوند، اظهار داشت: این دو شورا دو ظرفیت مکمل یکدیگر هستند و اگر با هم تلفیق شوند، ظرفیت بزرگی را برای انتخابات پدید خواهد آورد و احتمال پیروزی اصولگرایان را هم افزایش خواهد داد، اما اگر این وحدت رخ ندهد، احتمال عدم موفقیت بسیار بالاست.
ترقی درباب مساله بررسی صلاحیت ها از طرف شورای نگهبان اظهار داشت: در مجموع من فکر نمی کنم که بیش از ده درصد افرادی که هم اکنون نام شان مطرح است، بتوانند بعنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری تایید صلاحیت شوند.


1400/01/30
20:37:08
5.0 / ۵
1037
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد شفاف سازی روند بررسی صلاحیت نامزدهای شوراها
نظر شما در مورد شفاف سازی روند بررسی صلاحیت نامزدهای شوراها
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها