انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه ها

انتخابات رقابتی كلید افزایش مشاركت سیاسی

انتخابات رقابتی كلید افزایش مشاركت سیاسی به گزارش برتریها تهران_ ایرنا_ همزمان با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، رسانه های امروز چهاردهم اردیبهشت، بر ضرورت رقابتی شدن و نه دوقطبی سازی انتخابات پیش رو تاکید نمودند و انتخابات رقابتی را رمز افزایش مشارکت مردمی دانستند.


هرچه به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نزدیک تر می شویم، بحث های رقابتی میان ۲ جناح اصلی سیاسی در ایران یعنی اصلاح طلبان و اصولگرایان داغ تر می شود. در این میان رسانه ها بر این نکته تاکید دارند که رقابت های انتخاباتی باید سالم بوده و با هدف دوقطبی سازی انتخابات صورت نگیرد.
به باور تحلیل گران رسانه ای رقابت و نه دوقطبی سازی می تواند به افزایش مشارکت مردمی یاری رساند.
مهمترین محورهای انتخاباتی از نگاه رسانه های اعتدالی، اصلاح طلب و اصولگرا
در بررسی رسانه ها از طیف های سیاسی مختلف در شبانه روز گذشته، رسانه های اعتدالی و اصلاح طلب بر روندهایی که می تواند به موفقیت اصلاح طلبان در انتخابات کمک نماید، اشاره کردند. رسانه های اصولگرا هم بیشتر به انتقاد از سیاست های انتخاباتی اصلاح طلبان و بحث های رقابتی پرداختند و بر ضرورت دوقطبی نشدن انتخابات پیش رو تاکید ورزیدند.

رسانه های اعتدالی
تضمین سلامت انتخابات
تارنمای خبری و تحلیلی انتخاب، به نقل از حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی، درباره انتخابات نوشت:
** مردم نباید نگران سلامت انتخابات و حفظ آرای خود باشند.
** حتی در ۸۸ هم شخصی نتوانست اثبات کند که تقلبی رخ داده است.
** سلامت انتخابات به لحاظ قانونی، نظارتی و اجرایی تضمین شده است.
شرط پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰
تارنمای خبرآنلاین گفت وگویی با پروانه مافی نماینده مجلس دهم، با عنوان شرط پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰، منتشر نمود و به نقل از مافی نوشت:
** اگر همه جبهه اصلاحات پشت سر یک شخص بایستند و بعد از پیمودن این روند و رسیدن به تعداد محدودتری، آن کسی که بیشترین رای را آورده همه به نفع او کنار بروند و پشت سر یک نفر بایستیم، می توانم پیشبینی کنم، انتخابات را می بریم و در نهایت اصلاحات برنده خواهد شد.
** در حوزه جبهه اصلاحات اتفاقات خوبی در حال رقم خوردن است، چهارده نفر را احزاب و گروه ها طی پیشنهاداتی که داشتند به دبیرخانه جبهه اصلاحات معرفی کردند و از میان آنها هفت نفر اول ظریف، جهانگیری، تاج زاده، پزشکیان، عارف، محسن هاشمی و شریعتمداری توانستند بیشترین پیشنهادها را داشته باشند.

رسانه های اصلاح طلب
شرایط دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا در آستانه انتخابات
خبرگزاری ایلنا تحلیل جهانبخش محبی نیا استاد دانشگاه، از شرایط دو جریان سیاسی در انتخابات پیش رو را منتشر نمود و به نقل از وی آورد:
** دو جریان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا گرفتار حیرت و سرگشتگی شده اند.
** هم اکنون آنچه که بعنوان مسئله انتخابات در سیاست حاکم است، حیرتی است که الگوهای سیاست در آن فرو رفتند.
** بخشی از این حیرت نتیجه عملکرد سیاسیون است که نتوانستند نظام تحزب یا شبه تشکیلاتی را مدیریت کنند و سبب تفرق و چند دستگی گروه ها در سپهر سیاست کشور شدند.
** در حوزه اصول گرایی اختلاف شدیدی میان شورای ائتلاف و شورای وحدت و شخصیت هایی که خویش را مستقل از آنان می دانند؛ مانند برخی از نیروهای خود مختار، بوجود آمده است.
** در حوزه اصلاح طلبی چون این افراد دستشان نسبت به ارتفاع دروازه شورای نگهبان کوتاه است، همین حیرت و سرگشتگی وجود دارد. هرچند تفرق و چند دستگی در بین آنها خیلی بزرگ نیست؛ اما بین نیروهای نزدیک به آقای خاتمی، کارگزاران و گروه های میانه اختلاف وجود دارد.
توصیه به رییسی برای ماندن در قوه قضاییه
تارنمای خبری و تحلیلی نامه نیوز به نقل از منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا، درباره کاندیداتوری احتمالی حجت الاسلام سیدابراهیم رییسی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نوشت:
** اجرای عدالت بر اجرائیات در پاستور ارجح است.
** آقای رییسی چند سال در قوه قضاییه سرمایه گزاری نموده است، در عین حالی که او هر جا باشد می تواند مفید باشد، به ذهنم می رسد به علت اینکه از آغاز انقلاب ما شعار عدالت و توسعه عدالت را دادیم، اجرای عدالت در عدالتخانه ارجح است بر اجرائیات در پاستور.
بازتاب سخنان شریعتمداری درباره ضرورت رد صلاحیت برخی کاندیداها
تارنمای خبری فرارو سخنان حسین شریعتمداری مدیر مسوول روزنامه کیهان، درباره انتخابات را منتشر نمود. در ادامه به بخش هایی از سخنان او اشاره شده است:
** برخی از نمایندگان فساد اقتصادی داشتند؛ چرا باید تأیید صلاحیت شوند؟ و عده ای به دنبال این هستند که کاندیدا بشوند تا رد صلاحیت شوند، چون می دانند رد صلاحیت می شوند.
** مگر کشور بی صاحب است که کاندیدا می شوید؟
** اعلام نامزدی برخی برای انتخابات ریاست جمهوری، توهین به ملت ایران است.

رسانه های اصولگرا
انتقاد از عارف
تارنمای جهان نیوز با دستمایه قرار دادن سخنان تازه محمدرضا عارف در گفتگو با روزنامه آرمان ملی به انتقاد از اصلاح طلبان و عارف بعنوان یکی از کاندیداهای احتمالی جریان اصلاحات در انتخابات پیش رو پرداخت و نوشت:
** معاون اول رئیس دولت اصلاحات و رئیس فراکسیون امید مجلس دهم که با هفتاد سال سن جزو کاندیداهای اصلاح طلبان برای انتخابات پیش روست در گفت وگویی که با روزنامه آرمان داشته است رابطه خودش با خاتمی(از سران فتنه سال ۸۸) را خوب و ارادتمندانه توصیف کرده و دراین باره توضیح داده است: «من همیشه ارادت خاصی به آقای خاتمی و ایشان هم اعتماد خاص به من داشتند».
لزوم احترام به رای مردم
خبرگزاری فارس به نقل از روح الله متفکر آزاد عضو هیات رییسه مجلس، درباره انتخابات نوشت:
** کاندیداها وقتی نتیجه انتخابات به نفعشان هم نیست به رای مردم احترام بگذارند.
** شخصی که کاندیدای انتخابات می شود از قبل باید برای هر گونه رایی آماده باشد و بداند رأی مردم چه به نفع وی باشد و چه به نفع رقیب وی باشد، احترام بگذارد نه این که تا جایی انتخابات را بخواهد که به نفع وی است.
** قاعده حکمرانی مطلوب ایجاب می کند که کاندیداها با علم به محدودیت ها و اختیارات ریاست جمهوری و هم توانمندی خود برای انجام این کار پا در عرصه و میدان بگذارند.
حمله به اصلاح طلبان
خبرگزاری مهر سخنان حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با این رسانه درباره انتخابات را منتشر نمود. سلیمی در این سخنان با انتقاد از اصلاح طلبان می گوید:
** مردم در تله رقیب هراسی کاندیداها گرفتار نشوند.
** اصلاحات بلوف می زند.
** نامزدهای انتخاباتی از دوقطبی سازی و رقیب هراسی دست بردارند و مردم مراقب باشند تا فریب وعده های پوچ انتخاباتی را نخورند.
**هر چقدر مشارکت مردم در انتخابات بیشتر باشد، امنیت ملی کشور هم افزوده می شود.
انتقاد از دوقطبی سازی انتخابات
تارنمای خبری و تحلیلی صراط نیوز در گزارشی به نقل از ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا با انتقاد از دوقطبی سازی در انتخابات نوشت:
** عده ای معتقدند ایجاد دو قطبی به پرشور ترشدن انتخابات می انجامد و درمقابل عده ای دیگر اعتقاد دارند که شکل گیری دوقطبی تعداد انتخاب های پیش روی مردم را محدود به دو گزینه سیاه و سفید می کند و بدین ترتیب، مردم چاره ای جز طرد گزینه سیاه نخواهند داشت.
** بین دوقطبی شدن و رقابتی شدن فضای انتخابات تفاوت وجود دارد. آن چیزی که مذموم بوده دوقطبی شدن است و آن چیزی که بسیار مورد تایید است رقابتی شدن است. این دو، دو مفهوم متفاوت هستند.


1400/02/14
21:09:59
5.0 / ۵
1072
تگهای خبر: آنلاین , اقتصاد , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد انتخابات رقابتی كلید افزایش مشاركت سیاسی
نظر شما در مورد انتخابات رقابتی كلید افزایش مشاركت سیاسی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها