دور سوم مذاكرات وین، گذر از تحریم های موضوعی به خاص

دور سوم مذاكرات وین، گذر از تحریم های موضوعی به خاص سومین دور از گفت و گوهای کمیسیون مشترک برجام در حالی به پایان رسید که اعضای حاضر برای لغو تحریم های موضوعی و بخشی به اجماع رسیدند و اینک باید منتظر دور بعدی گفت و گوها و رایرنی در مورد لیست تحریمی اشخاص و نهاد های خاص ماند که شمار آنها به ۱۵۰۰ مورد می رسد.


دور سوم گفت و گو های هسته ای بین ایران و دیگر اعضای برجام، روز شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه در وین به پایان رسید. بنابر این دیپلمات ها راهی کشور های خود شدند تا نتیجه را به اطلاع مقامات بالادستی رسانده و برای ادامه مذاکرات بار دیگر خویش را به پایتخت اتریش برسانند.
«سیدعباس عراقچی» معاون وزارت امور خارجه و رئیس تیم مذاکره کننده کشورمان گزارشی از نتایج آخر سومین دور این گفت و گوها ارائه کرد و اظهار داشت که «تحریم های موضوعی و بخشی مثل تحریم بخش انرژی ایران که شامل نفت و گاز می شود یا تحریم صنعت خودرو، تحریم مالی، بانکی و بنادر، بر مبنای توافقاتی که تا هم اکنون صوت گرفته است، باید برداشته شود و توافق هم در این حوزه وجود دارد.»
به گفته عراقچی، برخی افراد و نهاد ها به صورت خاص مورد تحریم واقع شده اند که «مذاکرات درباره این فهرست هنوز ادامه دارد، باآنکه موافقت شده که اکثریت آنها از لیست تحریم ها خارج شوند». اشاره وی به لیست عریض و طویل ۱۵۰۰ موردی از تحریم ها است که دولت ترامپ در چهار سال گذشته ضد اشخاص و نهاد های ایران وضع کرد.
بنابراین دولت ترامپ با ذیل گروه های تروریستی گنجاندن سپاه و برچسب های تروریستی، حقوق بشری و غیره بر مقامات و نهادهای ایران بر پیچیدگی تحریم ها افزود تا بایدن یا هر رئیس جمهوری دیگری به سادگی نتواند تحریم های هسته ای و غیرهسته ای را از یکدیگر منفک کرده و آمریکا را به برجام بازگرداند. در سه دور از مذاکرات وین هم بخش قابل توجهی از گفت و گوها به همین مبحث اختصاص یافت.
رگ و ریشه تحریم افراد و نهاد های ایرانی به بهانه های غیرهسته ای را میتوان در قانون «مقابله با مخالفان آمریکا از راه تحریم ها» (کاتسا) یافت، قانونی که در سوم مرداد ۱۳۹۶ ضد سه کشور ایران، روسیه و کره شمالی در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید و حدود یک هفته بعد یعنی ۱۱ مرداد همان سال توسط ترامپ امضا و به قانون تبدیل شد. در یک دسته بندی کلی، قانون کاتسا دارای چهار بخش تحریمی است که عبارتند از: تحریم به بهانه مسئله موشکی، فعالیتهای سپاه در منطقه با عنوان ادعایی تروریسم، حقوق بشری و تسلیحاتی.
در همین پیوند، عراقچی هفته گذشته با اشاره به اینکه همه تحریم ها که پس از اجرایی شدن برجام چه در دوره اوباما و چه در دوره ترامپ وضع شده، باید لغو شوند، تصریح کرد: «ایران بر لغو همه تحریم ها همچون کاتسا تاکید دارد.» انتظار می رود پس از تشکیل کارگروه سوم با نام «گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی» بعنوان خروجی مذاکرات هفته گذشته، لغو این بخش از تحریم ها هم تسریع شود؛ کارگروهی که هدف از تشکیل آن کاستن از تفاوت دیدگاه ها درباره رفع تحریم ها است.
در مجموع با نزدیک شدن به پایان دولت دوازدهم در ایران، تلاش ها در دو طرف برای دستیابی به توافق بالا گرفته اما هنوز مشکلات و موانعی در این راه وجود دارد. تابحال همه طرف های مذاکره، همچون آمریکا که در مذاکرات وین مستقیما حضور ندارد، از «پیشرفت» در گفت وگوها اطلاع داده اما تاکید کرده اند که هنوز برای قضاوت زود است.
از طرفی «انریکه مورا» جانشین «جوزپ بورل» مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا و دبیر سیاسی سرویس اقدامات خارجی اروپا بعد از جلسه کمیسیون مشترک برجام ضمن ابراز خوش بینی به نتایج مذاکرات، این پیشرفت را «متوسط» ارزیابی کرد و در توییتی نوشت: «کمیسیون مشترک برجام سومین هفته گفت و گوها در وین را به پایان رساندند. پیشرفت های متوسطی حاصل شد؛ اما جزئیات بیشتر، پیچیدگی های بیشتری را هم به همراه دارد. ما برای ادامه کارها هفته آینده گردهم می آییم.»
همچنین «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین از «پیشرفت ثابت» در آخرین دور مذاکرات سخن به میان آورد و در صفحه توییتر خود نوشت: «شاهد پیشرفت ثابتی هستیم، باآنکه هنوز مسائل حل نشده زیادی باقی مانده است. کمیسیون مشترک برجام باردیگر در هفتم مه(۱۸ اردیبهشت) جلسه خواهد داشت. در این بین، کارشناسان به فعالیت در زمینه متن توافق آتی ادامه خواهند داد.»
در حالی همه منتظر دور جدید گفت و گوها در تاریخ هجدهم اردیبهشت ماه هستند که انتظار می رود در دور آتی، گام های رو به جلوی بیشتری برداشته شود. چند روز پیش شبکه خبری «بلومبرگ» به نقل از دو مقام اروپایی اعلام نمود که قدرت های جهانی تلاش می کنند مذاکرات احیای برجام تا اول خرداد به نتیجه برسد. تاکید بر سر به نتیجه رسیدن مذاکرات وین تا این تاریخ به توافق سه ماهه ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی مربوط می شود که اول خرداد تمام می شود.
از نگاه ناظران، دستیابی به توافق از آن جهت بیش از اندازه انتظار زمان بُرد که ایران به علت عهدشکنی آمریکا از پذیرش نماینده این کشور در مذاکرات وین ممانعت به عمل آورد. تا کنون «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همواره در پایتخت اتریش حاضر بوده تا ضمن دیدار و گفتگو با مقامات تروئیکای اروپا و همینطور نمایندگان چین و روسیه بعنوان دو ستون شرقی توافق، بستر را برای بازگشت آمریکا به برجام هموار کند؛ ماموریتی که در صورت لغو تحریم ها صورت خواهد گرفت.منبع:

1400/02/17
12:44:30
5.0 / ۵
1334
تگهای خبر: آژانس , پایتخت , توییتر , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد دور سوم مذاكرات وین، گذر از تحریم های موضوعی به خاص
نظر شما در مورد دور سوم مذاكرات وین، گذر از تحریم های موضوعی به خاص
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها