نبض ارز در گرند هتل وین می زند

نبض ارز در گرند هتل وین می زند روزنامه ایران در گزارشی آورده است: در هفته گذشته با خبرهای مثبتی که از دستیابی به یک توافق جامع برای احیای برجام حکایت داشت، یکی از بیشترین ریزش های هفتگی در بازار ارز و طلا رقم خورد.روزنامه ایران یکشنبه ۱۹ اردیبهشت از وضعیت بازار بعد از یک هفته نزولی به عرضه گزارشی پرداخت و نوشت: اکنون نبض اصلی بازار ارز ایران در«گرند هتل» وین می زند. با قرارگرفتن مذاکرات احیای برجام میان ایران و طرف های اروپایی درآستانه توافق نهایی، حساسیت بازارها به اخباری که از محل برگزاری این نشست ها مخابره می شود، بیشتر شده است و هرخبر مثبت و منفی به صورت مستقیم روی نرخ ارز و سپس طلا تاثیر دارد. البته درآخرین روز هفته (پنجشنبه) انتشار اخباری از وجود موانع بزرگ در راه توافق، سبب شد تا سرعت کاهش قیمت ها کند و مقاومت ارز و طلا در مقابل نزول، تقویت شود.


خوش بینی به نتیجه مذاکرات وین سبب شد تا در روز چهارشنبه هفته گذشته، دلار در صرافی ملی ایران به کانال ۲۰ هزارتومان عقب نشینی کند. دربازار آزاد هم این ارز با افت حدود هزارتومانی خود درابتدای کانال ۲۱ هزارتومان و معاملات شبانه به زیر۲۱ هزارتومان قرارگرفت. در این مقطع، تمام معامله گران ارز انتظار ورود دلار آزاد به کانال ۲۰ هزارتومان را در روز پنجشنبه داشتند، اما انتشار اخبار منفی در بعضی از خبرگزاری های داخلی در مورد وجود شکاف های بزرگ در بین مواضع ایران و امریکا، ورق را در این بازار برگرداند. به صورتی که در این روز، دلار در بازار آزاد کار خویش را با نرخ ۲۱ هزار و ۲۰۰ تومان شروع کرد و سرانجام خویش را به میانه این کانال رساند. این درحالی است که با وجود رخدادهای آخرین روز کاری بازار، درمجموع دلار با افت ۵.۸ درصدی، ریزش قابل توجهی را تجربه نمود.


در بازار سکه هم روند مشابهی تکرار شد. درهفته گذشته درمجموع قیمت سکه تمام با افت ۵.۴ درصدی، نیم سکه با کاهش ۴.۶ درصدی و ربع سکه با افت بیشتر از ۸ درصدی همراه شد، هرچند که درآخرین روز هفته قیمت ها باردیگر صعودی شد. بدین ترتیب، در بازار ارز و طلا شاهد کشمکش جدی نیروهای مؤثر بر عرضه و تقاضا و قیمت هستیم، نیروهایی که با نیت های مختلف سیاسی و اقتصادی تلاش در افت یا افزایش قیمت دارند. علیرغم این به نظر می آید با عنایت به روند مثبت مذاکرات بعنوان مهم ترین متغیر این روزها، کاهش بیشتر قیمت ها اجتناب ناپذیر خواهد بود.


چهره بازار در اولین روز هفته
در اولین روز هفته جاری هم بعد از تحولات واپسین روزهای هفته گذشته، شاهد کشمکش جدی نیروهای اثرگذار بر بازار ارز بودیم. با این حال، همچنان دلار روند نزولی خویش را حتی با درصد بسیار اندک حفظ کرد. در این روز نرخ دلار در صرافی ملی ایران بدون هیچ تغییری نسبت به روز کاری قبل حفظ شد. بدین ترتیب نرخ خرید دلار ۲۰ هزار و ۲۳۴ تومان و فروش آن ۲۰ هزار و ۶۴۳ تومان تعیین شد. اما در بازار آزاد، قیمت ها با نوسان زیادی مواجه بود. به صورتی که درمیانه روز قیمت دلار امریکا به ۲۱ هزار و ۳۰۰ تومان هم رسید، اما درادامه باردیگر به ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان نزدیک شد.


درنرخ های رسمی و صرافیهای مجاز نیزنرخ دلار درمحدوده ۲۰ هزار و ۶۴۳ تومان تا ۲۰ هزار و ۶۳۸ تومان در نوسان بود که نسبت به روز کاری قبل افت ۲ تا ۱۰ تومانی را نشان می داد. اما به غیراز دلار، سایر ارزها با سرعت بیشتری ارزش خویش را ازدست دادند. در این روز یورو به ۲۵ هزار و ۹۳ تومان رسید که ۱۵۵ تومان کمتر از روز کاری قبل بود. همینطور پوند انگلیس با ۱۰۱ تومان افت، به ۳۰ هزار و ۳۵۷ تومان و درهم اماراتن با کاهش ۵۳ تومانی به ۵ هزار و ۸۵۵ تومان رسید.


تقاضا در بازار ارز، تقریباً صفر
بررسی عرضه و تقاضا در صرافی ها نشان داده است که میزان عرضه بشدت از تقاضا پیشی گرفته است، روندی که به اعتقاد صرافان، زمینه افت بیشتر قیمت ها در ایام آینده را فراهم می آورد. دراین باره رامین مطلوب یکی از صرافان درگفت وگو با «ایران» اظهار داشت: در اولین روز هفته جاری، دربازار ارز همه فروشنده اند و خبری از متقاضی نیست. وی ادامه داد: تقاضا در بازار ارز تقریباً صفر است، اما تعداد فروشنده ها نسبت به روزهای قبل افزایش قابل توجهی دارد. به قول وی با عنایت به اخباری که از روند مذاکرات احیای برجام به گوش می رسد، همه انتظار کاهش بیشتر قیمت ها را دارند و بر همین اساس، بعضی از دارندگان ارز، برای پیشگیری از زیان بیشتر فروشنده شده اند. این صراف تاکید کرد: با عنایت به شرایط بازار انتظار می رود که درهفته جاری، روند نزولی قیمت ها ادامه داشته باشد.


موانع افت نرخ ارز
شاهین شایان آرانی، اقتصاددان و کارشناس بازارهای مالی هم درگفت وگو با «ایران» درباره مهم ترین موانعی که سبب می شود تا سرعت ریزش قیمت ها دربازار ارز، کند شود، توضیح داد: درمجموع دربسیاری از کشورها دنیا، نرخ ارز به صورت کامل برپایه عرضه و تقاضا تعیین نمی گردد و دولت ها نرخ برابری ارز را تعیین می کنند.
وی افزود: حتی کشورهایی که توان بالایی برای مدیریت بازار دارند، یک بازه برای کف و سقف نرخ برابری ارز تعیین می کنند که این بازه جزو سیاست های اقتصادی می باشد. البته برخی کشورها هم نرخ ارز را در بازار خود ثابت تعیین و آنرا حفظ می کنند.


وی ضمن اشاره به این که درسال های اخیر تشدید تحریم ها با کاهش درآمدهای ارزی سبب شد تا نرخ ارز ازسقف تعیین شده فاصله بسیاری پیدا کند، توضیح داد: با این وجود در ماه های گذشته دولت موفق شد تا حدودی نرخ ارز را کنترل و از کانال بالای ۳۰ هزارتومان به ۲۰ تا ۲۱ هزارتومان برساند.


شایان آرانی، درمورد روند نزولی نرخ ارز دریک هفته اخیر اظهارکرد: نرخ ارز در ایام اخیر در واکنش به مذاکرات وین واکنش نشان داده و روند نزولی به خود گرفته است و احتمال کاهش بیشتر نرخ ارز به صورتی که به زیر ۲۰ هزارتومان برسد، زیاد است.


این اقتصاددان افزود: میزان کاهش نرخ ارز دراینده به نتایج مذاکرات بستگی دارد به این معنا که هرچه دامنه تحریم هایی که لغو می شود بیشتر باشد و حجم بیشتری از دارایی های بلوکه شده ایران آزاد شود، نرخ ارز افت بیشتری خواهد داشت.


وی همینطور درمورد مقاومت هایی که دربرابر کاهش نرخ ارز صورت می گیرد، توضیح داد: همواره هنگام روند نزولی قیمت ها گروه هایی با انگیزه های سیاسی و اقتصادی دربرابر آن ایستادگی می کنند. به نقل از ایشان، برهمین اساس این گروه ها برای پیشگیری از افت بیشتر نرخ ارز، دربازار سمپاشی می کنند و با انتشار اخبار منفی دربازار تلاش می کنند تا با ایجاد وحشت روند صعودی قیمت ها را حفظ کنند.


انتظار کاهش بیشتر قیمت طلا
همانگونه که اشاره شد، دربازار طلا و سکه هم بعد از یک روند نزولی دربازار شاهد روند صعودی باردیگر قیمت ها از روز پنجشنبه هفته گذشته هستیم. درچهارشنبه هفته قبل قیمت سکه تمام طرح جدید به کانال ۹.۲ میلیون تومان هم رسید، اما درروز بعد باردیگر به کانال ۹.۵ میلیون تومان بازگشت که درروز گذشته هم این روند حفظ شد به صورتی که این قطعه سکه (تا زمان تنظیم این گزارش) ۹ میلیون و ۵۱۵ هزارتومان قیمت خورد.


دراین باره رئیس اتحادیه طلا و جواهرکشور درگفت وگو با «ایران» اظهار داشت: تا روز گذشته واحدهای صنفی طلا به علت شرایط قرنطینه بسته بودند و از روز گذشته فعالیت خویش را آغاز کردند و همین مبحث یعنی فعال نبودن طلافروشی ها بازار را تحت تاثیر قرارداده بود.


ابراهیم محمد ولی اضافه کرد: با بازگشایی باردیگر طلافروشی ها شاهد کاهش نوسانات صوری قیمت خواهیم بود و بدین ترتیب طلا و سکه برپایه تحولات بازار ارز و تاحدودی اونس جهانی طلا تعیین قیمت می شود.


به گفته وی، همانند سایر بازارها دربازار طلا هم عده ای دلال فعال می باشند که از نوسانات قیمت بهره می برند و گاه تلاش می کنند تا از افت بیشتر قیمت ها جلوگیری نمایند تا متضرر نشوند. رئیس اتحادیه طلا و جواهردرخصوص چشم انداز بازار طلا در هفته های آینده اظهار داشت: نرخ ارز مهم ترین متغیرتأثیرگذار بر قیمت طلاست و برهمین اساس درصورتی که نرخ ارز به روند نزولی خود ادامه دهد، قطعا شاهد قیمت های به مراتب پایین تر طلا خواهیم بود. برای مثال درصورتی که دلار به ۱۷ هزارتومان برسد، سکه افت شدیدی را تجربه خواهد نمود. وی افزود: همینطور اونس جهانی طلا هم در بهای طلا مؤثراست. البته بررسی قیمت طلای جهانی نشان داده است که ثبات نسبی دراین بازار وجود دارد.


محمد ولی درانتها تاکید کرد: علاوه براین، مسائل سیاسی هم یکی از متغیرهای تأثیرگذار درقیمت طلاست. درهمین خصوص انتخابات ریاست جمهوری پیش رو قطعا بسته به شرایط روی نرخ طلا تأثیرخواهد داشت.1400/02/19
21:15:25
5.0 / ۵
1240
تگهای خبر: اقتصاد , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نبض ارز در گرند هتل وین می زند
نظر شما در مورد نبض ارز در گرند هتل وین می زند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها