سیگنال مثبت مذاكرات به بازارها

سیگنال مثبت مذاكرات به بازارها به گزارش برتریها روزنامه ستاره بامداد در گفت وگویی آورد: این روزها رایزنی های دیپلماتیک در پایتخت اتریش بمنظور مذاکره پیرامون احیای برجام ادامه دارد و اخبار مثبتی از وین به تهران می رسد.در ادامه گفت وگوی ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ روزنامه ستاره بامداد با کمیل طیبی اقتصاددان و تحلیلگر اقتصادی آمده است: حسن روحانی، رئیس جمهور شنبه شب آگاهی داد که در مذاکرات تقریباً تحریم های اصلی مقرر است برطرف شود. پیش ازاین عباس عراقچی، سرپرست تیم مذاکره کننده ایران در وین هم گفته بود که توافق برای رفع تعدادی از تحریم ها انجام شده است. این خبرها بر روند قیمتی بازارها تأثیرگذار بود و موجب شد تا قیمت ارز طی یک هفته گذشته، سیر نزولی داشته باشد؛ به شکلی که دلار چند روزی است که در کانال ۲۰ هزار تومان مقاومت می کند. آخرین بار که قیمت دلار زیر ۲۱ هزار تومان در بازار معامله شده بود مرداد ۱۳۹۹ بود! فعالان بازار ارز خوش بینی به آینده مذاکرات هسته ای و «رفع احتمالی قسمتی از تحریم ها» را دلیل مهم افت قیمت ارز در ایام گذشته می دانند و بر این عقیده اند که دلالان و مافیای ثروت در حالت بیم وهراس به سر می برند و به تدریج دلارهای زیربالشی را روانه بازار می کنند. مجیدرضا حریری، رئیس اتاق تجاری ایران و چین «فروکش کردن فضای منفی جامعه و امید به لغو تحریم ها» را دلیل کاهش قیمت ارز دانسته و گفته «می توان انتظار داشت که نرخ دلار به کانال ۱۵ هزار تومان نیز نزدیک شود».

در بازار طلا نیز بوی ارزانی به مشام می رسد و سکه تمام بهار آزادی از هفته گذشته وارد کانال ۹ میلیون تومانی شده است. پیش بینی می شود که با بازگشایی واحدهای صنفی پس از تعطیلی دوهفته ای بازار به سبب کرونا، مردم قسمتی از طلا و سکه های خانگی خودرا روانه بازار کنند و احتمال دارد که قیمت سکه تا هشت میلیون تومان نیز کاهش داشته باشد. کاهش قیمت دلار روی بازار خودرو هم اثر گذاشته و بررسی های میدانی حاکی از افت قیمت ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت خودرو، به ویژه خودرو های خارجی است. همین طور بگفته مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشوری، پیش بینی ها نشان دهنده آنست که قیمت ها در بازار مسکن روندی کاهشی دارند و بازار اجاره و خریدوفروش به سمت آرامش و کاهش قیمت حرکت می کند. البته در این میان بازار سرمایه حال مساعدی ندارد و بورس این روزها همچنان سیر نزولی دارد. این در حالیست که در سال ۱۳۹۹ به موازات رشد نرخ ارز، شاخص بورس رو به رشد بود و خیلی از مردم به این بازار هجوم بردند، اما بعدازآن شاخص کل بورس مرتب کم شد و روز گذشته به یک میلیون و ۱۵۱ هزار واحد رسید. دراین ارتباط ستاره بامداد نظر یک اقتصاددان را بررسی نموده که در ادامه می خوانید.

با ادامه سیر نزولی نرخ ارز ثبات آن پیش بینی می شود التهاب از بازارهای سودده که سوددهی آنی دارند به سمت بازارهایی خواهد رفت که شکل حقیقی بیشتری دارند. نقدینگی نیز در همین راستا به سمت بازارهای حقیقی حرکت خواهدنمود. با کاهش نرخ ارز جهت دهی به نقدینگی بهتر خواهد شد و بخش صنعت، کشاورزی، تولید و... از سرمایه ها منتفع می شوند. در حالی در سالهای اخیر به خصوص از دو سال قبل تا به امروز نقدینگی هزاران هزارمیلیاردی در بازارهای دارایی مانند مسکن، خودرو، بورس، طلا و سکه و… می چرخد که این امر سبب افزایش تورم و کاهش رشد اقتصادی شده است. کارشناسان اقتصادی معتقدند که رشد نرخ ارز و عدم تامین نقدینگی موردنیاز واحدهای تولیدی و صنعتی اجازه رشد تولید را نداده است. کاهش نرخ ارز در هفته های اخیر این امیدواری را به وجود آورده است که رویگردانی خریداران و سرمایه گذاران از بازارهای دارایی نقدینگی را به سمت تولید و صنعت سرازیر کند. بازارهای سودده در هنگام کاهش نرخ ارز که تأثیرگذاری زیادی بر بازارهای موازی خود دارد با ریزش نرخ ارز کارایی نخواهند داشت و بازارهای حقیقی می توانند فرصت تامین مالی و حرکت روبه جلو را داشته باشند.

کاهش نرخ ارز و حرکت نقدینگی
دکتر کمیل طیبی، اقتصاددان و تحلیلگر اقتصادی در گفت و گو با ستاره بامداد با اشاره به تغییرات روند قیمتی در بازارها اظهار داشت: «اگر کاهش نرخ ارز باثبات باشد التهاب از بازارهای سودده که سوددهی آنی دارند به سمت بازارهایی خواهد رفت که شکل حقیقی بیشتری دارند. بدین سبب نقدینگی نیز در همین راستا به سمت بازارهای حقیقی حرکت خواهدنمود. با کاهش نرخ ارز جهت دهی به نقدینگی بهتر خواهد شد و بخش صنعت، کشاورزی، تولید و… از سرمایه ها منتفع می شوند. هر چه ثبات بیشتری در نرخ ها ایجاد شود بطور قطع تأثیرگذاری بیشتری در بازارهای حقیقی تر ایجاد خواهد شد که اثرات مستقیم و غیرمستقیمی در اقتصاد خواهد گذاشت. البته مهمست که در وضعیت ریزش نرخ ارز یک سیاست گذاری درستی وجود داشته باشد که به سود ثبات اقتصادی باشد. یعنی این کاهش نرخ ارز نباید ناشی از این شود که انتظاراتی برای آینده وجود داشته و ایجاد شود که آن هم روند افزایشی مجدد نرخ ارز باشد. اتفاقی که هرساله با کاهش نرخ ارز شاهد آن هستیم و هیجانات و التهابات بازار سبب بالا رفتن مجدد نرخ می شود و همین مورد به تجربه مردم و خریداران بازار تبدیل گشته تا در جریان کاهش نرخ ارز پس زمینه ای برای رشد باردیگر نرخ ارز داشته باشند. سیاست گذار باید متناسب با نرخ تورم و نرخ رشد اقتصادی حاصله زمینه های تغییرات لازم را در تمام بازارها و خود بازار ارز نیز بوجود آورد تا این بازار به بازاری حمایت کننده تبدیل گردد.»

رابطه تورم و نقدینگی در اقتصاد
این کارشناس برجسته اقتصادی در ادامه اشاره کرد: «نقدینگی ذاتاً بد نیست و یک متغیر اقتصادیست. البته نقدینگی هم تورم زاست و خود تورم نیز موجب انحراف منابع می شود. در شرایطی که اقتصاد ایران به سر می برد، این تورم هست که هم نقدینگی را بعنوان یک منبع مالی، گرفتار انحراف می کند، هم نرخ رشد فزاینده ای برای نقدینگی به وجود می آورد که انحراف منابع در تولید هم اتفاق می افتد. یعنی مثلا یک کارخانه دار یا یک بنگاه اقتصادی دیگر منابع مالی خودش را صرف تولید نمی کند، بلکه باتوجه به ریسک ناشی از تورم که وجود دارد و بازده سرمایه گذاری خودرا نسبت به نرخ تورم پایین می بیند، منابع خودش را در جای دیگری به کار می گیرد. مثلا صرف خریدوفروش دارایی، دلار و طلا می کند. در نهایت اگر رابطه نقدینگی با تولید به هم بخورد، تورم زا می شود و اگر سیاست های کنترل تورم وجود داشته نداشته باشد یا موانعی برای کنترل تورم وجود داشته باشد، مثل تحریم، کرونا و یا خود ساختار اقتصاد، تورم در این شرایط قابل کنترل نیست. اما از طرف دیگر در بازار نوظهور رمزارزها و رمزارزها هم چشم اندازی برای حرکت نقدینگی وجود دارد. بازار رمزارزها بازار جدیدی است که در اقتصاد دنیا ایجادشده و اساسا مشارکت بیشتری از مردم در این بازارها دیده خواهد شد. رمزارزها یک چشم انداز وسیع تری را برای صنعت و فعالان اقتصادی ایجاد خواهند کرد و کیف دارایی ها برای صنعتگران و تولیدکنندگان متنوع خواهد شد.»

تعادل و ثبات در بازارها
طیبی، همین طور درباب دلیلهای کاهش قیمت در بازارها اضافه کرد: «رشد قیمت ها در بازار ارز و به طورکلی بازارهای دارایی به این علت صورت گرفت که التهابی ادامه دار در یک سال اخیر بوجود آمد. همین طور انتظار وجود این التهاب در بازار همیشه تقویت شد اما هم اکنون از این انتظار کاسته شده و به سبب اینکه این بازارها باهم موازی هستند در تمام بازارها این جریان حاکم شده است. افول التهاب تقاضاهای اضافه در بازارها به سیر نزولی قیمت ها کمک کرده و این روند بصورت ملایم ادامه دارد؛ اما عواملی که سبب شد تا افول التهاب در بازارها شکل بگیرد مربوط به تقویت و عمیق شدن مذاکرات و از طرف دیگر برجام و کاهش تنش هاست. در چرخه تورمی چه در بازار ارز چه در بازارهای دیگر این عوامل تأثیرگذار هستند. گسترش تجارت در آینده و توسعه روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها و کاهش تحریم ها را نیز باید به این فهرست اضافه کرد. البته رونق تجارت و کاهش تحریم ها نیز می تواند تقاضاهای جدید ارزی بوجود آورد که نباید از آن غافل شد. اگر در دستور کار دولت جدید انضباط مالی و کنترل رشد نقدینگی باشد از نوسانات ارزی جلوگیری و ثبات ارزی ایجاد می شود؛ اما به نظر من این روند نزولی ادامه دار نخواهد بود چونکه اقتصاد کشور خودش را با نرخ های فعلی ارز تطبیق داده است.

شروط روانی و افزایش هزینه های اقتصادی به رشد نرخ ارز کمک خواهند کرد. نرخ های فعلی با فاکتورهای اقتصادی تطبیق دارند و بنا بر این باید بیشتر به ثبات نسبی خوش بین باشیم تا ادامه دار شدن روند نزولی نرخ ها در بازارهای موازی. این در حالیست که خود تورم به منزله کاهش ارزش پول ملی است که نرخ برابری ریال را در مقابل دلار یا یورو کمتر می کند یعنی نرخ ارز در بازار حقیقی افزایش می یابد. کاهش نرخ ارز به زیر ۲۰ هزار تومان احتمالاً امکان پذیر نیست. چونکه فاکتورهای اقتصادی اجازه این کار را نمی دهند و تعیین قیمت بصورت دستوری جواب نخواهد داد. باید دید تعادل در بازار چگونه اجازه خواهد داد قیمت تعادلی ایجاد شود.»

تاثیر مذاکرات برجامی بر بازارها
او همین طور با اشاره به تأثیر مذاکرات وین بر بازارهای دارایی ایران و احتمال برداشته شدن تحریم ها اشاره کرد: «برخی از فعالان اقتصادی براین باورند که بازگشت امریکا به برجام ممکنست تأثیر هیجانی و مقطعی بر بازارهای ایران داشته باشد اما عدم پذیرش لوایح اف ای تی اف، مانع مهمی است که موجب خواهد شد احیای برجام، نتواند به سرعت گره گشای مشکلات اقتصادی باشد؛ برای اینکه به فرض برداشته شدن تحریم ها، اگر لوایح اف ای تی اف پذیرفته نشود، تبادل مالی و بانکی با دنیا امکان پذیر نیست. به هر حال ازآنجایی که نقش تحریم ها در اقتصاد کشور زیاد بوده است، روند مذاکرات و احیای برجام می تواند چشم انداز روشنی را داشته باشد. رفع تحریم ها، بوسیله تقویت فاکتورهای اقتصادی به رونق کسب وکار و ایجاد اشتغال، کاهش نرخ بیکاری و کنترل تورم و افزایش قدرت خرید مردم کمک خواهدنمود. وقتی صادرات نفتی و یا به طورکلی فروش نفت طبیعی نباشد مشکلات در کسری بودجه و کمبود منابع ارزی اتفاق می افتد و به دنبال آن صادرات غیرنفتی گرفتار مشکل خواهد شد. درحالی که بعد از توافق برجام هنگامی که تحریم ها برداشته شد و صادرات نفتی به روال عادی خود بازگشت، رشد اقتصادی ایران نیز افزایش پیدا کرد و سفره مردم بزرگ تر شد؛ بدین سبب برای ایران برداشته شدن تحریم ها مهم است؛ برای اینکه علاوه بر نفت، در سایر بخش های کلان و کسب وکارها نیز نمود پیدا خواهدنمود.»منبع:

1400/02/20
23:32:12
5.0 / ۵
1295
تگهای خبر: اقتصاد , پایتخت , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد سیگنال مثبت مذاكرات به بازارها
نظر شما در مورد سیگنال مثبت مذاكرات به بازارها
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها