نوید غیبت كرونا در جلسه امتحان

نوید غیبت كرونا در جلسه امتحان به گزارش برتریها روزنامه ایران در گزارشی نوشت: فردا دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه پس از گذشت ۸ ماه از سال تحصیلی۹۹-۱۴۰۰ درهای مدارس به روی ۶۵۰ هزار دانش آموز پایه دوازدهمی و یک میلیون و ۱۳۵ هزار دانش آموز پایه نهمی باز می شود تا آنها به صورت حضوری یکی از مهم ترین آزمون های تحصیلی خویش را برگزار کنند.در ادامه گزارش ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ روزنامه ایران آمده است: پیش از این، وزیر آموزش و پرورش در مصاحبه های مختلف اعلام نموده بود که به دلیل «حیاتی بودن امتحانات» و برای «جلوگیری از تضییع حقوق دانش آموزان» وزارت آموزش و پرورش مجبور است امتحانات پایه نهم و دوازدهم را حضوری برگزار کند هرچند برگزاری حضوری این امتحانات با واکنش خانواده ها هم روبرو شده است. از یک ماه پیش تابحال خیلی از خانواده ها اعلام نمودند که نگران سلامتی فرزندانشان هستند و امکان دارد دانش آموزان داخل مدرسه پروتکل ها را رعایت نکنند. با این وجود خبرنگار«ایران» به چند مدرسه که محل برگزاری امتحانات نهایی است، سری زده تا از حال و هوای آماده سازی مدارس برای ورود دانش آموزان با خبر شود. یکی از این مدارس، مدرسه پسرانه غدیر در خیابان شهید مدنی تهران است، این مدرسه فردا، میزبان ۳۶ دانش آموز پسر پایه نهم است.
در کنار در اصلی مدرسه چند دانش آموز به همراه خانواده هایشان ایستاده اند. آنطور که می گویند دانش آموزان پایه دوازدهمی هستند و آمده اند تا کارت امتحانات نهایی را بگیرند.
از آنها پرسیدم که چرا کارت را آنلاین دریافت نکرده اند؟ در جواب گفتند: «سامانه خراب بود برای همین حضوری آمدیم.» پدر یکی از دانش آموزان هم تا فهمید خبرنگارم، درباره برگزاری حضوری اظهار داشت: «مدیر مدرسه تلاش می کند تا ما خیالمان راحت باشد اما باز هم استرس داریم. وقتی ما دورکاریم چرا بچه ها باید به مدرسه بیایند.»
در مدرسه غدیر البته خبرهای دیگری هم هست. حدود ۵۰ دانش آموز، در حال برگزاری آزمون المپیاد کشوری ریاضی هستند.


اسماعیل مؤمنی مدیر مدرسه مرا به سالن اصلی امتحانات می برد، او سالن بزرگ اجتماعات و راهروها را برای امتحانات نهایی دانش آموزان آماده کرده است: «امروز دانش آموزان المپیادی امتحان دارند. صندلی ها را با فاصله دو متر چیده ایم. پس از رفتن این دانش آموزان تمام سالن ضدعفونی می شود. اینجا مدرسه پایه دوم متوسطه است و چون مدرسه خودمان فضای کوچکی داشت برای همین با مدرسه غدیر برای امتحانات هماهنگ کردیم. یک سالن۲۳۰ متری را برای ۳۶ دانش آموز در نظر گرفتیم فاصله صندلی ها بیشتر از دومتر است.
از تمام دانش آموزان خواستیم وسایل بهداشتی داشته باشند. هنگام ورود دانش آموز با دستگاه تب سنج وضعیت جسمی آنها را بررسی می نماییم. علاوه بر این گفتیم بدون ماسک و دستکش وارد مدرسه نشوند.»
او درباره استرس این روزهای خانواده ها می گوید: «خودمان را جای اولیا می گذاریم و به آنها حق می دهیم. ما تلاش کردیم پروتکل ها را رعایت نماییم تا مشکلی برای دانش آموزان بوجود نیاید. خانواده ها باید بدانند این امتحانات سرنوشت ساز است و نمی توانیم به صورت غیرحضوری برگزار نماییم.


دانش آموزان با ماسک امتحان می دهند
مدرسه موفقیان هم حوزه امتحانی دانش آموزان دختر پایه دوازدهم است. مدرسه ای حدودا بزرگ که حوزه امتحانی ۱۳۷ دانش آموز دختر رشته ریاضی و ۱۳۰ دانش آموز دختر رشته علوم انسانی است. صندلی ها در راهروهای اصلی مدرسه با فاصله ۲متر از هم چیده شده، معصومه افشاری معاون مدرسه در اینباره می گوید: «وسایل ضدعفونی کننده را جلوی در اصلی مدرسه قرار داده ایم و چندین صندلی هم در فضای باز برای دانش آموزانی که بیماری زمینه ای دارند گذاشته ایم تا این دانش آموزان در حیاط مدرسه امتحان دهند. ما تنها کاری که باید انجام دهیم چیدمان صندلی ها با فاصله دو متر است و به همه بچه ها گفتیم با ماسک و ضدعفونی کننده ها به مدرسه بیایند. اجازه تجمع به دانش آموزان و خانواده هایشان را نمی دهیم. خانواده ها هم باید با مدرسه همکاری کنند آنها باید بدانند که تجربه برگزاری سه امتحان را داشتیم.»
او درباره این که آیا آنها دانش آموزان مبتلا به کرونا دارند یا خیر؟ اظهار داشت: «هنوز خانواده ای به ما اعلام نکرده است البته وزارت آموزش و پرورش هم کد ملی دانش آموزان را از راه وزارت بهداشت چک می کند. ما دانش آموز کرونایی نداریم اما چندین دانش آموز داریم که مشکل دیابت و یا کلیوی دارند که از فضای بیرون برای آنها استفاده می نماییم.»


برگزاری امتحان در فضای باز مدارس
محمد محسن بیگی، مدیر کل دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش درباره برگزاری حضوری امتحانات نهایی به خبرنگار «ایران» اظهار داشت: ما نگرانی خانواده ها را درک می نماییم اما مجبوریم که در این دو پایه امتحانات را حضوری برگزار نماییم. تجربه برگزاری امتحانات نهایی را پارسال را داشتیم. از یک ماه پیش هم برنامه ریزی برای امتحانات را شروع کردیم. وزارت بهداشت و مجموعه کمیته های ستاد کرونا هم دراین باره کمکمان کردند. الان ۶ هزار و ۷۰۰ حوزه امتحانی برای دانش آموز پایه دوازدهم داریم فاصله دانش آموزان از هر طرف ۲ متر پیشبینی شده، در بحث تهویه هم سالن ها در شرایط بهتری قرار گرفته اند و در ۲۶ هزار مدرسه هم امتحانات پایه نهم را برگزار می نماییم. به مدارس گفتیم از فضای باز هم استفاده کنند. بخصوص برای دانش آموزانی که بیماری زمینه ای دارند. البته کد ملی تمام دانش آموزان شرکت کننده در آزمون را در اختیار وزارت بهداشت قرار دادیم و ۲۴ ساعت پیش از امتحان در سامانه ماسک وضعیت آنان چک خواهد شد.منبع:

1400/02/26
13:50:44
5.0 / 5
271
تگهای خبر: آنلاین , دانش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها