انتخابات ۱۴۰۰ در نهادهای رسمی و محافل سیاسی

تدارك گسترده مجریان و ناظران انتخابات

تدارك گسترده مجریان و ناظران انتخابات به گزارش برتریها نهادهای نظارتی و انتظامی در کنار مجریان برگزاری انتخابات، برای سلامت و قانونمندی عرصه رقابت ها بسترسازی می کنند. تشکل های سیاسی هم اعلام نتایج بررسی صلاحیت ها را انتظار می کشند.


روز ۲۸ خردادماه، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان دوره ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برگزار می شود. تکاپوهای انتخاباتی از مدت ها قبل شروع شده و نهادهای مجری و ناظر انتخابات، احزاب، چهره های شاخص جریان های سیاسی و نامزدهای احتمالی کارزار انتخابات را پیش می برند.
این گزارش آخرین رخدادها در مورد انتخابات پیش رو طی شبانه روز گذشته را به صورت جمع بندی عرضه می کند. تازه ترین اخبار در مورد تحولات و رویدادهای در رابطه با برگزاری انتخابات و آخرین مواضع نهادهای مسئول در این امر، تشکل های سیاسی و نامزدهای احتمالی انتخابات را در این گزارش می خوانیم.

آخرین مواضع نهادها در ارتباط با انتخابات
*سخنگوی شورای نگهبان: نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان امروز اعلام می شود
«عباسعلی کدخدایی» روز سه شنبه در حساب توییتری خود نوشت: نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری (دوره پنجم) امروز به وزارت کشور اعلام می شود.
سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: کسانی که صلاحیت آنان مورد تایید قرار نگرفته است می توانند ظرف ۳ روز از تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۳۰ الی ۱۴۰۰/۰۳/۰۱ شکایت خویش را ارائه نمایند.

*دبیر شورای نگهبان: بررسی فردی که صلاحیتش تأیید می شود به این معنا است که او دست به گناه نمی زند
آیت الله «احمد جنتی» دبیر شورای نگهبان اظهار داشت: مردم شریف بدانند بار سنگینی را بر دوش داریم، بررسی فردی که صلاحیت آن تأیید می شود به این معناست که فردی متدین است و واجبات شرعی را انجام می دهد و دست به گناه نمی زند.
دبیر شورای نگهبان عنوان کرد: ما نمی توانیم از خودمان چیزی به جز قانون بگوییم و قانون هم شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری را معین کرده و شرایط سنگینی است.
دبیر شورای نگهبان با تاکید بر این که شرط تقوا یکی از ملاک های اصلی در بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری است، اظهار داشت: فردی که تقوا دارد یعنی همه واجبات را انجام می دهد و کار دیگری انجام نمی دهد.

*رئیس ستاد انتخابات تهران: توهین به رقیب نمی تواند مردم را پای صندوق های رای آورد
«شکرالله حسن بیگی» در مصاحبه ای اظهار داشت: از طرفداران داوطلبان انتخابات درخواست می شود تا فقط به پشتیبانی از فرد مورد نظر خود بپردازند چون که تخریب کردن و تهمت زدن به رقیب، جز ناامید کردن مردم بخصوص نسل جوان، نتیجه دیگری به دنبال نخواهد داشت.

وی ضمن اشاره به پیشبینی شعب دریافت رأی در استان تهران اظهار داشت: بر مبنای پیشنهاد فرمانداران، ۷ هزار و ۵۰۰ شعبه دریافت رأی در سطح استان تهران پیشبینی شده که این تعداد شعب باید به تصویب هیات های اجرایی انتخابات در شهرستان برسد.

معاون استاندار تهران اضافه کرد: با حکم استاندار تهران، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران بعنوان رئیس کمیته بهداشت ستاد انتخابات منصوب شده و وی در جلسات ستاد انتخابات حضور دارد تا روند اجرای انتخابات، بر مبنای پروتکلهای بهداشتی صورت گیرد و در شهرستان های استان هم رؤسای شبکه بهداشت عهده دارد این مسئولیت می باشند.

وی ضمن اشاره به فعالیت حدود ۲۰۰ هزار نفر در اجرای انتخابات حوزه استان تهران اظهار داشت: با عنایت به تعداد زیاد برگزارکنندگان انتخابات به علت برگزاری چهار انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا، میاندوره ای مجلس خبرگان و میاندوره ای مجلس شورای اسلامی در شهر تهران، به ستاد انتخابات کشور پیشنهاد شده که این افراد قبل از برگزاری انتخابات ضد ویروس کرونا واکسینه شوند.

وی ادامه داد: پیشبینی می شودکه شمارش آراء در تهران تا روز دوشنبه بعد از انتخابات ادامه داشته باشد ازاین رو واکسینه شدن برگزار کنندگان انتخابات، دغدغه آنان را در مصونیت از بیماری کرونا برطرف می کند.

*رئیس ستاد انتخابات کشور: هرگونه تبلیغات قبل از اعلام صلاحیت ها مغایر قانون است
«جمال عرف» ضمن اشاره به این که در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری به علت فراگیری کرونا محدودیت هایی وجود دارد، اظهار داشت: در تبلیغات، برگزاری تجمع و نشست نخواهیم داشت و دستورالعمل ها بر مبنای شرایط هر منطقه تنظیم خواهد شد، قرار بر این است که تجمعات به صورت حداقلی و تبلیغات رسانه ای به صورت حداکثری باشد.
عرف افزود: زمانی که دستورالعمل ها تنظیم شد و در ستاد ملی به تصویب رسید به منزله قانون است که باید همه آنرا رعایت نمایند، قاعدتاً در شهرهایی که در آن زمان شرایط قرمز داشته باشند اساسا تجمعات نخواهیم داشت و ازاین رو به تناسب شرایط آن مقطع تصمیم گرفته خواهد شد.
معاون سیاسی وزیر کشور با تاکید براینکه نامزدها در این دوره باید در تبلیغات خود از ظرفیت حداکثری رسانه ها و فضای مجازی بهره برده و میتینگ و تجمعات به حداقل برسد، بیان داشت: رسانه ملی برنامه های ویژه ای برای عرضه برنامه های نامزدها خواهد داشت و فضای مجازی و سایر رسانه ها این امر را دنبال خواهند کرد.

* پلیس فتا و اعلام موارد مجرمانه انتخاباتی در فضای مجازی
سرهنگ «علی محمد رجبی» رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا با اشاره به اینکه امکان دارد بعضی از افراد سودجو بخواهند با انجام اقداماتی در فضای مجازی آرامش و شور انتخاباتی را تحت تأثیر قراردهند، اظهار داشت: در همین راستا افراد و کاربران فضای مجازی باید بدانند که انتشار هرگونه محتوای تبلیغاتی ضد داوطلبان و سو استفاده از تصاویر اشخاص برای تبلیغات برابر قانون جرم محسوب شده و امکان پیگیرد قانونی آن در فضای مجازی هم وجود دارد.
رییس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا افزود: همینطور انتشار صوت، تصویر یا فیلم خصوصی و خانوادگی نامزدها، دسترسی غیر مجاز و تخریب تارنماها و پست الکترونیکی نامزدهاو تشویش اذهان عمومی و سیاه نمایی هم از دیگر اقدامات مجرمانه در مورد انتخابات است.

* رئیس هیات نظارت بر انتخابات شوراها: انتخابات شوراها در ۲۴ مرکز استان الکترونیکی برگزار می شود
«سید حمیدرضا کاظمی» در نشستی خبری اظهار داشت: با عنایت به ظرفیت وزارت کشور که ۳۰ هزار صندوق الکترونیکی دارد در ۸ کلانشهر و ۱۶ مرکز استان و در مجموع ۲۴ مرکز استان، انتخابات به شکل الکترونیکی برگزار می گردد.
رییس هیات نظارت بر انتخابات شوراها با عنایت به ردصلاحیت داوطلبان شورای شهر عنوان کرد: ردصلاحیت هیات اجرایی در بعضی شهرها سبب شد که حدنصاب برای برگزاری انتخابات با مشکل مواجه شود و با دستور هیات نظارت این مورد تا حدودی حل شده است.
کاظمی ضمن اشاره به ماده ۴۹ قانون انتخابات، اظهار داشت: علاوه بر مراجع چهارگانه مراجع دیگری هم در تعیین صلاحیت داوطلبان نقش دارند. یکی از کارگروه ها وظیفه دارد درباره کسانی که مرجعی درباره پرونده آنان نظر نداده، مبادرت به بررسی کند.
وی اضافه کرد: ردصلاحیت شدگان می توانند از راه فرمانداری، هیات نظارت استان ها و با حضور در سالن شهید افراسیابی مجموعه شهید شیرودی، اعتراض کرده و اسناد و مدارک خویش را تحویل دهند.
رییس هیات نظارت بر انتخابات شوراها بیان نمود: در مرحله آخر رسیدگی استان ها، حدود ۱۰ درصد در هیات اجرایی و ۱۲ درصد در هیات نظارت استان ها ردصلاحیت شدند. در مجموع ۶ درصد ردصلاحیت تایید شدند و ۴ درصد از ردصلاحیت شدگان اعتراضی نداشتند.

*رییس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای شهر تهران: دلیل رد صلاحیت اعضای فعلی شوراها عموما مسائل مالی بود
« احمد نادری» در نشست خبری در تبیین روند بررسی صلاحیت ها از هیات اجرایی تا هیات مرکزی نظارت بر انتخابات اظهار داشت: کثر ردصلاحیت ها به خاطر مسائل مالی و اقتصادی بوده است مشکل جدی در این دوره شوراها این بود که بحث زیادی از آنها به علت مسائل مالی ردصلاحیت شده اند شوراها عملکرد مالی خوبی نداشتند بنابراین در کل کشور بخش زیادی از اعضای شوراها به خاطر مسائل مالی ردصلاحیت شدند که این نشان دهنده ضعف های جدی در قانون نظارتی و تایید صلاحیت ها است، ما را متهم می کردند که خیلی سفت و سخت صلاحیت ها را بررسی کردیم، ما مطابق قانون عمل کردیم و عمل به قانون برای ما اولویت داشت.
وی افزود: بحث ردصلاحیت به علت مشکلات مالی در اعضای شوراهای فعلی در ارتباط با استان تهران هم می شود البته مسائل دیگری همچون پرونده های قضایی و اخلاقی هم بوده که درصد کمی را شامل می شود.
رییس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای شهر تهران درباره ی ردصلاحیت های صورت گرفته در شورای شهر تهران اظهار نمود: در هیات نظارت شهرستان تهران از ۱۲ نفر اعضای شورای شهر فعلی که ثبت نام کردند تنها دو نفر تایید شدند هیات عالی نظارت استان تهران باردیگر پرونده ها را بررسی کرد و ۷ نفر آنها تایید صلاحیت شدند. آنها ما را به سیاسی کاری متهم کردند که چنین چیزی درست نیست اگر قرار بر سیاسی کاری هم بود حتی یک نفر از اعضای شورای فعلی هم نباید تایید می شد حال اینکه بیشتر از نیمی از آنها تایید صلاحیت شدند ما طبق مر قانون عمل کردیم باز هم این افراد می توانند شکایات خویش را به هیات مرکزی نظارت اعلام کنند.

آخرین اخبار از جناح اصولگرا
* سخنگوی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی: همگام با شورای ائتلاف به آقای رئیسی کمک خواهیم کرد
حجت الاسلام «سیدمحمدصادق کاظمی» اظهار داشت: درمورد آخرین عملکرد و فعالیتهای جمعیت رهپویان در راه انتخابات پیش رو اظهار داشت: ما برای انتخابات ریاست جمهوری مانند همه جریان های انقلابی، همانطور که پیش از این از آقای رئیسی دعوت کرده بودیم که وارد انتخابات شوند، همگام با شورای ائتلاف و سایر مجموعه ها به ایشان کمک خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: اما در بحث انتخابات شورای شهر فهرست پیشنهادی مان را متشکل از افرادی که مدنظر ما بود که معتقدیم این افراد می توانند در شورای شهر منشاء اثر خیر باشند را آماده کردیم و در اختیار شورای ائتلاف قرار خواهیم داد.
کاظمی درباره انتشار لیست پیشنهادی، عنوان کرد: از آنجائیکه معتقد به وحدت جریان انقلاب و همکاری تمام قد با شورای ائتلاف هستیم، از انتشار فهرست خودداری می نماییم تا در نتیجه چنین اقدامی خللی در کارهای شورای ائتلاف رخ ندهد. ضمن این که این فهرست هنوز قابل انتشار نیست و باید ابتدا در شورای ائتلاف نهایی شود، هنوز در مرحله پیشنهاد قرار داریم.

آخرین اخبار از احزاب و تشکل های اصلاح طلب
*دبیرکل حزب اراده ملت: جا انداختن مبحث ائتلاف با لاریجانی در بدنه اصلاحات سخت است
«احمد حکیمی پور» در مصاحبه ای کنش داوطلبان احراز صلاحیت نشده را در آرایش نهایی انتخابات موثر دانست و اظهار داشت: این بحث که اصلاح طلبان دنبال برنامه ائتلاف با لاریجانی هستند کاملا مشخص است و نشانه های آنرا می بینیم اما جا انداختن این مورد در کلیت جریان و بخصوص در بدنه فعال آن دشوار می باشد.
حکیمی پور افزود: گروهی به علت تجربیاتی که داشته اند به دنبال نامزد اصلاح طلب هستند و از سوی دیگر برخی معتقدند که اگر بتوانیم این فضا را به سمتی ببریم که کشور دست جریان تندرو نیفتد، ای بسا بهتر است این کار صورت گیرد. بنابراین، این تحلیل هم در بخش های اصلاح طلبان وجود دارد اما باید دید در نهایت فضا به کدام سمت می رود.منبع:

1400/02/28
23:35:42
5.0 / 5
363
تگهای خبر: اقتصاد , توییتر , دانش , سایبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها