انتخابات، نمایش قدرت ملی كشور

انتخابات، نمایش قدرت ملی كشورچند هفته بیشتر تا برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باقی نمانده است و نامهای گوناگونی بعنوان نامزدهای احتمالی در فضای سیاسی کشور مطرح است. در این میان مردم هم به کسب اطلاعات درباره نامزدهای انتخاباتی می پردازند. فارغ از این که چه کسی بالاخره گوی سبقت را از دیگران می رباید، انتخابات همیشه یکی از مباحث بسیار مهم بوده و همچنان هم هست. این مهم به علت پیامد های مثبت و منفی بسیاری که دارد همواره مورد توجه دولتمردان و مسئولان بوده و آنها تلاش خویش را می کنند تا شاهد حضور پر شور مردم در کنار صندوق های رای باشند. اما این که این پیامد ها چه هستند، خود نکته مهمی است که در این گزارش به آن توجه شده و در گفت و گویی که با "شهروز شریعتی"، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس داشتیم، نظرات او را جویا شدیم. مشروح این گفت و گو را در ذیل می خوانید:

ویژگی های برگزاری یک انتخابات خوب

شهروز شریعتی به بررسی خصوصیت های یک انتخابات خوب پرداخته و اظهار داشت: اگر فرض نماییم، منظور از برگزاری یک انتخابات مطلوب، انتخاباتی است که توامان منجر به افزایش سرمایه اجتماعی کشور و قدرت ملی بشود باید از سویی افراد توانمند و معتقد به قانون اساسی و منافع و مصالح ملی کشور در انتخابات شرکت نمایند و از طرفی مشارکت مردم در این انتخابات بالا باشد، به عبارتی امکان دارد افرادی توانمند و معتقد در انتخابات حضور پیدا کنند اما مشارکت مردمی به هر علت قابل قبول نباشد و در مقابل هم امکان دارد افرادی که توانمندی اداره کشور را ندارند با شعارهای جذاب بتوانند اعتماد عمومی را به صورت موقت به سمت خود جلب کنند، اما در عمل انتخابات مطلوبی برای ایران انجام نشود

پیامدهای مشارکت و یا عدم مشارکت مردم

شریعتی درباره پیامد های مشارکت و یا عدم مشارکت مردم در انتخابات عنوان کرد: میزان شرکت مردم در یک انتخابات، البته انتخاباتی که به صورت اصولی برگزار می شود، حداقل در کوتاه مدت و حتی میان مدت می تواند قدرت ملی یک کشور را به جهان نمایش دهد. حضور منظم شهروندان در انتخابات از این منظر می تواند نشان دهنده پایه های مردمی یک نظام سیاسی و نشانه ای از حساسیت برای تعیین سرنوشت تلقی شود؛ در سوی دیگر هم تحریم انتخابات می تواند باعث مخابره این پیام برای دشمنان کشوری مانند ایران شود که با اندکی فشار بیشتر یا افزایش تحریم ها و یا حتی تقویت گروه های تروریستی و ایجاد ناامنی در داخل و مرزهای کشور، می توانند از بی ارادگی سیاسی مردم به نفع مطامع خود بهره مند باشند. یادآوری این نکته ضروریست که گروه های گوناگونی در اتاق های فکر میز ایران، به صورت دایم در حال ارزیابی و روند پژوهی میزان مشارکت و اراده سیاسی مردم ایران هستند و برآورد های خویش را برای واکنش و موضع گیری متناسب به صورت مداوم به تصمیم سازان و تصمیم گیران گزارش می دهند.

راهکارهایی برای ترغیب مردم به شرکت در انتخابات

شریعتی به راهکارهایی برای ترغیب مردم به شرکت در انتخابات پرداخته و اظهار داشت: مبحث نحوه ترغیب مردم به تعیین سرنوشت و مشارکت سیاسی ابعاد گوناگونی دارد. برای مثال یکی از مهم ترین مشکلات را میتوان در فقدان مرجعیت فکری بخصوص برای بخش هایی از نسل جدید ارزیابی کرد که شاید مهم ترین علت این فقدان مرجعیت، عدم احساس حضور نماینده یا نمایندگانی متناسب با سلایق این نسل در میان نامزدها باشد.

وی افزود: عدم تجربه کافی و توان لازم برای ساماندهی تشکیلاتی یکی دیگر از موانع افزایش مشارکت رای دهندگان است که این شرایط آنارشیک و فقدان توان خودساماندهی گروه های سیاسی نه فقط فرصت های جدی را از کشور زایل کرده است بلکه در عین حال باعث نوعی بدبینی مفرط برای مشارکت سیاسی در میان بعضی از شهروندان شده است. یکی دیگر از مهم ترین نکات هم که باید در ترغیب مردم به مشارکت سیاسی در چارچوب رای دادن مورد توجه باشد این نکته است که تمایل بخشی از مردم خواسته یا ناخواسته به همراهی و پشتیبانی از نامزد هایی است که به هر علت از وضعیت موجود ابراز ناراضایتی می کنند و خواستار تغییر هستند. به بیان بهتر بخش قابل توجه از رای دهندگان، گاهی هیچ اعتقاد جدی به نامزدها و مرزبندی آنها با سایرین ندارند و فقط آنان را کاتالیزور تحقق آرمان های اجتماعی خود ارزیابی می کنند که در این صورت رای دهندگان و نامزدها گاهی با اتحاد تاکتیکی به دنبال اهداف سیاسی خود هستند و در عین حال باعث افزایش مشارکت سیاسی می شوند. البته باید توجه داشت که این گروه از رای دهندگان به واسطه عدم پایبندی و تعهد سیاسی در تنگنا های رقابت به آسانی از جریانات سیاسی عبور می کنند و آنان را با رقیبان خود تنها خواهند گذاشت.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: بر این اساس، ترغیب به مشارکت سیاسی و برگزاری انتخابات مطلوب، همانند آزمونی است که نمی توان همه الزامات آنرا در یک شب طراحی و برگزار کرد و نمره خوب در آن گرفت؛ از سویی باید اعتماد جوانان و نسل جدید جلب شود، از طرفی جریانات وگروه های سیاسی باید مبادرت به ساماندهی مداوم و ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی مناسب کنند؛ بخشی از این مشارکت مستلزم افزایش مفاهمه عمومی و غیرپوپولیستی جریانات سیاسی با اقشار مختلف مردم است و در نهایت از همه مهمتر باید «پاداش» مناسب و به تعبیری امکان داشتن آینده بهتر از جانب مردمی که مقرر است با انتخابات، سرنوشت جدیدی را برای خود رقم بزنند، به صورت مداوم حس گردد.


1400/02/31
12:50:53
5.0 / ۵
1063
تگهای خبر: خدمات , دانش , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد انتخابات، نمایش قدرت ملی كشور
نظر شما در مورد انتخابات، نمایش قدرت ملی كشور
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها