انتخابات ۱۴۰۰ در نهادهای رسمی و محافل سیاسی

تردیدهای اصلاح طلبان و انگیزه مضاعف سازوكارهای اصولگرا

تردیدهای اصلاح طلبان و انگیزه مضاعف سازوكارهای اصولگرا به گزارش برتریها اعلام اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده از جانب شورای نگهبان، تکلیف سازوکارهای جمعی را تا حد زیادی مشخص کرد. جبهه اصلاحات ایران اعلام نمود در انتخابات پیش رو نامزد نخواهد داشت. در مقابل، اغلب اصولگرایان از رئیسی اعلام حمایت کرده اند.


روز ۲۸ خردادماه، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان دوره ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برگزار می شود. تکاپوهای انتخاباتی از مدت ها قبل شروع شده و نهادهای مجری و ناظر انتخابات، احزاب، چهره های شاخص جریان های سیاسی و نامزدهای احتمالی کارزار انتخابات را پیش می برند.
این گزارش آخرین رخدادها در مورد انتخابات پیش رو طی شبانه روز گذشته را به صورت جمع بندی عرضه می کند. تازه ترین اخبار در مورد تحولات و رویدادهای در رابطه با برگزاری انتخابات و آخرین مواضع نهادهای مسئول در این امر، تشکل های سیاسی و نامزدهای احتمالی انتخابات را در این گزارش می خوانیم.

آخرین مواضع نهادها در ارتباط با انتخابات

*رئیس جمهوری: در مورد مسئله بررسی صلاحیت ها به ناچار به رهبری نامه نوشتم
«حسن روحانی» رئیس جمهوری در جلسه هیات دولت با اشاره تصمیم شورای نگهبان درباره صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اظهار نمود: برای بسیاری از سیاسیون و ما این گونه بود که دلمان می خواست شرایط بگونه ای می شد که فرصت بیشتری می دادند و افراد دیگری هم اضافه می شدند؛ چون که مبانی انتخابات و اصل آن رقابت است و اگر این جان را از انتخابات بگیریم چیزی در کالبد انتخابات نمی ماند.
روحانی با تکیه بر اینکه دولت در این حوزه کار زیادی نمی توانست انجام دهد، خاطرنشان کرد: من نسبت به اصل ۱۱۳ قانون اساسی حتما متذکر هستم و اشکال دارم. منتهی ما هم اصل ۱۱۳ را به شورای نگهبان می نویسیم آنها تفسیر خودشان را دارند و می گویند نمی توانید در این حوزه تذکر بدهید. من روز گذشته در این حوزه به ناچار به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و آنچه در ذهنم بود را به ایشان منتقل کردم و ایشان آنچه را که به مصلحت می دانند انجام خواهند داد.

*قائم مقام دبیر شورای نگهبان: شورای نگهبان و اعضای آن مصون از اشتباه و نقص نیستند
اعلام نام ۷ نامزد تایید صلاحیت شده و عدم احراز صلاحیت خیلی از چهره های سیاسی از جانب شورای نگهبان مورد انتقادات جدی بخصوص اصلاح طلبان قرار گرفته است.
«سیامک ره پیک» عضو حقوقدان و قائم مقام دبیر شورای نگهبان در یادداشتی به فرایند رسیدگی به صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری در شورای نگهبان پرداخت.
در این یادداشت آمده است: شورای نگهبان و اعضای آن همچون سایر نهادها و اشخاص مصون از اشتباه و نقص نیست، اما بخصوص در این دوره از بررسی ها تلاش فوق العاده خویش را جهت بررسی دقیق، عادلانه و همه جانبه برپایه چارچوب قانونی و شرعی بکار گرفت تا وظیفه خود در این امر خطیر را در مقابل خداوند متعال و ملت شریف ایران اسلامی انجام دهد.

*سخنگوی ستاد انتخابات: محدودیتی برای زمان انصراف نامزدهای انتخابات وجود ندارد
«سید اسماعیل موسوی» در مصاحبه ای عنوان کرد: محدودیت زمانی برای انصراف از انتخابات وجود ندارد، اما انصراف باید رسما به وزارت کشور اعلام گردد.
وی همینطور با اشاره به اینکه امشب قرعه کشی پخش برنامه های تبلیغاتی نامزدها در صدا و سیما انجام می شود، اضافه کرد: ۳ مناظره ۱۸۰ دقیقه ای، ۲ مستند نیم ساعته از شبکه ملی، یک مستند نیم ساعته از شبکه های استانی برای هر استان، مناظره نماینده نامزدها در رادیو در نظر گرفته شده و یک صفحه تلویزیونی از تلوبیون برای هر یک از نامزدها هم اختصاص داده شده است.

*عضو کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری: برای هرکدام از نامزدهای انتخابات ۶ مناظره تلویزیونی و رادیویی برگزار می شود
«سید احسان قاضی زاده هاشمی» با اشاره به اینکه مراسم قرعه کشی برنامه های تبلیغی انتخاباتی بزودی برگزار می شود، از برنامه ریزی برای برگزاری سه مناظره تلوزیونی، سه مناظره رادیویی و دو مستند برای هرکدام از نامزدهای انتخاباتی اطلاع داد.

*رئیس ستاد انتخابات کشور: تجمعات انتخاباتی در فضای سربسته نداریم
«جمال عرف» با تکیه بر اینکه در این دوره تجمعات در مکان های مسقف و سربسته نداریم، اظهار داشت: استانداران و مسئولان استانی نظارت کافی داشته باشند و اجازه ندهند خارج از پروتکل ها تجمعات شکل بگیرد.
وی افزود: یکی دو شاخص را مطرح می کنم، نخست اینکه در این دوره تجمعات در مکان های سربسته نخواهیم داشت به جز در ستادهای نامزدها که درباره آن هم در شهرهای زرد ۳۰ نفر، نارنجی ۲۰ نفر و قرمز ۱۵ نفر می توانند در ستاد بنشینند و کار را دنبال کنند.
رئیس ستاد انتخابات کشور اظهار نمود: همینطور می توانند از مکان های روباز مانند استادیوم ها و یا محیط های دانشگاهی استفاده کنند، نامزدها و خصوصا ستادهای مرکزی و استانی حتما پروتکل ها را رعایت نمایند که برای سلامتی خودشان و مردم است و با مدیریت خوب نامزدها و ستادهایشان جلو برویم که تاثیری بر شیوع بیشتر کرونا نداشته باشیم.

آخرین اخبار از جناح اصولگرا
*سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب: اعلام مستقل بودن رئیسی، به معنای خروج او از جمع نیروهای انقلاب نیست
«امیر ابراهیم رسولی» درباره اظهارات سید ابراهیم رییسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خصوص مستقل بودن، اظهار داشت: اعلام مستقل بودن به معنای این نیست که رییسی از جمع نیروهای انقلاب خارج شده است.
سخنگوی ائتلاف نیروهای انقلاب افزود: موضع او به این معناست که من به خواسته یک حزب یا جریان پای در رقابت ریاست جمهوری نگذاشته، بلکه این خواست جریان انقلاب است.
رسولی، همکاری رییسی و علی نیکزاد (رییس اصولگرای ستاد مردمی رییسی) را مغایر هم ندانست و درباره رقابت این دوره از انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: رقابت این دوره میان نامزدهایی با رای منفی بیشتر و کمتر است. در نتیجه کسی در این انتخابات برنده است که رای منفی کمی دارد.
وی، نامزد نیروهای انقلاب در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری را فردی دانست که حضور در «میدان» را بر مدیریت از پشت میز ترجیح می دهد.

*اعلام موجودیت جمعیت «اصلاح اسلامی» و پشتیبانی از رئیسی
جمعیت «اصلاح اسلامی» با بیان پشتیبانی از کاندیداتوری سیدابراهیم رئیسی با دبیرکلی «حسن اکبری» اعلام موجودیت کرد.
اکبری یکی از برنامه های تشکل خود در بعد اقتصادی را تشکیل اتاق فکر و دعوت از اقتصاددانان جوان یا اقتصاددان هایی با روحیه جوان دانست و اظهار نمود: ما به دنبال مغزهای متفکری هستیم که در شوراها و کمیته های تخصصی برای همه ابعاد جامعه برنامه و راهکار داشته باشد که این ابعاد فرهنگ، اقتصاد، اجتماع، خانواده، سلامت، سیاست خارجی و سیاست داخلی را شامل می شود.
دبیرکل جمعیت اصلاح اسلامی درباره این که این تشکل از چه کاندیدایی حمایت می کند، اظهار داشت: برپایه بررسی های انجام شده اعضای شورای مرکزی جمعیت معتقدند در این دوره بهترین فرد برای ریاست جمهوری آقای رییسی است. ایشان هر خانه را یک ستاد اعلام نمود و ما هم در جمعیت ستادی برای او تشکیل دادیم.

آخرین اخبار از احزاب و تشکل های اصلاح طلب
*جبهه اصلاحات ایران: کاندیدا نداریم
جبهه اصلاحات ایران اعلام نمود که در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کاندیدایی ندارد. جبهه اصلاحات ایران در واکنش به رد صلاحیت های سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اطلاعیه ای صادر و اعلام نمود که برای این انتخابات کاندیدایی ندارد.

* حزب اتحاد ملت: در انتخابات پیش رو نامزد نداریم
حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در اعتراض به ردصلاحیت های اخیر با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود که در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نامزدی ندارد.
در این بیانیه با انتقاد از شیوه عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت و معرفی نامزدهای انتخابات با استناد به اظهارات اخیر عضو فقهای شورای نگهبان و رئیس پیشین قوه قضاییه و رئیس فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام ابراز عقیده شده است که این رویکرد امکان مشارکت را از بسیاری جریان های سیاسی سلب کرده است.
در این بیانیه ضمن اشاره به این مصرع که «نقطه افتاد برون بس که شد این دایره تنگ» خطاب به «ملت شریف و بزرگوار ایران» با ابراز تاسف اعلام شده است که حزب اتحاد ملت ایران اسلامی نامزدی در این دوره ندارد و تلاش می کند این موضع را در چارچوب جبهه اصلاحات ایران هم پیگیری نماید.

*عضو جبهه اصلاحات ایران: برای عرضه فهرست انتخابات شوراهای شهر مردد نیستیم
«جواد امام» در مصاحبه ای، درباره آخرین تصمیم جبهه اصلاحات برای انتخابات شوراهای شهر اظهار نمود: ما مردد نیستیم و تصمیم داریم برای شوراها فهرست مناسب عرضه کنیم؛ البته اقدامات نظارتی که معتقد هستیم مغایر قانون است را منعکس می نماییم. در اغلب شهرها چهره های شاخص اصلاح طلب تایید صلاحیت نشده اند.


1400/03/05
23:15:12
5.0 / 5
392
تگهای خبر: اقتصاد , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها