ضرورت رعایت همه جانبه نگری در اتخاذ سیاست های جمعیتی

ضرورت رعایت همه جانبه نگری در اتخاذ سیاست های جمعیتی به گزارش برتریها «دکتر سید محمد اکرمی» رئیس انجمن علمی ژنتیک پزشکی ایران به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کلان نگری، همه جانبه نگری، رویکرد علمی و دوری از رویکرد های سیاسی و تک قوه ای ما را در سیاست های جمعیتی به نتایج مطلوب خواهند رساند.جمعیت بعنوان یکی از نیروها و منابع مهم در هر کشوری شناخته می شود. اهمیت این مورد چنان است که گاه دولت ها در جهت کاهش جمعیت به علت کمبود مواد غذایی و گاه در جهت افزایش آن به منظور استفاده از نیروی انسانی اقداماتی انجام می دهند. همانطور که شاهد می باشیم به غیر از کشورهای اروپایی، ایران و برخی کشور های درحال توسعه هم در راه سالمندی قرار گرفته اند. این به معنای آن است که میزان باروری کاهش یافته و امید به زندگی افزایش پیدا کرده است. از بین دو مسئله فوق یعنی افزایش باروری و امید به زندگی، به تازگی بحث باروری مورد توجه دولتمردان قرار گرفته و راهکار های مختلفی اتخاذ شده است. همچون این راهکارها که به تازگی هم مورد بحث و بررسی بیشتری بوده محدودیت آزمایشات غربالگری و نسخ قانون سقط درمانی است. گفتنی است غربالگری سقط جنین از اوایل دهه ۸۰ به صورت الزامی شروع شده بود و هدف تشخیص زودهنگام نقص ها و اختلالات کروموزومی و ژنتیکی در جنین بود. فارغ از این که این سیاست درست باشد یا خیر به طور کلی باید گفت سیاست های جمعیتی یکی از موضوعات مهم در هر کشوری است که لازم است دولتمردان در هنگام اتخاذ هر نوع تصمیمی به جوانب مختلف آن توجه و بعد اقدام نمایند. نظر به اهمیت این مورد و همینطور بحث ها و بررسی های خاص درباره وجود و یا عدم وجود غربالگری ها سبب شد پزوهشگر ایرنا با دکتر سید محمد اکرمی رئیس انجمن علمی ژنتیک پزشکی ایران به گفت و گو بنشیند. مشروح این گفت و گو را در ذیل می خوانید:دلایل کاهش جمعیت در سالهای اخیر

اکرمی ضمن اشاره به برخی علل کاهش جمعیت در سالهای اخیر اظهار داشت: سیاست های جمعیتی کشور از موضوعات مهم در حد کل نظام است. بطوریکه در دهه ۷۰ سیاست جمعیتی کاهش جمعیت بود اما از سال ۱۳۹۰ کوشش شد تا جمعیت افزایش یابد و چون سیاست نظام است همه خویش را ملزم به انجام آن می دانند تا جمعیت شاداب، خوب و پویایی را در ایران عزیزمان داشته باشیم.

وی اضافه کرد: کارایی هر سیاست نظام با در نظر گرفتن جمیع جوانب مقدور است. به نظر من بر مبنای تحقیقات مرکز پژوهش های مجلس در خصوص این که چرا در جهت افزایش جمعیت ایران انجام نشده، اینطور به نظر می آید که هنوز تا رسیدن به وضعیت ایده ال مدنظر فاصله جدی وجود دارد. برای مثال نتایج تحقیقات سال ۱۳۹۶ مرکز پژوهش های مجلس نشان داده ۷۶ درصد از مردم همچون عوامل بازدارنده فرزندآوری را نگرانی از آینده شغلی فرزند، ۷۱ درصد افزایش مشکلات اقتصادی با تولد فرزند جدید، ۶۸/۶۷ درصد درآمد ناکافی، ۶/۷۰ درصد کفایت تعداد فرزندان فعلی و ۶/۵۹ درصد نداشتن مسکن مناسب می دانند. همینطور ۵/۵۳ درصد عدم آمادگی روحی برای تولد فرزند جدید، ۳/۲۵ درصد ترس از تعداد فرزندان بیشتر، ۴/۲۷ درصد نگرانی از سلامتی مادر با افزایش فرزندان و ۳/۲۷ درصد تداخل فرزندآوری با مسئولیت های اجتماعی را از مهم ترین عوامل بازدارنده فرزندآوری می دانند.

اکرمی اظهار داشت: ازاین رو، هر طرح جامعی اگر رویکرد تک جانبه و نگاه بخشی داشته باشد، ناموفق خواهد بود. به نظر می آید در افزایش جمعیت مسایل بسیار مهمی چون اشتغال، ثبات خانواده، عدم مهاجرت و آرامش خانواده هم اهمیت دارند و اتخاذ سیاست ها بدون در نظر گرفتن این موارد ما را به ناکجا آباد خواهد برد.

چگونگی تحقق کلان نگری در سیاست های جمعیتی

این پزشک درباره چگونگی تحقق کلان نگری در سیاست های جمعیتی عنوان کرد: کلان نگری، همه جانبه نگری، رویکرد علمی و دوری از رویکرد های سیاسی و تک قوه ای ما را به نتیجه مطلوب خواهد رسند. در طرح فعلی شاخص، ارزیابی، فرهنگ سازی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: به نظر من باید بزرگان مجلس، قوه قضاییه و قوه مجریه کنار هم جمع شوند و در اینباره با هم همفکری کنند. آنچه ما در ارتباط با طرح جوانی جمعیت در جهت افزایش یا کاهش عدد مواد، آنچه را که سال ۱۳۹۱ شورایعالی انقلاب فرهنگی و هم کاهش و افزایش مواد شاهد می باشیم ما را به نتیجه مطلوب و مناسب نرسانده و شورای محترم نگهبان به درستی ایرادات مفصلی در ۱۴ صفحه بدان وراد نموده است. شایسته است در جهت قانون گذاری جامع و مانع همه موارد فوق را باید در کنار هم ببینیم و از سویی حتما باید مواد قانونی در رابطه با اشتغال در کنار فرهنگ سازی و موضوعات مهاجرت و ثبات خانواده را هم در نظر گرفت تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

اکرمی افزود: قاعدتا نظرات انجمن های علوم انسانی بخصوص جامعه شناسان، اقتصاددانان، حقوقدانان و فعالان علوم اجتماعی را حتما باید در کنار انجمن های سلامت محور مثل انجمن ژنتیک پژشکی، انجمن زنان، انجمن اعصاب، انجمن اطفال و انجمن پزشکی اجتماعی دید تا کار قانونگذاری به نتایج مطلوب خود برسد. همینطور باید این نکته را در نظر داشته باشیم که یک جمعیت جوان، بالنده، پویا و فعال با رعایت همه مختصات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بطور قطع ثروت یک جامعه خواهد بود و همه کشورها در این جهت درحال مطالعه، برنامه ریزی و کلان نگری هستند. خیلی از کشورها از مشوق های اقتصادی استفاده می نمایند ولی به نظر ما این امر به تنهایی کارایی لازم را بدست نخواهد داد و به طور کلی رویکرد سیاسی، عجله و یک جانبه گرایی ما رابه نتیجه مطلوب نخواهد رساند.

راهکارها

اکرمی به منظور بهبود سیاست های جمعیتی اظهار داشت: آگاه سازی عموم جامعه از دورنمای رشد منفی جمعیت و معرفی نمونه جوامعی که معضل کشور ما را داشتند و بررسی استراتژی آن کشورها در برابر این مورد به طور جدی موثر است.منبع:

1400/03/19
10:40:23
5.0 / 5
257
تگهای خبر: اقتصاد , پژوهش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها