انتخابات ۱۴۰۰ در نهادهای رسمی و محافل سیاسی

آرایش نهایی تشكل های سیاسی برای انتخابات شوراها

آرایش نهایی تشكل های سیاسی برای انتخابات شوراها برتریها: لیست نهادهای جمعی اصولگرایان و اصلاح طلبان برای انتخابات شورای شهر تهران نهایی شد. اصولگرایان با دو لیست شورای ائتلاف و شورای وحدت و اصلاح طلبان با یک لیست تحت عنوان جبهه اصلاحات با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.


روز ۲۸ خردادماه، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان دوره ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی انجام خواهد شد. تکاپوهای انتخاباتی از مدت ها قبل شروع شده و نهادهای مجری و ناظر انتخابات، احزاب، چهره های شاخص جریان های سیاسی و نامزدهای احتمالی کارزار انتخابات را پیش می برند.
این گزارش آخرین رخدادها درباب انتخابات پیش رو طی شبانه روز گذشته را بصورت جمع بندی ارائه می کند. تازه ترین اخبار در مورد تحولات و رویدادهای در رابطه با برگزاری انتخابات و آخرین مواضع نهادهای مسئول در این امر، تشکل های سیاسی و نامزدهای احتمالی انتخابات را در این گزارش می خوانیم.

آخرین مواضع نهادها در رابطه با انتخابات
*سخنگوی شورای نگهبان: برای اعتراض و انتشار دلائل عدم احراز صلاحیت حکمی پیش بینی نشده است
«عباسعلی کدخدایی» روز شنبه در حساب کاربری خود در توییتر در پاسخ به درخواست «علی لاریجانی» برای اعلام دلیلهای عدم احراز صلاحیتش نوشت: احراز و عدم احراز صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری برمبنای اسناد و مدارک کافی و قابل اعتماد انجام پذیرفته و برای اعتراض به عدم احراز صلاحیت و انتشار عمومی دلائل آن در قانون انتخابات ریاست جمهوری حکمی پیش بینی نشده است.
علی لاریجانی روز گذشته در اطلاعیه ای از شورای نگهبان خواسته بود باتوجه به اثبات کذب گزارش های داده شده به آن شورا در ارتباط با خود و خانواده اش در جریان بررسی احراز صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری همه دلیلهای عدم احراز صلاحیت او را بدون هر گونه پرده پوشی بصورت رسمی و عمومی اعلام نماید.

*دبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا و پاسخ به اظهارات رئیسی: پروتکلهای بهداشتی به رغم تاکیدات در تجمع انتخاباتی اهواز رعایت نشد
دبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا درپاسخ به ادعای حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در خصوص رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی مطابق با مجوز در تجمع انتخاباتی اهواز، تصریح داشت: به رغم تاکیدات ستاد ملی کرونا و ستاد کرونا در استان خوزستان در خصوص رعایت پروتکلهای بهداشتی در تبلیغات انتخاباتی، در تجمع انتخاباتی این نامزد انتخابات ریاست جمهوری دستورالعمل های مورد تاکید ستاد ملی مقابله با کرونا، رعایت نشده است.

*شورای اطلاع رسانی دولت: صدا و سیما در تبلیغات انتخابات به دنبال ایجاد شفافیت و آگاهی مردم از واقعیت نیست
شورای اطلاع رسانی دولت در اطلاعیه ای با تاکید بر این که صداوسیما در تبلیغات انتخابات به دنبال ایجاد شفافیت و آگاهی مردم از واقعیت نیست، اعلام نمود: دولت شیوه تشخیص موارد اتهامی از طرف صدا و سیما را به رسمیت نمی شناسد و از ظرفیت سایر رسانه ها برای پاسخگویی استفاده خواهدنمود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، بعد از برگزاری مناظره اول کاندیداهای ریاست جمهوری، دولت حدود ۳۰ مورد از مطالب نادرست، اتهامات، توهین و افترا را احصا و درخواست پاسخگویی داشت. متاسفانه تنها در چهار مورد غیر مهم آن هم به شکل محدود و بصورت ضبط قبلی و کنترل شده فرصت پاسخگویی داده شد و چون عملا ایجاد شفافیت و معیاری برای قضاوت مردم فراهم نمی شد و به ویژه به ماده ۳۰ قانون اساسنامه صداوسیما نیز به هیچ وجه توجه نشده بود، دولت حاضر به قبول اینگونه پاسخگویی نشد و در اطلاعیه ای اعلام نمود از ظرفیت سایر رسانه ها برای پاسخگویی استفاده خواهدنمود.

آخرین اخبار از احزاب و تشکل های اصلاح طلب
*اعلام لیست جبهه اصلاحات برای شورای شهر تهران
جبهه اصلاحات ایران شامگاه شنبه فهرست مورد حمایت خودرا برای انتخابات شورای شهر تهران منتشر نمود. در فهرست مورد حمایت جبهه اصلاحات ایران برای انتخابات شورای شهر تهران نام افرادی چون علی اعطا، رضا امیدوار تجریشی، زهرا بهروزآذر، احسان بیسادی، مجتبی تقوی نژاد، خدیجه جدا، ژما جواهری، افشین حبیب زاده، زهیر خیری، فائزه دولتی، محمد سالاری، منیر شجاعی، آذین شرف خانی، محمدرضا شریفی، مجید صالحی فیروزآبادی، محمد علیخانی، الهام فخاری، مجید فراهانی، علی محمد مصلحی، محمدحسین مهرزاد، سیدحسن موسوی دیده می شود.

*عضو جبهه اصلاحات ایران: فهرست جبهه برای شورای شهر تهران همان لیستی است که در سامانه «سرا» انتخاب شده
«جواد امام» در نشست رونمایی از لیست نهایی جبهه اصلاحات در انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی شهر تهران با حضور مسئولان ستاد انتخاباتی جبهه اصلاحات برگزار می شود، اظهار داشت: در این دوره از انتخابات سامانه سرا توسط جبهه اصلاحات ایرانی انجام شد و بدنه احزاب و فعالان سیاسی و مدنی در این سامانه عضو گیری شدند و با کمک و مشارکت احزاب کوشیدیم افرادی که برای شورای شهر کاندیدا شده بودند در این سامانه انتخاب نماییم.
وی افزود: سعی کردیم این فهرست را خارج از شائبه هایی که مطرح بوده با مشارکت احزاب و فعالان سیاسی انتخاب نماییم البته کوشش های مذبوحانه ای صورت گرفت تا این فهرست منتشر نشود اما خوشبختانه با طراحی و همت تیم فنی این سامانه داشت این تلاش ها به جایی نرسید و بعد از بررسی و اعلام نظر کمیته پایش که مسئولیت اجرا را برعهده داشت این فهرست ساعتی پیش به دست ما رسید و تاخیر نیز به این علت بود که از صحت آراء مطمئن شویم.
امام اشاره کرد: در بستن این فهرست همه افراد شریک بوده اند و آنرا به تصویب رساندند. هیات رییسه بصورت مستقیم وارد نشد و این فهرست همان لیستی است که در سامانه سرا انتخاب شده است.

آخرین اخبار از جناح اصولگرا
*«جمعیت آبادگران جوان» و پشتیبانی از فهرست شورای وحدت
جمعیت آبادگران جوان با صدور اطلاعیه ای از فهرست شورای وحدت اصولگرایان در ششمین دوره انتخابات شورای شهر تهران حمایت کرد. در این بیانیه آمده است:. جمعیت آبادگران جوان با بیان حمایت قاطع از تصمیم شورای وحدت در خصوص پشتیبانی از کاندیداتوری حضرت آیت الله رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری تمامی توان سیاسی و اجتماعی خودرا بر این مهم مصروف داشته و با تایید پروسه منطقی شکل گیری تهیه لیست شورای اسلامی شهر تهران، حمایت خودرا از لیست انتخاباتی مورد حمایت شورای وحدت در ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران اعلام می دارد.

* حمایت «جامعه اسلامی مهندسین» از فهرست شورای وحدت برای تهران
جامعه اسلامی مهندسین با صدور اطلاعیه ای از فهرست معرفی شده از طرف شورای وحدت برای انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی شهر تهران حمایت کرد.
در این بیانیه می خوانیم: جامعه اسلامی مهندسین با بیان همراهی قاطع تصمیم این شورا در پشتیبانی از رییسی، اعلام می دارد که با تایید پروسه شایسته گزینی شورای وحدت در انتخابات شورای اسلامی شهر تهران، حمایت خودرا از لیست انتخاباتی مورد نظر شورای وحدت درششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران اعلام می دارد.

* سخنگوی شورای وحدت: به دنبال فهرست مشترک با شورای ائتلاف بودیم، ولی نشد
«منوچهر متکی» در نشست خبری روز گذشته ۲۲خرداد خود اشاره کرد: رئیسی از گذشته تا حالا تغییری نکرده و کماکان روحیات عدالت خواهانه و ضد فساد خودرا حفظ نموده است. شورای وحدت از ابتدا از آیت الله رئیسی حمایت کرد و به او باور داشت. ما از اول تاکید داشتیم که گزینه قطعی ما رئیسی است ولی عده ای به دروغ می گفتند ما به دنبال پشتیبانی از لاریجانی هستیم. حمایتی که اکنون از رئیسی شکل گرفته است، پشتیبانی از پاکدستی در دولت می باشد.
متکی درباب فهرست شورای شهر انتشار یافته توسط شورای وحدت اصولگرایان اظهار داشت: ما به دنبال این بودیم که فهرست مشترکی با شورای ائتلاف تشکیل دهیم ولی این اتفاق نیافتاد. متاسفانه اکنون ما با دو فهرست به استقبال انتخابات می رویم. ما از جوانان از بانوان و از کارگران نمایندگانی در این فهرست داریم. در انتخابات میان دوره مجلس خبرگان هم، ما از کاندیداهای مورد اتفاق جامعتین حمایت می نماییم. در انتخابات میان دوره مجلس هم ما از سردار کوثری حمایت می نماییم.منبع:

1400/03/24
09:08:48
5.0 / 5
411
تگهای خبر: توییتر , طراحی , كاربر , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها