سمت وسوی سیاست خارجی در دولت آینده

سمت وسوی سیاست خارجی در دولت آینده برتریها: مذاکرات وین میان ایران و کشورهای غربی برای احیای برجام به نقطه مناسبی رسیده است. اظهارات آقای عراقچی و ظریف به خوبی نشان میدهد که مذاکرات در وین به جایی رسیده که می توان نسبت به آینده آن خوش بین بود.


روزنامه ستاره بامداد در یادداشتی به قلم مرتضی مکی تحلیل گر روابط بین الملل آورد: بااین وجود درباره زمان اجرای برجام همچنان دغدغه وجود دارد. البته در آمریکا این گمانه زنی وجود دارد که توافق با دولت حسن روحانی صورت بگیرد تا دولت بعدی. از طرف دیگر اگر احیای برجام در دولت ابراهیم رئیسی صورت بگیرد با توجه به این که دستاوردهای برجام در دولت وی تحقق خواهد یافت و دولت او از طرف مخالفان دولت فعلی حمایت خواهد شد اطمینان بیشتری برای اجرا و تأثیرگذاری برجام وجود خواهد داشت.

آقای رئیسی در مناظره های ریاست جمهوری صحبتی مقابل برجام انجام ندادند. این در حالیست که باتوجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی که در کشور وجود دارد احیای برجام می تواند کمک بزرگی به دولت رئیسی کند. خطوط قرمزی وجود دارد که آمریکایی ها و جمهوری اسلامی ایران به آسانی حاضر به عقب نشینی از مواضع خودشان نیستند. یکی از این مسائل تحریم ها است که دونالد ترامپ مقابل جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده است و ایران تاکید دارد که این تحریم ها باید لغو شود. بخش زیادی از این تحریم ها نهادهای حقوقی و شخصیت ها هستند.

در عالم سیاست هیچ تضمینی وجود ندارد که دولت ها بتوانند تحولات داخلی و خارجی چند ماه آتی خودرا پیش بینی کنند. بنا بر این در مناسبات خارجی نباید به دنبال تضمین های صددرصدی بود بلکه باید به دنبال استفاده حداکثری از فرصت ها بود. برای اینکه استفاده از فرصت ها می تواند به دولت ها در مدیریت تحولات داخلی و خارجی کمک نماید. بطور قطع اراده دولت های غربی بر احیای برجام است؛ برای اینکه آنها منافعی در برجام دارند که ممکنست همسو با منافع ایران نباشد اما برای جمهوری اسلامی یک فرصتی فراهم شده که باید از آن استفاده نماید.منبع:

1400/03/31
23:12:03
5.0 / 5
323
تگهای خبر: اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها