ایجاد ۱۵۰۰۰ شغل در چارچوب پویش به روستا برمی گردیم

ایجاد ۱۵۰۰۰ شغل در چارچوب پویش به روستا برمی گردیم به گزارش برتریها مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) ضمن تبیین برنامه های اشتغال زایی و عمرانی این نهاد در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها، از ۵۰۰ طرح اشتغال حاصل از مهاجرت معکوس کارآفرینان با ایجاد ۱۵۰۰ شغل و سرمایه گذاری ۶۷۵ میلیاردریال، بهره برداری نمود.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، امیرحسین مدنی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه مجموعه ستاد اجرایی یکی از مجموعه های پیشران اشتغال زایی و تولید و از زیرمجموعه های ستاد بنیاد برکت است اظهار داشت: بنیاد برکت فعالیتهای مختلفی دارد اما اصل فعالیت بنیاد برکت در حوزه اشتغال زایی و تولید است.
وی اضافه کرد: سرمایه گذاری در نزدیک به ۸۰۰ بنگاه و واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ بوده که منجر به ایجاد بیشتر از ۲۰۰ هزار شغل در ۱۴ سال گذشته شده است.
مدیرعامل بنیاد برکت با اشاره به اینکه نزدیک به ۱۰ هزار واحد بنگاهی خرد در سال ۹۷ اجرا شد، در سال ۹۸ به ۴۰ هزار طرح و در سال ۹۹ به ۱۰۰ هزار طرح رسید و امروز نزدیک به ۱۱۶ هزار طرح بوجود آمده و تا اخر سال جاری به ۱۸۰ هزار طرح خواهد رسید اظهار داشت: طرح های مستقرشده تا کنون در کشور ۱۱۵ هزار و ۳۴۴ شغل است که ۱۵ هزار شغل سال جاری بوجود آمده است.
به گفته مدنی این طرحها در ۶۲۱ نقطه کشور و ۲۹۷ شهرستان اجرا شده و ۸۰۳۵ روستا تابحال زیر پوشش رفته اند.
وی اضافه کرد: برای کولبران، در چارچوب ۳۸۱۴ طرح اشتغالزایی در سه استان مرزی کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی بیشتر از ۱۱ هزار شغل بوجود آمده است. ۱۱۰۹ طرح اشتغالزایی برای معلولان اجرا شده و از ۱۱۵ هزار طرح اشتغال زایی سراسر کشور، ۶۵۸۵ مورد هم در ارتباط با زنان سرپرست خانوار است.

مدیرعامل بنیاد برکت با اشاره به اینکه ایجاد شغل شش ماه زمان می برد و دو سال به صورت متناوب در کنار شهرها هستیم و اشتغال زایی تنها منحصر به دادن تسهیلات نیست اظهار نمود: کمتر از یک درصد معوق تسهیلات داریم. تسهیلات عرضه شده معوقه ندارند و افرادی که تسهیلات را دریافت می کنند اقساط را بموقع پرداخت می کنند که نشان داده است طرح های اشتغال زایی دارد کار می کند.
وی ضمن اشاره به ظرفیت بوجود آمده شبکه تسهیلگران در بنیاد برکت اظهار داشت: یک شبکه ۸۰۰ نفره تسهیلگر و مجری داریم که آماده اشتغالزایی در مناطق هستند. این ظرفیت را برای حل مشکل اجتماعی حاشیه نشینی استفاده می نماییم که بخشی از آن به دنبال مهاجرت از روستا به شهرها رخ می دهد. صحبت ما درباره حاشیه رسمی است. این مهاجران برخی دستفروشی می کنند یا در مشاغل خدماتی مشغول می شوند و عمدتا در مشاغل پایدار قرار نمی گیرند.
مدنی افزود: ۴۵۱ شهرستان هست که در ۳۵۰ شهرستان حضور داریم. ما در پویش «به روستا برمی گردیم»، معتقدیم شغل ایجاد می نماییم تا افراد مهاجرت کرده بتوانند برگردند. سال جاری برای ۵۰۰۰ شغل هدف گذاری کرده ایم. برای اجرای حداکثر ۱۵ هزار طرح هم آماده هستیم و اگر موفق شویم ۱۵ هزار شغل ایجاد نماییم ۶۰ هزار نفر با احتساب متوسط ۴ عضو در هر خانواده، مهاجرت معکوس می کنند و به روستا برمی گردند و از صدمه های حاشیه نشینی مصون می مانند.
وی درباره نحوه ورود به این پویش اظهار داشت: مردم می توانند از راه سایت و اپلیکیشن بنیاد برکت به سامانه ثبت نام متقاضیان مهاجرت معکوس رجوع و ثبت نام کنند.

مدیرعامل بنیاد برکت ضمن اشاره به این که بنیاد برکت مجموعه چابکی با ۴۰ نیروی انسانی است و عمده فعالیت هایش را از راه برونسپاری و ظرفیت فناوری اطلاعات پیش می برد اظهار داشت: در طرح "برکت خورشید" بزودی کلنگ راه اندازی مدرسه کودکان کار در تهران به زمین زده می شود.

وی درباره تضمین پایداری شغل هم اظهار نمود: به جهت اینکه شغلی پایدار شود نخست نظارت می نماییم. دوم کامل دیدن زنجیره است که اینها به مجموعه های فروش متصل شوند. زنجیره ها همدیگر را نگه می دارند، سال جاری ۳۰۰ بنگاه راه می اندازیم که ۷۰ درصد در جهت تکمیل زنجیره است. دیگری اهلیت فرد و مزیت منطقه ای است.
مدنی درباره بیمه افراد در مشاغل بوجود آمده اظهار داشت: این افراد را ما بیمه نمی نماییم ولی خودشان به توانمندی رسیده و می توانند خویش فرما خودشان را بیمه کنند. البته شاغلان مشاغل کارگاهی همه بیمه هستند.
وی درباره پرداخت تسهیلات برای ایجاد اشتغال اظهار داشت: سال جاری ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع اشتغال زایی با مشارکت بانک ها و مردم داریم. وام های قرض الحسنه در مشاغل خرد تا ۷۰ میلیون تومان است. مشاغل خانوادگی داریم که از ۱۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان وام می دهیم. مشارکت مدنی نوع یک در مشاغل بنگاهی تا ۵۰۰ میلیون تومان و مشاغل نوع دو تا یک میلیارد تومان تسهیلات می دهیم. مشارکت نوع سه هم از یک تا ۱۰ میلیارد تومان است. با ۹ بانک کار می نماییم. یک مدل هم مشارکت در سهام داریم که تا ۱۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری می نماییم. در مجموع به طیفی از مشاغل خرد تا بنگاه های بزرگتر از متوسط ورود داریم.
منبع:

1400/04/04
13:57:28
5.0 / 5
452
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها