مؤثرترین اقدامات در كوتاه ترین زمان

مؤثرترین اقدامات در كوتاه ترین زمان به گزارش برتریها روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: نگاهی گذرا به وضعیت فعلی اقتصاد در کشور، حاکی از محدود بودن فرصت برای اصلاح امور مربوطه است اما مؤثرترین اقدامی که می تواند در کوتاهترین زمان ممکن، بیشترین اثرگذاری را داشته باشد چیست؟بدون شک تحریم های ظالمانه مقابل ایران نقش اساسی در وضعیت فعلی داشته است.


روزنامه ایران هشتم تیر یادداشتی به قلم مریم محبی فیروزآبادی پژوهشگر اقتصاد بین الملل منتشر نمود و نوشت: پر واضح است که اقتصاد یکی از مهم ترین چالش های پیش روی دولت سیزدهم خواهد بود. بهبود وضعیت معیشتی مردم از یکسو و ارتقای مؤلفه های خرد و کلان اقتصادی کشور از طرف دیگر، همچون مسائل مهمی است که نیاز به توجه خاص دارد. اقتصاد بیماری که به دولت سیزدهم به ارث رسیده است نیازمند ترمیم و بهبود همه جانبه است. کشوری که از منظر پتانسیل های رشد اقتصادی یارای رقابت با سایر کشورهای مطرح در حوزه های مختلف را دارد، امروزه درگیر مسائل زیرساختی همچون آمار بالای بیکاری و یا تولید داخلی است...
بنابراین صرفنظر از رویکرد های خصمانه و تعمدانه دشمن در اعمال فشار حداکثری مقابل ایران، کوشش برای از میان رفتن تحریم ها می تواند اثر مطلوبی برشرایط عمومی اقتصاد و وضعیت معیشتی مردم داشته باشد. بدیهی است که تعیین تکلیف تحریم ها و کوشش برای برداشته شدن محدودیت های ارتباط اقتصاد ایران با جامعه جهانی می تواند بعنوان مهم ترین موضوع اقتصادی کشور مورد توجه قرار گیرد. همانگونه که عنوان شد، کشور ایران پتانسیل های بالقوه ای دارد که در صورت تبدیل شدن به پتانسیل های بالفعل می تواند مسیر دستیابی به شرایط مطلوب اقتصادی را کوتاهتر کند.
همچنین اجماع برخی ابرقدرت های اقتصادی در سطح جهان برای جلوگیری از دستیابی ایران به بازار جهانی نفت، درآمدهای ارزی کشور را به میزان قابل توجهی کاهش داده است و چنانچه دولت سیزدهم در احیای مجدد این درآمدها موفق عمل کند، می تواند عملکرد مورد قبولی را در کارنامه خود ثبت کرده باشد. از طرف دیگر همزمان با کوشش برای برداشته شدن تحریم های گسترده مقابل ایران، نظام مالیاتی در داخل کشور نیز نیازمند اصلاح است.
اصلاح نظام مالیاتی و مشارکت حداکثری افراد حقیقی و حقوقی جامعه در پرداخت مالیات می تواند بعنوان گامی همزمان با مسأله تحریم ها در دستیابی ایران به شرایط مطلوب تر مؤثر واقع شود. همانند تمامی تغییرات اصلاح سیستم مالیاتی نیز تبعات اجتماعی زیادی به دنبال خواهد داشت که دولت می تواند با بهره برداری صحیح از عواید فروش نفت در سطح جهان تبعات مربوطه را نیزبه نحو مطلوبی کنترل کند. در نهایت چنانچه مردم یک جامعه شاهد افزایش قدرت خرید خود بوده و بدانند مشارکت ایشان در پرداخت مالیات، موجب بهبود وضعیت معیشتی سایر هموطنان خواهد شد، تمایل بیشتری به پرداخت مالیات های معقول، هدفمند و بدون تبعیض خواهند داشت.منبع:

1400/04/08
12:43:41
5.0 / 5
393
تگهای خبر: اقتصاد , پژوهش , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها