فصل جدید مدیریتی با بهینه سازی ظرفیت های موجود

فصل جدید مدیریتی با بهینه سازی ظرفیت های موجود به گزارش برتریها حجت الاسلام رئیسی در حالی سکان هدایت کشور را در دست می گیرد که در مناظره های انتخاباتی و نشست خبری خود وعده هایی در خصوص کارآمدی و مبارزه با فساد در دولت سیزدهم داده است؛ وعده هایی که سبب شد تا خواسته هایی از این دولت مطرح شود.


پرونده انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، چند روز پس از ۲۸ خرداد با شمارش آرا و مشخص شدن رئیس جمهوری منتخب بسته شد تا به زودی با انتقال قدرت، فصل جدیدی در مدیریت اجرایی کشور آغاز شود. بررسی روزنامه ها، تارنماها و خبرگزاری های داخلی نشان داده است که رسانه های داخلی به اما و اگرهایی در مورد دولت آینده پرداخته اند.

رسانه های اصلاح طلب
رئیسی به دنبال اجماع؟
روزنامه شرق در گزارشی آورد: به نظر می رسد که ابراهیم رئیسی برای حرکت در راه مخالفت با برجام از جانب بخشی از جریان اصولگرایی تحت فشار قرار خواهد گرفت؛ درحالی که خودش به شکلی از موافقت با ادامه دادن مسیر برجام سخن گفته و سخنگوی اسبق وزارت خارجه هم تاکید کرده که رئیسی درمورد برجام ادامه مذاکرات و گفتگو را تأیید کرده است، اما روزنامه کیهان اخیرا خواهان اعلام مرگ برجام از جانب رئیسی شده بود. درخواست کیهان از رئیسی با سخنان صریح وی در مناظرات در پشتیبانی از برجام فاصله مفهوم داری دارد. به نظر می آید که ابراهیم رئیسی علاقه ای به سپردن کابینه به چهره های مشهور به داشتن سیاست های خاص و تند ندارد. عملکرد این چندروزه وی در تماس با فعالان رسانه ای و سیاسی و مدیرکل های احزاب از جریان های مختلف و بخصوص اصلاح طلب و روزنامه نگاران منتقد در کسب نظرخواهی از آنها در نحوه اداره دولت حاکی می باشد که او حداقل در قدم نخست به دنبال عرضه یک چهره متعامل از خودش است. روشی که البته از جانب جانشین وی در قوه قضائیه هم گویا پی گرفته شده و برخی روزنامه نگاران یا فعالان رسانه ای اصلاح طلب از تماس مشابه ازسوی دفتر محسنی اژه ای اطلاع داده اند.

استراتژی رئیسی
روزنامه شرق در سرمقاله به قلم احمد غلامی سردبیر نوشت: دولت سیزدهم با چه جامعه ای روبه رو است؟ معنای دقیق تر این پرسش این است که چه طبقاتی با چه کثرت و با چه توان و انگیزه هایی در جامعه کنونی وجود دارد. طبقات مختلف جامعه که به معنای موثقش آحاد جامعه را شکل می دهند، هریک به دنبال مطالبات و انگیزه های متفاوتی هستند که اولویت زندگی شان را شکل می دهد. باآنکه مسائل و تنگناهای اقتصادی آحاد مردم به جز بخش اندکی از مردم را در سیطره خود گرفته است، اما نمی توان بهبود شرایط را صرفاً به رفع معضلات اقتصادی تقلیل داد؛ چونکه در کنار مسائل اقتصادی برای طیف های خیلی از مردم، آزادی های اجتماعی، ایجاد فرصت های برابر و ستیز با فساد، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. این انتخابات به پایان رسیده است و چگونگی پیروزی نامزدها دیگر چندان اهمیتی ندارد. آنچه حالا بیشتر از هر چیز دیگر اهمیت دارد، پذیرش نواقصی است که منجر به کاهش مشارکت مردم شده است. دیگر اینکه، تبیین این رویکرد که رئیس جمهور آینده با توده ای از مردم روبه رو است که با دهانی باز در انتظار قرص نانی هستند، منطبق با حقیقت نیست. این تصویرسازی از مردم چه از جانب حامیان و چه از جانب منتقدان رئیسی، کار او را در میانه دولت داری بسیار دشوار خواهد نمود. دولت در شرایط پساانتخاباتی ۱۴۰۰ با طیف ها و طبقاتی از مردم با مطالباتی متنوع روبه رو است و بیراه نیست اگر بگوییم در دوره های قبل این حد از تنوع وجود نداشته یا دست کم هژمونی دست یک طبقه اجتماعی یا طیف سیاسی بوده است.

رئیسی تنش زدایی کند؛ اول داخلی بعد خارجی
روزنامه آرمان ملی در گفت و گو با غلامعلی جعفرزاده نماینده سابق مجلس آورد: اقدامی که آقای رئیسی انجام داد و کاندیداهای ریاست جمهوری را به دفتر خود دعوت کرد سبب شادمانی مردم شد و به نظر بنده اقدام شایسته ای بود. حتی کسانی که به آقای رئیسی رأی ندادند هم از اقدام وی خوشحال شدند. این رویه همان رویه ای است که مردم به دنبال آن هستند. امروز مردم به دنبال این هستند که دعواهای سیاسی بین افراد و گروه ها به پایان برسد و کشور به نقطه ای برسد که در آن آرامش وجود داشته باشد. مردم دوست دارند تنها دغدغه مسؤلان کسب قدرت نباشد؛ بلکه به دنبال حل کردن مشکلات مردم باشند. بنده امیدوارم این رویه در آینده هم استمرار پیدا کند. نکته دیگری که آقای رئیسی باید به آن توجه نمایند این است که هر چهار سال یک مرتبه، که فردی در کشور بعنوان رئیس جمهور انتخاب می شود، یک تسویه خونین در حوزه مدیریتی رخ می دهد. حقیقت این است که همه مدیران ناکارآمد و غیرمتخصص نیستند. از طرفی همه مدیران کشور رانت خوار و سوءاستفاده گر نیستند. برخی چنین گمانی دارند که همه یا بخش های مهمی از مدیران کشور رانت خوار هستند. آقای رئیسی عنوان کردند مستقل هستند و بدهکار هیچ حزب و جناحی نیستند. بنابراین باید تلاش کنند از کسانی در دولت آینده خود استفاده کنند که خویش را وقف مردم کرده و تلاش می کنند برای مردم کار کنند. گرایش سیاسی و جناح بندی ها باید در اولویت بعدی انتخاب مدیران کشور قرار داشته باشد. آقای رئیسی باید فضای سیاسی کشور را به سمتی هدایت کند که تنش ها کاهش پیدا کند و از بین برود. بسیاری اعتقاد دارند که آقای رئیسی در اولین مرحله باید تنش زدایی خارجی بکند. بنده معتقدم بهتر است. آقای رئیسی در ابتدا تنش زدایی داخلی را انجام بدهند و سپس به دنبال تنش زدایی خارجی باشند. رئیس جمهور جدید باید تلاش کند یک فضای آرامش را در فضای سیاسی کشور ایجاد نماید و از همه کسانی که دوست دارند به کشور خدمت کنند استفاده نماید. به صورت طبیعی هرکسی بعنوان مدیر انتخاب می شود باید تابع سیاست های رئیس دولت باشد. بنده معتقدم این مسائل بایدها و نبایدهایی است که دولت جدید باید رعایت کند تا بتواند در راه موفقیت و تعالی قرار بگیرد.

تیم اقتصادی دولت جدید، هماهنگ باشند
روزنامه آرمان ملی در یادداشتی به قلم محمدرضا خباز نماینده ادوار نوشت: به نظر می رسد مهم ترین مسئله در تیم اقتصادی دولت هماهنگ بودن آنان است. به این معنا که به هیچ وجه نباید تیم اقتصادی دولت در مسائل اقتصادی با هم اختلاف نظر داشته باشند. پرواضح است که هم اکنون چند نگاه اقتصادی در کشور و بلکه در همه اقتصادهای دنیا حاکم است. نگاه هایی که از بعد تخصصی محترمند و هیچ گونه اعتراضی نسبت به آنها نیست. آنچه مهم می باشد این که رئیس جمهور باید تیمی انتخاب نماید که نگاه اقتصادی اش یگانه باشد در غیر این صورت در میانه راه به مشکل می خورند. بعنوان مثال اگر رئیس سازمان برنامه و بودجه، با رئیس کل بانک مرکزی، با وزیر اقتصاد، با وزیر نفت، با وزیر کشاورزی که تیم اقتصادی دولت را می سازند، در مسائل اقتصادی با هم اختلاف نظر داشته باشند و یکی به اقتصاد باز، دیگری به اقتصاد بسته، مهار تورم، افزایش یا کاهش نقدیگی معتقد باشند، حتما در مقام اجرا به مشکل می خورند. شاید فنی ترین مسئله در انتخاب کابینه همین است که نباید رئیس کل بانک مرکزی با وزیر اقتصاد تفاوت دیدگاه اقتصادی داشته باشند؛ بلکه باید نگاه تخصصی شان یکی باشد.

شاید رئیسی منجی ایران باشد
روزنامه آفتاب یزد در یادداشتی به قلم فتح الله دهقان نوشت: عقل، منطق و وجدان حکم می کند واقع بینانه به افراد نگاه و به رویدادها بنگریم. با عنایت به این که آقای رئیسی مورد وثوق حاکمیت بوده وبه مشکلات کشور واقف است و سال ها در قوه قضائیه خدمت نموده وبه ریاست قوه قضائیه رسیده و الان هم با اکثریت آرا بعنوان رئیس جمهور برگزیده شده است. با بررسی عملکرد ایشان در قوه قضائیه نکات مثبتی در کارنامه ایشان به چشم می خورد. از جمله، اقداماتی در مورد مبارزه با فساد انجام داده است. اگر بخواهم مثال دیگری بزنم، بعنوان فعال مطبوعاتی، اهالی مطبوعات از ایشان رضایت بیشتری نسبت به گذشتگان دارند. انها در دیدار با رئیس دستگاه قضا، او را فردی آرام، منعطف و کسی که به صداهای مختلف گوش می دهد توصیف کردند. آنها رفتار ایشان با مردم واهالی مطبوعات را منصفانه دانستند. آنها به حل مشکلات مطبوعات اصلاح طلب در هیئت نظارت توسط دستگاه قضاو در قالب قانون اعتراف کردند. آنها اذعان کردند رئیسی می تواند دولت وحدت ملی را تشکیل دهد. جلسه با رقبای انتخاباتی، تماس با احمد زیدآبادی منتقد سرسخت وضعیت موجود و درخواست از او برای ارسال نظرات و پیشنهادات برای اصلاح امورنشانه های خوبی است که باید به فال نیک گرفت. به گواه تاریخ افرادی در شرایط خاص کشورشان را نجات داده اند، بعنوان مثال چوئن لای اقداماتی در چین انجام داد که زمینه توسعه وپیشرفت این کشور را فراهم و چین درحال خیز برداشتن در جهت تحقق رویای ابرقدرتی است. القصه، با عنایت به مشکلات ملموس و عدیده کشور، جادارد همه جریان های سیاسی و مردم دست به دست هم دهند تا از این پتانسیل استفاده وکشور را از بحران نجات دهیم. با عنایت به شرایط خاص کشور، آقای رئیسی بعنوان رئیس جمهور آینده باید در وهله اول تصمیم بگیرد آیا حاضر است بعنوان منجی کشور ایفای نقش نماید؟ البته، کار سختی است و هزینه هایی هم دارد. ایشان در صورت پذیرفتن ایفای چنین نقشی باید پیشقدم شود واز همه جریانهای سیاسی و مردم درخواست همکاری نماید.

تحقق حقوق شهروندی؛ پیش نیاز استفاده از نظرات منتقدان
روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم علی مجتهدزاده نوشت: در روزهای اخیر اخباری از تماس دفتر آقای ابراهیم رییسی، رئیس جمهوری منتخب با چهره ها و صاحب نظران منتقد منتشر گردید و افراد گوناگونی تاکید نمودند که چنین تماسی با آنها گرفته شده. در این تماس ها از این افراد خواسته شده تا نظرات و دیدگاه های خویش را درباره مسائل کشور، راهکارها و انتقاداتی که دارند به دفتر رئیس جمهوری منتخب منتقل کنند. وجه مشترک تمام افرادی که تا حالا نام آنها در این لیست آمده این است که نه تنها هیچ کدام از طرفداران و حامیان آقای رییسی نبوده اند بلکه عمدتا از منتقدان جدی او و شیوه مدیریتی او هستند. حتی در این بین هستند چهره هایی که در انتخابات گذشته رسما اعلام نمودند که رای هم نداده اند و این شیوه برگزاری انتخابات را به شکلی علی السویه می دانند. مشابه این تماس با بنده هم گرفته شد و اگر از دفتر رئیس جمهوری منتخب خواستند تا نظرات و ایده های خودم را به تیم ایشان منتقل کنم. با کمال میل این پیشنهاد را پذیرفتم و این کار را انجام خواهم داد. طبیعی است که در این اقدام مسائل حقوقی و خصوصا با تکیه بر حقوق شهروندی را بیشتر مدنظر قرار خواهم داد. به هر حال مسئله احقاق حقوق شهروندی در کشور ما همچنان با موانعی عمده مواجه می باشد و تلاشهای سالهای اخیر نظیر تدوین «منشور حقوق شهروندی» در دولت تدبیر و امید یا ابلاغ «دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش های انسانی» در قوه قضاییه در عمل به نتایج ملموس و مشخصی نرسیده و بیشتر روی همان کاغذ باقی مانده است. اما تا موعد ارائه آن نظرات به دفتر رئیس جمهوری منتخب لازم دیدم که یک مبحث بسیار مهم را در همین جا خطاب به ایشان مطرح کنم. گرفتن نظرات و دیدگاه های منتقدان و مخالفان سیاسی کار بسیار پسندیده و خوبی است اما لازم است پیش از آن یک اتفاق مهم تر صورت بگیرد و آن هم تضمین حقوق حقه و اساسی این افراد است.

شنیده ام ۱۰-۱۲ نفر از اعضای کابینه رئیسی جوان خواهند بود
خبرگزاری ایلنا در گفت و گو با عباس امیری فر فعال سیاسی اصولگرا می نویسد: شنیده ام که مقرر است ۱۰-۱۲ نفر نیروی جوان در کابینه بیاورند، خب این خوب است و چرخه مدیریت عوض می شود. اما درباره دوستانی که در انتخابات اعلام حمایت کردند مانند آقای محمد یا چهره های دیگر به عقیده من می توانند حضور داشته باشند و در پست های مدیریتی خدمت کنند، بخصوص آقای محمد که سابقه و رزومه خوبی در قرارگاه خاتم الانبیاء داشتند و دولت هم می تواند از ایشان استفاده نماید. دولت آقای رئیسی ان شاءالله با دولت های گذشته متفاوت خواهد بود و به نظرم آقای رئیسی یک دولت جوان تشکیل خواهد داد یا اگر کمی سن و سال بیشتر از سن جوانی باشد حتما فکر و اندیشه و روحیه جوانی خواهند داشت.

رئیس جمهور منتخب از جامعه حقوقی در بدنه دولت استفاده کند
خبرگزاری ایسنا در گفت و گو با علی سمامی کارشناس مسایل حقوقی نوشت: حقوقدانان و وکلای دادگستری در بدنه دولت حضور داشته باشند و این انتظار می رود که رئیس جمهور منتخبی که حقوقدان هم به حساب می آید، حتما از جامعه حقوقی در بدنه دولت خود استفاده نماید، چون جامعه حقوقی و قضایی کشور با قانون همراه و عجین بوده اند و مضامین، موضوعات و مسائل حقوقی و قانونی را در تمام امور و کارهای خود لحاظ می کنند و عملا می توانند این قابلیت ها را در اختیار دولت قرار دهند و دولت هم استفاده بهینه ای از این قابلیت ها در بدنه خود کند. یکی از موارد بسیار مهم دیگر در مورد جذب دانشجویان حقوق است که متاسفانه دانشگاه ها به صورت کاملا غیر متعارف کارشناس حقوق جذب می کنند. با عنایت به این که در پایان خیلی از این افراد توانایی رفتن به کار را ندارند و مشاغل به اندازه کافی برای این همه فارغ التحصیلان دانشکده های حقوق در داخل کشور موجود نیست، یکی از موارد بسیار مهم این است که جذب دانشجوی حقوق و تشکیل دانشکده های حقوق باید دارای مبنا و اساس درستی باشد و بنابراین باید از رشد بی رویه و نادرست دانشکده های حقوق و جذب دانشجوی حقوق بدون این که آینده ای برای آنها در جامعه متصور باشند، جلوگیری شود.

رسانه های اعتدالی
ما و فردای انتخابات (۳) دولت آینده، حقیقت تحریم
روزنامه ایران در یادداشتی به قلم علی ربیعی دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری و سخنگوی دولت نوشت: درباره تحریم های اقتصادی ضد ایران با دو دیدگاه مواجه بوده ایم؛ یک دیـدگاه تحریـــم را فرصـت اساسی و یا حداقل آنرا مســــــألـــه ای بی اهمیت می داند. اســـاســاً زنــدگی با تحریــم را تـــوصیه می کند و بیشتر درصدد همزیستی با آثار تحریم است و آنرا در بلند مدت سبب خودکفایی اقتصاد کشور می داند و ابایی از این که پرونده ایران مجدداً ذیل فصل هفت منشور ملل متحد برود هم ندارد. دیدگاه دوم نه معتقد به پذیرش اصل وجود تحریم و نه همزیستی با آثار تحریم است و درصدد است با عقب راندن تحریم ها، آنرا از فرضی واجب در زندگی ایرانی ها تبدیل به امری تحمیلی و گذرا کند تا در سایه رفع اصل و آثار تحریم، توانایی های داخلی شکوفا شده و کشور را از وضع «اداره سخت» به سمت رشد و توسعه سوق دهد. با روی کار آمدن دولت جدید، این مناقشات امکان دارد از نو شروع شده و دشواری های تازه ای برای رئیس جمهور آتی ایجاد نماید. هرچند رئیس جمهور منتخب، هوشمندانه برجام را هیچگاه نفی نکرده و به لحاظ سیاسی مرهون هیچ کدام از جناح های سیاسی و بخصوص اندک تکریم کنندگان تحریم نیست؛ اما همچنان متصور است که هواداران اقلیت این دیدگاه بخواهند رئیس جمهور بعدی را به مصایب اقتصادی در داخل مبتلا کنند.


رئیسی در راه اعتمادآفرینی
روزنامه ایران در گزارشی آورد: زنگ تلفن خیلی از فعالان سیاسی و رسانه ای نام آشنا در ایام آخر هفته گذشته با شماره نامشخص به صدا درآمد. تماس ناشناسی که شاید بعضی از آنها را تا قبل از پاسخ دادن نگران کرده بود اما بعد مشخص شد که از جانب دفتر رئیس جمهوری منتخب برقرار شده است تا از برخی دبیران کل احزاب و هم روزنامه نگاران خواسته شود که نظرات و انتقادات و هم ایده های خویش را در حوزه های مختلف به صورت مکتوب در اختیار دفتر سیدابراهیم رئیسی قرار دهند. اولین کسی که چنین تماسی را اعلام نمود احمدزیدآبادی روزنامه نگار اصلاح طلب بود، اما بعد از او روزنامه نگاران دیگری همچون اکبر منتجبی معاون سردبیر روزنامه سازندگی، احسان مازندرانی مدیرمسئول پیشین روزنامه فرهیختگان، عبدالله گنجی مدیرمسئول روزنامه جوان و بسیاری دیگر از روزنامه نگاران مخاطب درخواست عرضه نظرات خود واقع شده بودند. فهرستی که در آن روزنامه نگارانی با نگاههای متفاوت حضور داشتند و اغلب فعالان رسانه ای اصلاح طلبی بودند که در سالهای گذشته تجربه مواجه شدن با پرونده ها و محکومیت را از سر گذرانده بودند و همین طرف مشورت قرار گرفتن آنها را از سوی رئیس جمهور منتخبی که نزدیک به سه سال ریاست قوه قضائیه را هم برعهده داشت و در دوران مسئولیت اش به هر علت تا حدود قابل توجهی از حجم احضار و دادگاهی شدن اهالی رسانه کاسته شده بود؛ جالب توجه می نمود. مخاطب قرار گرفتن تنها مختص فعالان رسانه ای باقی نماند. برخی دبیران کل احزاب اصلاح طلب هم از جانب دفتر رئیس جمهور منتخب به این نظرخواهی فراخوانده شدند. به گزارش ایسنا، غلامحسین کرباسچی و جواد امام، دبیران کل دو حزب اصلاح طلب همچون کسانی بودند که از برقراری این تماس خبر دادند. اما الیاس حضرتی که بعد از استعفای مهدی کروبی دبیرکلی حزب اعتماد ملی را برعهده گرفته است اظهار داشت که هنوز تماسی دریافت نکرده است.

رسانه های اصولگرا
راه اندازی سامانه معرفی مدیران دولت سیزدهم
روزنامه جام جم در گزارشی نوشت: حجت الاسلام رئیسی، رئیس جمهور منتخب سامانه ای را برای مشارکت مردم در معرفی اعضا و مدیران دولت سیزدهم معرفی نمود. به گزارش تسنیم، در این سامانه که با عنوان یاران رئیسی راه اندازی شده از همه نخبگان، فرهیختگان، گروه ها، احزاب، تشکل ها و آحاد مردم دعوت شده تا درصورتیکه فردی را در تراز دولت مردمی می شناسند، نسبت به معرفی وی اقدام نمایند. کارآمدی، فسادستیزی، روحیه انقلابی و مردمی بودن همچون خصوصیت هایی است که رئیس جمهور منتخب بر آنها تاکید کرده است. حجت الاسلام رئیسی در معرفی این سامانه خطاب به مردم و نخبگان آورده است: از آنجائیکه عمیقا بر این باورم هرجا زمینه مشارکت مردم در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها فراهم گردد، نرخ موفقیت بالاتر می رود و همان گونه که وعده داده بودم، سامانه ای برای مشارکت مردم در معرفی اعضای دولت آماده شده است. وی از همه نخبگان، فرهیختگان، گروه ها، احزاب، تشکل ها و آحاد مردم تقاضا کرد درصورتیکه فردی با شاخصهای مورد اشاره و در تراز دولت مردمی می شناسند، معرفی کنند.

جزئیات مجوز «گشت ارشاد مسئولان»
خبرگزاری ایکنا در گفت و گو با حجت الاسلام خان محمدی، سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر آورد: یکی از اقداماتی که با عنایت به رویکرد دولت منتخب در ارتباط با مبارزه با فساد و تخلفات بعضی از مسؤلان وجود دارد، مبحث گشت ارشاد مسؤلان است و یکی از مجموعه هایی که در کشور متولی این امر بوده و بحث امر به معروف و نهی از منکر را حمایت می کند، ستاد امر به معروف و نهی از منکر است. پیش از این، مجوزهایی را با عنوان مجوز تشکل های مردمی به افراد و مؤسسات مختلف اعطا می کردیم که طبق آن، افراد و تشکل های مختلف ضمن مطالبه گری که داشتند، گزارش های خویش را به ستادهای استانی در سرتاسر کشور ارسال می کردند و بدین ترتیب مساله امر به معروف مسؤلان از راه ستاد پیگیری می شد. هم اکنون با عنایت به رویکرد و فرمایشات رئیس جمهور منتخب و تأکیدات مقام رهبری در مورد احیای حقوق عامه که یکی از مصادیق آن هم مبحث امر به معروف و نهی از منکر است، سازوکاری در مجموعه ستاد افتتاح شد که مجموعه های مردمی و تشکل هایی که قصد کمک و مطالبه گری در این حوزه داشته باشند، بتوانند به نشانی سایت «میدان مطالبه گری» مراجعه نموده و درخواست خویش را ثبت کنند.

سامانه «یاران رئیسی» راه اندازی شد
روزنامه رسالت در گزارشی آورد: رئیس جمهور منتخب سامانه ای تحت عنوان «یاران رئیسی» را برای مشارکت مردم در معرفی اعضا و مدیران دولت سیزدهم معرفی نمود. به گزارش فارس، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور منتخب، سامانه ای را برای مشارکت مردم در معرفی اعضا و مدیران دولت سیزدهم معرفی نمود. در این سامانه که با عنوان «یاران رئیسی» راه اندازی شده، از همه نخبگان، فرهیختگان، گروه ها، احزاب، تشکل ها و آحاد مردم دعوت شده تا درصورتیکه فردی را در تراز دولت مردمی می شناسند نسبت به معرفی وی اقدام نمایند. «کارآمدی»، «فسادستیزی»، «روحیه انقلابی» و «مردمی بودن» ازجمله خصوصیت هایی است که رئیس جمهوری منتخب بر آنها تاکید کرده است. حجت الاسلام رئیسی در معرفی این سامانه خطاب به مردم و نخبگان آورده است: «با حمد و ثنای الهی و ضمن تشکر و قدردانی مجدد از یکایک ملت بزرگ ایران جهت خلق حماسه باشکوه انتخابات ریاست جمهوری و حسن اعتماد به این بنده خدا و خادم مردم، آن گونه که قبلا هم بیان کردم اعضای دولت و همکاران بنده بر اساس شایسته سالاری و برپایه شاخص هایی نظیر «کارآمدی»، «فسادستیزی»، «روحیه انقلابی» و «مردمی بودن» انتخاب خواهند شد. ازآنجاکه عمیقا بر این باورم «هرجا زمینه مشارکت مردم در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها فراهم گردد نرخ موفقیت بالاتر می رود»، و همان گونه که وعده داده بودم سامانه ای جهت مشارکت مردم در معرفی اعضای دولت آماده شده است. از همه نخبگان، فرهیختگان، گروه ها، احزاب، تشکل ها و آحاد مردم تقاضا دارم درصورتیکه فردی با شاخصهای فوق الذکر و در تراز دولت مردمی می شناسند نسبت به معرفی وی در سامانه اقدام نمایند. امیدوارم به لطف و مدد خداوند متعال و پشتوانه مردم تمام ظرفیت های دولت را برای ایجاد نهضت بزرگ خدمت به ایرانی ها عزیز به کاربندم.»

دولت سیزدهم فرصت آزمون و خطا ندارد
خبرگزاری فارس در گزارشی می آورد: آیت الله سیدمحمدکاظم مدرسی یزدی در خطبه های این هفته نماز جمعه بخش مرکزی یزد ضمن اشاره به سالروز شهادت سومین شهید محراب حضرت آیت الله صدوقی(ره) به دست منافقین کوردل عنوان کرد: علما حد وسط میان امام راحل(ره) و مردم در زمان پیروزی انقلاب و این علما در واقع مشروعیت بخش انقلاب بودند. وی ضمن اشاره به این که دولت سیزدهم هیچ جایی برای آزمون و خطا ندارد خاطرنشان کرد: همه باید دولت را کمک کنند و از سوی دیگر دولت هم نسبت به نظرات مردم توجه داشته و از آن استفاده نماید. امام جمعه بخش مرکزی یزد ابراز امیدواری کرد که دولت سیزدهم، دولتی به تمام معنا با شالوده اسلامی باشد و جدیت، کار و تلاش در فعالیت آن وجود داشته باشد.

برای ارجاع به رئیس جمهور منتخب
روزنامه جوان در گزارشی نوشت: سامانه «یاران رئیسی» برای مشارکت مردم در معرفی اعضا و مدیران دولت سیزدهم به رئیس جمهوری منتخب افتتاح شد. حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در معرفی این سامانه خطاب به مردم و نخبگان عنوان کرده است: با حمد و ثنای الهی و ضمن تشکر و قدردانی مجدد از یکایک ملت بزرگ ایران جهت خلق حماسه باشکوه انتخابات ریاست جمهوری و حسن اعتماد به این بنده خدا و خادم مردم، آنگونه که قبلاً هم بیان کردم اعضای دولت و همکاران بنده بر اساس شایسته سالاری و برپایه شاخص هایی نظیر کارآمدی، فسادستیزی، روحیه انقلابی و مردمی بودن انتخاب خواهند شد. ازآنجا که عمیقاً بر این باورم هرجا زمینه مشارکت مردم در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها فراهم گردد نرخ موفقیت بالاتر می رود و همانگونه که وعده داده بودم سامانه ای جهت مشارکت مردم در معرفی اعضای دولت آماده شده است. از همه نخبگان، فرهیختگان، گروه ها، احزاب، تشکل ها و آحاد مردم تقاضا دارم درصورتیکه فردی با شاخصهای فوق الذکر و در تراز دولت مردمی می شناسند نسبت به معرفی وی در سامانه اقدام نمایند. امیدوارم به لطف و مدد خداوند متعال و پشتوانه مردم تمام ظرفیت های دولت را برای ایجاد نهضت بزرگ خدمت به ایرانی ها عزیز به کار بندم. این سامانه با آدرس https: //yaran. raisi. ir/managers در دسترس عموم مردم قرار گرفته است.

دولت سیزدهم با مشکلات زیادی روبه رو است
خبرگزاری مهر در گفت و گو با لاله افتخاری عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی نوشت: رویکرد مردم در انتخاب سید ابراهیم رئیسی نشانگر این است که مشکلات زیادی دارند که برای رفع آنها به دنبال چاره هستند، البته رئیس جمهور بعدی وارث مشکلاتی خواهد بود که در این هشت سال بوجود آمده یا بخشی مسائل که از دوره های قبل باقی مانده است. البته این مشکلات در یک شب به وجود نیامده اند، گرچه خرابی و ویرانی در لحظه اتفاق می افتد و تلاش و زمان نمی خواهد، اما درست کردن و ساختن خیلی سخت و زمان بر است. همینطور تحریم ها و تهدیدهای جدیدی از جانب کسانی که دوست نداشتند این دیدگاه روی کار بیاید و در خدمت مردم باشد پیش روی دولت بعدی خواهد بود. مدیران و مسئولانی که در این زمان به رانت عادت کرده اند، دوست ندارند شرایط عوض شود، این در شرایطی است که از سوی دیگر ماجرا، مردمی که حق آنها پایمال شده، انتظار دارند که به حق خود برسند. مشکلات عدیده ای در راه وجود دارد اما با عنایت به توانمندی، اشراف به کار، روحیه استفاده از خرد جمعی و ظرفیت های مختلف و مردمی بودن رئیس جمهور منتخب امید داریم با همراهی ملت و عنایت خدا در این راه پیش برویم، البته رسیدن به این اهداف زمان و صبر می طلبد.

انتخاب کابینه توانمند؛ آزمون بزرگ آیت الله رئیسی در ابتدای دولت سیزدهم
خبرگزاری فارس در گزارشی می نویسد: نکته مهمی که الان دولت جدید و رئیس جمهور منتخب باید به آن توجه کند این است که پس از برگزاری انتخابات و مشخص شدن منتخب مردم، نور امیدی برای گره گشایی از مشکلات کشور در دل مردم زنده شد، بنابراین باید وزرا و مسئولانی برای دولت سیزدهم انتخاب شوند که بتوانند شبانه روزی برای خدمت به مردم و سامان دادن به وضعیت معیشتی و اقتصادی تلاش کنند. یکی از مباحث مهم دیگر بحث رویکرد دولت آینده به بحث سیاست خارجی است. سخنان و رویکرد آیت الله رئیسی نشان داده است ایشان برای ادامه مسیر مذاکرات و استفاده از ظرفیت های همسایگان برنامه هایی دارد که اگر به درستی اجرا شود، در این عرصه هم میتوان شاهد گشایش هایی به نفع ملت بود. نباید فراموش نماییم که دولت سیزدهم امروز مقرر است در شرایطی اداره کشور را تحویل بگیرد که اقتصاد کشور با مشکلات زیادی مواجه می باشد، نابسامانی در بازار و اقتصاد مردم را با مشکل مواجه کرده و رکود و تورم بی سابقه ای در کشور حاکم است. اما رئیس جمهور منتخب با به کار گیری نیروهای جوان، با تجربه، کارآمد و انقلابی می تواند اوضاع را سامان دهد.


1400/04/12
16:32:51
5.0 / 5
243
تگهای خبر: اقتصاد , دانش , سایت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها