بازگشت دارایی های ایران در گرو تصویب FATF

بازگشت دارایی های ایران در گرو تصویب FATF به گزارش برتریها روزنامه آرمان ملی در یادداشتی نوشت: خروج از فهرست سیاه FATF باعث رفع تحریم ها ضد ایران نمی شود؛ اما باقی ماندن در آن بطور قطع یک نوع خودتحریمی است که می تواند اثر تحریم ها ضد ایران را دو چندان کند.


روزنامه آرمان ملی شنبه ۱۲ تیر یادداشتی به قلم علی بیگدلی تحلیلگر مسایل بین الملل منتشر می کند و می آورد: ازاین رو برای باز شدن راه همکاریهای بانکی و انجام مبادلات مالی نیاز داریم به FATF بپیوندیم. این امر را معاون بانک مرکزی در ایام گذشته تایید و عنوان کرده که میلیاردها دلار از منابع مالی ایران در اروپا آزاد شده اما عدم تصویب FATF به مانعی در این راه بدل شده است.

باید توجه داشت که عاقبت راهی که با عدم پیوستن ایران به FATF شروع شده، تبدیل شدن ایران به کشوری مانند کره شمالی است. ما باید انتخاب نماییم که آیا می خواهیم با کشورهای مختلف دنیا مبادله آزادانه مالی داشته باشیم یا خیر، آیا می خواهیم کالاهای خویش را فروخته و پول آنرا دریافت نماییم، آیا می خواهیم از کشورها و شرکتهای مختلف خارجی کالاهایی بخریم یا خیر. اگر پاسخ به این سوالات مثبت است، باید عضو FATF شویم. فکر می کنم با دستوری که رهبری داده و موافقتی که ایشان با درخواست دولت جهت بررسی لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت داشتند، راه پیوستن ایران به FATF نسبت به گذشته هموارتر شده است و شاید در دولت آینده محقق شود.

قطعا این مورد اثرگذار بوده و باعث می شود لوایح FATF با نگاه مثبت تری در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شود. به هر حال در دوره قبلی، لوایح FATF در شرایطی مورد بررسی قرار می گرفتند که آمریکا از برجام خارج شده بود و دولت ترامپ هم هر روز تحریم جدیدی را ضد ایران اعمال می کرد. باید متوجه باشیم که شرایط نسبت به گذشته متفاوت شده است. باید درعرصه سیاست خارجی رفتاری معقولانه و مبتنی بر منافع ملی و برپایه حقوق و روابط بین المللی داشته باشیم.

این مسئله لزوم اصلاحاتی را در استراتژی هایمان در سیاست داخلی و خارجی را می طلبد. باید یادمان باشد نگاه سیاسی؛ نه حقوقی و فنی به FATF در دوره قبل چگونه باعث قفل شدن روابط بانکی شد. قفل شدن روابط بانکی سبب شده بود تا روسیه و چین هم به این بهانه همکاری چندانی با ایران نداشته باشند و حساب ایرانی ها مقیم چین و حتی تجار و دانشجویانی که سال هاست در آن کشور حضور دارند، بسته شده و برای آنها مشکلاتی ایجاد شود. این مورد سبب شده است ایران نتواند مطالبات خویش را از کشورهایی مانند کره جنوبی، چین، هند، عراق و اروپا دریافت کند. ازاین رو برای رفع این مشکل باید در مورد FATF تصمیم متفاوتی اتخاذ نماییم.منبع:

1400/04/12
22:21:17
5.0 / ۵
614
تگهای خبر: دانش , شركت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد بازگشت دارایی های ایران در گرو تصویب FATF
نظر شما در مورد بازگشت دارایی های ایران در گرو تصویب FATF
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها