عضو كمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با برتریها:

تامین كالاهای اساسی دغدغه ای كه برای دولت سیزدهم حل شد

تامین كالاهای اساسی دغدغه ای كه برای دولت سیزدهم حل شد به گزارش برتریها «مهدی ظغیانی» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم با اشاره به وضعیت باثبات کشور در حوزه تامین کالاهای اساسی مردم، اظهار داشت: دولت سیزدهم دغدغه ای برای تامین کالاهای اساسی مردم نخواهند داشت، چونکه ذخایر کشور دراین زمینه در وضعیت مطلوب قرار دارد.


حجت الاسلام و المسلمین دکتر «حسن روحانی» روز پنجشنبه ۱۰ تیر در آیین افتتاح طرح های ملی صنعتی و معدنی ضمن اشاره به تلاش دشمن در دوران جنگ اقتصادی برای کمبود کالاهای اساسی در داخل کشور اظهار داشت: در دوران جنگ اقتصادی که می خواستند ما را محاصره کنند و بشکنند و اقتصاد کشور را نابود کنند البته ظاهرش اینهایی که طراحی نموده بودند، اگر بخش خصوصی و مردم و مهندسین و کارگزاران کشور به میدان نیامده بودند، به ظاهر درست پیش بینی کرده بودند ما سالی ۴۰، ۵۰ میلیارد پول نیازمند هستیم به جهت اینکه مواد مورد نیاز را وارد نماییم چه کالاهای اساسی، چه مواد اولیه برای کارخانجات و تولید. آنها گفتند وقتی نفت را قطع نماییم اینها درآمدی ندارند، از کجا می خواهند درآمد بیاورند. پس نمی توانند واردات داشته باشند.
وی افزود: می گفتند اینها که نمی توانند وارد کنند، وقتی نتوانستند وارد کنند در بازار کمبود می شود، در بازار چیزی وجود ندارد. پس می شود قحطی، وقتی قحطی شد پس می شود جنگ خیابانی، پس مردم می ریزند بیرون و نظام ساقط می شود... ملت چه کار کرد که توطئه اینها را شکاند؟ چطور آمریکا موفق نشد؟ چه جوری نتوانست اقتصاد را بشکند؟ به جهت اینکه ما توانستیم جایگزین نماییم. یعنی توانستیم جای نفت محصول دیگر را صادر نماییم. ارز را به دست بیاوریم واردات مورد نیاز را وارد نماییم برای این اینها شکست خوردند. و پس بازار ما پر از جنس بود. بازار کمبود نداشت. قحطی نبود البته گرانی بود. یعنی مردم در فشار گرانی قرار گرفتند.
دکتر روحانی سپس ضمن اشاره به کوشش های دولت در حوزه تامین کالاهای اساسی، بیان داشت: الان در ۳ ماه چقدر وارد کردیم، ۱۰ میلیارد و ۲۱۳ میلیون دلار جنس وارد کردیم اگر این ۱۰ میلیارد جنس وارد نمی شد، در کشور چه می شد. ۱۰ میلیارد و ۲۱۳ میلیون دلار جنس وارد کردیم در همین ۳ ماه ۱۰ میلیارد و ۶۸۹ میلیون دلار هم صادر کردیم. یعنی صادرات و واردات ما ترازاش مثبت ۴۷۶ میلیون دلار است. یعنی هم وارد و هم صادر کردیم. صادرات مان بیشتر است. ترازمان در ۳ ماه بیشتر است. این ۳ ماهه امسال نسبت به ۳ ماهه پارسال، که ۳ ماهه پارینه اول کرونا بود و کار بسیار سختی بود، ۳ ماهه امسال نسبت به ۳ ماهه پارینه ۶۹.۲ دهم درصد صادرات افزوده شده است.
در واقع برمبنای سخنان رییس جمهور کشور نه فقط توانسته نیازهای خودرا وارد کند بلکه با وجود تحریم ها صادرات هم انجام داده و صادرات کشور از واردات پیشی گرفته است. علاوه بر این مسئله کشور توانسته در حوزه کالاهای اساسی به شرایط باثبات برسد به نحوی که در سخت ترین شرایط هم در حوزه تامین کالا گرفتار مشکل نشد.
پژوهشگر ایرنا در گفتگو با «مهدی طغیانی» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم، سوالاتی در مورد وضعیت کشور در حوزه کالاهای اساسی و این که دولت سیزدهم در چه وضعی کشور را تحویل می گیرد، به شرح ذیل مطرح کرد:

ایجاد قحطی اصلی ترین هدف جنگ اقتصادی دشمن بود

طغیانی در پاسخ به این سؤال که دشمن از جنگ اقتصادی چه اهدافی را دنبال می کرد، اظهار داشت: جنگ اقتصادی با این هدف طراحی شده بود که چون درآمدهای ایران به پول نفت وابسته است، اگر این درآمد از بین برود ایران در تامین نیازهای خود گرفتار مشکل خواهد شد. بدین سبب اصلی ترین هدف از بین بردن درآمدهای ایران بود. هدف آن بود که با کمبود در آمدها، ایران در تامین کالاهای مورد نیاز خود گرفتار مشکل شود و حتی فراتر از آن کشور با قطحی و کمبود کالا و ملزومات مورد نیاز مردم مواجه شود.

وی افزود: دشمن با وجود کوشش های زیادی که انجام داد، نتوانست به این هدف برسد. نخست آنکه ایران یک کشور محدود و منزوی نیست که به آسانی بتوان ارتباط آن با خارج را قطع کرد و دوم این که بخش خصوصی ایران این توانمندی را دارد که به دولت در این عرصه ها کمک نماید و مانع قطع واردات کشور شود. علاوه براین دولت هم پیش بینی های خوبی برای مدیریت این مسائل کرد. هر چند در بعضی اقلام ما با مشکلاتی مواجه بودیم اما در مجموع تامین کالاهای اساسی مردم در حد مطلوب انجام شد.

دولت در حوزه تامین کالاهای اساسی کارنامه قابل قبولی به ثبت رساند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن اشاره به کوشش های دولت اظهار داشت: با عبور از اوج جنگ اقتصادی و تلاش هایی که دولت در این حوزه انجام داد، کشور از نظر تامین کالاهای مورد نیاز به شرایط باثباتی دست پیدا کرده است. در حقیقت دولت سیزدهم در شرایطی کشور را تحویل می گیرد که در این حوزه مشکل چندانی نخواهد داشت. البته برای سالهای پیش رو باید پیش بینی ها و اقدامات لازم صورت گیرد. چونکه مساله تامین کالاهای اساسی با معیشت مردم گره خورده و حوزه ای نیست که در آن ما شاهد کوتاهی کاری باشیم.

وی ضمن اشاره به مساله تامین گندم در کشور اظهار داشت: یکی از کالاهای مهمی که برای کشور ضروری و حیاتیست گندم است که بخش زیادی از نیاز کشور توسط تولید داخلی تامین می شود اما برای تامین کامل نیاز کشور باید واردات هم انجام دهیم. تعامل سازنده با کشاورزان و تامین خواسته های آنها می تواند کشور را در حوزه گندم بی نیاز از واردات کند که دولت سیزدهم باید در این حوزه برنامه عملیاتی مناسب طراحی کند.منبع:

1400/04/15
13:45:56
5.0 / 5
255
تگهای خبر: اقتصاد , پژوهش , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها