گزارش برتریها از افزایش سقف تسهیلات بخش مسكن

میان بر دولت برای خانه دار شدن مردم

میان بر دولت برای خانه دار شدن مردم برتریها: دو طرح صندوق پس انداز یکم و مسکن ملی با هدف خانه دار کردن اقشار مختلف و افزایش قدرت خرید مردم بوسیله تسهیلات بانکی در هشت سال قبل به اجرا رسید که هر یک از این طرح ها قسمتی از خانوارهای فاقد مسکن را خانه دار کرد.در دنیا چهار بازار کلاسیک دارایی شامل طلا، ارز، مسکن و سهام وجود دارد که بازار مسکن از محبوب ترین و امن ترین بازارها برای ایرانیها محسوب و بطور معمول قسمتی از پس انداز حقیقی ها و حقوقی ها به این بازار هدایت می شود. البته همین نگاه سرمایه ای به بازار مسکن موجب شده، امروز مسکن خصوصاً در کلانشهرها یک کالای لوکس تلقی شود و در بعضی از مناطق هم معنای مسکن به سرپناه تنزل پیدا کرده است. مسکن و مستغلات در ایران به صورتی سپر تورم هستند چونکه مردم به جهت اینکه سرمایه خودرا در مقابل تورم حفظ کنند سریعا آنرا به کالای بادوامی مانند مسکن تبدیل می کنند.

اما تورمِ بیش از صد درصدی چند سال اخیر در بازار مسکن سبب شده بین قدرت خرید مردم و قیمت مسکن شکاف عمیقی ایجاد شود. بدین جهت دولت در ۸ سال اخیر سیاست تقویت طرف تقاضا را با افزایش سقف وام خرید مسکن در پیش گرفت. البته همزمان تسهیلات بانکی به طرف عرضه هم ارائه شد اما با این وجود سرعت تولید و عرضه همچنان بسیار پایین تر از انباشت تقاضا است.

طبق گزارش وزارت راه و شهرسازی سالانه بین ۵۰۰ هزار تا ۵۵۰ هزار واحد شهری و روستایی از طرف دولت و بخش خصوصی ایجاد می شود در صورتیکه بر طبق نیازسنجی ها، سالانه باید یک میلیون واحد مسکونی در بازار مسکن ارائه شود و همین اختلاف موجب انباشت تقاضا و سنگینی طرف تقاضا نسبت به عرضه شده که در نهایت منجر به افزایش قیمت مسکن می شود.

دو طرح صندوق پس انداز یکم و مسکن ملی با هدف خانه دار کردن اقشار مختلف و افزایش قدرت خرید مردم بوسیله تسهیلات بانکی در ۸ سال قبل به اجرا رسید که هر یک از این طرح ها قسمتی از خانوارهای فاقد مسکن را خانه دار کرد. البته باید به این نکته هم توجه گردد که وام مسکن مهر هم در ۸ سال قبل افزایش یافت تا متقاضیان بتوانند هر چه سریع تر آورده خودرا بپردازند و واحدها به مردم تحویل شود.

وام هایی که انتظار خرید خانه را کم کرد

آخرین اطلاعات درباره بخش مسکن از سرشماری نفوذ و مسکن سال ۱۳۹۵ استخراج شده که البته عده ای اطلاعات این منبع را صحیح نمی دانند چونکه بر طبق خوداظهاری ثبت شده و احیانا روزنه هایی برای عدم ثبت اطلاعات وجود داشته است. به هر حال طبق همین منبع اطلاعاتی و بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ حدود ۲۵ میلیون خانوار در کشورمان زندگی می کنند و موجودی مسکن در ایران حدود ۲۳ میلیون واحد ثبتی است. همین طور این منبع اطلاعاتی می گوید چیزی حدود ۳۰.۷ در صد از خانوار مستاجر هستند و در شهر تهران، ۴۳.۶ درصد از ساکنان در خانه های اجاره ای زندگی می کنند.

دولت در چهار سال اول همزمان با تکمیل پروژه مسکن مهر بحث خانه دار کردن مردم بوسیله صندوق پس انداز یکم را دنبال کرد که بوسیله این ساز و کار افراد بصورت انفرادی یا زوج با سپرده گذاری یک ساله ۴۰ میلیون تومانی و ۸۰ میلیون تومانی به همراه وام جعاله به ترتیب می توانستند وام ۱۲۰ میلیون تومانی و ۲۴۰ میلیون تومانی دریافت نمایند. کار این صندوق خوب پیش می رفت تا زمانی که به جهش قیمت مسکن برخوردیم و دیگر وام های خرد نتوانستند حریف تورم مسکن شوند و از کارایی بازماندند.

طبق قانون سال قبل فعالیت این صندوق به انتها رسید و بر اساس گزارش بانک مسکن (بانک متولی اجرای این طرح) در مدت ۵ ساله عمر فعالیت این صندوق در مجموع ۶۷۰ هزار نفر افتتاح حساب داشتند که از بین آنها ۲۴۳ هزار نفر تسهیلات خرید مسکن را دریافت نمودند و ۲۷۱ هزار نفر اقدامی انجام ندادند و ۱۵۵ هزار نفر هم بعد از افتتاح حساب، انصراف دادند.

باید توجه داشته باشیم که پیش از اجرای این طرح، وام مسکن چیزی حدود ۲۵ میلیون تومان بود که در طرح مسکن مهر وام به ۵۰ میلیون تومان افزایش یافت و بعد از آن سقف این رقم بار دیگر بالاتر رفت.

اما در چهار سال دوم دولت سیاست های مسکنی تغییر نمود و در ایام اوج افزایش قیمت مسکن وزیر راه و شهرسازی هم تغییر نمود و و از اواخر سال ۹۷ با هدف افزایش عرضه، پروژه مسکن ملی آغاز شد که البته مراحل اجرای آن در سال ۹۸ شروع شد. در این پروژه ۵۳۰ هزار واحد درحال ساخت است که تسهیلات آن در ابتدای طرح ۱۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده بود و بعد از گذشت یک سال به ۱۵۰ میلیون تومان رسید و چند روز گذشته وزارت راه و شهرسازی اعلام نمود که سقف وام مسکن ملی برای هر واحد ۲۵۰ میلیون تومان شد.

همچنین در ابتدای سال وام ساخت مسکن روستایی هم به ۸۰ میلیون تومان افزایش یافت و این نکته باید یادآوری شود که سالانه حدود ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی هم در کشور ایجاد می شود که این عدد جزئی از یک میلیون واحد مورد نیاز در بخش مسکن کشور است.

می دانیم که افزایش سقف وام به مفهوم ترمیم قدرت خرید مردم و کاهش فاصله توان خرید با قیمت مسکن می باشد و در خیلی از کشورها تا ۸۰ درصد هزینه خرید یک خانه تسهیلات داده می شود بدین سبب در این بخش هنوز با استانداردها فاصله داریم.

وامی که به داد مستاجران رسید

تسهیلات بانکی فقط مختص خریداران خانه نمی گردد و از سال قبل اعطای وام به مستاجران هم آغاز شد. البته این که مسکن آنقدر گران شده که بخش اجاره را هم تحت تاثیر قرار داده و به دنبال کاهش درآمد مردم توان پرداخت اجاره بها هم پایین آمده و دولت برای جبران آن، طرح تسهیلات کمک ودیعه را به اجرا رسانده موضوعی ناخوشایند است. اما به هر حال وظیفه دولت پشتیبانی از مستاجران خصوصاً دهک های کم درآمد است و بدین جهت سال قبل سقف وام کمک ودیعه را ۵۰ میلیون تومان و امسال سقف این وام را ۷۰ میلیون تومان تصویب کرده است و سقف وام برای کلان‍شهرهایی مانند تهران به اجرا می رسد.

بر اساس گزارش وزارت راه و شهرسازی در سال گذشته، ۹۲۰ هزار نفر پیامک تقاضای دریافت تسهیلات ارسال کردند که از این تعداد ۸۰۵ هزار نفر مشمول بوده اند و درنهایت ۲۱۴ هزار نفر مشمول دریافت این وام شدند.منبع:

1400/04/19
18:52:52
5.0 / ۵
586
تگهای خبر: تولید , خرید , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد میان بر دولت برای خانه دار شدن مردم
نظر شما در مورد میان بر دولت برای خانه دار شدن مردم
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها