كدخدایی و نگهبانی از مرزهای ادب و اخلاق

كدخدایی و نگهبانی از مرزهای ادب و اخلاق به گزارش برتریها محمدرضا نوروزپور مدیرعامل خبرگزاری ایرنا طی یادداشتی که در پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان انتشار یافته است، نوشت: آقای کدخدایی دست کم در این سال های سخنگویی تلفیقی از دانش و اخلاق و چهره ای مردمی را عرضه کرده است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، محمد رضا نوروزپور مدیرعامل خبرگزاری ایرنا طی یادداشتی ضمن اشاره به خدمات دکتر عباسعلی کدخدایی در حوزه رسانه ای شورای نگهبان نوشت: آقای کدخدایی دست کم در این سال های سخنگویی تلفیقی از دانش و اخلاق و چهره ای مردمی و خدمتگزار از یک استاد تمام دانشگاه تهران و سخنگوی یکی از حساس ترین نهادهای نظام عرضه کرده است.
متن کامل این یادداشت به شرح ذیل است:
دوره نسبتا طولانی خدمتگزاری دکتر عباسعلی کدخدایی در شورای نگهبان به پایان رسیده است. فرصت مناسبی است تا فارغ از ارتباط و بستگی ایشان با نهاد پرارزش و کلیدی شورای نگهبان، مطالبی، صرفاً در مورد مشی و سلوک فردی و شخصیتی ایشان و نه از آوردگاه سیاسی، خصوصا با اصحاب رسانه بیان شود.
بدون تردید، از آنجائیکه شورای نگهبان یکی از مهم ترین نهادهای فرادستی در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی است و همواره مورد تایید امام امت (ره) و رهبر معظم انقلاب بوده است، هرگونه ایفای نقش در این نهاد هم به تناسب وظیفه خطیر «نگهبانی» از قانون اساسی و شرع مقدس در برگیرنده حواشی، انتقادات، قضاوت ها، حملات و تخریب هایی از سوی دوست و دشمن است که جناب کدخدایی هم در این سال ها از آن بی بهره نبوده است. چون که بهرحال ایشان از دهه ۸۰ تا کنون به تناوب در شورای نگهبان حاضر بوده و مسئولیت های مختلفی را تجربه کرده است؛ از عضویت در جمع حقوقدانان تا قائم مقامی دبیر، معاونت اجرایی و این اواخر سخنگویی شورا.
خود بنده از احراز صلاحیت نشدن معدودی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری اخیر و خصوصا احدی از آنها که رهبر معظم انقلاب هم به آن اشارت صریحی داشتند، به شدت ناراحت و غصه دار شدم و انتقاداتی داشتم که بعضی از آنها با حفظ شأن و جایگاه شورای محترم نگهبان در خبرگزاری جمهوری اسلامی منعکس شد.
بدون شک سایر رسانه ها و جریان های سیاسی هم انتقادهایی به عملکرد نهاد نگهبان قانون اساسی داشته و دارند اما حالا که جناب آقای کدخدایی درحال خداحافظی با سخنگویی شورای نگهبان هستند، گلایه گذاری ها و نق زدن های سیاسی را کنار می گذارم و چند سطری در مورد شخص ایشان و روش تعامل شان در رویارویی با اصحاب رسانه بیان می کنم.
در طی این سالها مشی و سلوک و سبک رفتار و برخی خصائص ویژه اخلاقی جناب ایشان در تعامل با رسانه ها و اهالی خبر زبانزد بوده است. این مورد از جهات مختلفی مهم می باشد. بدیهی ترین آن اینکه اگر جز این بود، شورای محترم نگهبان سوای از تحمل انتقادات و فشارهای سیاسی مرسوم، متحمل برخی حواشی و انتقادات و فشارهای غیرسیاسی غیرمرسوم و متاثر از رفتار ناهنجار سخنگویی هم می شد. اما پاسخگویی مسئولانه ایشان به رسانه ها با چاشنی صبر و حوصله و شفافیت، مزین بودن به متانت در موضع گیری، در دسترس خبرنگاران حوزه ای (Beat Reporters)بودن، خوش رویی، طفره نرفتن از پاسخ، سرِکار و معطل نگذاشتن خبرنگاران و تواضع همیشگی در مقابل روزنامه نگاران سبب شد نه تنها فشارها و انتقادات مضاعف و غیرسیاسی بر شورای نگهبان بار نشود بلکه گاها برخی فشارهای سیاسی هم کاسته یا تعدیل شود.
آقای کدخدایی دست کم در این سال های سخنگویی تلفیقی از دانش و اخلاق و چهره ای مردمی و خدمتگزار از یک استاد تمام دانشگاه تهران و سخنگوی یکی از حساس ترین نهادهای نظام عرضه کرده است. تصویری که از دکتر کدخدایی فراتر از موقعیت رسمی ایشان، در ذهن اهالی رسانه به یادگار می ماند، محل اشاره و ارجاع خواهد بود و مختصات مناسبی از تعامل یک مقام برجسته حکومتی با خبرنگاران ترسیم خواهد نمود.
برخی از رسانه ها همچون خبرگزاری جمهوری اسلامی، در سالهای اخیر باآنکه منتقد برخی تصمیم های شورای نگهبان بوده و هستند، اما هیچگاه احساس نکردند که سخنگوی محترم این شورا، سلایق و نظرهای شخصی خویش را در ارتباطات رسانه ای دخالت داده و برخوردی گزینشی و جناحی با رسانه ها داشته است.
دکتر کدخدایی بخصوص در دوران ۵ ساله اخیر، به واقع نقش انتقال امانت دارانه مواضع و تصمیم های جمعی اعضای شورای نگهبان را برعهده داشته و رویکردی، معتدل، دلسوزانه و در تراز یک نهاد حساس، پیگیری می کرد.
در مجموع منش اخلاقی مثال زدنی دکتر کدخدایی در تعامل با رسانه ها خصوصا با خبرگزاری جمهوری اسلامی، نه تنها نمونه یک سخنگوی تراز انقلاب اسلامی، بلکه تراز رفتار مناسب سایر مسئولین حکومتی است که انتظار می رود در جانشین ایشان و در منش و روش سایر مسؤلان کشور هم هویدا شود و تبدیل به یک الگو شود؛ موضوعی که در شرایطی جنگ روانی-رسانه ای اخیر، نیاز مبرم همه ارکان حاکمیت است.
ایرنا برای آقای کدخدایی در هر جایگاهی آرزوی توفیق و سلامتی دارد.منبع:

1400/04/24
15:49:39
5.0 / 5
224
تگهای خبر: خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها