دولت آینده و الزامات ساخت سالانه یك میلیون مسكن

دولت آینده و الزامات ساخت سالانه یك میلیون مسكن به گزارش برتریها در یادداشت روزنامه ایران می خوانیم: مهم ترین مشکل بازار مسکن هم اکنون انباشت تقاضا است. حداقل 5 میلیون نفر متقاضی مسکن داریم که دولت باید ساخت این تعداد مسکن را با اقدامات حمایتی انجام دهد.روزنامه ایران یکشنبه ۲۷ تیر در یادداشتی به قلم پارسا گوهری رئیس کمیسیون مسکن و خدمات مهندسی اتاق تعاون ایران، نوشت: بخش زیادی از هزینه خانوار صرف خرید یا اجاره بهای مسکن می شود. میان درآمد خانوار و هزینه مسکن تعادل برقرار نیست. با توجه به این که دولت جدید عدالت محوری را شعار خود قرار داده است، یکی از متغیرهای مهم در بازار مسکن برقرار کردن تعادل میان درآمد و هزینه خانوار برای تامین مسکن می باشد.


ساخت مسکن باید بعنوان صنعتی اشتغالزا در نظر گرفته شود. باتوجه به شعار اشتغالزایی دولت جدید، اگر صنعت ساخت و ساز رونق بگیرد، بیش از ۱۰۰ حرفه بصورت مستقیم و بسیاری مشاغل بصورت غیرمستقیم رونق خواهد گرفت.


ظرفیت ساخت تا یک میلیون مسکن چه در زمینه مهندسی و چه در بخش تولید و تامین مصالح ساختمانی در کشور وجود دارد. ما هم اکنون با وجود تحریم، صادرکننده سیمان و میلگرد هستیم. یعنی ظرفیت بالایی در تامین و تولید مواد اولیه ساخت مسکن داریم. شاخص ها نشان میدهد در دولت آینده می توانیم در ساخت مسکن جهش ایجاد نماییم. البته جهش در تولید مسکن الزاماتی دارد که این الزامات تولید مسکن در دولت فعلی را هم با مشکل مواجه کرد. مهم ترین الزام تولید مسکن، تامین زمین رایگان یا ارزان است. در قانون پیش بینی شده بود دستگاه های دولتی زمین مازاد در اختیار را برای ساخت مسکن به وزارت راه و شهرسازی واگذار کنند اما همکاری دستگاهها با وزارت راه و شهرسازی در این خصوص تقریباً صفر بود. اگر در دولت آینده هم این مشکل باشد ساخت مسکن برمبنای برنامه پیش نخواهد رفت.


الزام دیگر برای تولید مسکن تامین منابع مالی ساخت مسکن می باشد. کمبود منابع از مهم ترین موانع ساخت و تولید مسکن در دولت فعلی بود و دولت آینده هم با این معضل مواجه می باشد. بطورمثال برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد در طرح مسکن ملی نهادهای پژوهشی آنرا تورم زا دانستند و شورای نگهبان هم نسبت به مشخص نبودن سرفصل تامین منابع، به طرح ایراد گرفت. حتی شورای نگهبان به طرح جدید مجلس برای ساخت و تامین مسکن همین ایراد را گرفته است. یعنی سرفصل منابعی ساخت و تولید مسکن معلوم نیست. باید دولت جدید برای تامین منابع تدبیر جدیدی داشته باشد.


برای تامین منابع، بانک ها باید همکاری کنند. بانک ها باید قسمتی از منابع خودرا برای ساخت مسکن تخصیص دهند. بانک مسکن بعنوان تنها بانک تخصصی حوزه مسکن فقط ۲۰ درصد تسهیلات این بانک را برای ساخت مسکن پرداخت کرده است و بانکهای دیگر هم حدود ۳تا ۴ درصد منابع را به بخش مسکن داده اند.


دولت جدید ساخت یک میلیون واحد را در نظر دارد. ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال به الزاماتی نیاز دارد که زمین و منابع مهم ترین آنست. دولت فعلی هم به خاطر فراهم نبودن این دو الزام در تولید مسکن با مشکل مواجه بود. برای ساخت مسکن این دو شرط را نیاز داریم. آورده متقاضی در ساخت مسکن ۲۰ تا ۳۰ درصد است بقیه آورده باید از دستگاه های دیگر تامین شود. بعنوان مثال، اتاق تعاون تعهد ساخت ۲۰۰ هزار مسکن برای کارگران را دارد و ۸۲ هزار کارگر تا حالا آورده خودرا آماده کرده اند اما تامین زمین و تسهیلات بانکی آماده نیست. ساماندهی متقاضیان و دریافت آورده آنان در زمان کمی انجام می شود اما به خاطر فراهم نشدن زمین و تسهیلات، ساخت مسکن برای گروه های هدف صورت نمی گیرد. باتوجه به مواردی که اشاره شد دولت آینده در ساخت و تولید مسکن کار راحتی را در پیش ندارد و باتوجه به تحریم و کاهش منابع، دولت آینده هم برای ساخت مسکن با مشکلات زیادی باید دست و پنجه نرم کند.راهکاری که می تواند تا حدودی مشکلات ساخت و عرضه مسکن را بکاهد، ساخت و ساز برمبنای مدلهای مشارکتی است. اگر سیاست ساخت مسکن را به دولت گره بزنیم، موفق نخواهیم بود. سیاست ها در ساخت و ساز باید به مردم، تعاونی ها و بخش خصوص گره زده شود. باید پول های سرگردان برای سرمایه گذاری در زمینه ساخت مسکن جذب شود اما متأسفانه چارچوب آن معلوم نیست. در صورتیکه خیلی از پروژه های خرد ساخت مسکن را با مشارکت مردم و سرمایه داران می توان انجام داد. مالک شخصی نمی تواند برای ساخت ۱۰۰ واحد زمین تامین کند. زمین باید در پروژه های ملی تامین شود. دولت آینده حداقل در سال اول این مشکلات را در زمینه مسکن دارد. مگر این که تمام ذینفعان برای مشارکت در ساخت مسکن دعوت شوند.منبع:

1400/04/27
11:32:59
5.0 / ۵
428
تگهای خبر: پژوهش , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد دولت آینده و الزامات ساخت سالانه یك میلیون مسكن
نظر شما در مورد دولت آینده و الزامات ساخت سالانه یك میلیون مسكن
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها