دود ممنوعیت واردات شیائومی، به چشم مصرف كننده می رود

دود ممنوعیت واردات شیائومی، به چشم مصرف كننده می رود برتریها: بگفته سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، با اعمال ممنوعیت واردات برای برند شیائومی،  عامه مردم و گاهی قشر کم درآمد و ضعیف تحت تاثیر قرار می گیرد و درصورت حذف سهم زیادی از بازار و در نتیجه کمبود کالا یا افزایش قیمت،  مصرف کننده نهایی لطمه می بیند.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، در ایام گذشته اخباری از ممنوعیت واردات برخی مدلهای پرتقاضای موبایل همچون شیائومی به دلیل مشکل عدم مسیریابی صحیح سرشماره های اضطراری، منتشر گردید که درصورت اجرای این ممنوعیت، باتوجه به سهم قابل توجه در بازار و مقرون به صرفه بودن این مدلها در مقایسه با سایر برندها، مشکلاتی را در عرضه و تقاضا و تامین گوشی مورد نظر کاربران ایجاد خواهدنمود.
در این راستا محمدرضا عالیان، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه این اتفاق به پاییز سال ۱۳۹۹ برمی گردد که اعلام نمودند مقرر است چنین تصمیمی گرفته شود، اظهار داشت: اعلام گردید اگر تلفن های همراه وارداتی به کشور از سرشماره های اضطراری ۱۱۰، ۱۱۵ و ۱۲۵ پشتیبانی مستقیم نکنند، جلوی وارداتشان گرفته می شود. ما همان زمان هم طی نامه ها و جلسات توضیح دادیم که این امکان وجود ندارد، چون شرکت های سازنده به علت شرایط تحریمی مستقیما به ایران کالا نمی فروشند و چنین درخواستی از ایران به آن شرکتها نتیجه نخواهد داد.

شرکت های سازنده به علت تحریم ها، با ایران همکاری نمی کنند
وی با اعلان اینکه انجمن واردکنندگان درخواست کرده است که این مشکل را بصورت داخلی حل نماییم، اضافه کرد: ساده ترین راه این بوده که شرکت سازنده این تغییر را بوجود آورد و شرکت هم به علت تحریم ها و عدم ارتباط مستقیم با ایران این کار را نمی کرد. بدین سبب درخواست ما از رگولاتوری بوده و نامه ای را به رگولاتوری نوشته و به تمام دستگاه های ذی ربطی که دراین زمینه تصمیم گیر هستند و می توانند به حل این مشکل کمک کنند، رونوشت زدیم. سازمان تنظیم مقررات با ظرفیت هایی که دارد می تواند از اپراتورها کمک بگیرد که این مشکل را حل کنند. اما از آن زمان تا حالا این همکاری صورت نگرفته که مشکل حل شود.
سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل درباره اعلام خبر ممنوعیت واردات برخی برندهای گوشی در ایام گذشته توضیح داد: در ایام اخیر تعدادی از شرکت های واردکننده، پیامی را دریافت نمودند که به آنها گفته شده گوشیهایی که ثبت سفارش کردند، امکان ثبت سفارش و ترخیص و ورود به ایران ندارد و جلوی واردات این گوشیها گرفته می شود تا زمانی که تکلیفشان روشن شده و شرایطی که مد نظر سازمان تنظیم مقررات است، اجرا شود.
عالیان با اعلان اینکه این یک درخواست به جا است و ستاد بحران و نیروی انتظامی حق دارند که این درخواست را از دستگاه های ذی ربط همچون وزارت ارتباطات داشته باشند که مشکل شماره های اضطراری حل شود، اظهار داشت: اما تحریم ها اجازه نمی دهد که به لحاظ فنی از سمت شرکت این اتفاق بیفتد. ما چاره هایی داریم و در نامه به رگولاتوری پیشنهاد کردیم و امیدواریم به نتیجه برسد. چون می دانیم که دولت در ایام پایانی خودش حداقل اقداماتی را در این عرصه انجام می دهد که خاطره خوشی برای بازرگانان و فعالان اقتصادی باقی بماند که در این سال ها با وجود تمام تحریم ها در این جنگ اقتصادی تلاش کردند که نیاز بازار ایران را مرتفع کنند و با این کار جلوی لطمه دیدن این بازرگانان را بگیرد.

شیائومی سهم ۳۰ درصدی در بازار ایران دارد
وی با اعلان اینکه دولت و دستگاه های ذی ربط می دانند که شیائومی ۳۰ درصد سهم بازار ایران را دارد، اضافه کرد: با اعمال چنین قانونی، ۳۰ درصد از کیک سهم برندها ناگهان حذف می شود و یک لطمه بزرگ به زنجیره تامین و توزیع می زند و مصرف کننده را هم با شوک روبه رو می کند. از پس از کرونا، آموزش و درمان و فعالیت شرکتها مجازی شد و سبک زندگی مردم به سمت استفاده از ابزارهای هوشمند رفت و در وضعیت اقتصادی موجود هم مردم باید دستگاه هایی را خریداری می کردند که برایشان صرفه اقتصادی داشته باشد.
سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل افزود: خاصیت های شیائومی این بود که هم فناوری های روز دنیا را برای مصرف کننده به ارمغان می آورد، چون استراتژی این برند این بوده و هم نسبت به قابلیت هایی که داشت، مقرون به صرفه بود. در زمان مشابه سال قبل سهم بازار شیائومی ۷ درصدی بود و الان به ۳۰ درصد رسیده است. اقبال مصرف کننده ایرانی به شیائومی به علت برخورداری از تکنولوژی روز دنیا و قیمت مناسب بوده. با این اقدام ما این حق را از مصرف کننده ایرانی هم ضایع می نماییم که بتواند کالایی با این توانایی ها و قیمت مناسب داشته باشد.
عالیان اشاره کرد: هم اکنون درباره شیائومی حرف می زنیم چون سهم عمده ای از کالاهایی که تا حالا وارداتشان ممنوع شده، مربوط به برند شیائومی هستند، اما در آینده حتما برندهای دیگری هم گرفتار این مشکل خواهند شد و برآورد ما این است که حدود ۵۰ درصد بازار با این ممنوعیت تحت تاثیر قرار می گیرد. هر اقدام این چنینی در وضعیت تحریمی و اقتصادی موجود، موجب به هم خوردن عرضه و تقاضا می شود. هر جایی که این تعادل به هم بخورد، مصرف کننده نهایی لطمه اصلی را خواهد خورد.

با ممنوعیت واردات یک برند، حق انتخاب مصرف کننده سلب می شود
وی با اعلان اینکه امروز مصرف کشور حدود ۱۵ میلیون دستگاه در سال است، اظهار نمود: اگر نیمی از این مصرف کم شود، یعنی ۸ میلیون دستگاه وارد کشور شود، با تنش روبه رو خواهیم شد. ما مصرف کننده را با این کار مجبور می نماییم که از برندهای خاصی استفاده نماید، به مصرف کننده جهت می دهیم و آزادی انتخاب را از مصرف کننده می گیریم و این حق را از او سلب می نماییم. به جهت اینکه به حقوق مصرف کننده هم پایبند باشیم، نباید این کار را نماییم.
سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل با اعلان اینکه این مساله با همکاری سازمان تنظیم، همتا و بخش خصوصی قابل حل شدن است، اظهار داشت: ما درباره یک مدل گوشی حرف نمی زنیم، درباره محصولاتی حرف می زنیم که عامه مردم و گاهی قشر کم درآمد و ضعیف خریداری می کند. ما با ممنوعیت یک برند، این حق را از عامه مردم می گیریم. هر جایی که جلوی واردات کالایی را بگیریم به صرف این که بخواهیم قانونی را اجرا نماییم، بدون این که نگاه دوراندیشانه داشته باشیم، روی مصرف کننده تاثیر می گذاریم. یا با کمبود کالا مواجه می شویم، یا با افزایش قیمت و مصرف کننده نهایی لطمه می بیند.
منبع:

1400/04/28
08:15:49
5.0 / 5
249
تگهای خبر: اقتصاد , تكنولوژی , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها