ریاض منتظر تعیین تكلیف برجام است

ریاض منتظر تعیین تكلیف برجام است به گزارش برتریها روزنامه آرمان ملی در یادداشتی نوشت: گفت وگوها و ارتباطاتی که در ماه های گذشته میان ایران و عربستان سعــودی انجام شده، هنوز به سطح مذاکرات جدی و معنادار ارتقا نیافته است.


روزنامه آرمان ملی ۲۹ تیر یادداشتی به قلم سیدهادی سیدافقهی تحلیلگر مسایل سیاست خارجی منتشر نمود و نوشت: گفت وگوها و ارتباطاتی که در ماه های گذشته میان ایران و عربستان سعــودی انجام شده، هنوز به سطح مذاکرات جدی و معنادار ارتقا نیافته؛ بلکه یک نوع استمزاج و کشف نیات از طرف دو کشــور است. سعودی ها در بعضی رسانه ها و مجامع، هنوز ایران را متهم به مداخله در امور داخلی کشورهای عربی کرده و اتهاماتی را هم نسبت به کارهای هسته ای ایران مطرح می کنند.
به نظر می رسد سیاست یک گام پیش و یک گام پس را در پیش گرفته اند، ببینند تکلیف برجام چه می شود و این که آیا ایران حاضر است برای حل بحران یمن به آنها کمک نماید. رابطه ایران و مصر در دهه های گذشته ایستا و ساکن بوده است؛ یعنی نه پیشرفتی شده و نه پسرفتی را در روابط دو کشور شاهدیم؛ بلکه روابط در همان سطح دوران حسنی مبارک باقی مانده است. حتی در دوران ریاست جمهوری محمد مرسی، اخوان المسلمین نسبت به ارتقای روابط با ایران تحفظاتی داشت و مناسبات را گسترش نداد.
تهران علاقمند است روابط خودرا با قاهره توسعه دهد؛ اما توسعه روابط دو کشور، بیش از این که به ایران ربط داشته باشد، به پاسخ مصر وابسته است، چونکه علاوه بر عزم آنها برای توسعه روابط با ایران، آمریکا و رژیم اسرائیل هم باید به مصری ها اجازه دهند. مساله عراق به شدت پیچیده است؛ چونکه عراق عمق راهبردی ایران است و هر اتفاقی در این کشور بیفتد - چه اقتصادی، چه آیینی، چه امنیتی و چه سیاسی و... - تهران نمی تواند نسبت به آن بی تفاوت باشد.
خواست آمریکا، تخریب روابط ایران و عراق است، آمریکایی ها مزدوران، سمپات ها و نیروهای عمل کننده زیادی در نهادهای مختلف عراقی شامل پارلمان، دولت، موسسات اقتصادی و رسانه ها و... دارند، اما روابط دو کشور، از دولت ها فراتر رفته و ماهیت آیینی و مردمی به خود گرفته است. اگر روابط تهران و ریاض بهبود پیدا کند، این مساله خودرا در روابط ایران با مصر و سایر کشورهای منطقه نیز نشان داده و اثر می گذارد. به عبارت دیگر، هر گونه بهبود روابط تهران و ریاض به بهبود و گسترش روابط ایران با سایر کشورهای منطقه منجر می شود.
ایران هم به امارات و هم به بحرین هشدار داده و گفته اجازه نمی دهد جای پای اسرائیل در منطقه خلیج فارس تثبیت شود. حضور رژیم اسرائیل در خلیج فارس فقط به ضرر کشورهای منطقه است و ایران مانع از این حضور در هر شکلی خواهد شد.منبع:

1400/04/29
22:38:18
5.0 / 5
311
تگهای خبر: اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها