کرونا کفه هزینه های معیشتی بازنشستگان را سنگین تر کرد

کرونا کفه هزینه های معیشتی بازنشستگان را سنگین تر کرد به گزارش برتریها در گزارش روزنامه ایران می خوانیم: بار دیگر روز خانواده و تکریم بازنشستگان به دور از دورهمی های خانوادگی و دوستانه برگزار می گردد. سال جاری هم مانند سال قبل بسیاری از پیشکسوتان به علت شیوع بیماری کرونا از دیدار و دورهمی های این روز محروم ماندند.روزنامه ایران پنجشنبه ۱۴ مرداد درباره ضرورت حفظ منزلت و کرامت اجتماعی بازنشستگان و مشکلات آنان در دوران کرونا، به ارائه گزارشی پرداخت و نوشت: هرسال در این روزها فرزندان و نوه ها به دیدار پدربزرگ، مادربزرگ و بزرگترهای فامیل می رفتند و ضمن صله رحم با تحکیم روابط خانوادگی، لحظاتی ناب و جلوه ای ویژه از همبستگی کانون خانوادگی را به نمایش می گذاشتند. حالا اما یک سال و نیم است که رفت وآمد و دیدارهای خانوادگی در سایه حضور کووید۱۹ که هراز چندگاهی با جهشی جدید درمقابل انسان ها قدرت نمایی می کند، محدود شده است. چون که ترس از انتقال بیماری توسط جوان ترها که درجامعه حضور بیشتری دارند مانع دیدار آنها با پدران و مادرانی شده که کهولت سن صدمه پذیرشان کرده است. خوشبختانه تعداد افرادی که در سایه مراقبت و رعایت شیوه نامه های بهداشتی به دور از این بیماری زندگی می کنند زیاد است اما گروهی از سالمندان و بازنشستگان جامعه هم گرفتار بیماری کرونا شده اند و در بیمارستان ها یا خانه خویش بستری هستند و مراحل درمان را می گذرانند.


آنچه در این شرایط بیشتر از پیش برای این قشر از جامعه اهمیت یافته مبحث حقوق و درآمد ماهانه است. موضوعی که در دولت دوازدهم مورد توجه قرار گرفت و با اجرای مناسب سازی حقوق بازنشستگان مبلغی بیشتر از ۲ میلیون تومان به حقوق این گروه از جامعه افزوده شد. افزایشی که شاید در نگاه اول اقدامی مهم و قابل توجه است اما کمی موشکافی نشان میدهد که افزایش هزینه های زندگی بویژه در حوزه بهداشت و درمان سبب شده افزایش مستمری ماهانه همچنان بعنوان یکی از مطالبات مهم این قشر باقی بماند.


مبحث مهم دیگر حفظ کرامت و منزلت اجتماعی این گروه است که بهترین روزهای زندگی خویش را برای خدمت به جامعه و اعضای خانواده خود سپری کرده اند و حالا هنگامی که گرد سپید پیری بر موهایشان نشسته از اطرافیان و جامعه توقعی جز احترام ندارند. هرچند که جامعه هوشمند، دم را غنیمت می شمارد و در نهایت احترام از گنجینه تجربیات و اطلاعات بازنشستگان سود می برد.


احمد آقا نظامی بازنشسته است. حدود ۸ سالی می شود که بازنشسته شده اما از همان ماه های نخست متوجه شد که در خانه ماندن نتیجه ای جز مشکلات مالی و افسردگی برایش نخواهد داشت. این بود که به هر دری زد تا توانست بعنوان نیروی حراست در یک شرکت کار کند. او می گوید: اوایل خجالت می کشیدم اما هنگامی که همسرم بیمار شد و هزینه جراحی ستون فقرات و خرید پلاتین برای او سربه فلک گذاشت دریافتم که نداری و محتاج شدن، آن هم بعد از یک عمر زندگی شرافتمندانه بیشتر خجالت دارد. به همین خاطر بدون هیچ گله و شکایتی در این شرکت نگهبانی می دهم. او بر این باور است که اگر حقوق مناسبی داشت حالا و در دوران کهولت به جای شغل دوم بیشتر وقت خویش را با نوه هایش می گذراند.


خانم میلانی پرستار است. سال ها مراقب بیماران بوده و سلامتی و زندگی خویش را فدای تعهدش کرده است. او حالا بعد از بازنشستگی می گوید: آنچه طی این سال ها به دست آورده ام تنها دعای خیر بیمارانی است که سلامتی آنها را به استراحت و آسودگی خود ترجیح داده ام. چون از نظر مالی چیزی که بتواند مشکلاتم را حل کند به دست نیاورده ام. از دخترم خواسته ام که مرا بیمه تکمیلی کند تا هنگام بیماری به کسی محتاج نشوم. من یک عمر آبرومندانه زندگی کرده ام و نمی خواهم سربار فرزندانم باشم.


او کرونا را دلیل تنهایی و افسردگی اش می داند و می گوید: از روزی که این بیماری منحوس وارد ایران شد فرزندانم از ترس این که من بیمار نشوم کمتر به من سر می زنند. البته آنها فرزندان قدرشناسی هستند و از راه تماس تصویری مدام حال مرا می پرسند. اما دلتنگشان هستم و دلم برای درآغوش کشیدن نوه هایم پرمی کشد. گاهی از شدت تنهایی با خودم صحبت می کنم اما چون نمی خواهم مزاحم کار فرزندانم شوم با آنها تماس نمی گیرم تا خودشان زنگ بزنند. ای کاش این بیماری ریشه کن شود.


۷۰ درصد بازنشستگان زیر خط فقرند
فرامرز میرزاخانی مقدم، رئیس هیأت مدیره کانون بازنشستگان استان تهران، با تاکید بر این که حقوق و معیشت، اولین و مهم ترین مشکل در حوزه بازنشستگی است به «ایران» می گوید: در امتداد همسان سازی حقوق و رفع مشکلات معیشتی بازنشستگان اقداماتی از سال قبل شروع شده و امسال هم ادامه دارد. اما این اقدامات برای رفع مشکلات معیشتی این گروه از جامعه کافی نیست.


در شرایط فعلی و باتوجه به میزان دریافتی بازنشستگان میتوان گفت ۷۰درصد آنها زیر خط فقر قرار گرفته اند. بدین جهت احتیاج به تغییرات اساسی در این عرصه بشدت احساس می شود.


او با اشاره به طرحی که به مجلس عرضه شده می افزاید: در این عرصه نیازمندیم بحث همترازی به شکلی مطرح شود که بازنشسته ۹۰ درصد همتراز حقوق خود در هر سطح و مقطعی را دریافت کند. چنین قانونی سبب می شود هرسال میزان حقوق بازنشسته تغییر کند و او درمقابل تورم و افزایش قیمت ها ایمن شده، بتواند زندگی مناسب و درخور منزلتش داشته باشد. این طرح الان در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است تا به قانون تبدیل گردد.


میرزاخانی مقدم اظهار می کند: قانون خدمات کشوری هم نیازمند اصلاحاتی است که اگر به موقع صورت گیرد می تواند در حوزه معیشت راهگشا باشد. همچون این تغییرات میتوان به ماده ۱۲۵ قانون خدمات کشوری اشاره نمود که افزایش حقوق را برپایه نرخ تورم بیان می کند. موضوعی که طی ۱۰ تا ۱۲ سال قبل اتفاق نیفتاده و قدرت خرید بازنشسته را ۶۷ درصد کاهش داده است. بحث ماده ۸۵ قانون خدمات کشوری نمونه دیگری از این تغییرات است. این ماده به بیمه خدمات درمانی می پردازد. بیمه و دولت باید بیمه های بازنشستگان و شاغلان را توأم با هم ببینند و خدماتی که عرضه می دهند به شکلی برابر باشد.


رئیس هیأت مدیره کانون بازنشستگان استان تهران با اعلان اینکه توجه به امر بهداشت و درمان این قشر یکی از ضروریات است، می گوید: دومین دغدغه در حوزه بازنشستگان مبحث درمان است. فردی که ۳۰ سال تلاش و فعالیت نموده حالا به سبب مقتضیات سنی به بیماریهای گوناگونی مبتلا می شود. بدین جهت درمان یک بازنشسته با یک فرد جوان شاغل متفاوت و هزینه برتر است. پس باید پوشش بیمه ای قوی هزینه های وی را تأمین کند. این درحالی است که بیمه پایه درحال حذف برخی امکانات مانند حذف بعضی از داروها از پوشش بیمه است. طبیعی است درشرایطی که هزینه های درمان در حال افزایش است اما خدماتی که به بازنشسته عرضه می شود افزایش نمی یابد و او با مشکلات گوناگونی مواجه خواهد شد. بدین جهت پیشنهاد ما این است که مثلث سه جانبه دولت، صندوق بازنشستگی و فرد بازنشسته تشکیل گردد تا از بازنشسته در مقابل بروز بیماری حتی در بحران فعلی محافظت کند.


میرزاخانی مقدم تاکید می کند: درجامعه ما بازنشسته بعد از جدا شدن از سیستم کار خود در جامعه رها می شود و مورد توجه قرار نمی گیرد. این درحالی است که اگر اقدامات فرهنگی و اجتماعی مناسبی صورت نگیرد او گرفتار افسردگی و مشکلات روحی و روانی خواهد شد.


او اضافه می کند: حدود ۵ سال است که به سبب ابلاغ اشتباه مجمع تشخیص مصلحت نظام بحث تشکل های صنفی در قانون احزاب حذف گردیده است. درواقع از سال ۹۵ تابحال کانون های بازنشستگی در کشور فاقد مجوز اجرایی هستند. این درحالی است که ما باید صاحب برنامه و اهداف بلندمدت راهبردی باشیم. باید مطالبات خویش را به درستی بیان نماییم. حتی باید در مجلس فراکسیون بازنشستگان داشته باشیم تا مطالبات ما به صورت پراکنده به مجلس نرود و بتوانیم نتیجه مطلوب بگیریم.


طرح دائمی شدن متناسب سازی بی نتیجه مانده است
علی اصغر بیات، رئیس کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی کشور هم با اعلان اینکه پیش از شیوع ویروس کووید۱۹ در روز خانواده و تکریم بازنشستگان علاوه بر برگزاری مراسم به بررسی مطالبات خود می پرداختیم اما سال جاری به سبب همه گیری از برگزاری مراسم این روز محروم شدیم و به صورت مجازی مراسم برگزار شد، به «ایران» می گوید: اول مرداد سال ۹۹ پس از ۱۲سال انتظار یکی از قانونی ترین مطالبات بازنشستگان که همان متناسب سازی بود اجرایی شد. علیرغم افزایش حقوق در مرحله اول، در مرحله دوم هم افزایش حقوق و هم متناسب سازی همزمان پرداخت گردید. بطوریکه حقوق حداقل بگیرها در اسفند ماه از مبلغ ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به ۴ میلیون و ۳۰۰ هزارتومان رسید. اما متأسفانه این افزایش به سبب وجود تورم لجام گسیخته تاثیر چندانی نداشت.


او اضافه می کند: طرحی در خصوص دائمی شدن متناسب سازی در ارتباط با سه صندوق کشوری، لشگری و تأمین اجتماعی به مجلس عرضه شده که متأسفانه هنوز به نتیجه نرسیده است. از طرف دیگر دولت در حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بدهکار است. از اواخر سال ۹۸ به سبب شیوع بیماری کرونا و مشکلات ناشی از آن بعضی از مشاغل نتوانستند حق بیمه خویش را پرداخت کنند. این موارد سبب شده سازمان نتواند به بعضی از تعهدات خود عمل کند.


رئیس کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی می گوید: در بحث گردشگری بودجه قابل ملاحظه ای اختصاص داده شد که متأسفانه به سبب شیوع ویروس کرونا امکان بهره برداری از آن مهیا نشد. بدین جهت تلاش می نماییم بتوانیم از این بودجه بهره برده و در مشهد مقدس یک هتل برای بازنشستگان خریداری نماییم تا پس از بهبود شرایط و بازگشت به شرایط عادی بازنشستگان بتوانند از آن استفاده کنند.


کرونا عامل بروز مشکلات روحی و روانی بازنشستگان
سید محمد سیدی، رئیس مجمع بازنشستگان استان مازندران هم بر این باور است که معیشت یکی از مهم ترین موضوعات حوزه بازنشستگی است و میتوان با ترمیم و متناسب سازی حقوق در امتداد رفع مشکلات معیشتی گام برداشت.


وی در گفتگو با «ایران» به بحران کرونا اشاره می کند و می گوید: شیوع بیماری کرونا زندگی همه افراد جامعه را با چالش های گوناگونی مواجه کرده، اما افراد بازنشسته که سن بالایی دارند بیشتر از سایر گروه های سنی درمعرض خطر قرار دارند. در واقع علاوه بر خطر مبتلا شدن به بیماری و تحمیل هزینه های هنگفت درمان، آنها در معرض مشکلات روحی و روانی ناشی از تنهایی قرنطینه و در خانه ماندن قرار گرفته اند. بدین جهت بحث هزینه ها و رفاه بازنشستگان در دوران همه گیری کرونا بیشتر از پیش بر مشکلات آنها افزوده است.


سیدی می افزاید: در سن بازنشستگی از یک سو هزینه های مضاعف معیشتی وجود دارد و از طرف دیگر بحث هزینه های درمان امکان پیگیری و انجام امور درمانی را می کاهد و میتوان گفت اگر بیمه همین رویه را در پیش بگیرد طبیعتاً بازنشسته ها امیدی به آینده نخواهند داشت. درحقیقت با تورمی در حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد، حقوق فعلی، کفاف زندگی بازنشستگان را نمی دهد و باید همسان سازی حقوق سریع تر و به صورت قانونمند صورت بگیرد.منبع:

1400/05/14
11:14:56
5.0 / 5
257
تگهای خبر: خدمات , خرید , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها