برترین فناوری ها در سال 2017

برترین فناوری ها در سال 2017 به گزارش برتریها در سال 2017 فناوری هایی پا به عرصه وجود گذاشتند كه قادرند جهان را متحول كنند. این فناوری ها آثاری ماندگار دارند و سیاست، اقتصاد، بهداشت و سلامت عمومی را تحت تاثیر قرار می دهند.


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا، در این گزارش به معرفی اجمالی 10 مورد از این فناوری ها می پردازیم.
1- درمان قطع نخاع
محققان پیشرفت های زیادی در حوزه ایمپلنت های مغزی و بازیابی توانایی حركت در بیماران ضایعه نخاعی داشته اند. در سال 2017 میلادی محققان بیش از پیش به موفقیت های چشمگیر در این حوزه دست پیدا كردند و توانستند میمونی را كه نخاع آن قطع شده بود درمان كنند و امكان راه رفتن مجدد را برای آن فراهم نمایند.
2- كامیون های بدون راننده
یكی از فناوری های اثرگذار سال 2017 ساخت كامیون بدون راننده بود. این فناوری امكان حمل و نقل جاده ای بار را بدون دخالت فیزیكی انسان فراهم می كند و جامعه چند میلیون نفری رانندگان كامیون را تحت تاثیر قرار می دهد.
3- فناوری تشخیص چهره
در سال 2017 كشور چین استفاده از فناوری های تشخیص چهره را برای انجام امور مختلف روزمره همچون پرداخت هزینه كالاها و ورود به ساختمان ها شروع كرد. یكی از مهمترین كاربردهای این فناوری ها ردیابی و شناسایی مجرمین است.
4- كامپیوترهای كوانتومی
در سال قبل پیشرفت هایی كه گوگل، اینتل و خیلی از شركت های فنی در حوزه تجهیزات كامپیوتری حاصل كردند، امكان دستیابی به توان پردازشی مافوق تصور را فراهم كرد. در این سال ساخت كامپیوتر كوانتومی با استفاده از ذراتی موسوم به quasiparticl امكانپذیر شد.
5- عكس سلفی 360 درجه
ساخت دوربین های ارزان قیمتی كه قابلیت تصویربرداری كروی را دارند، آغازگر دوره ای جدیدی در حوزه عكاسی دیجیتالی بود. تولید این دوربین ها نحوه به اشتراك گذاری اطلاعات توسط كاربران را متحول كرد.
6-سلول های خورشیدی داغ
محققان نوع جدیدی از سلول های خورشیدی را ساختند كه با استفاده از تبدیل گرما به پرتوهای متمركز نور می تواند توان الكتریكی پایدار و ارزان قیمت را برای كاربران فراهم كند.
7- ژن درمانی
در سال 2017 محققان با استفاده از یك روش ژن درمانی پیشرفته توانستند مشكلاتی را كه مانع از درمان اختلالات ارثی می شد رفع كنند. اكنون این محققان در تلاشند تا از شیوه مشابهی برای درمان سرطان، بیماری های قلبی و سایر بیماری های متداول بهره ببرند.
8- اطلس سلول های بدن
در سال قبل پروژه تدوین نقشه كامل سلول های انسان با هدف فراهم كردن یك مدل كامل از ساختار بدن برای پیشبرد تحقیقات علمی بخصوص در حوزه ساخت داروها شروع شد. برای انجام این كار محققانی از كشورهای مختلف 37. 2 میلیارد سلول بدن را كدگذاری كرده و موقعیت آن ها را در فضای سه بعدی بدن انسان تعیین می كنند.
9- شبكه های بات نت
اتصال گجت های خانگی به یكدیگر با وجود مزایای فراوان، یك خطر مهم را به دنبال دارد كه می تواند نتایج ناگواری داشته باشد. شبكه های بات نت كه با استفاده از اتصال گجت ها به یكدیگر ساخته می شوند، ابزاری بسیار توانمند و موثر برای انجام حملات سایبری هستند. در ماه اكتبر سال 2017 یك شبكه بات نت كه از 100 هزار گجت تشكیل شده بود به یكی از زیرساخت های اینترنت حمله كرده و بخشی از آن را غیرفعال كرد. در نتیجه این حمله بعضی از وب سایت های مشهور مانند توییتر از دسترس كاربران خارج شد.
10- یادگیری بهبودیافته
كامپیوترها با استفاده از تمرین و تكرار در حال یادگیری كارهایی هستند كه یادگیری آن ها با استفاده از برنامه نویسی هیچگاه امكانپذیر نبوده است. در سال 2017 فناوری یادگیری بهبودیافته توسط یك كامپیوتر پیشرفته به نام DeepMind مورد استفاده قرار گرفت و این كامپیوتر توانست نحوه انجام بازی Go را از این طریق فرا بگیرد. سپس كامپیوتر با استفاده از آموخته های خود توانست یكی از برترین و مشهورترین بازیكنان را در یك مسابقه پرهیجان شكست دهد.


 

1396/10/11
14:25:43
5.0 / ۵
4978
تگهای خبر: دوربین , علم , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد برترین فناوری ها در سال 2017
نظر شما در مورد برترین فناوری ها در سال 2017
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها