حمایت های ارزی مشکلات شرکت های فناور محور را کاهش می دهد

حمایت های ارزی مشکلات شرکت های فناور محور را کاهش می دهد روزنامه ایران در گزارشی آورده است: حمایت ارزی از شرکتهای فناور محور حوزه آی سی تی اقدام خوب و مثبتی است.روزنامه ایران ۱۸ مرداد در گفتگو با کارشناسان فاوا آورده است: به تازگی احسان چیت ساز معاون توسعه بازار پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات از حمایت ارزی از شرکتهای مستقر در پارک فناوری اطلاع داد و گفت در چارچوب این حمایت تا سقف ۵ میلیون یورو برای تأمین منابع ارزی پروژه شرکتهای مستقر در این پارک پرداخت خواهد شد تا یکی از چالش های این شرکت ها که تأمین سرمایه است حل شود.

یک اقدام مثبت
کیوان جعفری، بنیانگذار ترابرنت و نارین گیمز یکی از برترین شرکتهای مستقر در پارک فناوری اعتقاد دارد که حمایت ارزی از شرکتهای فناور محور حوزه آی سی تی اقدام خوب و مثبتی است. جعفری اظهار داشت: شرکتهای آی سی تی مستقر در پارک فناوری برای ورود به بازارهای بین المللی احتیاج به منابع مالی ارزی دارند بویژه در شرایط کنونی که تأمین ارز بسیار دشوار شده است. اگر پیش از این دلار ۴ هزار تومانی را می توانستیم تأمین نماییم اما حالا امکان تأمین ارز ۲۵ هزار تومانی برای این شرکت ها امکانپذیر نیست.وی اضافه کرد: به جهت اینکه تجارت ما ثابت شود باید تست های اولیه ای را انجام دهیم که آیا می توانیم محصول و خدمت خویش را در بازار بین المللی عرضه دهیم و بفروشیم و همین کار به ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار دلار نیاز دارد که این میزان منابع ارزی باید تأمین شود بنابراین تأمین این میزان ارز برای شرکتهای مستقر در پارک بسیار دشوار است.


این فعال حوزه فناوری اعتقاد دارد معمولا گزینه هایی مانند مشارکت با همکاران در این عرصه وجود دارد تا با هم افزایی بتوانیم وارد بازارهای بین المللی شویم ولی این هم کار ساده و آسانی نیست چون توان شرکتهای بخش خصوصی در کشور محدود است و این گزینه هم معمولا عملیاتی نمی گردد. به قول وی تمام حاکمیت ها، شرکتهای حوزه فاوای خویش را حمایت می کنند. ازاین رو اگر حاکمیت برای ورود این شرکت ها به بازارهای جهانی آنها را حمایت ارزی کنند می تواند نتیجه خوبی به بار آورد.جعفری با اشاره به اینکه در این طرح جدید به کارگشایی به ریال و گرنت تحقیقاتی و خوشه سازی اشاره شده، اظهار داشت: ولی معلوم نیست که تأمین مالی از کجا و چگونه خواهد بود آیا از جانب حاکمیت پرداخت خواهد شد یا از راه بخش خصوصی یا بازار مالی مانند بورس و... چون اگر قرار باشد که به صورت جمع آوری پول یعنی تأمین مالی تعدادی از سوی شرکتهای ایرانی صورت گیرد، باید اظهار داشت که شرکتهای داخلی که ارز ندارند. اگر مقرر است از ایرانی های خارج از کشور تأمین شود از چه طریقی مقرر است به دست شرکت ها برسد.


وی ادامه داد: تأمین مالی جمعی حالا در دنیا وجود دارد و یکی از روش های جذاب تأمین مالی است ولی اجرای این روش احتیاج به مجوز دارد و شرکت ها نمی توانند بدون مجوز تأمین مالی جمعی را اجرایی کنند. چون تأمین مالی جمعی نوعی سرمایه پذیری خطرپذیر است در اثر این سرمایه گذاری خطرپذیر به سرمایه گذار جایزه، سهام و... داده می شود و در ضرر شرکت ها شریک نیست.به گفته این فعال، منابع مالی مختلفی در اختیار سازمان ها و نهادهای بسیاری قرار دارد که همین موازی کاری سبب می شود منابع مالی تکه تکه شود پس بهتر است منابع مالی که مقرر است از جانب نهادها و سازمان های مختلف به شرکتهای فناوری عرضه شود، در یکجا تجمیع شود تا ثمره بهتری بدهد و اتفاق های خوبی در این عرصه رخ دهد.


جعفری اعتقاد دارد بهتر است بخشی از درآمد ارزی حاصل از صادرات پیش از ورود به سیستم سیستم بانکی و برگشت به کشور و تبدیل به ریال در همان خارج از کشور سرمایه گذاری ارزی روی شرکتهای فناور صورت بگیرد و وقتی درآمد حاصله دو یا سه برابر شد سپس به کشور بازگشت داده شده و به ریال تبدیل گردد.


راهگشای مشکلات
کیوان جامه بزرگ، معاون توسعه راهبردی فناپ تأمین مالی ارزی شرکتهای فناور مستقر در پارک فناوری را اقدام مثبتی دانست. وی اعتقاد دارد حمایت های ارزی می تواند راهگشای خیلی از مشکلات شرکت ها در اجرای پروژه های ارزبر باشد.


جامه بزرگ با اشاره به اینکه از سابقه این طرح بی خبر هستم و گمان نمی کنم پیش از این به صورت رسمی چنین حمایتی از شرکتهای دانش بنیان شده باشد، اظهار داشت: البته بدون توجه به سایر مشکلات در رابطه با خریدهای ارزی، احتمالاً این حمایت می تواند عملاً بی اثر باشد چون علاوه بر چالش های بین المللی برای تأمین تجهیزات خارجی که مهم ترین آنها تحریم های ظالمانه است، مشکلات داخلی نظیر ثبت سفارش، سیاست های تعرفه ای و دیوانسالاری و فرایندهای بعضاً پیچیده و زمانبر ترخیص در خیلی از موارد بیشتر از تأمین مالی و تحریم، مانع اجرای طرح ها می شود. شاید تسهیل و شفاف سازی موارد فوق در کنار حمایت های مالی در چارچوب یک بسته سیاستی یکپارچه اثربخشی این اقدام را ارتقا دهد.


به قول این کارشناس فاوا، حمایت ارزی بسته به اندازه شرکت ها، ابعاد و وجوه کسب و کاری طرح می تواند متنوع باشد. برای مثال دریافت تسهیلات مالی توسط شرکتهای بزرگ و تأمین مالی در چارچوب مشارکت در طرح برای شرکتهای کوچک می تواند الگوی بهتری به شمار رود.


به اعتقاد جامه بزرگ رویکردهایی نظیر پیش خرید خدمت یا محصول در طرح های اختصاصی یا جمع سپاری و تعاونی یا واگذاری طرح های پرچم دار یا زیرساختی به یک شرکت پیشرو در طرح های مشترک (مثلا مرکز داده، فارم های پردازش گرافیکی یا پردازش ابری)، انواع الگوهایی است که توسط سیاست گذاران و مجریان می تواند مدنظر باشد.


کاهش هزینه ها
سهیل تقوی، کارشناس فناوری اطلاعات هم اعتقاد دارد حمایت ارزی از شرکتهای فناوری حوزه آی سی تی می تواند مفید باشد، چون که این شرکت ها به قطعات و سخت افزارهای مختلفی برای کاربرد در سرورها و... نیاز دارند و باید آنها را وارد کنند. بنابراین، این دسته از حمایت ها می تواند کمک کننده باشد و هزینه های آنها را کم کند.این کارشناس حوزه فاوا مسأله سرمایه گذاری را با بحث وام و این دسته از حمایت ها متفاوت عنوان نمود و اضافه کرد: باید قبول نماییم که تأمین مالی یکی از چالش ها و مشکلات مهم شرکتهای نوپا و فناور است و این مشکل با عرضه وام و از این دسته از حمایت ها حل نمی گردد و حل این مشکلات و چالش های تأمین مالی در گرو سرمایه گذاری های خطرپذیر است. حوزه شرکتهای فناور محور آی سی تی احتیاج به سرمایه گذاری و پول هوشمند دارند و این ایده آل ترین سرمایه گذاری و تأمین مالی است.تقوی اعتقاد دارد صندوق نوآوری معمولا از شرکتهای فناورمحور و نوآور حوزه آی سی تی حمایت می کند که البته پیش از این به صورت پرداخت وام بود اما حالا روی سرمایه گذاری های نیمه خصوصی و خصوصی بیشتر تاکید دارد، چون که آنها هم می دانند که این نوع حمایت می تواند به زیست بوم فناوری در کشور و به صورت خاص فاوا کمک نماید. تقوی در ادامه اظهار داشت: با وام هیچ ریسکی پذیرفته نمی گردد و شرکت دریافت کننده وام باید تلاش کند تا سودآور باشد تا بتواند وام دریافتی را با سود بیشتر پرداخت کند و این ریسک هم به دیگر ریسک هایی که شرکت فناور دارد اضافه می شود ولی در سرمایه گذاری خطرپذیر، سرمایه گذار در ازای دریافت سهام یا بخشی از پروژه ریسک را می پذیرد پس این نوع سرمایه گذاری باید صورت بگیرد.این کارشناس به چالش نیروی انسانی هم اشاره نمود و اضافه کرد: پس از تأمین مالی، این روزها تأمین نیروی انسانی هم به بزرگ ترین معضل شرکتهای فناورمحور بویژه حوزه فاوا تبدیل گشته، چون که نیروی انسانی خوبی در دانشگاه ها پرورش نمی یابند و از طرفی آنهایی هم که در این عرصه خبره هستند یا مهاجرت کرده اند و یا این که به صورت مهاجرت مجازی درحال فعالیت دورکاری برای کشورهای خارجی هستند ازاین رو باید به این خلأ هم توجه جدی شود، چون حتی اگر شرکتهای فناوری از نظر مالی به صورت ریالی و یا ارزی تأمین شوند ولی نیروی انسانی متخصص در کشور نباشد، پروژه های شرکت ها پیش نمی رود و خروجی نخواهد داشت.


1400/05/18
10:06:20
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها