افغانستان در سراشیبی سقوط

افغانستان در سراشیبی سقوط به گزارش برتریها روزنامه آرمان ملی در یادداشتی آورده است: پیشروی فاجعه آمیز طالبان در ولایات تخار، قندهار، هلمند و نیمروز و اشغال ده ها شهر دیگر نشان داده است که طالبان درصدد سرنگونی دولت مشروع اشرف غنی و تشکیل یک خلافت اسلامی در سرتاسر افغانستان است.


روزنامه آرمان ملی ۲۰ مرداد، یادداشتی از حسن هانی زاده تحلیلگر ارشد مسایل خاورمیانه، منتشر نمود در این یادداشت می خوانیم: تابحال بیشتر از یک میلیون نفر از ساکنان ولایات افغانستان به سمت مرزهای این کشور مهاجرت کرده اند و پیشبینی می شود طی روزهای آینده با سقوط شهرهای دیگری به دست طالبان، شمار آوارگان افزایش یابد. این که چه اتفاقی افتاده که نیروهای ناتو و آمریکا به صورتی شتاب زده و بدون برنامه ریزی و هماهنگی با دولت افغانستان بعد از ۲۰ سال از این کشور خارج شده اند همواره سوالی است که ذهن ناظران سیاسی را به خود مشغول کرده است.

از سال ۲۰۱۹ طالبان، که دشمن دیرینه و سنتی آمریکا تلقی می شود، در دوحه قطر یک سلسله مذاکراتی را با مقامات آمریکا شروع کرد و این نشان داده است آمریکا درصدد اجرایی کردن طرح «هرج و مرج سازنده» در افغانستان است. به باعث این طرح به علت ناکامی ۲۰ ساله آمریکا و هزینه کرد ۶ هزار میلیارد دلاری و هزاران کشته از نیروهای آمریکا و ناتو، واشنگتن به این نتیجه رسیده که باقی ماندن در افغانستان نمی تواند اهداف بلند مدت آمریکا را محقق سازد. بنابراین سیاست «هرج ومرج سازنده»، که پیش از این، آنرا در لیبی، مصر، سوریه، عراق و سودان پیاده کرده بود، حالا درحال عملیاتی کردن آن در افغانستان است. هدف آمریکا به قدرت رساندن طالبان و سرنگونی دولت اشرف غنی است تا با ناامن شدن مرزهای افغانستان خیلی از کشورهای منطقه مانند ایران، که مرز مشترک طولانی با افغانستان دارد، تحت تأثیر فضای ناامنی این کشور قرار گیرد.

در شرایط فعلی طالبان به شدت درحال تصرف شهرهای مهم افغانستان است و اگر کابل هم در آینده سقوط کند یک فاجعه غیرقابل پیشبینی در این کشور رخ خواهد داد و جنگ داخلی مشابه آنچه در لیبی می گذرد در افغانستان هم تکرار خواهد شد. در این رابطه انتقال داعش و برخی گروهک های تکفیری از سوریه و عراق به افغانستان برای ناامن کردن منطقه بخشی از سیاست های آمریکا در افغانستان تلقی می شود که در این خصوص برخی رژیم های مرتجع و ثروتمند حوزه خلیج فارس در تأمین مالی این طرح مشارکت دارند.

بروز احتمالی جنگ خونین در افغانستان باعث خواهد شد برخی کشورهای منطقه مانند ایران، چین، ترکیه، پاکستان، روسیه و کشورهای آسیای میانه دستخوش تقابل با نفوذ طالبان شده و از پرداختن به توسعه و عمران منطقه همچون بازسازی جاده ابریشم غافل شوند.


منبع:

1400/05/21
11:54:31
5.0 / 5
276
تگهای خبر: محقق , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها