بررسی برنامه وزرای پیشنهادی نیرو، صمت، فرهنگ و ارتباطات در کمیسیون اصل نود

بررسی برنامه وزرای پیشنهادی نیرو، صمت، فرهنگ و ارتباطات در کمیسیون اصل نود به گزارش برتریها سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از بررسی صلاحیت و برنامه وزرای پیشنهادی نیرو، صمت، ارشاد و ارتباطات در جلسه امروز این کمیسیون اطلاع داد.


علی خضریان در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به بعدازظهر عصر امروز (دوشنبه) کمیسیون اصل ۹۰ که با حضور وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم برگزار شد، اظهار داشت: علی اکبر محرابیان اولین میهمان جلسه عصر کمیسیون بود که ابتدا مبادرت به بیان برنامه های خود در مورد وزارت نیرو کرد.
وی ادامه داد: وزارت نیرو سیاست گذاری، سازماندهی، هدایت و تدوین مقررات در حوزه برق، آب و آب و فاضلاب در قالب برنامه های بالادستی را بر عهده دارد و این در حالیست که چالش های مختلفی در این عرصه مشاهده می شود؛ بنابراین نمایندگان در این راستا مسائل و دغدغه هایی را مطرح نمودند.
خضریان افزود: بر این اساس رشد نامتعارف مصرف برق و انرژی، پایین بودن راندمان نیروگاه ها، فرسوده بودن شبکه های توزیع برق، ناتوانی نیروگاه ها برای بازپرداخت تسهیلات ارزی، خشکسالی و مدیریت آن، کاهش شدید ذخایر آب های زیرزمینی، ناهمسویی بین سیاست های کلی بخش آب و بخش کشاورزی، مصرف بی رویه آب در بخش های مختلف و غیره همچون چالش های مطرح شده از جانب اعضای کمیسیون با وزیر پیشنهادی نیرو بود.
این نماینده مجلس اضافه کرد: بر این اساس با عنایت به تشریح برنامه های وزیر پیشنهادی از جانب وی، نمایندگان تاکید نمودند برای تحقق این برنامه ها باید زمان بندی قابل ارزیابی تهیه و تدوین شود.
خضریان اظهار داشت: همینطور نمایندگان تاکید نمودند وزارت نیرو باید از نیروهای جوان توانمند و با روحیه جهادی در جهت ارتقاء شبکه ملی نخبگان صنعت آب و برق کشور و تقویت این وزارت خانه استفاده نماید.
سخنگوی کمیسیون اصل نود ضمن اشاره به حضور وزیر پیشنهادی صمت در این کمیسیون، خاطرنشان کرد: وزارت خانه صنعت، معدن و تجارت بخش اثرگذار و تعیین کننده در پیشرفت کشور محسوب می شود؛ بنابراین نمایندگان تاکید داشتند سکاندار این مجموعه باید برنامه مدون و زمان بندی شده داشته باشد.
نماینده تهران اظهار نمود: با عنایت به زمان کم و وسعت بالای وظایف وزارت صمت جهت بررسی برنامه های سیدرضا فاطمی امین، اهم برنامه های وزیر پیشنهادی با تبیین مولفه های تولید، اشتغال، سرمایه گذاری و غیره مورد بحث قرار گرفت.
وی افزود: بی ثباتی در متغیرهای کلان اقتصادی به وضعیت صمت در کشور صدمه می زند، بنابراین نمایندگان تاکید داشتند وزیر پیشنهادی باید تلاش کند تا شرایط مطلوب برای تولید ایجاد شود و مانع زدایی ها صورت بگیرد.
این نماینده مجلس اضافه کرد: همینطور اصلاح ساختار تولید و تجارت با تاکید بر اقتصاد دانش بنیان، گسترش و تقویت مدیریت زنجیره های تأمین، اصلاح سازوکارهای تنظیم قیمت، اصلاح ساختار حکمرانی در بخش صنعت، معدن و تجارت و تاکید بر انجام اقدامات کوتاه مدت برای پشتیبانی از بخش تولید، تحقق مسئولیت های اجتماعی برای رفع محرومیت و غیره هم از دیگر مسائلی بود که نمایندگان کمیسیون بر آن تاکید داشتند.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم ضمن اشاره به حضور محمدمهدی اسماعیلی بعنوان وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کمیسیون اصل نود مجلس، اضافه کرد: وزارت خانه مذکور مهم ترین دستگاه اجرایی برای ایجاد تحول در فضای فرهنگی کشور به حساب می آید و با عنایت به این که انتظار می رود دولت سیزدهم رویکرد تحولی در این حوزه داشته باشد، برنامه های اسماعیلی مورد بررسی قرار گرفت.
خضریان اظهار داشت: در واقع عرصه فرهنگ غالب بر نظام های اجتماعی بوده و دارای اهمیت زیادی است؛ بنابراین وزیر پیشنهادی در این نشست تصریح کرد مبحث فرهنگ در دولت سیزدهم در حاشیه نخواهد بود و رویکرد کلان وزارت خانه مذکور بر مبنای گفتمان سازی و همینطور در جهت پیشگیری از تضعیف هویت ملی در جنگ نرم پیش خواهد رفت.
سخنگوی کمیسیون اصل نود خاطرنشان کرد: احیای شان سیاستگذاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توجه به فرهنگ فراتر از ساختارهای موجود، ایجاد ظرفیت هم افزایی با سایر دستگاههای فرهنگی برای تحقق اهداف عالیه فرهنگی کشور، پیشگیری از تقسیم فرهنگ به بخش های دولتی و خصوصی و غیره همچون موضوع هایی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
خضریان اظهار داشت: بر این اساس پشتیبانی از جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی بعنوان یکی از مهم ترین اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جانب نمایندگان مورد تاکید قرار گرفت.
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: همینطور بحث اقتصاد فرهنگ هم در این جلسه مورد توجه قرار گرفت؛ چونکه در دولت های گذشته به صورت شایسته به این مهم توجه نشده است.
نماینده تهران اظهار نمود: در این میان تغییر آرایش رسانه ای جمهوری اسلامی ایران با عنایت به رهنمودهای اخیر رهبر انقلاب، ایجاد جاذبه گفتمانی برای انقلاب و پیشگیری از کاهش سرمایه های اجتماعی و افت شاخص هایی مانند امید، نشاط و غیره با عنایت به جنگ رسانه ای دشمن از دیگر موضوع هایی بود که نمایندگان نسبت به آن مسائلی را مطرح نمودند.
وی افزود: وزیر پیشنهادی در عرضه برنامه هایش به ابعاد مختلف فرهنگ و هنر مانند حوزه چاپ و نشر کتاب، سینما، تئاتر مطبوعات و دیگر عرصه های فرهنگی هم اشاره نمود.
این نماینده مجلس اضافه کرد: بر این اساس مقرر شد در صورت کسب رای اعتماد وزیر پیشنهادی از صحن علنی، در مدت مشخصی برنامه زمان بندی برای تحقق این برنامه ها تدوین شود که قابل سنجش باشد.
خضریان در ادامه ضمن اشاره به حضور وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در آخرین بخش جلسه عصرگاهی امروز اظهار داشت: با عنایت به تاکید بر اسناد بالادستی، برنامه ششم توسعه و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، نمایندگان به بررسی برنامه های عیسی زارع پور پرداختند.
سخنگوی کمیسیون اصل نود خاطرنشان کرد: حکمرانی دیجیتال، دولت هوشمند و تحول دیجیتال، شبکه ملی اطلاعات، توسعه پایدار زیرساخت های ارتباطی با حضور وزیر پیشنهادی مورد بررسی قرار گرفت و همینطور بر اقتصاد دیجیتال، رفع چالش ها و پیشبینی سند چشم انداز این عرصه، تسهیل در ورود قانونی شرکتهای فناروی ارتباطات به بورس و جذب سرمایه در این عرصه، افزایش انگیزه برای بهره مندی از متخصصان در این عرصه و غیره مورد تاکید قرار گرفت.
او همینطور اظهار نمود: تنظیم مقررات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با عنایت به موازی کاری و عدم همگرایی نهادهای تصمیم گیر در حوزه فضای مجازی و غیره از دیگر مسائلی بود که از جانب اعضای کمیسیون مورد تاکید قرار گرفت تا وزارت خانه مربوطه به ایجاد تحول در این حوزه بپردازد تا شاهد بازبینی رگولاتوری فعلی باشیم.
او همینطور اظهار داشت: در این میان نمایندگان بر حفظ حریم خصوصی و امنیت فضای تبادیل اطلاعات برای مردم تاکید جدی شد. همینطور بحث توجه به صنعت فضایی و شتاب دهی به رشد این حوزه، توسعه زنجیره ارزش در این حوزه و برنامه ریزی برای آن، ارتقاء جایگاه خدمات پستی و اقتصادی کردن این حوزه با عنایت به رونق کسب و کارهای اینترنتی و غیره از دیگر مسائلی بود که عنوان شد.1400/05/26
16:14:44
5.0 / 5
2379
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها