لامبدا پاییز به ایران می رسد

لامبدا پاییز به ایران می رسد در گزارش روزنامه ایران می خوانیم: جهش لامبدا در پشت مرزها و در آستانه ورود به ایران است. این تازه ترین هشدار و زنگ خطری است که این روزها در نقطه اوج پیک پنجم کرونا از زبان برخی مسئولان و پژوهشگران به گوش می رسد.


روزنامه ایران پنجشنبه چهارم شهریور از نگرانی متخصصان حوزه سلامت از ورود سویه جدید ویروس کرونا به ایران به ارائه گزارشی پرداخت و نوشت: آن هم در چنین وضعیتی که شیوع ویروس کرونا به شدت درحال افزایش است و تعداد جانباختگان ویروس دلتا تنها در یک ماه یعنی از اول مرداد تا حالا نزدیک به سه و نیم برابر بالا رفته است و از ۲۱۰ فوتی در اول مرداد به ۷۰۹ نفر در روز دوم شهریور و با کاهشی مجدد به ۶۶۵ نفر در روز سوم شهریور رسید؛ آن هم در شرایطی که واکسیناسیون بسرعت در حال انجام می باشد و در ۲۴ ساعت منتهی به روز گذشته با تزریق ۷۶۴۱۸۵ دوز واکسن کرونا در کشور، رکورد واکسیناسیون روزانه باردیگر شکسته شد.

در عوض عادی انگاری ها ادامه دارد و عدد رعایت شیوه نامه های بهداشتی زیر ۳۶ درصد برآورد می شود. با این همه آمار شیوع نشان میدهد در یک هفته گذشته شمار بیماران بدحال بستری در بخش های آی سی یو کاهشی نداشته است؛ آماری که در ایام بعد مرگ ها را بیشتر می کند.

کارشناسان حوزه سلامت، وضعیت وخیمی را برای روزهای آینده پیش بینی کرده اند و دلیل آن قدرت بالای سرایت ویروس، اجرا نشدن کامل پروتکلهای بهداشتی و ادامه روند سفر و عدم استفاده از ماسک و حضور در تجمعات است. در سومین روز شهریور به استناد آمار اعلام شده از طرف وزارت بهداشت؛ ۳۹هزار و ۹۸۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شدند و در کنار این تعداد ابتلا، بیمارانی هم هستند که با شرایط سخت در پشت درهای آی سی یو منتظرند تا در روز بعد به آمار موارد فوتی اضافه شوند.

لامبدا غالب بر واکسن ها
در صورتیکه همه استانهای کشور گرفتار پیک پنجم کرونا هستند، این پیک هنوز هم مهار نشده است و بیمارستان ها پر از مریض های مبتلا به سویه دلتا است بتازگی خبرهایی هم درباره احتمال ورود واریانت جدید کرونا به نام لامبدا شنیده می شود. این واریانت بگفته ویروس شناس ها شدیدتر از دلتا است و می تواند بر اثرگذاری واکسن ها غلبه کند.

شناسایی موارد مبتلاشدن به سویه لامبدا در ترکیه حالا زنگ خطر ورود این جهش را در ایران به صدا درآورده است. این سویه واکسن گریزی بیشتری دارد و ابتلای کودکان و نوجوانان به جهش لامبدا بیش از دیگر انواع جهش های کرونا گزارش شده است. گرچه که دبیر کمیته علمی کشوری کووید۱۹ به «ایران» می گوید هنوز هیچ مورد تأیید نشده ای از ورود واریانت لامبدا در ایران گزارش نشده است اما علیرضا ناجی رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی معتقد می باشد باتوجه به مشاهده چند مورد مبتلاشدن به این واریانت در ترکیه، پاکستان و تعدادی از کشورهای همسایه احتمال ورود این واریانت لامبدا به ایران زیاد است. از طرفی نادر توکلی معاون درمان ستاد کرونای تهران هشدار داده است، در پیک پنجم اگر ورودی مرزها کنترل نشود، کرونای لامبدا به آسانی وارد کشور می شود.

این موضوع البته در میانه پیک پنجم و در صورتیکه وضعیت بیماری ناشی از ویروس دلتا در کشور بحرانی است به مهم ترین نگرانی متخصصان حوزه سلامت بدل شده است که بر اساس گزارش های ستاد مقابله با کرونا در تهران این واریانت در آستانه ورود به کشور است و آنطور که نادر توکلی اعلام نموده کرونای لامبدا به آسانی وارد کشور می شود، در نتیجه شرایط بحرانی تری خواهیم داشت. بگفته او این سویه جدید، مرگ ومیر زیادی را در میان دوره سنی ۱۰ تا ۲۰ ساله و در حقیقت بین نوجوانان خواهد داشت.

احتمال خیز جهش لامبدا در پاییز
رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی درباره خاصیت های واریانت لامبدا به «ایران» می گوید: واریانت لامبدا نخستین بار در آگوست ۲۰۲۰ در کشور پرو شناسایی شد و هم اکنون طبق آخرین آمار در ۴۲ کشور ژنوم ویروس سکانس و شناسایی شده است. مطمئناً تعداد کشورهایی که لامبدا را دارند بیشتر از این تعداد است. این رقم تنها مربوط به کشورهایی است که پایش ژنتیکی انجام می دهند.

علیرضا ناجی با اعلان اینکه گسترش ویروس لامبدا یک هشدار است می افزاید: ویروس لامبدا در پرو کشتار زیادی در پی داشت البته این مساله فقط مربوط به موضوع لامبدا نیست، پرو شرایط خاص خودش را دارد همچون ضعف ساختارهای بهداشت و درمان، کمبود تخت و تست پی سی آر، ساختار بسیار ضعیف و عدم سرمایه گذاری و تراکم جمعیتی باعث شده این ویروس اکثریت جمعیت کرونا را در پرو تشکیل دهد و کشته های زیادی بر جای بگذارد.

وی می گوید: از ۴۲ کشوری که بطور رسمی اعلام شده ژنوم ویروس لامبدا را شناسایی کرده اند سه کشور ترکیه، قطر و هندوستان در همسایگی ما هستند و مطمئناً کشورهای همجوار دیگر لامبدا را خواهند داشت. در ایران نیز باتوجه به رفت وآمد با این کشورها احتمال این که لامبدا وارد کشور ما شده باشد زیاد است.

بگفته ناجی از خصوصیات ویروس لامبدا این است که ویروس گرفتار ۷ موتاسیون نقطه ای شده است یعنی علاوه بر تغییر اسید آمینه همین طور حذف هایی در ناحیه اسپایک اتفاق افتاده است که برخی جهش ها هم اتصال ویروس را به سلول و رسپتور می افزایند هم این که جهش های نقطه ای و حذف های ناحیه اسپایک در نواحی آنتی ژنیک است. بنظر می رسد این سویه از سیستم ایمنی هم گریز دارد. علاوه بر آن در ناحیه ژن پلیمر از ویروس حذف صورت گرفته که ممکنست در بعضی روش هایی که بین سویه های آلفا و بتا فرق می گذاریم اشکالی به وجود بیاورد که البته اینها اصلاح شده و از نظر تشخیصی مشکلی نداریم.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می گوید: «در هر صورت باتوجه به این خصوصیات ویروسی، ما با یک سویه ای در ارتباط هستیم که هم گذردهی بالایی دارد و هم گریز از سیستم ایمنی اش بالا است. مطالعات اولیه در کشورهایی که با شیوع بالایی از لامبدا مواجه هستند؛ نشان میدهد ویروس لامبدا می تواند بیماری شدیدتری را به وجود بیاورد حتی در گروه های سنی جوان نیز لامبدا منجر به بیماری زایی شدیدتر می شود. همین طور در مطالعه ای که درباره گریز از سیستم ایمنی و واکسن روی دو واکسن فایزر و مدرنا انجام شده مشاهده نمودند ۲.۳ و ۳.۳ برابر کاهش اثر بخشی روی سویه لامبدا دارند. با این وجود سازمان بهداشت جهانی لامبدا را بعنوان واریانت غالب یعنی آلفا و بتا و گاما طبقه بندی نکرده است اما باتوجه به موارد جدید شناسایی شده بنظر می رسد جهش لامبدا کاندیدای بسیار جدی ای است.»

او می گوید: به جهت اینکه بتوانیم استنتاج مناسبی از کاهش قدرت واکسن ها از واریانت لامبدا و شدت بیماری زایی آن داشته باشیم حتما باید تصویرسازی مناسبی که حاصل مطالعات بالینی و آزمایشگاهی است ایجاد نماییم. در کل بنظر می رسد واریانت لامبدا چنین خصوصیاتی را دارد و باید بعنوان عامل خطر تلقی شود. گزارش های دیگری نیز درباره این که این سویه یا واریانت نتوانسته هنوز واریانت دلتا را شکست دهد و همچنان دلتا بعنوان واریانت مهم اکثریت جامعه کووید را تشکیل می دهد، وجود دارد. بدین سبب نباید خیلی زود دراین زمینه پیش بینی و پیشداوری نماییم.

ناجی در پاسخ به این پرسش که با توجه به این که شناسایی واریانت های کرونا در ایران به موقع انجام نمی گیرد آیا احتمال ورود این جهش در ایران حتمی است؟ عنوان می کند: ما در ایران پایش ژنتیکی مناسب و مدونی را درباب کووید نداریم احتمالاً اطلاعاتمان کم است ولی این احتمال وجود دارد که لامبدا به کشور ما هم وارد شود. با توجه به این که مردم ما با کشورهایی مثل هندوستان و پاکستان بیشتر رفت وآمد دارند ممکنست اتفاقی که در مورد دلتا افتاد در مورد واریانت لامبدا هم بیفتد.

وی تاکید می کند: این که ما در پاییز خیزی از لامبدا را خواهیم داشت بسیار محتمل است، این یک حدس علمی است ولی ما اگر اصول کنترل کووید را اجرا نماییم جدا از این که هر سویه ای ممکنست وارد کشور شود می توان از شیوع واریانت ها جلوگیری کرد اگر به سناریوی پیک چهارم و پنجم دقت کنیم می بینیم وارد شدن این دو واریانت آلفا و دلتا به خاطر کوتاهی و سهل انگاری ما صورت گرفت. وزارت بهداشت باید پایش ژنتیکی بهتر و بالاتری را در مورد جمعیت کووید داشته باشد. اگر گزارش از ورود لامبدا را داشته باشیم می توانیم تدابیر سفت و سخت تری را برای کنترل آن ایجاد نماییم. تاکید می کنم باید مداخلات غیردرمانی را بسیار قوی نماییم تا ویروس را از گردش بیندازیم. هم اکنون همچنان روزانه تعداد موارد بسیار بالایی از بیماری را شاهد می باشیم و گردش بالایی از ویروس در کشور صورت می گیرد. این که هر واریانتی وارد کشور شود و بتواند پخش شود خیلی چیز عجیب و غریبی نیست و بسیار محتمل است.

بگفته ناجی اساس و اصول اصلی شناسایی واریانت ها سکانس کردن ژنوم ویروس می باشد. بر طبق دیتاها و اطلاعات اپیدمیولوژیک جمعیت، باید جمعیت مشخصی بطور مداوم و مستمر پایش ژنتیکی انجام دهند تا چنانچه واریانت ها وارد کشور شود بتوانیم اقدامات سفت و سخت تری را انجام دهیم؛ چیزی که در معیارهای رنگ بندی ما خیلی دخیل نبوده و نتوانستیم از این روش حیاتی برای کنترل کووید استفاده نمائیم.

1400/06/04
12:55:19
5.0 / 5
239
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها