دوز دوم واکسن را کجا بزنیم!

دوز دوم واکسن را کجا بزنیم! در گزارش روزنامه ایران می خوانیم: بعد از سرعت گرفتن واردات واکسن کرونا، تزریق روزانه بیشتر از ۴۰۰ هزار دوز واکسن ضد کووید۱۹ و پوشش دهی بالای جمعیت گروه های هدف واکسیناسیون در ایران حالا خبرها حکایت از این دارد که تب تند داغ سفر به ارمنستان برای تزریق واکسن کرونا هم فروکش کرده است.


روزنامه ایران دوشنبه هشتم شهریور از مشکلات مسافرانی که برای تزریق واکسن به کشورهای همسایه رفتند به ارائه گزارشی پرداخت و نوشت: نیمه دوم تیر ماه بود که موج سفر ایرانیان به خاطر تزریق واکسن در ارمنستان به راه افتاد و بنا به اعلام گمرک کشور ۱۴ هزار ایرانی برای تزریق واکسن آسترازنکا راهی این کشور شدند. تصاویری هم که در فضای مجازی منتشر می شد نشان از صف طویل ایرانی ها در ارمنستان برای واکسن داشت، وضعیتی که گفته می شد به سبب وقفه کوتاه در واردات واکسن و کندی واکسیناسیون عمومی بوجود آمد.
با این حال در کمتر از یک ماه از ماجرای سفر ایرانیان به ارمنستان نه تنها حالا از آن تبلیغات اغواگرانه و رؤیای تزریق واکسن آسترازنکای کرونا در ارمنستان خبری نیست بلکه بعضی از این افراد حالا برای تزریق دوز دوم بلاتکلیف مانده اند و کم کم دردسرهای مسافران واکسن کرونا خودش را نشان داده است.
طبق اعلام بعضی از مسافران ایرانی بعضی از افرادی که برای دریافت واکسن کرونا به کشور ارمنستان سفر کرده بودند بعد از دریافت دوز اول واکسن به سبب آنکه هزینه اقامت ۱۴ روزه در این کشور را نداشته اند از تزریق دوز دوم واکسن محروم مانده اند. علاوه بر این، با نزدیک شدن به موعد تزریق دوز دوم واکسن آسترازنکا خیلی از کسانی که دوز اول را در ارمنستان تزریق کرده اند سردرگم مانده اند این که آیا امکان تزریق دوز دوم به افرادی که در ارمنستان واکسن زدند، در ایران وجود دارد؟
برخی از افرادی که به کشور ارمنستان برای دریافت واکسن سفر کرده اند هم اظهارات جالبی دارند، باقر علمداری یکی از همان مسافرهایی است که از مرز زمینی نوردوز برای تزریق واکسن آسترازنکا خودش را به ایروان رسانده است. او به «ایران» می گوید: «من دیشب از ارمنستان برگشتم. البته با هواپیما. فکر نکنم کسی با این هزینه ها و بدبختی ها ارمنستان برود. چون از چند روز قبل فقط روزانه ۱۰ دوز واکسن تزریق می شد و با این جمعیتی که خود ارمنی ها دارند تا ۳۰ روز دیگر هم نوبت به دوز دوم ما ایرانیان نمی رسد. اطلاع رسانی کنید حداقل مردم گرفتار نشوند.»

مرز بسته است و هزینه هوایی هم بالاست
علی پاشایی یکی از اهالی منطقه جلفا هم به «ایران» می گوید: «به دلیل تنش های بین ارمنستان و باکو مرز نوردوز را بسته اند. قابل توجه دوستانی که تیر ماه رفتند ارمنستان تا واکسن بزنند. حالا مانده اند برای دوز دوم چکار کنند. یکیش همین برادرخانم ۳۴ ساله خودم بود. هر روز از من آمار مرز را می گیرد چون هزینه های سفر هوایی سنگین است هرکسی نمی تواند پرداخت کند و خب اون واکسنی هم که زدند بی نتیجه می ماند. حساب کنید ارمنستان اخیرا قانون گذاشته که ایرانیان باید ۱۰ روز پیش از تزریق واکسن کرونا به کشورشان بروند. بالاخره درآمدزایی داره براشون. برای دوز دوم هم تازه اگر واکسن داشته باشند باید ۱۰ روز قبل در این کشور حضور داشته باشند. حالا حساب کنید یک فرد باید بلیت هواپیما بخرد، هتل رزرو کند، هزینه خورد و خوراک و الی ماشاءالله. امثال برادرخانم من زیاد بود که از مرز زمینی می رفتند. درآمد آنچنانی هم که ندارند و نمی توانند از پس هزینه ها بر بیایند پس بی خیال دوز دوم شان می شوند. یکی ازفامیل هامون وزارت بهداشت کار می کنه گفته که باید منتظر بمونه تا همین جا نوبتش شود.»
خانم قربانی پور یکی دیگر از این افراد است که تیرماه همراه مادرش برای تزریق واکسن آسترازنکا عازم ایروان شدند. او خیلی از ادعاهای مطرح شده در خصوص اجتناب ارمنستان از تزریق دوز دوم واکسن به ایرانیان و احتمال تاریخ مصرف گذشته بودن واکسن ها را رد می کند و به «ایران» می گوید: «من هم بسته شدن مرز زمینی نوردوز را در اخبار شنیدم. البته به خاطر واکسن نیست. سری پیش با تور تا مرز نوردوز رفتیم و از آنجا با ون راهی ارمنستان شدیم. برای تزریق دوز دوم هم هوایی می رویم. بالاخره هزینه های تزریق دوز دوم زیاد است. مجبوریم هر نفر ۱۰ میلیون پول بلیت هواپیما بدهیم اما می ارزد. همه چیز مرتب و تحت کنترل بود. پیش از تزریق واکسن مرتب فشار خون و قفسه سینه مان را چک می کردند. پس از تزریق هم ۲۰ دقیقه در محل تزریق باید می نشستیم. ارمنی ها هم دیدند ایرانیان واکسن آسترازنکا می زنند ترغیب شدند و آمدند واکسن زدند. پیش از من خانم آبستن آسترازنکا زد. پس از تزریق واکسن به ما کارت واکسن دادند به تاریخ میلادی هم نوبت دوز دوم را درج کردند. ۱۵ مهر نوبت دوز دوم مان است. انگاری قرار شده باید ۱۰ روز بمانیم تا دوز دوم را تزریق نماییم آن موقع چنین قانونی نبود گویا برای دوز دوم این قانون را گذاشتند.»
او می گوید: «مادرم برای تزریق واکسن در ایران فراخوان شد اما ما خیال مان راحت بود ارمنستان دوز دوم را می زنیم. اینجا شایعه پیرامون واکسن زیاد است یک روز صداوسیما می گوید فلان تعداد آدم بعد از تزریق واکسن فوت کردند. یک روز می گویند واکسن ها اثربخشی ندارند. حرف بین مردم زیاد است.»
در این میان البته تکلیف آن دسته از ایرانی هایی که برای تزریق واکسن فایزر به دوبی یا اربیل عراق سفر کرده اند مشخص است. بیتا جعفری ۳۶ ساله می گوید: اواخر مرداد در اربیل عراق فایزر زدم و خیالم راحت است. دوز دوم را هم همان جا تزریق می کنم. کارت واکسن داده اند و تاریخ نوبت دوم را هم درج کرده اند.

مسافران واکسن کرونا نمی توانند دوز دوم آسترازنکا را در ایران بزنند
کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره تکلیف افرادی که دوز اول واکسن شان را در دیگر کشورها تزریق کرده اند، به «ایران» می گوید: وزارت بهداشت طبق سند ملی واکسیناسیون را بر مبنای گروه های سنی فراخوان شده یا مشاغلی که در اولویت تزریق واکسن قرار دارند، انجام می دهد و تزریق خارج از نوبت برای افرادی که دوز اول را در کشورهای دیگر تزریق کرده اند و نوبت دوز دومشان فرا رسیده خارج از پروتکلهای ابلاغی است.
به گفته وی، کسانی که واکسن آسترازنکا را در کشور همسایه تزریق کرده اند برای تزریق دوز دوم آسترازنکا نمی توانند به مراکز زیر پوشش وزارت بهداشت رجوع کنند. این افراد یا باید دوز دوم را در همان کشور تزریق کنند یا در کشور خودمان و از صفر شروع کنند. بدین ترتیب که باید منتظر بمانند و بعد از فراخوان گروه سنی شان واکسن دریافت نمایند.
مسئولان وزارت بهداشت هنوز واکسن هایی را که در ارمنستان تزریق می شود تأیید نکرده اند و تاکید دارند این مورد تأیید این وزارت خانه هم نیست. در همین حال رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران هم در پاسخ به این سوال که آیا امکان تزریق دوز دوم به افرادی که در ارمنستان واکسن زدند، وجود دارد، به «ایران» می گوید: تابحال چنین موردی نداشتیم و توجه کنید که اگر چنین درخواستی هم وجود داشته باشد، ما طبیعتاً طبق پروتکل تزریق را انجام می دهیم و مد نظر ما نیست که آن فرد کجا دوز اول را تزریق کرده، چون طبق سند واکسیناسیون جلو می رویم.
جلیل کوهپایه زاده می افزاید: ازاین رو کسی نمی تواند از خودش در این رابطه اجتهاد کند، اگر پروتکل واکسیناسیون ما جوابگو باشد، تزریق دوز دوم آنها در کشور انجام می شود، اما اگر جوابگو نباشد، امکان آن وجود ندارد.
طبق اعلام برخی منابع غیررسمی؛ واکسن در کشور ارمنستان با محدودیت همراه می باشد و ارمنستان هیچ گونه ضمانتی برای تزریق دوز دوم واکسن آسترازنکا به مسافران ایرانی نداده است. همینطور برخی خبرها هم حکایت از این دارد در این کشور واکسن مازاد آسترازنکا موجود نیست و احتمال منقضی شدن تاریخ مصرف واکسن های آسترازنکا در ارمنستان هم محتمل است. در همین زمینه چندی قبل معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی کشور هم با تاکید بر آنکه شرایط تزریق واکسن کرونا در ارمنستان تغییر کرده است، از سردرگمی تعداد زیادی از ایرانیان در این کشور برای تزریق واکسن اطلاع داد.

1400/06/08
10:22:02
5.0 / 5
326
تگهای خبر: دانش , علم , هزینه , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها