افزایش مسئولیت پذیری اجتماعی راهی برای مقابله با کرونا

افزایش مسئولیت پذیری اجتماعی راهی برای مقابله با کرونا یک پزشک عمومی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مردم و دولت، دو سر یک طیف در ریشه کنی بیماری کرونا هستند. مردم بوسیله مسئولیت پذیری اجتماعی و دولت بوسیله انجام پاره ای از اقدامات و ارائه برخی تمهیدات می توانند در کنار یکدیگر بر این بیماری غلبه کنند.


حدود دو سال است که جامعه ما نیز مانند خیلی از جوامع دیگر، دستخوش بحرانی به نام کرونا شده است. از زمان شیوع آن، افراد بسیاری مبتلا و جان خودرا از دست داده اند. بطوریکه آخرین آمار فوت ناشی از کرونا در کشورمان طی ۲۴ ساعت گذشته ۵۶۱ نفر اعلام شده است. با این وجود همچنان افراد بسیاری نسبت به رعایت پروتکل ها بی تفاوت هستند و بدون ماسک و رعایت فاصله اجتماعی در جامعه، خیابان ها و معابر عمومی ظاهر می شوند. این در حالیست که رعایت پروتکلهای بهداشتی بیش از هر چیز انجام یک مسئولیت اجتماعی است. مسوولیتی که منجر به حفظ جان خود و دیگران می شود و باید مردم را نسبت به ماهیت این مسئولیت آگاه ساخت. از ین جهت، نظر به اهمیت این بحث، پژوهشگر ایرنا با "نور نوری کاردر"، پزشک عمومی به گفت و گو نشسته است که مشروح آنرا در ذیل می خوانید:
پروتکل های بهداشتی و علل عدم رعایت آنها
نوری پیرامون علل عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی از طرف مردم در جامعه گفت: همانطور که می دانیم کرونا، یک بیماری ویروسی است که در جامعه از فردی به فرد دیگر منتقل می شود و در صورت شکسته شدن زنجیره انتقال و رعایت تمام پروتکلهای بهداشتی، پیروزی بر بیماری ممکن خواهد شد.
وی اظهار داشت: با اهمیت ترین فاکتور درباب پروتکلهای بهداشتی بعد از ماسک زدن، رعایت فاصله اجتماعی است. متاسفانه حداقل در تهران به سبب تراکم جمعیت و رعایت ناقص قرنطینه، رعایت فاصله گذاری اجتماعی حدودا غیرممکن شده است. دوم به خاطر طولانی بودن این وضعیت که قریب به دو سال به طول انجامیده، مردم خسته شده و حدودا همه چیز برای آنها عادی شده است. بدین جهت نسبت به رعایت پروتکلهای بهداشتی هم بی تفاوت شده اند.
وی افزود: سومین عامل به ناآگاهی ما انسان ها بر می گردد. یعنی یکسری اطلاعات غلط و باورهای نادرست در جامعه وجود دارد که قسمتی از آنها در بحث واکسیناسیون است. برای مثال خیلی از افراد فکر می کنند که با یک دوز واکسن دیگر ایمن هستند و از ین جهت، پروتکلهای بهداشتی، ماسک و رعایت فاصله اجتماعی را کنار می گذارند و می گویند دیگر مبتلا نمی شوند، در صورتی که ما پزشکان معتقد هستیم حتی با تزریق دو دوز واکسن و ایجاد ایمنی باز احتمال مبتلاشدن وجود دارد. باور نادرست دیگر این است که مردم فکر می کنند با یک دفعه ابتلا، دیگر ایمن هستند و حداقل تا یکسال مبتلا نمی شوند. در حالی که در مورد کرونای دلتا، احتمال ابتلای مجدد پس از سه و حتی چهار ماه مشاهده می شود.
این پزشک اضافه کرد: بنابراین، تاکید و سفارش ما به همه مردم، رعایت پروتکلهای بهداشتی است که با اهمیت ترین آن ماسک زدن و رعایت فاصله اجتماعی است.
فرهنگ سازی رعایت پروتکلهای بهداشتی با کمک گرفتن از جوانان
این پزشک درباره فرهنگ سازی ناموفق در حوزه رعایت پروتکلهای بهداشتی، بیان کرد: هرچند پیرامون فرهنگ سازی درباب رعایت پروتکلهای بهداشتی کارهای بسیاری انجام شده اما چندان موفقیت آمیز نبوده اند. باتوجه به این نقیصه، دو راهکار می تواند موثر واقع شد. یکی، همانطور که در تجربه های موفق فرهنگ سازی قبلی، از نوجوانان و نونهالان کمک گرفتیم و بسیار هم موثر بود، در این مورد یعنی فرهنگ سازی برای رعایت پروتکلهای بهداشتی نیز می توان از نوجوانان استفاده نمود. به این صورت که پیام های در خصوص رعایت پروتکلهای بهداشتی را به نوجوانان منتقل کرد و بوسیله آنها به گوش والدین و سایر اعضای خانواده رساند. از طرفی بوسیله تحریک احساسات مردم با نمایش وقایعی که در جامعه و در بیمارستان ها روی می دهد نیز می توان مردم را به رعایت بیشتر پروتکلهای بهداشتی وا داشت.
نقش اول مردم در مسئولیت پذیری اجتماعی
نوری درباره مسئولیت اجتماعی مردم در خصوص رعایت پروتکلهای بهداشتی اظهار داشت: من فکر می کنم تا اینجا هم که جامعه دوام آورده است به سبب مسئولیت اجتماعی مردم بوده است و گرنه قرنطینه و کارهایی که توسط دولت انجام شده، کافی نیست.
وی افزود: با این وجود باز باید از مردم درخواست نمود تا به رعایت پروتکلهای بهداشتی بمنظور حفظ جان خود ودیگران بپردازند. من بعنوان یک پزشک تا کنون ندیده ام یک ویروس به این صورت جهش پیدا کند و انواع گروه های سنی را دستخوش لطمه کند. این ویروس (کرونا دلتا) حتی کودکان را نیز درگیر می کند و بهبهود از این بیماری خیلی مشکل است. بدین سبب نمایش دادن واقعیت های جامعه بوسیله رسانه ها شاید بتواند تا حدودی اذهان مردم را بیدار سازد.
وی در نهایت اظهار داشت: بدین سبب در بحث مسئولیت پذیری اجتماعی، نقش اول را ابتدا مردم دارند تا به خاطر حفظ جان خود و دیگران پروتکلهای بهداشتی را رعایت نمایند و بعد کسانیکه در راس قدرت هستند تا این امیدواری را در مردم ایجاد کنند که با رعایت دستورات و انجام اقدامات می توان این بیماری را در جامعه ریشه کن کرد.

1400/06/13
23:03:56
5.0 / 5
286
تگهای خبر: پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها