عظمت راه طی شده ایران و آمریکا

عظمت راه طی شده ایران و آمریکا به گزارش برتریها عظمت راه طی شده؛ ایران و آمریکا: از فروپاشی استراتژی ها تا رویارویی نوشته حمید حبیبی است که برای اولین بار در سه فصل و در 212 صفحه از جانب انتشارات مصباح اندیشه وارد بازار کتاب شد. این اثر با موضوعیت بیانیه گام دوم انقلاب است.


بیانیه «گام دوم انقلاب» تجدید مطلعی است، خطاب به ملت ایران و خصوصاً جوانان که به مثابه منشوری برای «دومین مرحله خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی» خواهد بود و «فصل جدید زندگی جمهوری اسلامی» را رقم خواهد زد. نویسنده کتاب پیش رو به خوبی ضرورت و اهمیت پرداختن به این مساله را درک کرده است.

نگاهی به درون مایه کتاب عظمت راه طی شده؛ ایران و آمریکا
ساختار کتاب پیش رو شامل یک دیباچه، مقدمه، سه فصل و کتابنامه است. نویسنده کتاب با زبانی ساده و روان به توصیف و تحلیل می پردازد و مطالب به خوبی برای خواننده عموم قابل فهم است.
در قسمت مقدمه نویسنده بصورت کاملا مفصل به بیان عظمت راه طی شده در بیانیه گام دوم از رهبر معظم انقلاب اسلامی پرداخته است و منظور از صدور بیانیه را ترسیم وضعیت کلی انقلاب در گذشته، حال و آینده با بیان چهار نقطه اصلی و کلیدی می داند. چهار نکته اصلی و کلیدی بیانیه رهبر شامل؛ عظمت حادثه انقلاب اسلامی، عظمت راه طی شده، عظمت چشم اندازی که باید تحقق یابد و در نهایت عظمت نسل جوان امروز برای تمدن سازی است. تعریف کلید واژه های اصلی کتاب در این قسمت خواننده را با موضوع اصلی کتاب آشنا می سازد. کلید واژه هایی همچون، استراتژی، انقلاب، سیاست و تاکتیک. در بیانیه گام دوم، عناصر چهارگانه برای یک حرکت عمومی تمدن ساز، بعنوان یک نقشه راه معرفی شده است. چگونگی حرکت برای درنوردیدن راه باقی مانده تا تحقق آرمان انقلاب اسلامی با سفارش های هفت گانه، علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی، روابط خارجی و مرزبندی با دشمن، سبک زندگی، با دقت ترسیم شده است. (۱)
در فصل اول کتاب با عنوان: "انقلاب اسلامی و سیر تحول در استراتژی های آمریکا" نویسنده به بیان استراتژی ها و نقشه های مختلف آمریکا در دوران پس از انقلاب اسلامی در برخورد با ایران می پردازد. در این فصل پدیده انقلاب اسلامی بعنوان یک عامل موثر و استراتژهای آمریکا بعنوان یک عامل تاثیرپذیر مورد بررسی قرار می گیرد. برپایه بررسی های اولیه نویسنده" انقلاب اسلامی ایران یکی از با اهمیت ترین عوامل تحول پذیر در استراتژی های جهان و منطقه آمریکاست. ( ۲)
حبیبی در کتاب خود همین طور بیان می کند که پیش از انقلاب اسلامی، ایران به سبب دارا بودن اهمیت استراتژیکی، یکی از با اهمیت ترین اجزا سیستم های فرعی، "سنتو" و دفاع از پیرامون که هر یک سیستم فرعی سیستم اصلی کانتین منت به حساب می آمدند، بود. کار ویژه و مهم ایران ابقای نقش ژاندارمری منطقه در قالب بازوی نظامی و یکی از دو پایه استراتژی دو ستونی، در داخل این سیستم بود. پیروزی انقلاب اسلامی کشوری که در سال ها بعنوان جزیره ثبات ژاندارم منطقه و یکی از پایه های اساسی استراتژی آمریکا بود، به عامل بی ثباتی و برهم زننده ساختار و نظم مورد نظر آمریکا تبدیل کرد و سیستم های امنیتی آمریکا را دست خوش دگرگونی و فروپاشی قرار داد و نقش ایران از حدود جغرافیای اش فراتر رفت. به عبارت دیگر ایران در قالب یک سیستم جدید با کار ویژه برهم زننده وضعیت موجود و صدور افکار انقلابی به اقصی نقاط جهان است و عرصه بزرگ آمریکا را با مشکل جدی مواجه ساخته و مورد چالش قرار داد. (۳)
نویسنده در فصل دوم کتاب با عنوان رویارویی ایران و آمریکا؛ راهبردی یا تاکتیکی بر این باور است که تنوع و پیچیدگی سیاست های اتخاذ شده به وسیله طرفین به شکلی است که طیفی از دیدگاه ها درباره راهبردی یا تاکتیکی بودن این سیاست ها شکل گرفته است و بررسی این مسأله که تقابل ایران و آمریکا راهبردی است یا تاکتیکی پرسش اساسی این فصل را تشکیل می دهد. بررسی مبانی رفتاری ایران و آمریکا و استراتژی های سیاست ها و تاکتیک های اعمال شده نشان داد که، استراتژی بنیادی آمریکا از زمان شروع سلطه اش بر منطقه بر ۲ پایه حفظ امنیت معادله صدور انرژی به غرب و تامین امنیت رژیم صهیونیستی بوده که در خصوص رویکرد ژئوکالچریک، ژئواستراتژیک، ژئواکونومیکی است. پیروزی انقلاب مبتنی بر اصول و شعائر اسلامی که جزیی از خاصیت های طبیعی، ذاتی و منحصر به فرد آنست در ایران و رشد بیداری اسلامی در منطقه و جهان سبب تنوع سیاست ها و تاکتیک های اعمال شده از جانب هیأت حاکمه آمریکا در امتداد راهبرد اصلی این کشور در زمینه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی در منطقه و خصوصاً در قبال جمهوری اسلامی ایران شده است که در یک جمع بندی کلی در مقطع فعلی این تاکتیک ها بازگشت به همان سیاست مهار و برخی تاکتیک های آن در دهه ۱۹۹۰ است. (۴)
فصل سوم کتاب با عنوان انقلاب اسلامی و بومی سازی فناوری هسته ای نامگذاری شده است. موضوع اصلی این فصل از کتاب چنانچه عنوان آن نیز گویا است به موضوع هسته ای شدن ایران اسلامی می پردازد. موضوعی که حوزه اصلی منازعه و چالش ۲ کشور را رقم زد. این عنوان به خوبی، گویای قسمتی از عظمت راه طی شده انقلاب اسلامی است و این پدیده مهم نیز قسمتی از عظمت راه طی شده مبتنی بر روحیه انقلابی و مدیریت جهادی است. انقلاب اسلامی ایران در زمینه دستاوردها نیز شگفتی آفریده است. به شکلی که ایرانیها در عرصه های مختلف، علمی، پژوهشی، فناوری و دانش فنی به رتبه های یک رقمی دست یافته اند. این پیشرفت ها بازتاب گسترده ای در جهان داشته است. برای نمونه چاوز رئیس جمهور پیشین ونزوئلا، ایران را الگوی توسعه ونزوئلا انتخاب می کند. (۵) در همین راستا یکی از پدیده هایی که ارتباط پیروزی انقلاب اسلامی با آن جای بررسی جدی دارد، فناوری هسته ای در ایران است که در این فصل مورد توجه قرار دارد.
مقایسه وضعیت هسته ای ایران قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نشان داد که ایران از مرحله انتقال فناوری به داخل کشور آن هم با انگیزه و عامل خارجی و در محدوده ساخت نیروگاه، انتقال رآکتور اتمی ۵ مگاواتی و سرمایه گذاری در شرکت های خارجی تولید سوخت هسته ای برای نیروگاه هایی که هنوز مراحل ساخت فیزیکی آنها در ایران به انتها نرسیده بود و خریداری سنگ اورانیوم و... به مرحله بومی کردن دانش هسته ای و تنوع در دستیابی به فناوری هسته ای متحول شده است. بدین سبب انقلاب اسلامی با تمسک به دین مبین اسلام در سیر حرکت حیات اجتماعی از سادگی به پیچیدگی، تحولات بنیادین و سریعی را در مبانی رفتاری در حوزه فناوری هسته ای و موارد مشابه در ایران پس از ۱۳۵۷خورشیدی ایجاد کرد که نتیجه آن تفوق و بقای حاکمیت خدامحوری، خودیابی و خودباوری و الگویی برای دیگر جوامع است. (۶)

منابع:
۱- حبیبی، حمید، عظمت راه طی شده؛ ایران و آمریکا: از فروپاشی استراتژی ها تا رویارویی، مصباح اندیشه، تهران، ۱۳۹۹: ص۲۲
۲- همان: ۳۴
۳- همان: ۹۰
۴- همان: ۱۴۵
۵- همان: ۱۶۳
۶- همان: ۱۹۰


منبع:

1400/06/14
21:43:16
5.0 / 5
330
تگهای خبر: اقتصاد , پژوهش , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها