نكنولوژی جدید پرسرعت اینترنت

نكنولوژی جدید پرسرعت اینترنت به گزارش برتریها ایده اصلی Li-Fi این است كه به جای استفاده از امواج رادیویی برای ارسال اطلاعات مانند Wi-F، از پالس های نور استفاده می نماید. تشخیص پالس های نور برای چشم انسان تا حدودی غیرممكن است، اما ابزارهای الكترونیكی به راحتی می توانند آنها را انتخاب كنند. مزیت بزرگ این فناوری این است كه می تواند اطلاعات را به ۲۰۰ گیگابایت در ثانیه منتقل كند، جایی كه Wi-Fi به سختی از ۱ گیگابیت در ثانیه عبور می كند.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، پیش از این ارتباط آنلاین به بهره برداری از یك خط تلفن نیازمند بوده و از سرعت ناچیز dial up استفاده می شد؛ اما در آن زمان، اینترنت درواقع آن چیزی نبود كه هم اكنون هست. در آن دوران، فیلم ها، موسیقی و بازی های ویدئویی آنلاین در بستر اینترنت پخش نمی شد. زیرا سرعت اینترنت به علت وجود برخی مشكلات، هنوز كاملا گسترده نشده بود. اما هم اكنون، داستان متفاوت شده و روش های استفاده از اینترنت به طرز چشمگیری تغییر كرده و اینترنت جایی شده كه همه می توانند اطلاعات بارگذاری شده در آن را ببینند.
به همین دلیل، شركت های تولید كابل و حتی عرضه دهندگان تلفن همراه، در مسیر دستیابی به موفقیت های بزرگ جهت تولید وب پرسرعت قرار گرفته اند كه این امر مستلزم كابل كشی فیبرنوری در شهرهای انتخابی در سراسر كشور است. این به مفهوم تولید شبكه های ۵G در خانه های كاربران است. اما این تنها گزینه ای نیست كه دنبال می گردد. پلیس امنیت فضای تبادل اطلاعات گزارش می دهد كه پژوهشگران اخیراً بر روی چیزی به نام Li-Fi كار می كنند كه از امواج نور مادون قرمز برای تولید شبكه های بی سیم استفاده می گردد كه سرعت آن ۱۰۰ برابر سریعتر از Wi-Fi است.


Li-Fi دقیقا چیست؟
ایده اصلی Li-Fi این است كه به جای استفاده از امواج رادیویی برای ارسال اطلاعات مانند Wi-Fi، از پالس های نور برای انتقال اطلاعات استفاده می نماید. تشخیص پالس های نور برای چشم انسان تا حدودی غیرممكن است، اما ابزارهای الكترونیكی به راحتی می توانند آنها را انتخاب كنند.
مزیت بزرگ این فناوری این است كه می تواند اطلاعات را به ۲۰۰ گیگابایت در ثانیه منتقل كند، جایی كه Wi-Fi به سختی می تواند از ۱ گیگابیت در ثانیه عبور كند. البته Wi-Fi به صورت پیوسته در حال ارتقاء است؛ اما هنوز راه زیادی پیش رو دارد تا به این سرعت دست پیدا كند و این تنها مزیت Li-Fi نیست.
با تكنولوژی Li-Fi، مهم نیست كه چه تعداد دستگاه در اختیار دارید و می توان یك یا هزاران نفر را به یكدیگر مرتبط كرد. اما Wi-Fi محدود به چند ده دستگاه است، به این مفهوم كه می تواند تنها صدها نفر از مردم را در یك منطقه كوچك به هم شبكه كرده و ارتباط آنلاین برقرار كند.
از این رو Li-Fi برای محیط یك دفتر، مراكز خرید، فرودگاه ها، استادیوم ها و سایر مكان های شلوغ بسیار مناسب می باشد. همینطور در محیط هواپیمائی و ساختمان هایی كه دارای امواج رادیویی نامناسب هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. بیمارستان ها هم به این تكنولوژی علاقه مند هستند، زیرا امواج رادیویی كه از Wi-Fi متصاعد می شود، با امواج تولیدشده توسط تجهیزات پزشكی تداخل پیدا می كند.چه زمانی Li-Fi قابل استفاده خواهد بود
بنابراین، اگر Li-Fi خوب است، چرا هنوز بكارگیری نشده است؟ با اینكه محققان سخت در تلاش اند تا این نكنولوژی جدید اینترنت را در اختیار مصرف كنندگان قراردهند، اما تخمین زده شده كه حدود پنج سال دیگر هم در دسترس كاربران نخواهدبود و این به خاطر موانعی است كه محققان با آن مواجهند.
اولین مورد این است كه Li-Fi نیاز به چراغ های LED برای كار دارد و تجهیزات ویژه هم باید به چراغ ها متصل شوند. بنابراین، Li-Fi گران قیمت تر است، با اینكه خیلی از شركت ها و سالن های به روزرسانی شده به نور چراغ های LED وجود دارد، اما برای پروژه های بزرگ تر، این یك نقص بزرگ است.
موانع بزرگتر این است كه دستگاه ها باید به صورت مستقیم به اینترنت متصل شوند. بنابراین، ممكن است به صورت تصادفی ارتباط بین ابزارها و نورهای LED و یا حتی تبدیل دستگاه ها دچار مشكل شود. همچنین، برخلاف امواج رادیویی، نور از میان دیوار عبور نمی كند و این به این مفهوم است كه Li-Fi فقط در اتاقهایی كار می كند كه چراغها روشن باشد. البته این می تواند یك معیار امنیتی خوبی باشد، اما این بدان معناست كه شما باید چراغ های هر اتاق كه نیاز به اینترنت است را در زمان خروج، خاموش نكنید. این مورد برای شركت ها مشكل نیست، اما جهت استفاده در منزل می تواند نگران كننده باشد.
در نهایت، Li-Fi چیزی شبیه خیابان یك طرفه است. با این حال می تواند اطلاعات را به ابزارهایی با سرعت های بالا اضافه كند. البته لازم به ذكر است كه ابزارها هم برای برقراری ارتباط مجدد، به چراغ های ویژه نورانی نیاز دارند. بنابراین، در یك فرودگاه، Li-Fi می تواند راه خوبی برای بارگذاری اطلاعات، نقشه های فرودگاه، فیلم ها و موارد دیگر بر روی ابزارها و دستگاه ها باشد، اما نباید انتظار داشت كه این تكنولوژی بتواند از یك وب سایت خاص جلوگیری كند. با این حال پژوهشگران با وجود حملات ناگهانی خارجی، در حال فعالیت در این حوزه می باشند و به نظر می رسد كه Li-Fi در مكان هایی كه آزمایش شده است، به خوبی كار خواهد نمود.


 

1396/10/13
14:03:16
5.0 / ۵
4865
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نكنولوژی جدید پرسرعت اینترنت
نظر شما در مورد نكنولوژی جدید پرسرعت اینترنت
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها