صالح آبادی بر بانکداری اسلامی تسلط دارد

صالح آبادی بر بانکداری اسلامی تسلط دارد به گزارش برتریها حجت الاسلام و المسلمین علی مصباحی مقدم می گوید: صالح آبادی رئیس انجمن مالی اسلامی است و همینطور آثار علمی و مقالات و پژوهش های ایشان همه حکایت از علایق وی به مباحث مالی اسلامی و تسلط بر بانکداری اسلامی دارد.


حجت الاسلام و المسلمین علی مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت در گفتگو با خبرنگار ایلنا درباره انتخاب «صالح آبادی» بعنوان رئیس کل بانک مرکزی و اولویت های پولی و بانکی در دوره جدید عنوان کرد: آقای صالح آبادی از دوستان بنده است و سال ها تجربه همکاری با یکدیگر را داریم، زمانی که بنده معاون پژوهشی امام صاق بودم، صالح آبادی دانشجوی دوره کارشناسی ارشد بود.
وی افزود: صالح آبادی تجربه خوب ۱۰ سال کار در ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار را دارد و بعد از آن هم ۷ سال تجربه مدیرعاملی در بانک توسعه صادرات را دارد. انصافا برای ریاست بانک مرکزی تجربه کافی را کسب کرده است و علاوه بر این ها، وی، رئیس انجمن مالی اسلامی است و همینطور آثار علمی و مقالات و پژوهش های ایشان همه حکایت از علایق وی به مباحث مالی اسلامی و تسلط بر بانکداری اسلامی دارد.
عضو شورای فقهی بانک مرکزی اضافه کرد: معتقدم حضور صالح آبادی در ریاست بانک مرکزی برای تحول در این مجموعه و سایر بانکها از نظر ارتقای عملکرد در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و بعد انطباق با شرعیت فرصت خوبی است. صالح آبادی انسان بسیار مقید و علاقمند به مباحث مالی اسلامی است.
مصباحی مقدم اظهار داشت: صالح آبادی کمیته فقهی بورس را راه اندازی نمود و پای آن هم ایستاد و این کمیته ابزارهای مالی جدیدی را به بورس ارائه کرد و بازار سرمایه را توسعه داد و از زمان مسئولیت صالح آبادی شاهد توسعه ابزارها ونهادهای بورس هستیم. ازاین رو پیشبینی می نماییم شاهد تحول در بانک مرکزی و بانکها باشیم.
وی در پاسخ به این سؤال که عده ای نگران هستند علاقه رئیس کل جدید بانک مرکزی به مباحث مالی اسلامی سبب ایجاد فاصله با سایر موضوعات بانکی و پولی خواهد شد و در سایر موضوعات گرفتار عقب ماندگی خواهیم بود، عنوان کرد: این نگرانی بسیار بی جا است چونکه در دنیا اتفاقا شاهد بحران برای بانکداری متعارف مبتنی بر نرخ بهره هستیم.
عضو تشخیص مصلحت تصریح کرد: کشور امریکا در سال ۲۰۱۳ بحران بزرگ بانکی را تجربه نمود البته ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۲ بحران بزرگ تری را پشت سر گذاشت. این بحران خود ناشی از بانکداری مبتنی بر نرخ بهره است.
وی با اشاره به اینکه بانکداری مبتنی بر نرخ بهره بازار پول را از بازار سایر کالا و خدمات جدا می کند و نتیجه آن پیدایش و بروز بحران است، اظهار داشت: پس از اینکه غرب در سال ۲۰۰۸ با ان بحران مواجه گردید که به سایر کشورها هم سرایت پیدا کرد نسبت به این مورد تامل کردند که چه اتفاقی افتاده که بانکهای غربی و بانکهای تابع آنها گرفتار بحران شدند اما بانکهای اسلامی همچون بانک توسعه اسلامی، گرفتار این بحران ها نشدند.
حجت الاسلام و المسلمین مصباحی مقدم اضافه کرد: بعدها با بررسی های علمی متوجه شدند که ذات بانک داری اسلامی این گونه است که بحران را برنمی تابد و بحران در آن پدید نمی آید چونکه بازار واقعی کالا و خدمات با بازار مالی و بانکها ارتباط پیدا می کند. از این جهت که آقای صالح آبادی بسیار مسلط به مباحث بانکداری دنیا است، جای نگرانی نیست.
وی ضمن اشاره به مهم ترین اقدامات مأموریت های بانک مرکزی اظهار داشت: اصلاح سیستم بانکی مهم ترین مأموریت رئیس کل مرکزی باید باشد و البته مقدم بر تمام این موضوعات مهار نقدینگی و هدایت نقدینگی به سمت تولید در اولویت کار رئیس بانک مرکزی است.


منبع:

1400/07/15
21:09:29
5.0 / 5
242
تگهای خبر: اقتصاد , پژوهش , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها