به مناسبت سالروز بمباران شیمیایی شهر سومار؛

تاریخ از جنایت در سومار می گوید

تاریخ از جنایت در سومار می گوید در ۱۶ مهر ۱۳۶۶ خورشیدی یکی از جنایت های رژیم بعث ضد ایران رقم خورد. بگونه ای که در این روز حمله هواپیماهای عراقی به مراکز تجمع نیروها و انبارهای مهمات در منطقه سومار و بمباران شیمیایی این منطقه بیشتر از یکصد شهید و تعداد زیادی مجروح برجای گذاشت.


در طول جنگ تحمیلی، رژیم بعثی عراق بارها دست به حمله شیمایی زد که در مجموع بیشتر از یک میلیون رزمنده و همینطور افراد غیرنظامی ایران در معرض آلودگی با این عوامل شیمیایی قرار گرفتند که از این تعداد حدود ۱۰۰ هزار تن گرفتار مصدومیت شدیدتر شده و تحت مداوا قرار گرفتند. هم اکنون بیشتر از ۶۵ هزار تن با عنوان جانباز شیمیایی با عوارض مشخص ناشی از مصدومیت شیمیایی زیر پوشش بنیاد شهید و مور ایثارگران قرار دارند و خدمات پزشکی دریافت می کنند.
در خصوص حملات شیمیایی رژیم بعثی ضد ایران مجله «جینز دیفنس» در مقاله ای با عنوان «خاورمیانه صحنه جنگ های شیمیایی» نوشته است: «در جنگ ایران و عراق عراقی ها برای نخستین بار در ۱۹۸۳ و بعد در فوریه ۱۹۸۴ (بهمن ۱۳۶۲) و سپس در مارس و آوریل ۱۹۸۵ (اسفند ۶۳ و فروردین ۶۴) و تابحال متجاوز از ۳۰ بار این اسلحه را ضد ایران به کار برده اند که بیشتر از ۵ هزار تن مصدوم شده اند. گروههای بازرسی سازمان ملل، گازهای به کار رفته را از نوع گاز خردل و گاز اعصاب تشخیص داده و عراقی ها بعد از آن از گازهای سمی ئیدروژن سینانید و لویزیت هم بهره برده اند. بعضی از این گازها تولید داخلی عراق بوده است. این کشور همینطور به کمک تکنولوژی اروپایی درصدد ساختن بمب های طاعون زا است. عراق از کشورهای آمریکای لاتین هم سیستم هایی دریافت کرده است».
حملات شیمیایی رژیم بعث فقط به جبهه های درگیری محدود نمی شد، بلکه به شهرها هم کشیده شد. شهر سردشت، سومار و حلبچه همچون این شهرها بودند. سومار یکی از شهرهای شهرستان قصر شیرین و میان استان کرمانشاه و ایلام تقسیم شده که در ۱۶ مهر ۱۳۶۶ خورشیدی توسط نیروهای رژیم بعثی بمباران شیمیایی شد.


گزارش روز واقعه
در گزارش این روز در روزشمار پنجاه ویکم مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، بمباران شهر سومار به این صورت تشریح شده است: «هواپیماهای ارتش عراق امروز منطقه عمومی سومار را بمباران شیمیایی کردند. در ساعت ۳۰: ۹ بیشتر از ۶ فروند هواپیمای دشمن مراکز تجمع نیروها و انبارهای مهمات خودی را هدف حمله قرار دادند. هواپیماهای عراقی ابتدا قرارگاه لشکر۸۸ زرهی ارتش جمهوری اسلامی را بمباران کردند و سپس در سطحی گسترده از عوامل شیمیایی اعصاب استفاده کردند». با عنایت به چنین شرایطی در این روز «براثر این حملات ۱۰۰ تن شهید و یک هزار و ۳۵۰ تن مجروح شدند. همینطور یک زاغه مهمات و تعدادی خودرو خسارت دید.
خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) در مورد این بمباران شیمیایی در همان روز می نویسد: هواپیماهای رژیم درمانده عراق امروز/پنجشنبه/ یک منطقه عملیاتی را در شمال سومار را بمباران شیمیایی کردند. بر اثر این بمباران تعدادی از رزمندگان اسلام شهید و مصدوم شدند. مجروحان بلافاصله به پشت جبهه تخلیه و تحت درمان قرار گرفتند. همینطور پدافند شیمیایی منطقه فعالیت برای پاکسازی محل از عوامل شیمیایی را با جدیت تمام شروع کرده است. سخنگوی ستاد تبلیغات جنگ در زمینه این اقدام ضد بشری رژیم بعثی اظهار داشت: حکام بغداد یک مرتبه دیگر به پلیدترین و جنایتکارانه ترین اقدام ضد انسانی دست زدند و سلاح های ممنوعه شیمیایی را ضد رزمندگان اسلام به کار گرفتند... وی ضمن اخطار جدی به مجامع بین المللی اظهار داشت که اینک لازم است مجامعی که خویش را حافظ حقوق انسان ها می دانند ساکت ننشسته و در برابر این اقدام وحشیانه رژیم عراق از خود واکنش نشان دهند...

پیام علی اکبر ولایتی به دبیرکل سازمان ملل
در پی اقدامات وحشتناک رژیم بعثی عراق در بمباران شیمیایی وسیع منطقه سومار که به شهادت حدود یکصد تن و مصدومیت بسیاری انجامید در ۱۷ مهر ۱۳۶۶ خورشیدی از سوی علی اکبر ولایتی وزیر امور خارجه ایران پیامی برای خاویر پرز دکوئیار دبیر کل سازمان ملل ارسال شد.
ولایتی در پیام خود می نویسد: آقای دبیر کل. به اطلاع می رساند که رژیم جنایتکار عراق برای چندمین بار به صورت وحشتناکی دست به کاربرد وسیع سلاح های شیمیایی ضد جمهوری اسلامی ایران زده است. این اقدام مذبوحانه و ضد بشری که برخلاف کلیه موازین- قوانین و کنوانسیون های بین المللی است، متاسفانه از جانب مجامع بین المللی و حتی دولت هایی که کنوانسیون های منع کابرد سلاح های مرگ بار را امضا کرده اند هم با قاطعیت محکوم نشده است و بدین ترتیب سردمداران فعلی رژیم عراق جسارت های خویش را در تکرار نقض کنوانسیون ۱۹۲۵ ژنو و نادیده گرفتن وجدان جهانی به حدی رسانده اند که در روز گذشته منطقه سومار در غرب ایران را به صورت گسترده و بی سابقه ای بمباران شیمیایی کردند.
آقای دبیر کل این را مسلم بدانید که جمهوری اسلامی ایران هر لحظه که تصمیم بگیرد، قدرت آنرا دارد که از امکانات مشابه و حتی پیشرفته تر خود بهره برده – کاخ نشینان بغداد را در کمترین زمان در وضعیت اسفباری قرار دهد. لکن این نیت و احترام به مقررات بین المللی و تبعیت از دین مبین اسلام تا این لحظه ما را از عمل متقابل برحذر داشته است.
اینجانب لازم می دانم که مطلب فوق را جنابعالی سریعاً در شورای امنیت مطرح کرده و از اعضای آن شورا بخواهید که در محاکمه رژیم عراق بعنوان جنایتکار جنگی بیشتر از این تعلل و وقت کشی می کنند. همینطور انتظار دارد تا در اسرع وقت و پیش از ازبین رفتن آثار جنایت نسبت به اعزام هیات کارشناسی شیمیایی به منطقه اقدام نمایند.

منابع
۱- سند شماره ۹۷۶۵۸ مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: از سماجا ۲-معاونت اطلاعات، ۱۶/ ۷/ ۱۳۶۶.
۲- سند شماره ۰۸۸۳۰۲ مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: از دفتر فرماندهی سپاه چهارم بعثت باختران، به دفتر فرماندهی کل سپاه، روابط عمومی، ۱۶/ ۷/ ۱۳۶۶.
۳- آرشیو خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)
۴- سند شماره ۱۳۷۲۵۶ مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ: فرماندهی کل سپاه، ۲۵/ ۷/ ۱۳۶۶.


منبع:

1400/07/16
13:56:50
5.0 / 5
303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها