زمستان گرم بی خانمان ها

زمستان گرم بی خانمان ها امین توکلی زاده در گفت و گو با همشهری می گوید: مدیریت شهری، امسال طرح «زمستان گرم» را در امتداد خدمت رسانی به لطمه دیدگان اجتماعی اجرا می کند.


روزنامه همشهری در ۲۹ مهر در گفت و گو با امین توکلی زاده می آورد: دمای تهران از روز گذشته کم شده و پایتخت نشینان باید منتظر هوای سرد و بارش های پراکنده باشند. خبر از سازمان هواشناسی مخابره شد و پایتخت نشینان را خوشحال کرد اما بی خانمانانی که تمام زندگی شان درکنج دیوارهای دودگرفته شهر خلاصه می شود و سقفی جز آسمان ندارند، شاد نشدند؛ چونکه وزش باد و بارش برف و باران، هستی شان را نابود می کند و بدین جهت در فصل سرما غم شان افزون می شود.
خدمت رسانی به افراد لطمه دیده اجتماعی، بی خانمان، در راه مانده، معتاد و... مسئولیت اجتماعی است که باید توسط ارگان ها و نهادهای مختلف ایفا شود و در این میان سازمان بهزیستی و کمیته امداد نقش پررنگ تری دارند. مدیریت شهری هم در این مسئولیت اجتماعی سهیم است و بدین جهت هر سال با شروع فصل سرما بوسیله راه اندازی پویش و اجرای طرح های مختلف تلاش می کند این مسئولیت را به نحو مطلوب انجام دهد.
سال گذشته خدمت رسانی به لطمه دیدگان اجتماعی در قالب پویش «لباس گرم» صورت گرفت و شهرداری تهران به همت و مشارکت شهروندان و سازمان های مردم نهاد توانست البسه و اقلام گرم مانند کفش، پتو و... را تهیه نماید و در اختیار اقشار لطمه دیده قرار دهد. امسال هم طرح «زمستان گرم» با هدف مناسب سازی گرمخانه ها برای میزبانی از بی خانمانان در دستور کار قرار گرفته است.
تجهیز گرمخانه ها برای حضور بی خانمان ها
در پایتخت ۲۰گرمخانه وجود دارد که بگفته معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران بنای بیشتر آنها قدیمی است و گرفتار فرسودگی شده اند. امین توکلی زاده در گفت و گو با همشهری اظهار داشت: «گرمخانه ها نیاز به بازسازی دارند و تعدادی از تجهیزات هم قدیمی شده اند و باید تجهیزات و اقلام نو تهیه شود. نقصها و کمبود گرمخانه ها احصا شده و پیش از برودت هوا (اواسط آبان ماه) بخش زیادی از کارهای مربوط به بازسازی و نوسازی گرمخانه ها و تجهیزات انجام می شود.»
او در ادامه طرح زمستان گرم را تشریح نمود و اضافه کرد: «شهردار تهران بر توزیع عادلانه ظرفیت ها و امکانات شهر تاکید دارد و گرمخانه ها ظرفیت های این شهر هستند که با هدف خدمت رسانی به لطمه دیدگان و بی خانمانان راه اندازی شده اند. بدین جهت با مناسب سازی آنها تلاش می نماییم خدمات بهتری به اقشار لطمه پذیر جامعه ارائه دهیم.» بگفته توکلی زاده بی خانمانان زمستان امسال هم با حضور در گرمخانه ها از خدمات دیگری مانند مشاوره های مددکاری و خدمات درمانی و غذای گرم، بهره مند می شوند.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران با اعلان اینکه مهم ترین ماموریت مدیریت شهری در فصول سرد سال شناسایی افراد لطمه دیده یا در معرض لطمه شامل در راه ماندگان، معتادان، بی خانمانان و... و انتقال آنها به گرمخانه هاست، افزود: «مناطق ۲۲گانه با تمام ظرفیت و امکانات در این ماموریت مشارکت می کنند و امسال می خواهیم با جلب هر چه بیشتر مشارکت شهروندان، فعالان اجتماعی و سازمان های مردم نهاد، روزهای زمستانی را بیش از پیش برای بی خانمانان شهر گرم نماییم.»

مددکاران شهر فعال می شوند
شناسایی، جذب و انتقال لطمه دیدگان اجتماعی عموما بوسیله گشت فوریت های اجتماعی شهرداری انجام می شود. البته این گشت ها در طول سال فعالند و در زمستان برای جلوگیری از مرگ ومیر بی خانمانان بر اثر سرما، گشت ها شبانه روزی می شود. بگفته معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران، ۲۲ناوگان گشت در مناطق حضور دارند و بمحض مشاهده بی خانمانان درصورتی که تمایل داشته باشند، آنها را به گرمخانه ها منتقل می کنند.
توکلی زاده به گشت های مددکاران شهر هم اشاره و عنوان کرد: «علاوه بر گشت فوریت های اجتماعی که در محدوده مناطق فعالیت می نمایند، ۱۵گشت ستادی با عنوان مددکاران شهر فعال شده اند که ۲۴ساعته در پایتخت حضور دارند.»
او همین طور با اعلان اینکه آذرماه ۵دستگاه اتوبوس در قالب طرح اتوبوس خواب در ۵نقطه پرتردد تهران ازجمله میدان های تجریش و راه آهن مستقر می شوند، تاکید کرد: «گرمخانه ها با هدف خدمت رسانی به لطمه دیدگان راه اندازی شده اند و هیچ الزامی برای حضور بی خانمانان نیست و نیروهای گشت هم اجازه ندارند به اجبار کسی را به گرمخانه منتقل کنند. بدین سبب کسانی که علاقه ای به حضور در گرمخانه ندارند، در اتوبوس های خواب پذیرفته می شوند تا از سرمای زمستان در امان بمانند.» این مقام مسئول همین طور تاکید کرد که گشت فوریت های اجتماعی برابر قانون، حق جذب و انتقال افراد زیر ۱۸سال خصوصاً کودکان کار و خیابان را ندارند.

برنامه های پیش بینی شده
به گفته توکلی زاده، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران تعمیر و راه اندازی سیستم گرمایشی و حرارتی در گرمخانه ها، ایجاد دسترسی امن برای رفاه بیشتر لطمه دیدگان و شناسایی نقاط تجمع بی خانمانان و ساماندهی خانواده های بی سرپناه و... اهم کارهای پیش بینی شده هستند.

نیاز پایتخت به گرمخانه جنرال
گرمخانه های تهران منطبق با استانداردهای بین المللی نیستند و مدیران شهری هم در بازدید از آنها مکررا عنوان کرده اند که این فضاها در شأن شهروندان نیستند. معاون حمایت های سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران هم با تأیید این مساله به همشهری اظهار داشت: «براساس استانداردهای بین المللی اولین خاصیت و مشخصه گرمخانه، فلت (همسطح) بودن آنست که متأسفانه این شاخصه در هیچ یک از گرمخانه ها وجود ندارد؛ چونکه بناها با تغییر کاربری به گرمخانه تبدیل گشته اند.»
به گفته سعید شرف دوست، اتاق های مددکاری و پزشکی، سالن های خواب مناسب، فضای غذاخوری و گردهمایی و... تعدادی از امکانات پیش بینی شده در گرمخانه های جنرال هستند. او افزود: «براساس مصوبه شورای شهر تهران، قرار شد در پایتخت ۴گرمخانه جنرال (۳گرمخانه ویژه آقایان در مناطق ۴، ۱۷ و ۱۹، یک گرمخانه جنرال هم ویژه بانوان در منطقه ۱۶) ساخته شود اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است.» موضوعی که سیداحمد علوی، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران هم به آن واکنش نشان داد و اظهار داشت: «با توجه به مصوبه شورای شهر و اختصاص بودجه، هنوز گرمخانه جنرال در پایتخت ساخته نشده و لازم است شهرداری تهران این مورد را با جدیت پیگیری کند.»


منبع:

1400/07/29
14:38:31
5.0 / 5
232
تگهای خبر: پایتخت , تعمیر , خدمات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها