کارشناسان در مورد حذف ارز ترجیحی چه می گویند؟

کارشناسان در مورد حذف ارز ترجیحی چه می گویند؟ برتریها: موضوع حذف ارزترجیحی 4200 تومانی دیدگاههای مختلفی را در بین کارشناسان برانگیخته است.


نگاهی به سرنوشت ارز ۴۲۰۰ تومانی هم نشان میدهد که با مشخص شدن ناکارآمدی این نوع ارز، به تدریج ارز ۴۲۰۰ تومانی در کالاهای مختلف حذف شد بطوریکه حالا به برخی اقلام اساسی خاص و دارو محدود شده است. حتی "مهدی طغیانی" عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام نموده است که در سال ۱۴۰۱ چیزی تحت عنوان ارز ۴۲۰۰ تومانی نخواهیم داشت.
"محمدرضا پورابراهیمی" رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس دراین زمینه با اعلان اینکه دولت با مجلس برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هم نظر است، اعلام نمود: نرخ ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی چیزی به جز رانت و فساد به همراه نداشته است.
وی اشاره کرد: نزدیک به هشت میلیارد دلار در سال به آن اختصاص یافته و تفاوت آن با نرخ ارز نیمایی ۱۶۰ هزار میلیارد تومان است، اما سوال اینجاست که چند درصد آن به دست مردم رسیده است؟
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه تصمیمات از همین شروع کار دولت سیزدهم باید بصورت کارشناسی شده باشد، اظهار داشت: ادامه نرخ ارز ترجیحی حتی برای یک روز هم به صلاح اقتصاد کشور نیست.
در اولین روزهای هفته جاری "محمدرضا پورابراهیمی"، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پیشنهاد بهارستانی ها به دولت برای اختصاص «کارت های اعتباری» به مردم بجای ارز ۴۲۰۰ تومانی آگاهی داد و اظهار داشت: البته اگر دولت بتواند با سیاست های نظارتی قیمت ها را پایین بیاورد ما مانع تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی نخواهیم شد، با این کار مابه التفاوت ارز ترجیحی کالاهای اساسی در قالب کارت های اعتباری خرید به مردم اختصاص می یابد.
وی اضافه کرد: نتیجه ارزیابی های میدانی ما نشان میدهد که از سال ۹۷ به بعد با تخصیص این ارز به تدریج قیمت کالاهای اساسی از نرخ ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی فاصله گرفت و افزایش قیمت ها در ماه های پایانی دولت دوازدهم صعودی شد.
پورابراهیمی افزود: تاکید مجلس این است که باید بجای هدر رفت منابع ارزی ۴۲۰۰ تومانی، تخصیص ارز ترجیحی در کشور تعیین تکلیف شود چونکه تنها بخش جزئی آن به مردم می رسد و بخش عمده آن به سبب عدم نظارت ها، به فساد و رانت در اقتصاد کشور تبدیل می شود، پس پیشنهاد ما به دولت سیزدهم این است که بجای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی روش اعمال آنرا تغییر دهیم و بجای اختصاص به واردات، به مصرف ارز ترجیحی دهیم.
یاسر موهبتی استاد پیشین دانشگاه در گفت و گو با ایرنا در مورد حذف یا حذف نشدن ارز ترجیحی پیشنهاد کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی نباید در وضعیت حال، حذف شود اما نظارت دراین زمینه باید دقیق باشد که ارز اختصاص یافته برای همان کالا هزینه شود. دولت باید به وارد کننده، فشار بیاورد که حق هزینه ارز ۴۲۰۰ تومانی در غیر از کالای مورد نظر را نداشته باشد.
این کارشناس مسایل اقتصادی با اعلان اینکه مردم واقعا تحت فشار هستند، اظهار داشت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی موجب فشار اقتصادی بیشتری به مردم می شود.
دولت باید در نظارت تخصیص ارز ترجیحی دقت کند
موهبتی اشاره کرد: دولت باید در نظارت تخصیص این ارز به کالاهای اساسی دقت کند. بطورمثال کسی که می خواهد لبنیات تولید نماید، تعدادی از اجناس اولیه را با ارز ۴۲۰۰ وارد میکند اما وارد کننده ها، لزوما ارز ۴۲۰۰ تومانی را دراین زمینه هزینه نمی کنند بنا بر این مشاهده می کنید که بعنوان مثال شرکت های لبنیاتی قیمت شیر را می افزایند، آیا می توان به مردم گفت شیر و پنیر نخورید.
این اقتصاددان اظهار داشت: اگر ارز ترجیحی حذف شود، قیمت کالاهای اساسی که حالا رشدی کمتر از سایر کالاها دارد، به اعتقاد من بسیار افزایش می یابد و بدین سبب اگر ارز ترجیحی را حذف نمایند، قیمت کالاهای اساسی ممکنست چند برابر شود.
وی افزود: هم اکنون یک سری جامعه آماری یارانه می گیرند، به نظر می آید، این جامعه باید اصلاح گردد چونکه گاهی کسانی هم که نیاز به دریافت یارانه ندارند، هنوز یارانه دریافت می کنند بدین سبب دراین زمینه باید بررسی دوباره صورت گیرد.

نمی توانیم دهک های بالای جامعه را به درستی شناسایی نماییم
به گفته وی، اطلاعات ما از جامعه آماری گرفتار ضعف است و هنوز نتوانسته ایم دهک های بالای جامعه را به درستی شناسایی نماییم.
موهبتی در مورد این که برخی نمایندگان مجلس گفته اند که دولت باید صرفه جویی را شروع کند و از افزایش حقوق ها پیشگیری کند، گفت: شما اگر حقوق را افزایش ندهید به چه کسی فشار وارد می شود، کارمندان دولت؛ کسی که حقوق بگیر است. اما فردی که شغل آزاد دارد، بعنوان مثال من صاحب سوپرمارکت باشم، وقتی قیمت کالایی افزایش یابد، در سود من تفاوتی ندارد، من هم قیمت کالا را افزایش می دهم و سود من نیز محفوظ می ماند.
این اقتصاددان اظهار داشت: اما فردی که در این کشور بیکار است متضرر می شود و ما آمار دقیقی از شمار بیکاران نداریم. البته تعریف جامعه آماری ایران، نیاز به اصلاح دارد چونکه طبق این تعریف فردی که یک ساعت در هفته شاغل باشد، بیکار به شمار نمی رود.
موهبتی افزود: مجلس می بایست قانون را به درستی اصلاح کند، بعد از اصلاح قانون، می توان جامعه آماری را به درستی شناسایی کرد. بعنوان مثال دسترسی به حساب جامعه آماری را حذف کرده اند، برخی سالانه میلیاردها تومان گردش مالی دارند اما یارانه نیز دریافت می کنند. این موارد نقطه ضعف است و مجلس باید با قانونگذاری خود این نقاط ضعف را اصلاح نماید.
کارشناس مسایل اقتصادی افزود: دلیلهای موافقان حذف ارز ترجیحی این است که می گویند وقتی شما ارز را چند نرخی می کنید، برای صادرات و واردات گرفتار مشکل می شویم. می گویند ارز ۴۲۰۰ را بیهوده تخصیص داده می شود چونکه دریافت کنندگان، این ارز را در بازار آزاد می فروشند و قیمت لبنیات و کالاهای دیگر را با قیمت آزاد به مردم ارائه می دهند در حقیقت برای آنها تفاوتی ندارد که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت نمایند یا ارز ۲۰ هزار تومانی.حذف ارز ترجیحی، موجب انتظارات تورمی می شود
موهبتی توضیح داد: اگر به فرض این استدلال درست باشد، بمحض اعلام حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، خود به خود انتظارات تورمی به وجود می آورد برای اینکه این تصور ایجاد می شود که ارز ۴۲۰۰ تومانی از کالاهای اساسی، دارو و کالاهای مورد نیاز زندگی برداشته شده و قیمت یک دفعه افزایش خواهد یافت.
وی با اعلان اینکه یک مانع دیگری هم داریم که ربطی به ارز ندارد، اضافه کرد: این که انقباضی عمل نماییم و حقوق ها را افزایش ندهیم، سخن درستی است، افزایش ندادن حقوق ها از یک سو خوب است برای اینکه دولت بودجه ندارد. باید به بودجه و هرم سِنی کشور توجه کرد برای اینکه جامعه ما به سمت پیر شدن می رود و شمار بازنشسته ها درحال بالا رفتن است، بدین سبب باید جامعه شاغل و فعال جامعه تولید پول کند و حقوق عمده بازنشسته ها را پرداخت کند.

یک روزی باید ارز ۴۲۰۰ حذف شود

این کارشناس مسایل اقتصادی افزود: از طرف دیگر دولت نمی تواند نیرو استخدام کند برای اینکه محدودیت بودجه ای دارد، اگر هم استخدام کند قادر به پرداخت حقوق نیست بدین سبب مجبور است سیاست های انقباضی را اعمال نماید. اساسا حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی حالا کار پرچالشی است البته این را نیز بگویم چاره ای هم نداریم چون دولت با کسری بودجه مواجه می باشد.
موهبتی اشاره کرد: قاعدتا باید نرخ ارز را افزایش دهیم و یک روزی باید ارز ترجیحی حذف شود. اما اساسا حذف شدن آن در وضعیت حال، منجر به تورم و نارضایتی می شود.
آیت الله رئیسی رییس جمهوی کشور در دومین گفت وگوی تلویزیونی خود در پاسخ به این پرسش که باتوجه به ایجاد اجماع نظر تقریبی در کشور به ضرورت حذف ارز ترجیحی، آیا دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف می کند؟ اظهار داشت: در این زمینه جلسات و گفتگوهای مختلفی در ستاد اقتصادی دولت و با اقتصاددانان خارج از دولت داشته ایم. همه واقف هستند که این منابع تا حالا بجای این که به سفره مردم برود، به دست چند دلال رسیده است.
آیت الله رئیسی اظهار داشت: همه قبول دارند که باید این رویه را اصلاح نماییم، به نحوی که این پول وارد سفره مردم شود. این کار ضرورت دارد اما حتما این کار را با غافلگیری انجام نخواهیم داد. مردم را ناآگاه نخواهیم گذاشت و با سنجیدن همه جوانب قضیه، به اقتصاد و بازار شوک وارد نخواهیم کرد.
رئیس جمهور اظهار داشت: مردم و بازار را در جریان تصمیمات قرار خواهیم داد، اما اصلاح این موضوع، جزو برنامه های دولت می باشد و در وقت مناسب، به مردم عزیز اطلاع رسانی می نماییم چونکه از نظر دولت سیزدهم شرط موفقیت اقدامات، مشارکت و همراهی مردم است.
دکتر رئیسی اظهار داشت: مردم عزیز بدانند مطابق وعده ای که کردیم، اجرای عدالت، محوری ترین بخش اقدامات دولت می باشد.
منبع:

1400/08/05
17:42:15
5.0 / 5
222
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خرید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها