ساخت نخستین ماهواره بخش خصوصی وارد فاز تست و تجمیع شد

ساخت نخستین ماهواره بخش خصوصی وارد فاز تست و تجمیع شد برتریها: رئیس کنسرسیوم شرکت های فعال در زمینه فضایی از ساخت نخستین ماهواره بخش خصوصی آگاهی داد.


حسین شهرابی در گفت و گو با ایسنا، واگذاری اپراتور ماهواره مخابراتی به بخش خصوصی را از برنامه های فضایی کشور دانست و اظهار داشت: بر این اساس کنسرسیومی از شرکت های فعال را در این عرصه فعال کردیم.
وی با اعلان اینکه برای ورود بخش خصوصی به حوزه فضایی نباید همه زیر ساخت ها را در نظر بگیریم، اظهار نمود: زیر ساخت های فضایی، زیر ساخت های گرانی هستند ضمن آنکه پرتاب ماهواره نیز موضوع هزینه بری محسوب می شود، بدین جهت ضرورتی ندارد که در گام اول بخش خصوصی در همه حوزه های فضایی سرمایه گذاری کند.
شهرابی اشاره کرد: بر این اساس این کنسرسیوم متشکل از ۸ شرکت بخش خصوصی فعالیت خودرا از سال ۱۳۹۷ در زمینه سامانه های ماهواره ای آغاز کرد و ساخت نخستین ماهواره بخش خصوصی را در دستور کار قرار دادیم، بدون آنکه وارد پرتاب شویم و یا بخواهیم زیر ساخت های گرانقیمت تجمیع و تست داشته باشیم.
رئیس کنسرسیوم شرکت های فعال در زمینه فضایی با اشاره به آخرین وضعیت این ماهواره توضیح داد: این ماهواره تولید شده و وارد فاز تجمیع و تست آن نیز شدیم. طراحی و ساخت این ماهواره با بهره گیری از زیر ساخت های سایر بخش ها اجرائی شد و سامانه ماهواره ای را شکل دادیم.
شهرابی هدف این کنسرسیوم را ایجاد منظومه ماهواره ای مخابراتی دانست و افزود: ولی پلت فرم اول ما در این پروژه ماهواره های مخابراتی نیست، بلکه برمبنای برنامه ای که پیش بینی کردیم، برای رسیدن به ماهواره های مخابراتی، نیاز است سه ماهواره تحقیقاتی را بسازیم و پرتاب نماییم.
بگفته این محقق حوزه فضایی، این کنسرسیوم مبنای ساخت نخستین ماهواره خودرا بر پلت فرم ماهواره قرار داده که هم اکنون این ماهواره وارد فاز تجمیع و تست شده است.
رئیس کنسرسیوم شرکت های فعال در زمینه فضایی با تاکید بر این که برای اجرای این طرح از حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برخوردار شدیم، تصریح کرد: این حمایت ها شامل وام می شود و این امر سبب شد که مجموعه بخش خصوصی حوزه فضایی از حمایت های دولتی برخوردار شوند.
آزمایشگاهی که نیاز داریم در این کنسرسیوم به راه افتاده است، ولی آزمایشگاه تجمیع و تست از زمینه های سایر نهادها استفاده می شود.
منبع:

1400/08/14
16:55:51
5.0 / 5
137
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها