کنترل تورم یک شبه ممکن نیست

کنترل تورم یک شبه ممکن نیست روزنامه ایران در یادداشتی می آورد: مطالبی که در جلسه سه شنبه شب با رئیس جمهوری عنوان شد، اکثراً در مورد تغییر قیمت ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی (دلار ۴۲۰۰ تومانی) بود و در پایان تقریباً تمام اعضای حاضر معتقد بودند که این تصمیم سبب افزایش تورم در جامعه می شود.


روزنامه ایران پنجشنبه ۲۰ آبان در یادداشتی به قلم حسین راغفر اقتصاددان نوشت: آقای رئیس جمهوری تاکید داشتند که معیشت مردم به خطر نیفتد و همینطور ثبات قیمت ها و کنترل قیمت ارز از خط قرمزهای دولت می باشد.
البته در همین راستا رئیس بانک مرکزی هم چشم انداز امیدوارکننده ای از درآمدهای ارزی کشور عرضه دادند که می تواند کمکی به دولت برای کنترل کردن قیمت نرخ ارز و برون رفت از شرایط رکودی کشور باشد.
تورم موضوعی نیست که بگوییم یک دلیل دارد، عوامل گوناگونی روی تورم تاثیر می گذارد و علل مختلفی دارد، اما مهم ترین مسأله برای کنترل تورم رونق تولید و تقویت بنیان های تولید و گسترش تولید است، وقتی تولید گسترش پیدا کند یعنی نهاد ارزآور کشور گسترش پیدا کرده و سبب تقویت پول ملی می شود و تورم را می تواند کم کند. کنترل تورم مبحث زمانبری است و یک شبه اتفاق نمی افتد اما باید دقت کنیم که مبحث نشدنی نیست و قابلیت اجرا دارد به شرط این که یک عزم ملی صورت گیرد و این موانعی که روبه روی تولید در کشور است باید کم شود.
در رابطه با مشخص نبودن آثار یارانه های پنهانی که به مردم پرداخت نمی گردد و به دست بنگاه هایی می رسد که سهم این بنگاه ها در اقتصاد ملی شفاف و مبتنی بر رشد رفاه عمومی نیست، بررسی ها نشان داده است که خیلی از این یارانه ها به بنگاه های خصولتی پرداخت شده است که معلوم نیست با این منابع چه کرده اند.
بعنوان مثال پارسال ۲۰ شرکت خصولتی ۲۵۰ هزار میلیارد تومان سود خالص داشته اند در حالیکه همین ۲۰ شرکت در سال نود و هفت، ۷۶ هزار میلیارد تومان سود داشته اند که در آن زمان هم عدد بزرگی بوده است. این شرکت ها از یارانه های بسیار گسترده انرژی در کشور برخوردار می باشند یعنی آب، برق و گاز و سنگ معدن بسیار ارزان از دولت دریافت می کنند که در مقایسه با رقبای خارجی خودشان باید ارقام بسیار بالاتری پرداخت کنند.
اگر دولت سهم خویش را از همین ۲۰ بنگاه اقتصادی و مابقی بنگاه های این چنینی بردارد، می تواند تا حد قابل قبولی کسری بودجه خویش را پوشش دهد و فشاری را که به زندگی مردم از راه رشد قیمت ارز وارد می شود کم کند.

1400/08/20
14:03:03
5.0 / ۵
355
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد کنترل تورم یک شبه ممکن نیست
نظر شما در مورد کنترل تورم یک شبه ممکن نیست
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها