دست بسته غرب برای فشار به ایران

دست بسته غرب برای فشار به ایران به گزارش برتریها روزنامه جام جم در یادداشتی نوشت: اعلام تهدیدهای جدید از طرف آمریکا هم به صورتی تحرک نمایشی است، چون مواردی که بعنوان تحریم جدید اعلام شده همان تحریم های قبلی است. بدین سبب دست غربی ها برای اعمال فشار مقابل ایران پر نیست، چون قدرت در منطقه درحال جابه جایی است.


در ادامه یادداشت یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ روزنامه جام جم به قلم محمد مرندی کارشناس روابط بین الملل می خوانیم: زمانی که مذاکرات وین آغاز شد و درنهایت به بن بست رسید، جمهوری اسلامی ایران به سمت برگزاری انتخابات رفت. همان موقع غربی ها فشار آوردند و تهدید کردند که باید مذاکرات ادامه پیدا کند اما ایران خونسرد به آن تهدیدات در فکر برگزاری انتخابات بود و درنهایت این روند از زمان اعلام نتایج انتخابات و رأی اعتماد به وزیران پیشنهادی رییس جمهور در مجلس ادامه پیدا کرد. در طول این زمان هیچ اتفاقی هم نیفتاد و این مسأله نشان دهنده این بود که تهدید غربی ها توخالی است. مهم ترین دلیل این توخالی بودن تهدید هم ادامه فشار حداکثری از طرف غرب به ویژه آمریکاست که ادامه همان روند است و ادامه این سیاست هم نشان داد فشار حداکثری مقابل جمهوری اسلامی ایران شکست خورده است.
عملکرد دولت فعلی هم مثل دولت قبلی آمریکاست و در بحث تحریم ها چیزی فراتر از آن نیست. اعلام تهدیدهای جدید از طرف آمریکا هم به صورتی تحرک نمایشی است، چون مواردی که بعنوان تحریم جدید اعلام شده همان تحریم های قبلی است و تأثیرگذاری واقعی بر مردم ایران است. بدین سبب دست غربی ها برای اعمال فشار مقابل ایران پر نیست، چون قدرت در منطقه درحال جابه جایی است.
دوستان آمریکا در منطقه شکست خوردند و اسرائیلی ها پس از جنگ غزه در وضعیت مطلوبی قرار نگرفته اند و سعودی ها هم در گنداب یمن گرفتار آمده اند. آمریکایی ها هم در افغانستان، عراق و سوریه در وضعیت مطلوبی قرار نگرفتند و دیدیم که نیروهای شان عملا از افغانستان فرار کرده اند. از طرف دیگر آمریکا در سطح جهانی در مقابل روسیه و چین قرار گرفت. چین در وضعیت فعلی به اعتراف آمریکایی ها نشان داد در زمینه نظامی و فناوری از ایالات متحده پیش افتاده است.
بنابراین آمریکا دست پری در مقابل ایران ندارد و در مشکلات داخلی گرفتارشده و طرفداران و مخالفان ترامپ، کشور را دودسته کردند. از طرف دیگر ایران همچنان همان سیاست رهبری را ـــ که اجرای کامل برجام است ـــ ادامه می دهد. یعنی جامعه جهانی می داند جمهوری اسلامی شرط جدیدی برای برجام نگذاشته و در نقطه مقابل آمریکا و غرب در پی تعیین شروط جدید است و می خواهند برخی تحریم های اوباما و ترامپ باقی بماند و ایران هم امتیازات جدیدی بدهد.
انتظاری که اساسا منطقی نیست، چون اگر جمهوری اسلامی این شروط را بپذیرد این مسأله آغازی برای یک مصیبت جدید است و این تلقی برای غربی ها ایجاد می شود که آنها می توانند توافق امضا و نقض کنند و امتیاز بگیرند و بصورت روندی درخواهد آمد که هرچند ماه یک دفعه باردیگر با وضع تحریم، قصد بازخواهی مجدد از ایران داشته باشند.
دولت بایدن هم به مذاکره کننده هسته ای ایران اعلام نموده ما حتی تضمین نمی دهیم در طول دوران ریاست جمهوری بایدن به برجام پایبند باشیم. این نشان میدهد آمریکایی ها به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند.


منبع:

1400/08/23
22:55:46
5.0 / 5
200
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها