جراحی های عمیق دولت سیزدهم در زمانه سخت

جراحی های عمیق دولت سیزدهم در زمانه سخت به گزارش برتریها روزنامه ایران در یادداشتی می آورد: در ساحت سیاسی اغلب کشورها رسم متداولی دارند که صد روز اولیه را بعنوان مبنا لحاظ کرده و مبادرت به ارائه گزارش عملکرد می کنند.


در ادامه یادداشت روزنامه ایران به قلم ابوالفضل روغنی عضو کمیسیون صنایع اتاق تجاری و عضو ستاد تسهیل ملی کشور در ۲۶ آبان می خوانیم: در کشور ما نیز رسانه ها ارزیابی هایی در بازه زمانی مطرح شده دارند که در ارتباط با دولت سیزدهم این مهم باید با در نظر گرفتن موقعیت و شرایط کشور باشد. با این توضیح که تحریم و مشکلات ارزی، کشور را در موقعیت ویژه ای قرار داده که قضاوت منصفانه عملکرد دولت در صد روز گذشته را واجد اهمیت ویژه می کند.
با توجه به این که نتیجه تورم و گرانی کوچک شدن سفره مردم است و واحدهای صنعتی هم از این مساله لطمه می بینند، بازدیدهای اخیر رییس جمهوری از واحدهای صنعتی در اولین مرحله منجر به گفتار درمانی و رفتار درمانی می شود که مردم به شدت به آن احتیاج دارند و در مرحله بعد رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم است. در حقیقت مردم انتظار دارند تحقق وعده ها را ملموس حس کنند. از دیگر اقدامات مهم و درست دولت بعد از آغاز به کار، ساماندهی ارز ۴۲۰۰ تومانی است. تصمیمی که می توان آنرا یک جراحی عمیق دانست.
علاوه بر آن راه حل دولت برای جبران لطمه های ناشی از این سیاست در قالب یارانه نقدی به دهک های پایین درآمدی قابل دفاع است. موضوع دیگری که بسیار اهمیت دارد و نباید از آن غافل شد حمایت جدی از صادرات و صادر کننده است. بعنوان مثال منع صدور بخشنامه هایی که مانع صادرات بشود یا رفع جرم انگاری از ارزهای برگشت داده نشده به انضمام جلسات مستقیم و پی درپی رییس جمهوری در همین بازه زمانی به ویژه در روز صادرات که در طول سالهای قبل بدون حضور رییس جمهور برگزار می شد، نشان از اهتمام جدی رییس قوه مجریه به رشد اقتصاد و توسعه کشور دارد.
در اختتام باید به این نکته مهم اشاره نمود که دولت سیزدهم در وضعیت بسیار دشوار و خطیری مسئولیت را بر عهده گرفت و حتی می توان گفت در بدترین دوران ممکن به لحاظ اقتصادی شروع به کار کرد. این سخن بدان معناست که باید قضاوت واقع بینانه و منصفانه ای در ارزیابی عملکرد دولت داشته باشیم.
این دولت همچنان و تا مدت ها متأثر از تصمیمات یک سال اخیر دولت دوازدهم خواهد بود. تصمیماتی که شرایط را برای دولت فعلی دشوارتر کرد. خزانه خالی، تورم افسارگسیخته و کاهش قابل توجه درآمدهای نفتی جملگی دولت را در موقعیتی قرار داده که ارزیابی عملکرد آن باید با تسامح و تساهل باشد.
زمان کوتاهی از عمر دولت آقای رئیسی می گذرد اما نوری که تابانده شده و چراغی که در راه رسیدگی به مشکلات مردم قرار گرفته امیدبخش است.


منبع:

1400/08/26
11:39:45
5.0 / 5
54
تگهای خبر: اقتصاد , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها