مأموریت های جدید قرارگاه فرهنگی کشور

مأموریت های جدید قرارگاه فرهنگی کشور به گزارش برتریها روزنامه جوان در یادداشتی نوشت: حکم انتصاب اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی برای دوره جدید، علاوه بر آنکه نشانگر ورود نسل جدیدی از کارشناسان و متخصصان جوان حوزه دانش و فرهنگ به این شورا است، چارچوب کلی انتظارات رهبر معظم انقلاب اسلامی از این شورا را هم ترسیم می کند.


در ادامه یادداشت ۲۶ آبان ۱۴۰۰ روزنامه جوان به قلم محمدجواد اخوان می خوانیم: حکم انتصاب اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی برای دوره جدید، علاوه بر آنکه نشانگر ورود نسل جدیدی از کارشناسان و متخصصان جوان حوزه دانش و فرهنگ به این شورا است، چارچوب کلی انتظارات رهبر معظم انقلاب اسلامی از این شورا را هم ترسیم می کند؛ انتظاراتی مهم و حساس که شاید نه به اندازه جوان گرایی در ترکیب شورا، موردتوجه رسانه ها و تحلیل گران قرار گرفته باشد و مستلزم دقت نظر و واکاوی بیشتری است.
بر اساس مفاد حکم معظم له و آنچه بررسی تاریخچه این نهاد نشان می دهد، عمده مأموریت های این شورا در حدود چهار دهه ای که از عمرش سپری شده است، عبارت است از: «ساماندهی به وضعیت فرهنگ و دانش در کشور، و سیاست گذاری در این دو مقوله»، «هدایت دستگاههای متصدی این حوزه به سمت ارزش ها و هدف های انقلاب و برآوردن نیازهای فکری این دستگاه ها» و در نهایت «ظاهر شدن در نقش قرارگاه فرهنگی کشور» البته واضح است که به علل سیاسی، در مقاطعی برخی دستگاههای اجرایی و به صورت مشخص وزارت خانه های ذی ربط همکاری تامی با شورا نداشته و همین مساله تحقق آخرین و مهم ترین مأموریت این قرارگاه فرهنگی را با کاستی هایی مواجه کرد.
اکنون و در چهلواره دوم انقلاب اسلامی، رهبر معظم انقلاب، افق های جدیدی در مقابل این شورا گشوده اند که بی ارتباط به اهداف و آرمان های ترسیم شده در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نیست. تجربه ۴۰ سال مدیریت راهبردی در حوزه فرهنگ و دانش که مشحون از نقاط ضعف و قوت و مواجهه با تهدیدات و فرصت ها بوده است، این انتظار را از کلیت نظام و به تبع آن شورای انقلاب فرهنگی و نهادهای ذیل آن پدید آورده که به فرهنگ بعنوان جهت دهنده همه اقدام های اساسی و زیر بنایی جامعه و شتاب دهنده یا کُندکننده این اقدامات، نگاهی نو، صدمه شناسانه و روزآمدساز داشته باشد و بر این اساس مأموریت ها و نقش آفرینی این شورا در ساختار نظام متحول گردد.
لازمه این تحول اساسی این است که نگاه و احساس مسئولیت متصدیان فرهنگی و نخبگان و فعالان عرصه های متعدد کشور به مقوله فرهنگ ارتقا یابد و در این حوزه ضروری می باشد، این شورا مجموعه ای از تدابیر و برنامه ریزی ها را دنبال نماید. نگاه های سطحی و تبعی به امر فرهنگ (مطابق آنچه گاه در گذشته دیده شده) نمی تواند این تحول عمیق فرهنگی را در چله دوم انقلاب رقم زند. از این رو باید فرهنگ سازی در هریک از اجزای تمدّنی جامعه، برترین وسیله پیشرفت و موفقیت آن دانسته شده و به این حقیقت پی می بریم که اگر فرهنگ و مقولات فرهنگی به صورت بنیادین اصلاح گردد، دیگر نیازی به ابزارهای اجبار آور و تحکّمی برای کنترل صدمه های فرهنگی و اجتماعی نیست.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در نخستین دیدار کابینه سیزدهم، بر لزوم «بازسازی انقلابی حوزه فرهنگ» در کشور تاکید کردند و همین سفارش به نحوی دیگر در حکم انتصاب دوره جدید شورای انقلاب فرهنگی هم تکرار شده است. حالا نیازمند جهادی گسترده برای ترسیم و اعمال «نظم و محتوای انقلابی» برای شاکله و آرایش عمومی فرهنگ در کشور هستیم و همان گونه که معظم له اشاره فرمودند این مهم، یگانه وسیله مصون سازی فرهنگ عمومی کشور در مقابل هجوم فرهنگی و رسانه ای برنامه ریزی شده بیگانگان بدخواه است.
البته این جهاد عظیم و چندلایه تنها به اعضا و ساختار شورایعالی، منتهی نمی گردد و مستلزم یک بسیج عمومی در بین نخبگان و فرهیختگان انقلابی است؛ اما شورا بعنوان قرارگاه مرکزی هدایت و راهبری حوزه فرهنگ در کشور، باید جایگاهی محوری در هم افزایی همه ظرفیت های نهادی و انسانی کشور و هم ریل گذاری صحیح دستگاههای مسئول در این عرصه داشته باشد.
طبیعی است که نظم و محتوای انقلابی در حوزه فرهنگ و دانش، نیازمند مجموعه ای از تحولات در بخش های گسترده این حوزه شامل نظامات آموزشی، پژوهشی و علمی، فرهنگ عمومی و سبک زندگی، هنر و رسانه است که برای اجزای آن باید پیشبینی های تجویزی لازم صورت پذیرد. این که ساختار نهادی مدیریت حوزه فرهنگ در دهه آینده به چه گونه ای باشد و کدام ساختارها نیازمند توسعه، ادغام و یا حتی انحلال است، از دیگر الزامات این تحول مهم می باشد که شورا باید در دوره جدید حول آن بیندیشد. همینطور چگونگی افزایش مشارکت مردم در ارتقای فرهنگ عمومی و بهبود سهم و نقش و تشکل های مردم نهاد در تولید کالای فاخر فرهنگی از دیگر الزامات تحقق بیانیه گام دوم است که شورا باید برای آن چاره اندیشی کند.


منبع:

1400/08/28
14:08:53
5.0 / 5
217
تگهای خبر: پژوهش , تولید , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها