۴۰۰ هزار کارگر ساختمانی زیر چتر بیمه می روند

۴۰۰ هزار کارگر ساختمانی زیر چتر بیمه می روند روزنامه ایران در گزارشی می آورد: از ۴۰۰ هزار کارگر ساختمانی بدون برخورداری از بیمه تأمین اجتماعی مشغول به کار هستند به صورتی که چند سالی است این گروه از کارگران که جزو اقشار زحمتکش و صدمه پذیر جامعه هستند در نوبت بیمه شدن قرار دارند.


در ادامه گزارش روزنامه ایران در چهارم آذر می خوانیم: با شروع کار دولت جدید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این مطالبه بحق کارگران ساختمانی را در اولویت کارهای خود قرار داد و سرانجام طی جلساتی با نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی موانع و چالش های اجرایی پیش روی بیمه این قشر رفع شد. از طرفی کارشناسان معتقدند که ۵۰ درصد حوادث ناشی از کار در ارتباط با کارگران ساختمانی است و اگر هر یک از کارگران گرفتار حادثه و اتفاقی شوند خانواده آنها هم به لحاظ اقتصادی با مشکلاتی مواجه می شوند.
آنها می گویند باید بیمه این افراد صدمه پذیر در اولویت سازمان تأمین اجتماعی باشد که آخرین خبرها حکایت از آن دارد در اقدام مشترکی بین دولت و مجلس با اصلاحاتی در ماده ۵ قانون بیمه های اجتماعی، حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان به بیمه کارگران ساختمانی اختصاص داده شده است که بعد از تصویب در مجلس، این تصمیم می تواند مهر پایانی بر مشکلات بیمه ای این قشر از کار گران جامعه باشد.

ایجاد امنیت شغلی برای کارگران ساختمانی
ولی اسماعیلی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اصلاح ماده ۵ یک حرکت حمایتی در جهت آتیه و امنیت شغلی برای کارگران ساختمانی است، به «ایران» می گوید: این قشر زحمتکش و ضعیف جامعه که با حوادث و خطرات جانی گوناگونی مواجهند، نیاز است هم در حوزه بیمه های اجتماعی و هم در حوزه بیمه های درمانی با حمایت دولت زیر چتر بیمه قرار بگیرند. خوشبختانه با جلسه ای که با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشتیم، مبلغ ۱۲ هزار میلیارد تومان اختصاص پیدا کرده و در دستور کار قرار گرفت.
این در حالی است که علی بابایی کارنامی، رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به این که برای بیمه کارگران ساختمانی در کل کشور به اعتباری بیشتر از ۱۲ هزار میلیارد تومان نیاز است، به «ایران» می گوید: این رقم برای بیمه ۴۰۰ هزار کارگر در یک زمان مشخص است، مجلس و دولت در این خصوص به اجماع رسیده اند، صحن مجلس هم یک مرتبه رای داده و خوشبختانه اختلاف نظرها مرتفع شده اند.
از آن جایی که سالانه بیشتر از یک هزار کارگر گرفتار نقص عضو و فوتی داریم و خیلی از این افراد هم زیر پوشش بیمه قرار ندارند و علاوه بر کارگر، خانواده های این افراد هم تحت صدمه های شدید اقتصادی قرار می گیرند، هرچه سریع تر باید نسبت به بیمه این قشر زحمتکش اقدام لازم و مؤثر صورت گیرد.
به گفته بابایی کارنامی در صورت تصویب قانون، از تاریخ ۰۱/۰۱/۱۴۰۱ هیچ کارگری بدون بیمه نخواهد بود، با این همه من یک تنه نمی توانم قول قطعی بدهم، تمامی دستگاههای مربوطه باید کمک کنند تا این اتفاق خوب هرچه سریع تر رقم بخورد.

یک میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی داریم
اکبر شوکت، رئیس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی کشور هم با اشاره به اینکه حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی در کشور داریم، به «ایران» می گوید: اصلاحیه ماده ۵ قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی درحال اجراست، بر مبنای آن ۱۵ درصد حق بیمه از محل پروانه باید تأمین شود اما از آن جایی که رقم واقعی پروانه اعلام نمی گردد، مشکل ساز شده است. (بر اساس این قانون، در مواردی که انجام کارهای ساختمانی مستلزم أخذ پروانه باشد، مراجع ذیربط مکلفند صدور پروانه را منوط به عرضه رسید پرداخت حق بیمه برای هر متر مربع نمایند.)
به گفته او، هم اکنون ۸۵۰ هزار کارگر بیمه شده داریم و در طول حدود ۸ سال قبل نزدیک به ۱۲ هزار میلیارد تومان کسری بودجه بابت سهم کارفرمایی تأمین اجتماعی وجود دارد. هر سال به علت کسری بودجه کارگران ساختمانی زیادی از کار بیکار می شوند و به بهانه های مختلف از بیمه خارج می شوند. از سال قبل تابحال بیمه ۱۵۰ هزار نفر قطع شده است، از طرفی ۴۰۰ هزار کارگر ساختمانی در نوبت بیمه هستند.
بعد از اصلاحیه ماده ۵ که محل دریافت سهم کارفرمایی را تغییر داده و برمبنای مترمربع دریافت می شود، متراژ ضربدر یک رقم در پایین شهر، عدد کمتری و در بالای شهر عدد بزرگتری می شود و به ازای هرمترمربع از یک تا ۱۰ درصد بر مطابق قانون کار از کارفرما گرفته می شود، بدین سان روح عدالت اجتماعی هم برقرار است، مطابق قانون جدید، در پایین شهر رقمی معادل ۲۷ هزار تومان به ازای هر مترمربع و در بالای شهر ۲۵۰ هزار تومان ارزیابی شده است.
شوکت ضمن تاکید بر این نکته که طرح جدید برای حداقل یک میلیون و ۲۰۰ هزار کارگر اجرا می شود، توضیح می دهد: اگر نمایندگان در صحن علنی مجلس رای موافق بدهند، نه تنها بیمه قطع نمی گردد، بلکه ۴۰۰ هزار کارگر دیگر هم مشمول بیمه خواهند شد، بحث این است که کارفرمای بخش ساختمان موظف است کارگر را بیمه کند. در مورد کارگران ساختمانی، کارفرمایان کسانی هستند که ساخت و ساز می کنند و قشر ضعیف نیستند و احتیاج به حمایت دولت هم ندارند، به تعبیری متمول و ثروتمند هستند، مرکز پژوهش های مجلس اعلام نموده که رقم اعلامی برای حق بیمه، نیم درصد قیمت یک ملک است و به صورت کامل کارشناسی شده، در دفاعیه مجلس هم گفتیم که چطور وقتی قیمت میلگرد هزاردرصد افزایش قیمت داشته یا بعنوان مثال سیمان از پاکتی ۴ هزار تومان به ۴۰ هزار تومان رسیده و هیچ کس حرفی نزده و اعتراضی نکرده ولی اکنون که پیشنهاد شده، نیم درصد حق قانونی باید به کارگر داده شود، خیلی ها معترض هستند، این اعتراض، ظلم به کارگر است.
رئیس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی کشور در ادامه می گوید: با حدود ۴۵۰ انجمن صنفی در سرتاسر کشور همیشه پای کار بودیم تا کارگران ساختمانی بیشتری زیر پوشش بیمه قرار بگیرند. با این همه، اگر منابع تأمین اجتماعی کم است یا درصورتیکه کارفرما تعهدات خویش را به جا نمی آورد، باز هم سازمان تأمین اجتماعی، نباید خدمات خویش را بسرعت قطع کند، این یک قانون است که با عدم عرضه تعهدات، سازمان حق ندارد بیمه کارگر را قطع کند و باید کارفرما را بازخواست کند، بخصوص هم اکنون با انتشار ویروس کووید۱۹ و بیکار شدن خیلی از کارگران، بحث بیمه ها از اهمیت بسیار بیشتری از قبل برخوردار شده است، بیمه می تواند گوشه ای از مشکلات اقتصادی و درمانی کارگران ساختمانی و خانواده های آنها را حل کند و نبود آن بنیان خانواده ها را با مخاطراتی روبه رو خواهد کرد، از سویی این افراد تقریباً سالی ۴ بار بازرسی می شوند تا بمحض بیکار شدن در نخستین فرصت بیمه آنها قطع شود، این در شرایطی است که در حالت عادی که کرونا هم نبود کارگران ساختمانی چیزی در حدود ۳ تا ۴ ماه در سال بیکار بودند، این ظلم است که بیمه این افراد بسرعت قطع شود و هیچ گونه حمایت اجتماعی نداشته باشند و به حال خود رها شوند.
شوکت، ضمن تشکر از زحمات کمیسیون اجتماعی مجلس در جهت کاهش مشکلات موجود و افزایش کارگران ساختمانی زیر پوشش های بیمه های تأمین اجتماعی، می افزاید: ان شاء الله طرح در صحن علنی مجلس هم تصویب شود تا ۴۰۰ هزار خانوار بتوانند از حداقل های بیمه استفاده کنند. با تصویب نهایی، در این شرایط سخت اقتصادی که منابع مالی سازمان تأمین اجتماعی هم کم است، درآمدی به این سازمان وارد می شود و بر تعداد بیمه پردازان تأمین اجتماعی افزوده می شود و در نهایت با افزایش تعداد بیمه شدگان ضریب پشتیبانی به ۶ و نیم می رسد.
نمایندگان مجلس در صحن علنی باید همتی کنند تا کار به سرانجام برسد، در سالهای گذشته این کار عقب افتاد و در نهایت ۵۰۰ هزار خانوار از خدمات بیمه ای محروم شدند و صدها نفر هم فوت کردند، به خاطر داشته باشیم که ۵۰ درصد حوادث ناشی از کار در ارتباط با کارگران ساختمانی است، پس بیمه این افراد هم از میزان اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و ضروریست که مشکلات هر چه سریع تر مرتفع شود.

1400/09/04
20:35:32
5.0 / 5
274
تگهای خبر: اقتصاد , پژوهش , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها